Intel rapid storage - odłączanie dysku E

Witam. Mam prosbe czy ktos moglby mi pomoc ,mam problem zdyskiem w moim laptopie Lenovo Y910 (1mc uzytkowania).
Problem jest mianowicie taki ze mam jakas muzyke filmy zdjecia na dysku E 1tb. Do tego w laptopie ma dysk 256 ssd podzielony na 2 partycje C i D.I problem polega na tym ze podczas grania w gry badz sluchania muzyki z dysku E ten ze dysk jest odlaczany przez program Intel Rapid i i jets widoczny pozniej jako wolny port numer 4 ale ogolnie nigdzie go nie widac ze ta owy dysk jest w komputerze. Teraz moje pytanie jest takie w jaki sposob oge zmienic ustawienia zeby ten dysk byl ciagle aktywny i nie zostawal wylaczny przy kazdym zagraniu gry i tym podobne.
Ktos moze wie o co tu chodzi,albo mial podobnie jak ja.
Windows 10 64 bit home professional

A jak dysk się zachowuje po odinstalowaniu tego zbędnego dodatku i z działaniem na standardowym sterowniku od MS?

to samo wlasnie odpalilem gierke i sluchalemn sobie muzyki i odcielo dysk juz go nie widac, a program odinstalowalem. pozdrawiam

dodam jeszce ze po odlaczeniue dysku slychac charczenie w glosnikach czy to w laptopie czy na sluchawkach. cos jak bicie serca takie w tedy to charczenie

To będzie jednak uszkodzenie sprzętu, a nie problem z oprogramowaniem.

No nie wiem bo jak wylacze komputer na minute to dysk jest z powrotem. wydaje mi sie jest cos z ustawieniami ze odlacza dysk podczas duze obciazenia zeby nie czerpalo za duzo mocy tak mi sie wydaje.
Nie wiem czy orientujesz sie w macierzach typu raid bo tak mam to tutaj opisane

ogolnie wyglada to tak ze jest jakies ustawienie jakgdyby dysk jest odlaczany podczas duzego obciazenia

dysk sata dostepny ; usuniety taki mam komunnikat ze strony intel rapid

witam. nadal ten sam problem, wie moze ktos na forum jak to naprawic

Witam. Mam chyba identyczny problem w moim Lenovo y910. Dysk HDD “znika” podczas gry. Pozostaje tylko dysk SSD z systemem. Po konsultacji z serwisem Lenovo zaproponowano “obejrzenie” (naprawę?) laptopa. Sprzęt wrócił do mnie po 3 tygodniach. Niestety problem nie zniknął.

Witam ponownie. Wygląda na to, że znalazłem przyczynę. “Wariowanie” Intel Rapid Storage spowodowane było chwilowymi przerwami w podłączeniu dysku HDD. U mnie był to prawdopodobnie luz na styku dysku HDD. Panowie z serwisu Lenovo nie do końca zrozumieli chyba na czym polegał problem, bo w protokole naprawy napisali, że wymienili dysk SSD :smiley: Nie wiem po co, bo działał dobrze. Zajrzałem więc sam i dokręciłem śrubę dociskającą dysk HDD. Dodatkowo jest on “ufiksowany” bardzo “profesjonalnym” czarnym przylepcem :D:D:D. Prawdopodobnie Panowie Inżynierowie z Lenovo zaprojektowali przylepiec w celu eliminacji drgań dysku. Po dokręceniu śrubki problem przestał się pojawiać. Proponuję spróbować po prostu dokręcić dysk. Pozdrawiam.

1 polubienie

Powiedz czy ciezko jest sie dostac do tego dysku. Sam dokreciles ta srube czy lepiej isc do fachowca . Ja ogolnie kupilem lapka za granica i nie wiem jak ten servis bylby mogl byc w Polsce zrealizowany. Bo ogolnie dysk widac ale nie ma w moim komputerze. widac go w lenovo nerve centre a czasem wogole go nie widac odistalowalem intel rapid i tez odlacza o wlacza jak chce komputer.

