Internet CP na Ubuntu

witam. Jestem laikiem w sprawach Linux, a dokładniej Ubuntu posiadam wersję 10.04 i internet w Cyfrowym Polsacie (modem Hawei e367). Mój problem jest taki ze nie wiem/nie umiem używać tego modemu pod tym systemem, użyłem programu wine, ale nie zrobił z tym nic sam program działał (jest wersja tylko na Windows)lecz nie widział urządzenia. Na forach czytałem ze to wina sterowników, które nie instalują się na tym systemie, a na innym forum znalazłem na to sposób, ale niestety nie mogłem się połapać jak go rozwiązać, ponieważ mam laptopa właśnie z tym systemem i specjalnie dla niego kupiłem ten internet a na kablu sieciowym chodzi idealnie, lecz tego modemu nie wiem jak zainstalować żeby działał(dodam ze nie znam się na korzystaniu z konsoli, a programu instaluje tylko z pliku deb. bo nie wiem jak z innych plików ) z góry dziękuje za pomoc

piotrek1692 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Poza tym, na forum używamy polskich znaków (ż, ł, ć, ś, ą itp.). Przypomnij też sobie co to są znaki interpunkcyjne i uzupełnij o nie posta. Proszę wyedytować swojego posta i poprawić co trzeba.

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika.

Wine nie używa się do instalacji sterowników. To rada na przyszłość.

System Ci go wykrywa? Kliknij na aplet sieci (z góry, z prawej strony), a potem na modyfikuj połączenia (oczywiście z włożonym przez jakiś czas modemem). Przejdź do zakładki “Komórkowe”, a tam wybierz “Dodaj”. Zobacz czy jest jakieś urządzenie na liście. Jeżeli tak, to wybierz je i ustaw internet! Są ustawienia dla wielu sieci, więc możliwe, że nie będziesz musiał nic wprowadzać samemu. Gdyby trzeba było, potrzebne info znajdziesz na stronie operatora.

Jeżeli jednak modemu Ci nie wykrywa, a wykrywa go jako pamięć zewnętrzną, możesz spróbować tego: http://www.linux-manuals.rh.cba.pl/tryb-modemu-w-linuxie.manual.html.

Ew. ściągnij/pożycz Ubuntu 11.10 od kogoś i zobacz czy na nim działa.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem. Poza tym szukaj, czy ktoś nie miał podobnych problemów.

EDYCJA: Podobno problem został rozwiązany: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/usb-modeswitch-data/+bug/776959

Spróbuj na najnowszym Ubuntu (do pobrania z http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download)

Ew. zainstaluj tę paczkę (specjalnie daję Ci link do .deb, który instaluje się dwuklikiem, potem zainstaluj, hasło, poczekasz i już). Jest to stabilna (nowsza) wersja paczki dostępna domyślnie w Ubuntu 11.10. 10.04 ma nadal z 2010 roku…

LINK: https://launchpad.net/ubuntu/+archive/primary/+files/usb-modeswitch-data_20110805-1_all.deb - na 32-bitowy system!

Jeżeli chcesz na 64-ry bity, będziesz chyba musiał sam sobie skompilować:

Linki do źródeł:

https://launchpad.net/ubuntu/+archive/primary/+files/usb-modeswitch-data_20110805-1.debian.tar.gz

https://launchpad.net/ubuntu/+archive/primary/+files/usb-modeswitch-data_20110805.orig.tar.bz2

Po instalacji zrestartuj komputer.

