Instalator Ubuntu 14.04 - nie można wybrać instalacji na pustej partycji

Witam. Próbując zainstalować Ubuntu 14.04 nie mogę użyć miejsca na “pustej” partycji - jest ona połączona z resztą Windowsowych partycji. Przedtem widziałem pustą partycję w instalatorze, ale nie mogłem jej użyc - zrobiłem z niej w Windowsie partycje i od wtedy instalator widzi ją jako całość (rozmiar ponad 300GB przy dysku 500GB). Tak, zmieniłem przydzielone partycje na “puste”.

I tutaj pojawia się pytanie - co mam zrobić żeby zainstalować Ubuntu obok Win 7? Dodam, że korzystając z opcji “Zainstaluj obok Windows 7” (czy jakoś tak) muszę uruchomić ponownie komputer i nie ma pojęcia co dalej robić.

 

ziom1550, proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie, używając opcji EDYTUJ , później Użyj pełnego edytora , popraw tytuł tematu, tak aby mówił konkretnie o problemie. W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika.

Napisz (lub wklej zrzut) jak to wygląda w panel sterowania -> system i zabezpieczenia -> narzędzia administracyjne -> zarządzanie komputerem -> magazyn - tak to chyba było. Jest tam wolna przestrzeń oprócz partycji windowsowych?

 

Nie instalujesz linuksa na “pustej partycji” jak to określiłeś, musisz usunąć np. D i zostawić wolną przestrzeń. Trochę chaotycznie to wszystko napisałeś.

Dziękuję za szybką odpowiedż.

Tak, obok partycji windowsowych jest wolna przestrzeń (czany kolor “na górze”), a reszta jest na ~~brązowo (“na górze”).

Jak usunę jakąś partycję, nie mogę modyfikować jej rozmiaru (tmam +/-/change…  w instalatorze nie podświetlone). A po drugie nie mogę zwolnić tylko jednej partycji, bo mam ponad 300GB pokazane + reszta rzeczy (mimo że na Windowsie mam 3 partycje po ~~100GB). O co chodzi?

Masz 3 partycje, do tego pewnie Windows zrobił małą partycję na swój użytek.

Łącznie 4 partycje które prawdopodobnie są podstawowe.

Uruchom Ubuntu i podaj wynik polecenia: fdisk -l

Nie mam zainstalowanego Ubuntu, a jak uruchomię wersję testową z płyty i w terminalu wpiszę fdisk -l, to nie odstaję żadnej odpowiedzi (LINK do screenshot’a).

podaj wynik

sudo fdisk -l

Wynik

Tak jak pisałem, cztery partycje podstawowe.

Musisz się się jednej pozbyć i będzie z górki.

Czyli po prostu zwolnić dysk np. E i spróbować instalacji?

To jest dynamiczny system plików systemu Windows:

 

 

 

Jedyne co można zrobić to konwertować tablicę partycji na MBR. Istnieje ryzyko utraty danych. Nie kombinuj jak nie chcesz wszystkiego stracić.

To jak mam zainstalować Ubuntu?

Przekonwertowanie dynamicznych na podstawowe nie jest Ci potrzebne, bo właśnie masz wszystkie podstawowe. Na komputerze z MBR nie może być więcej niż 4 partycje podstawowe lub 3 podstawowe i kilka rozszerzonych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby dla Ciebie usunięcie dysku E, a jego zawartość przekopiować na D. Następnie powiększyć dysk D o te 100GB. Wtedy będziesz mial na końcu wolne miejsce, na którym będzie się dało stworzyć partycję dla linuxa.

 

Jeśli już chodzi o zmiany na partycjach to odradzam robienie cokolwiek(poza ewentualnym powiększaniem) z “Zastrzeżone przez system” i C. Jeśli jednak chcesz kombinować z innymi i nie utracić danych, to chyba najlepszy jest GParted. Oczywiście nigdy gwarancji nie ma.

Ok, spróbuję jutro usunąć E i zainstalować Ubuntu. Dam znać czy się udało i ewentualnie znowu będę wołał o pomoc ;p

Interesująca jest partycja sda1… Nigdy nie widziałem czegoś takiego. Windows aktualnie widzi partycje System 100MB, C 100G, D 200GB i wolne miejsce? U siebie bym po prostu zrobił kopie zapasową D i zainstalował linuksa na niej, albo sformatował wszystko i podzielil dysk od nowa pod linuksem, ale to tylko ja mam taki zapał. A najlepsze jest to, ze fdisk zwracał to samo co teraz instalator…

 

Jako ze masz W7 to opcją która się nie może nie udać jest instalacja przez wubi(powinien być na płycie, a jak nie to można pobrać). Jak instalujesz jednego linuksa, którego nie chcesz zmieniać, to to może być rozwiązanie dla Ciebie.

Ok dzięki, a czy na linuksie zainstalowanym przez wubi wydajność nie będzie mniejsza?

Ogólna - nie. Może być nieco mniejsza wydajność zapisów i odczytów na dysku, bo ntfs i fat32 w przeciwieństwie do ext4 łatwo się fragmentują.

Pisałem wyżej, tylko konwersja tablicy partycji na format DOS. Podjęcie ryzyka zależy od autora wątku …

 

Typy ID systemów plików.

Konwertując tablicę partycji tracę wszystkie dane?

Mam jeszcze pytanie odnośnie Wubi. Czy mogę zainstalować ubuntu 14.04 przez Wubi czy mogę ustawić rozmiar instalacji większy niż 30 GB?

Tak, zmiana tablicy partycji usuwa wszystkie dane więc odpowiednio je zabezpiecz, zgraj gdzieś na czas tego procesu.