Intel Core i5 3570K - nie działa

Mam problem z procesorem Intel Core i5 3570K nie daje oznak życia , komputer się uruchamia tzn. zapalają się diody na płycie głównej , włączają się dyski , karta graficzna i wszystkie wentylatory ale nic po za tym .

Procesor jest cały czas zimny . Nie był podkręcany , złożony nowy komputer nie chce się uruchomić .

płyta główna MSI Z77A-GD55

chłodzenie Thermalright HR-02 Macho 120

pamięć Kingston HyperX Blu DDR3 2x4096MB 1600MHz

zasilacz XFX Core 550W 80+ SLI PSU

Jakieś dźwięki z BIOS?

Standardowo: kontrola podłączenia zasilania, wypinasz wszystkie wtyczki i podłączasz na nowo, zasilanie CPU 12V EPS- czy podłączyłeś 4 czy 8 pin? W tym też miejscu kontrola czy nie pomyliłeś zasilania GPU z EPS właśnie.

Jaką msza grafikę, spróbuj uruchomić kompa na integrze, podłączasz się do wyjścia na mobo nie na GPU.

Po kontroli wtyczek wyjmij baterię BIOS na około minutę, kolejna próba uruchomienia sprzętu.

Możesz też spróbować uruchomić na pojedynczych kościach RAM.

Dodane 06.09.2013 (Pt) 11:16

Ehhhh, już wiem, że pomyliłeś wtyczki gigabyte-geforce-gtx-760-nie-uruchamia-sie-t545328.html

co do karty to ok, sprawdziłem na innym PC i działa prawidłowo .

Co do procesora to nie działa , zasilanie CPU jest podłączone prawidłowo jest tylko jedna wtyczka 8 pinowa więc tutaj błędu nie zrobiłem . Sprawdziłem wszystko jeszcze raz , wyciągnąłem baterie i dalej nie działa . Nie ma żadnych dźwięków z BIOS więc raczej jest wszystko dobrze podłączone .

To powinna być wtyczka 2x4pin

8 pin (to znaczy 6+2 pin) jest do karty graficznej.

kris

Sprawdź, czy procesor jest prawidłowo włożony w podstawkę…

Czy cokolwiek pokazuje się na monitorze przy starcie komputera?

mam dwa kable jeden jest 8 pin w jednej kostce a drugi jest 2x4 pin i na jednym i na drugim nie działa ( ustawienie kabli w kostce 8 jak i 2x4 jest takie samy 4 żółte i 4 czarne )

ten mam tylko jeden i jest już podpięty pod kartę .

Procesor jest prawidłowo założony , nic się nie pokazuje na monitorze nie ma też żadnych dźwięków .

Jaką masz kartę graficzną?

Wiele wskazuje na to, że coś niedobrego dzieje się na linii 12V.

Spróbuj podłączyć monitor pod wyjście grafiki zintegrowanej w procesorze (na tylnym panelu płyty głównej - DVI lub Dsub), ale przedtem odłącz dodatkowe zasilanie od karty graficznej i wyjmij ją ze złącza PCI-E i dopiero wtedy włącz komputer.

P.S. A tu masz krótki opis wtyczek zasilających:

http://www.zssieniawa.com.pl/technik/artykuly/zasilacze3.pdf

I jeszcze jedno - sprawdź, najlepiej porównując z opisem w instrukcji, czy prawidłowo podłączyłeś kabelki od panelu frontowego.

karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 760 OC 2GB DDR5 256 BiT na innym PC działa bez problemu , pierwsze co zrobiłem to podłączyłem pod grafikę zintegrowaną przy wyciągniętej całkowicie karcie graficznej i efekt jest taki sam nic się nie dzieje . Zamówiłem już na poniedziałek kuriera i odsyłam procesor do serwisu już raz miałem taki sam przypadek wszystko połączone prawidłowo a nie działało po wymianie procesora było wszystko ok .

To:

  • czy płyta i zainstalowany bios obsługuje to CPU?

  • CPU to rzadkość, aby był uszkodzony, czy sprawdzałeś płytę na innym CPU?, bo problem to może płyta.

Uszkodzony nowy procesor to naprawdę bardzo rzadki przypadek. Spodziewałem się raczej problemów z zasilaczem albo jego wtyczkami.

A tak na przyszłość: w twoim zasilaczu podwójna wtyczka 2x4 służy do podpięcia dodatkowego zasilania ATX (do gniazda w lewym górnym narożniku płyty głównej.

Natomiast wtyczka 8-pin służy do zasilania karty graficznej. W niektórych starszych kartach było gniazdo 6 pin i wtedy podłączało się tylko 6 pinów wtyczki (dwa wystawały) - wchodziły tylko właściwe dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu końcówek.

Te mobo jest dedykowane temu CPU :wink:

BTW> Pisałem w pierwszym poście o sprawdzeniu na pojedynczych kościach RAM, widzę, że Autorowi to umknęło…

Może i tak jest, ale, czy tak jest, to już inna bajka?

Moim zdaniem, na uszkodzenie CPU daję 2%.

nie spotkałem się by ktoś miał problemy z biosem w tej płycie i obsługą procesora , nie mam możliwości sprawdzenia płyty pod innym procesorem nie mam innego pasującego do płyty .

sprawdzałem nic nie daje

sprawdziłem z innym zasilaczem i efekt taki sam , nie działa .

Panowie… Ta płyta ma w górnym prawym rogu przycisk "power on-off (sprawdziłem na str.26 instrukcji - 36 w pliku pdf “Multulaguage”). Może tu leży przyczyna?

Link do instrukcji: MSI Z77A-GD55 -manual

Teraz tak patrzę i widzę na stronie MSI “ciekawostkę” :lol:

Jest bardzo mała szansa, że JNJN może mieć trochę racji. Twój procek na tym mobo jest obsługiwany od wersji 1.3 BIOS. Masz dostęp do innego procka aby to sprawdzić?

Normalnie kocham amatorów, tylko, że każdy CPU obsługuje inna rewizja biosu.Jesteś pewien, że nie masz najstarszej wersji np:1.1 lub 1.2, która nie obsługuje tego CPU, w końcu płyty nie uruchomiłeś? Ten CPU obsługuje wersja 1.3.

http://pl.msi.com/product/mb/Z77A-GD55. … v=Download

IMO. Najlepiej byłoby zabrać mobas do jakiegoś punktu napraw PC, zrobić pająka, wsadzić jakieś 2500k i przetestować, sprawdzić wersję BIOS i jeżeli jest w rewizji 1.1 lub 1.2 to zrobić flash do najnowszej. Jeżeli nie wstanie na innym procku to znaczy że uwalone jest MOBO i tyle w temacie…

Jednak w takim wypadku coś by się pojawiało na ekranie monitora podczas startu biosu/uefi zarówno przy włożonym jak i przy wyjętym procesorze.

kris

spróbuj użyć tego przełącznika w górnym lewym narożniku płyty, o którym wspomniałem wcześniej.

Mylisz się, nic się nie musi pojawić. Jeżeli jest niezgodny BIOS z CPU to będziesz miał czarny ekran i tyle :wink:

Nic prostszego, jak sprawdzić np. uruchamiając płytę bez włożonego procesora :stuck_out_tongue:

(Nie wykluczam, że w przypadku UEFI możesz mieć rację - nie sprawdzałem. W Biosach, podczas testu POST pojawiały się odpowiednie komunkaty.)