Instalacja Ubuntu - blokada Windows XP

Witam,

czytalem na roznych zagranicznych forach, ze bywa tak ze nowe laptopy z zainstaolowanym fabrycznie Windowsem XP albo Windowsem 7 etc. maja zalozona blokade OS. Bedac szczesliwym poiadaczem Samsunga n150 chcialem zainstalowac sobie Ubuntu obok Win XP. obawiam sie jednak najgorszego, ze instalacja 2 systemu uszkodzi windows (podczas partycjowania) - czytalem o jeszcze bardziej ekstremalnych przypadkach gdzie w ogole nie mozemy netbooka odpalic.

Podczas mojej instalacji mam nastepujace informacje:

  • partycja recovery 10 GB (bylem zmuszony ja utworzyc przy starcie)

  • dysk c: z Windowsem XP 60GB

  • dysk d: 80GB

Jak sprawdzic czy taka blokada jest na moim sprzecie i jak zainstalowac Ubuntu? Doradzcie prosze.

Dodane 25.08.2010 (Śr) 18:51

W innych jezykach mowi sie ze jest to “tatuowanie” - komp rozpoznaje, ze to nie windows i porazka… Wiem tyle, ze czesto sie to zdarza na HP, Packard Bell i Dell-ach.

hehe jeszcze tego by brakowało…

jak zainstalować Ubuntu.

uruchamiasz je z płyty bądź pendriva w trybie LiveCD.

włączasz instalator.

podczas instalacji masz możliwość wydzielenia osobnej partycji na ubuntu - tylko ostrożnie żebyś nie pozbył się Windozy i recorvery.

po instalacji masz możliwość wyboru który system chcesz uruchomić.

jest także możliwość instalacji “w Windowsie” poprzez Wubi - ale tu nie pomogę, nie używałem.

Może czytałeś o jakiś netbookach kupionych za 1zł u operatorów sieci komórkowych w abonamencie? Coś jakby simlock w telefonach? W sumie to pierwsze o takim czymś czytam. Prędzej Linux nie będzie współpracował z twoją płytą główną niż cokolwiek będzie zablokowane, szczególnie jeśli kupiłeś komputer w sklepie za własne pieniądze a nie wziąłeś w jakimś abonamencie u jakiegoś operatora.

Pozdrawiam!

xD to chyba jakieś FAKE informacje

Dell akurat w 100% wspiera Linux’a jako jeden z nielicznych oferuje w swej ofercie sprzęt z Linux’em na pokładzie

takie praktyki by były niezgodne z prawem…

spokojnie możesz instalować

heh…to praktyki stosowane aby uniemozliwic kopiowanie systemu na roznych kompach - Windows przypisany jest do biosu etc. inne firmu takie jak Medion stosuja jeszcze inny trick - Bios lock.

tutaj jest cos wiecej o tym, ale po francusku… :slight_smile:

http://doc.ubuntu-fr.org/pc_tatoue

Ja się z czymś takim spotkałem.

Nie mam pojęcia jak to działa, ale zdarzało mi się, iż nie mogłem zainstalować na komputerze poprzednika Windowsa XP- konkretnie 98. Było to już po premierze XP, ale jeszcze niektórzy chcieli mieć 98 - zdarzało się, że na konkretnym komputerze nie można było uruchomić instalacji Win98.

Potraktowałem tę stronę Google translatorem i z tego co tam można wyczytać to aby uniknąć problemów najlepiej przygotować sobie płyty RecoveryDVD, ponieważ w razie uszkodzenia partycji recovery bądź niemożności przywrócenia z tej partycji zawsze możesz przywrócić system z płyty. Jest tam jeszcze opisane jak sprawdzić czy komputer jest… tatuowany :slight_smile:

Ten cały BIOS Lock tłumaczony jest, oczywiście bo jakby inaczej, walką z piractwem a jaka jest prawda to się można tylko domyślać.

Pozdrawiam!

Poco chcesz instalować Ubuntu obok XP?

Zrób kopie zapasową ważnych plików, wywal XP postaw Ubuntu i popracuj trochę na nim.

Sprawdzony sposób aby się do niego przywyknąć.

spokko, zgadzam sie z toba - problem w tym ze jak Wina wywale to moze mi w ogole nie odpalic netbook :slight_smile: heh chyba wybiore WUBI - zobacze co i jak a pozniej…

Mam Samsunga r580 i u mnie Ubu śmiga i rozpoznaje cały sprzęt łącznie z kamerką i mic. Śmiało wywalaj XP tylko zrób kopię partycji recovery. Na płycie recovery są tylko stery i programy ;/.

czy zatem dla Recovery (w moim przypadku 10GB na dysku) podczas repartycjonowania dysku nie bedzie mialo nic wplywu? Czy podczas dodawania partycji dla Ubuntu Recovery bedzie ruszane?

Jak sam osobiście recoevry nie usuniesz to nic się z nią nie stanie. Zmniejsz najlepiej ostatnią partycję i na niewydzielonym miejscu stworzysz partycje dla Ubuntu. Albo skorzystaj z Wubi, jeśli się boisz. Wubi tak na prawdę niczym się nie różni od instalacji na natywnej partycji, bo i tak jest zainstalowany na swoim natywnym systemie plików a jakiegoś spadku wydajności też raczej nie uświadczysz. To normalne Ubuntu tylko zainstalowane w pliku na partycji Windowsa.