Powinno pomóc :slight_smile:

Wszystko robisz na własną odpowiedzialność, nie miej później do mnie pretensji jak coś “nie wyjdzie”.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour … bug/776959 - było by spoko gdybym wiedział o co tu jeszcze chodzi :expressionless: , próbowałem sposoby z od montowaniem modemu i nic nie dawało, a poza tym nie mam żadnego znajomego kto używał by czegokolwiek poza Windowsem wiec nie mam od kogo pożyczyć dlatego będę ściągać, wyczytałem na jakimś anglojęzycznym forum (nie pamiętam jakim :roll: ) ze pomaga przesiadka na 11.10, ale dalej było napisane ze 11.10 to to samo co 11.04, co sprawiło ze już zwątpiłem w to czy się da to zrobić, poza tym czy istnieje jakaś alternatywa na Ubuntu dla programu który był razem z modemem :?: (dodam ze pan z salonu CP stwierdził ze nie jest to możliwe) :!:

Alternatywa? Jest wbudowana, co próbowałem Ci wytłumaczyć. Wszystko masz w menagerze połączeń. Sam się się jakiś czas temu zdziwiłem, jak modem w komórce obsługiwało out-of-box (bez jakichkolwiek czynności). Dodatkowo są jeszcze jakieś alternatywy. W sumie tak to powinno wyglądać, ale niestety aby to zrobić w Windows muszę instalować specjalny sterownik i program.

https://launchpad.net/ubuntu/+archive/primary/+files/usb-modeswitch-data_20110805-1_all.deb

Spróbuj to zainstalować jeżeli masz wersję 32-bitową. To nowsza, stabilna wersja pewnej paczki (obecna w Ubuntu 11.10). Powinno pomóc.

Chociaż przetestowanie na Ubuntu 11.10 nie zaszkodzi.

Właśnie ta “alternatywa” mi nie wykrywa żadnego modemu niestety,a na starym modemie zte wszystko chodziło elegancko, a z tym się meczę, mam 32-bit skorzystam z tego programu dzięki za pomoc będę pisać co z tego wyszło

Dodane 18.12.2011 (N) 22:41

tak jak się spodziewałem nic z tego nie wyszło…ta “alternatywa” nie wykrywa mi modemu a program który został mi polecony nie chce się instalować… :frowning:

Napisz jeszcze raz co nie działa. Jaka “alternatywa”?

Powinno działać na Ubuntu 11.10, albo po zainstalowaniu nowej wersji pakietu w 10.04.

Żeby połączyć się z siecią, musisz zrobić to co już pisałem:

Kliknij na aplet sieci (z góry, z prawej strony), a potem na modyfikuj połączenia (oczywiście z włożonym przez jakiś czas modemem). Przejdź do zakładki “Komórkowe”, a tam wybierz “Dodaj”. Zobacz czy jest jakieś urządzenie na liście. Jeżeli tak, to wybierz je i ustaw internet! Są ustawienia dla wielu sieci, więc możliwe, że nie będziesz musiał nic wprowadzać samemu. Gdyby trzeba było, potrzebne info znajdziesz na stronie operatora.

Jest tam jakieś urządzenie do wyboru?

powiedziałeś ze jest wbudowana w linuxa alternatywa programu do obsługi tego modemu wiec tak ja nazywam, żadne urządzenie nie jest mi pokazane pełna nazwa tego lina to Ubuntu 11.04 LTS lśniący lamparcik .

Dobrze, to jeszcze raz. W Ubuntu jest Manager Połączeń (domyślnie wbudowany) obsługujący wiele różnych połączeń. Nie musi Pan instalować żadnych programów do obsługi. Dodatkowo są inne alternatywy.

Ubuntu 11.04 LTS lśniący lamparcik - ok. To jest polski remiks. Ja jakoś nie bawię się w remiksy, bo wiele razy sporo ludzi miało z nimi problemy. Standardowe (oficjalne) Ubuntu mi w zupełności wystarczy. Każdy może mieć jednak inne zdanie na ten temat.

Testował Pan na Ubuntu 11.10? Czy próbował Pan zainstalować nowszą wersję paczki?

Na Ubuntu 10.04 (LTS) raczej nie powinno działać.

