Instalacja win 10 z dysku twardego

Nie mogę zainstalować windowsa 10 normalnie z USB przez błąd który wygląda tak: Nie mogliśmy utworzyć nowej partycji ani zlokalizować istniejącej … 

Zagłębiając się: Pendrive montuje się na literze D: a folder botujący na literce X:

Z tego co się orientuje windows potrzebuje partycji X: do utworzenia tej małej 100 MB z plikami rozruchowymi.

Dodam że instalacja rusza z napędu DVD, ale na DVD mam jedynie win 7.

Więc jedyną słuszną opcją wydaje się instalacja z dysku twardego, no chyba że ktoś ma jakieś inne pomysły.

Używałem multum programów do tworzenia bootującego USB (Rufus,IMGBurn i 6 innych).

 

Co stoi na przeszkodzie abyś ściągnął obraz płyty Win 10 ze strony MS i nagrał płytę instalacyjną?

To że takowej nie posiadam aktualnie :D Wiem że to koszt 1.20 zł, ale czegoś się nauczę na przyszłość.

A dla użytkowników laptopów bez DVD ten temat też może być pomocny.

Sam sobie jesteś winny. Kilka czystych płytek zawsze w domu powinno leżeć.

Próbowałeś tworzyć pena z systemem za pomocą narzędzia od MS Media Creation Tool?

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10 - kliknij “pobierz narzędzie”

Kurde muszę pobierać 3.5 G bo nie ma okienka na ISO przy opcji USB.

Wątpie by coś to dało ale dobra, spróbować zawsze można.

Dam znać za jakieś 2-3h.

A po co Ci iso przy opcji USB? Ściągnie bezpośrednio na pena, pośrednictwo iso jest zbyteczne.

 

OK odpowiadam sobie sam :wink: Chciałeś obecne iso, które posiadasz nagrać na pena tym programem. Tak się nie da, program zapisuje na pena to co pobiera a nie plik lokalny wcześniej ściągnięty.

Bo takowe posiadam i by było szybciej bez zbędnego sciągania.

Nazwa ISO: pl_windows_10_education_version_1511_x64_dvd_7224106

Szkolny z dream sparka.

Media Creation Tool nic nie dało, tak jak sądziłem.

Bo sam problem nie tkwi w pendrivie czy ISO.

Pewnie masz uefi i instalacja nie ruszy przy źle przygotowanym penie. Zobacz tak lub ewentualnie gpt.

rufus-3.jpg

Nie mam UEFI …

Przy tak starej płycie głównej (ASROCK N68C-GS FX), wracając do tematu.

Mogę zgrać dzięki YUMI na pena kilka bootowalnych systemów/narzędzi i przy okazji wina 10, teraz pytanie jak po przekopiowaniu systemu ustawić by przekopiowany instalator zabotował z dysku twardego?

Zacznij instalację systemu na jakimś kompie oczywiście z podpiętym dyskiem z tego kompa (tylko jeden dysk podepnij). Jak instalator skończy kopiować pliki itp po pierwszym resecie wyłącz komputer przełóż dysk do drugiego kompa i włącz. Ustaw normalnie bootowanie z HDD instalacja systemu się dokończy nie powinno być problemu. Sprawdzone na XP i W7 na innych systemach nie próbowałem.

Utwórz na dysku (może być zewnętrzny, pendrive tylko nie ten na którym będziesz zmieniać układ partycji) GPT, utwórz partycję FAT32, ustaw flagę boot. Skopiuj pliki z obrazu bezpośrednio na tą partycję. Jeśli system w tym momencie działa to wystarczy użyć bootsect.exe, jeśli nie to w EFI musisz podać ścieżkę (Run from filesystem) do bodajże bootx64.efi (znajdziesz w katalogu EFI) i tyle.

Działa, dzięki wszystkim za poświęcony czas.