Pozdrawiam!

dzieki - tak wlasnie probowalem zrobic odpalajac Wubi - tylko blad caly czas mi wyskakuje

Jak pech, to pech - pomozecie :(?

W przeciwnym wypadku do mojego netbooka sprobuje sciagnac normalna wersje Ubuntu Desktop, ale wolalbym jednak Ubuntu Netbook, bo podobno pod Atoma jest robiona itp…

Ja tam polecam Minta lekka szybka dystrybucja, Wubi u mnie nigdy dobrze nie działało, nie wiem dlaczego.

Ściągnij i nagraj na płytę (wersja z LXDE) ftp://ftp.tpnet.pl/pub/linux/linuxmint/ … d-i386.iso

Ubuntu nie polecam dla początkujących gdyż jest zbyt ociężała.

I nie wież w te bajki o blokadzie bo takie coś NIE ISTNIEJE! i NIE ISTNIAŁO instalowałem już wiele dystrybucji na różnych konfiguracjach (nawet na PS3 :smiley: ) i nie było żadnych problemów.

Więc się nie obawiaj tylko instaluj śmiało!

hmm… dzieki za porade ale chyba sprobuje jeszcze raz z Wibi - moze ten problem zniknie odpalajac instalacje i sciagajac automatycznie Ubuntu podczas instalki? Ktos mial podobny problem?

@womperm

Gdyby nie istniało to nikt by o tym nie pisał. Nikt z nas z tym się osobiście nie spotkał, bo widocznie są to bardzo rzadko stosowane praktyki co nie znaczy, że nigdy nie istniały takie blokady. Takie coś może istnieć w przypadku, jak pisałem wyżej, jeśli np. bierzesz sobie netbooka w abonamencie za 1zł u operatora sieci komórkowej, czyli coś na zasadzie SimLock, choć nie wiem po co ale ktoś swoje powody ma na pewno :slight_smile:

Innym powodem takiej blokady może być ochrona przed kradzieżą, no bo po co komu laptop, na którym nie można zainstalować systemu innego niż jest już zainstalowany ale takie blokady, typu anti-thief to oferują raczej producenci sprzętu za dodatkową opłatą, np. na zeszłorocznym Zlocie było o tym na sesji Fujitsu, który w swojej ofercie ma właśnie takie blokady oraz z tego co pamiętam, np. zdalne formatowanie dysku czy niszczenie płyty głównej przez producenta, jeśli zgłosi się kradzież albo autoformat dysku w przypadku kilkukrotnie źle wpisanego loginu i hasła do konta w systemie :slight_smile:

Pozdrawiam!

ISTNIAŁO!! :slight_smile:

Tylko, tylko że spory czas temu i dotyczyło instalacji Windowsa 98 - po prostu nie szło, należało zainstalować XP - ale podejrzewam, że ta blokada nie działała na linuksy.

:frowning: wubi nie dziala - ciagle ten cholerny problem podczas instalacji. Dodam ze jestem zalogowany jako administrator i probowalem instalacji online i live USB, i nic nie dziala :frowning:

Dodane 26.08.2010 (Cz) 14:31

hehe no i stalo sie - zainstalowalem ubuntu przez USB live i smiga :slight_smile: jest tylko maly problem - czaly czas przy starcie jak wybieram np Ubuntu czy XP komp nie startuje sysyemu tylko go resetuje i ponownie musimy go wybrac, ale za tym razem odpala - ogolnie przyjmujac zeby odpalic OS trzeba 2 razy restartowac kompa. Czemu?

Dodane 26.08.2010 (Cz) 15:15

… nic mi nie chodzi teraz - nawet z usb nic sie nie chce uruchamiac… przy srarcie systemu nic sie nie uruchamia - bios skacze jak oszalaly… pomozcie (jedynie bialy migajacy pasek w lewym gornym rogu)

Pisałeś mi na PW, że przywracanie systemu też nie działa. RecoveryDVD oczywiście sobie przygotowałeś? Jeśli nie to kombinuj teraz od kogoś płytę z Windowsem albo proś producenta o płyty. Ale zanim zaczniesz szukać płyty z Windowsem to pobierz sobie taką dystrybucję o nazwie GParted LiveCD (do pobrania również na Vortalu) i uruchom program o nazwie TestDisk , przy jego pomocy odzyskasz stary układ partycji (czasami wymagane jest dokładne przeskanowanie dysku).

Tutaj masz wideoporadnik jak tego dokonać http://www.youtube.com/watch?v=FGilJwu-TGs (tam jest akurat na przykładzie RIP Linux ale program jest ten sam).

Pozdrawiam!

no recovery USB sobie przygotowalem, ale nie chce sie ladowac - taki sam rezultat jak przy normanym starcie. Moze dlatego ze byl przygotowany za pomoca Samsung Recovery 4. (jak sie naciskalo F4 to sie ladowal)…