Proszę wykonać wyżej opisane kroki po ściągnięciu 11.10 i np. wrzuceniu jej na pendriva, aby płytek i czasu nie marnować. Służy do tego m.in. “Asystent dysku uruchomieniowego” dostępny od dawien dawna w Ubuntu. Do tego celu powinien wystarczyć. Jeżeli jednak chcesz, zawsze możesz nagrać na płytę :slight_smile:

Witam, moj problem zostal rozwiazany, pan z biura obslugi zadzwonil do mnie i podal mi nowe ustawienia sieciowe ktore dzialaja na moim ubuntu, ale mimo wszystko dziekuje za pomoc. :!: dodam jeszcze ze nic nie musialem instalowac, po prostu APN zamiast milti.internet jaki mam ustawiony na windows poradzono mi zmienic na internet.cp to pomoglo

To wykryło Ci ten modem czy nie w końcu? :wink:

na ubuntu 11.04 wykrywało po wrzuceniu tego usb-modeswich, ale nie łączyło (jakimś cudem ustawienia APN muszą być inne niż w Windowsie) na 11.10 nie wykrywa ale łączy się bez problemu, albo prędzej nie pokazuje się nic przez jakie urządzenie się łaczy, ale mimo tego jest ok (przeglądarka chodzi o wiele lepiej niż na windzie) obecnie 11.10 używam z pen drive-a ale zaraz biorę się za instalacje :slight_smile:

Ubuntu ma to do siebie, że nie pokazuje domyślnie jakie urządzenie jest podłączane i wykrywane. Dzieje się to w tle - jest niewidoczne dla “zwykłego” użytkownika.

Dla mnie jest to dobre, bo nie jestem zasypywany jakimiś kreatorami itp. jak w Windows. Jeżeli sprzęt ma działać, to zwykle działa od razu po podłączeniu.

Jeżeli jednak wolisz wiedzieć, co się wykryło, a co nie przy podłączaniu, możesz skorzystać z powiadomień, które nie są jakiś irytujące.

Jeżeli Cię to interesuje, tak możesz to zainstalować (terminal):

echo "deb http://download.learnfree.eu/repository/skss / #SKSS" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list

wget http://download.learnfree.eu/repository/skss/repo.pub.asc -q -O- | sudo apt-key add -

sudo apt-get update

sudo apt-get install udev-notify

(każdą linijkę najlepiej wkleić oddzielnie)

lub za pomocą paczki DEB (prosta instalacja) - http://download.learnfree.eu/repository/skss/udev-notify_0.1.3_all.deb

Tu masz zrzuty: http://udev-notify.learnfree.eu/ (jest polskie tłumaczenie)

Uwaga: Nie wiem jak całość będzie działała na 11.10 (nie wiem czy już dostosowali). Jak masz możliwość, to przetestuj na tym pendrive.

Cieszę się, że mogłem pomóc :slight_smile:

PS: Są wersje przeglądarek na Linuksa. Jeżeli np. korzystałeś z Google Chrome, możesz także ją zainstalować.

Próbowałem zainstalować to co mi poleciłeś ale nie udało się to, chciałem zainstalować operę tez nie poszło zresztą z innymi rzeczami tez nie chciało się ruszyć, poza tym ta wersja (11.10) działa bardzo fajnie i płynnie nawet na starszym komputerze (intel pentium 4, 512 MB RAM DDR grafika intel graphics akcelerator 64 MB, 80 GB HDD (działa obok Windowsa XP )) ale niestety nie może nic pójść, nawet z centrum oprogramowania nie ruszyło nic… :!:

Dodane 22.12.2011 (Cz) 21:06

problem z instalowaniem programów minął bez mojej pomocy wszystko działa fajnie, ale strony z duża ilością flasha bardzo zamulaja mi chromium, szukałem Opery ale pliki instalacyjne ściągane z neta nie chcą się instalować poza tym reszta jest bardzo przyjemna i fajna chociaż nie odpowiada mi interfejs 3D wolał bym stara wersje 2D :slight_smile:

Zainstaluj Google Chrome , który ma wbudowanego flasha. Jakby były jakieś problemy przy instalacji to napisz (wcześniej były, ale zapewne Google już dostosował, więc nie będę Ci mówił co i jak).