Dysk hdd jest w tym laptopie mniej więcej pod twoją prawą dłonią gdy trzymasz ręce na klawiaturze. Po odwróceniu laptopa spodem do góry trzeba odkręcić dolną pokrywę. Odkręcasz wszystkie widoczne śrubki śrubokrętem z małym krzyżykiem. Dobrze jest po wykręceniu ułożyć śrubki w takiej konfigurcji jak były żeby potem każda trafiła na to samo miejsce. Po odkręceniu wszystkich śrub dolna pokrywa jest jeszcze trochę “przyssana” do obudowy. Żeby ją trochę podnieść użyłem zwykłych przyssawek gumowych następnie lekko podważyłem paznokciami. Trzeba uważać na tylną część klapy, w której są kratki wylotów powietrza bo w tej części trzymają ją jeszcze zatrzaski. Trzeba klapę lekko podważając do góry jednocześnie popchnąć do tyłu żeby się odhaczyły te zatrzaski. Jak już zdejmiesz klapę dysk hdd będzie na samym brzegu z przodu po lewej stronie (bo laptop jest “na plecach”), pod takim czarnym przylepcem. Śruba przytrzymująca jest za tylnym brzegiem dysku hdd po jego lewej stronie. Dokręć ją po prostu mocniej choćby o pół stopnia, ile wyczujesz, że się da. Ja jeszcze odkleiłem częściowo ten przylepiec starając się nie uszkodzić jego powierzchni klejącej i naciągając ponownie przykleiłem, ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.
I tyle. Zakładasz klapę najpierw zatrzaski potem dociskasz i wkręcasz śruby. Koniec operacji. Myślę, że do zrobienia samemu jeśli się ma trochę wyczucia. Serwis Lenovo raczej jest “ogólnoświatowy” a więc obejmuje twój laptop jeżeli jest na gwarancji niezależnie gdzie go kupiłeś. Numer do serwisu Lenovo w Polsce 22 295 49 50. Ale mi nie pomogli :slight_smile: Natomiast po mojej interwencji problem narazie się nie pojawia. Jeśli boisz się sam ingerować możesz powiedzieć im po prostu żeby dokręcili ci tą śrubę. Pozdrawiam :slight_smile:

Ciekawe czy faktycznie go wymienili, bo raczej nikt nie robi tego, gdy dysk działa poprawnie.

W każdym razie ten co teraz mam też działa. :slight_smile:

Czesc. A powiedz odistalowales Ten program Intel rapid storage.??

Nie. On jest ok. Jeśli nie ma problemów sprzętowych IRS działa poprawnie, coś tam usprawnia pewnie ze sterownikami dysków :). Do WODZU - nie wiem czy wymienili. Tak przynajmniej było w protokole naprawy, który dostałem na maila tydzień po “naprawie”. Samo stwierdzenie, że Windows “nie widzi” dysku C (SSD) jest bez sensu, bo jest to dysk systemowy, więc raczej miałbym BSOD a nie brak dysku w eksploratorze. Interpretację toru rozumowania panów z serwisu Lenovo pozostawiam filozofom :slight_smile:

Jeśli spróbujesz mojej metody napisz, czy poskutkowało bo ciekaw jestem czy zadziałało. Byłem wkurzony na ten laptop, bo niezły grosz kosztował, a tu taki “zong”. Ale teraz uważam, że jest to wypasiony sprzęt naprawdę. Chodzą wszystkie gry na ultra wymaganiach i bez zacięć jak narazie po mojej “naprawie”. :slight_smile:

1 polubienie

Bede na swieta w polsce to pojde do speca i popatrze bo na serrvis lenovo to nie ma co liczyc za dlugo z naprawa zwlekaja. Dzieki napisze czy pomoglo. Pozdro

Witam, też mam ten problem w y910. Zastanawia mnie fakt czy wszystkie 910-ki to mają czy my mamy pecha… Wyciągnąłem dysk i go zamontowałem i jakiś czas był spokój ale teraz problem powrócił, chociaż nie ma jak na razie problemu z dziwnym zniekształconym dzwiękiem, zobaczę jutro może dokręcę śrubki mocniej może to coś da. Trochę to irytuje bo sprzęt nie jest najtańszy i ma potencjał ale ten dysk hdd powoduje chęć utylizacji laptopa. Szkoda że serwis Lenovo ma to w d… gdzieś! Za kilka dni dam znać czy to coś dało czy pojechał na serwis