Opera z oficjalnej strony się spokojnie instaluje.

chrome bardzo ładnie poszło bez żadnego problemu zainstalowałem, działa o wiele lepiej niż Firefox, i mam pytanie czy w wersji chrome na Ubuntu tez zdarzają się przecieki danych do firmy Google? :?:

Nie wiem. Tak naprawdę nie ma żadnych przecieków :wink:

Windows, IE, Firefox nie wysyłają jakichś danych? Wysyłają!

Przeczytaj dość stary już artykuł (mity w ramce na koniec nie są już raczej aktualne :wink:

http://www.chip.pl/artykuly/porownania/2008/11/jak-niebezpieczny-jest-google-chrome

Jakbyś miał jakieś pytania, pisz śmiało :slight_smile:

Google Chrome używam chyba od początku i jest to dla mnie najlepsza przeglądarka.

Aha, zapomniałem napisać - nie musisz pilnować aktualizacji, bo wszystko (system, programy, sterowniki, kodeki itd.) Ci się samo aktualizuje. Przy użyciu jednego narzędzia (Menedżer aktualizacji) aktualizujesz wszystko (można to robić oczywiście w konsoli, ale graficzne narzędzie jest raczej lepsze dla kogoś kto przechodzi z Windowsa).

Zawsze możesz użyć Chromium - otwarto źródłowy odpowiednik Chrome, on na pewno nic nie wysyła.

przerzuciłem się na chromium, chodzi płynniej niż chrome, a Ubuntu jest obok Windowsa 2 komp chodzi na Windows 7 a Ubuntu używają moi rodzice wg nich jest prostszy niż Windows, poza tym jak nie jestem poza domem jakoś wole Windowsa, ale to już kwestia gustu :wink:

Chromium jest udostępniany na wolnej licencji i z tego powodu nie ma np. wbudowanego flasha, czy przeglądarki PDF w trybie piaskownicy.

Wszystkie różnice masz opisane na Wikipedii:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Chromium

Różnice pomiędzy Chromium a Google Chrome


Chromium to nazwa dana open-source'owemu projektowi oraz kodu źródłowemu wydanemu i prowadzonemu przez Projekt Chromium. Istnieje możliwość pobrania kodu źródłowego i ręczne skompilowanie go na wiele platform. Google czerpie ten kod źródłowy i dodaje:

[*]zintegrowany Flash Player

[*]wbudowany czytnik PDF w trybie piaskownicy

[*]nazwę i logo Google

[*]system automatycznej aktualizacji nazywany GoogleUpdate

[*]wbudowana opcja wysyłania statystyk używania i raportów awarii użytkowników

[*]śledzenie RLZ (gdy Chrome jest pobierany wysyła informacje takie jak gdzie i kiedy Chrome został pobrany w szyfrowanej formie jako część promocji marketingowych i dystrybucji partnerskich. W lipcu 2010 Google potwierdziło że token śledzenia RLZ nie jest obecny w wersjach Chrome pobranych bezpośrednio ze strony Google oraz we wszystkich wersjach Chromium. Kod źródłowy RLZ udostępniono w tym samym czasie na licencji open source pozwalając deweloperom potwierdzić co to jest i jak to działa.)


Domyślnie Chromium obsługuje tylko kodeki Vorbis, Theora i WebM dla tagów audio i wideo HTML5, podczas gdy Google Chrome wspiera dodatkowo AAC i MP3. 11 stycznia 2011 Menedżer produktu Chrome Mike Jazayeri ogłosił, że Chrome nie będzie dłużej wspierał formatu wideo H.264, a zamiast niego odtwarzacz HTML 5. Chromium także nie obsługuje H.264. Niektóre dystrybucje Linuksa mogą dodawać wsparcie dla innych kodeków do zmodyfikowanych wersji Chromium.


Źródło: Wikipedia.pl

Wydaje mi się, że wbudowany Flash działa lepiej, dlatego m.in. korzystam z Google Chrome, a nie Chromium.

Opcję wysyłania statystyk użytkowania można wyłączyć i nie jest ona domyślnie aktywna.