Internet Expoler 7, 8 - co o nim myślicie

Cześć!

Temat ten pojawia się prawie zawsze w komentarzach po artykułami, gdy tylko pojawi się wzmianka o Internet Explorerze - chciałbym jednak zapytać Was na forum co myślicie o tej przeglądarce.

Po pierwsze - jak realnie wygląda kwestia bezpieczeństwa tej przeglądarki (mówimy o wersjach 7 i 8) - czy dla normalnego użytkownika sprawdzającego pocztę, onet, n-k i chodzącego po w miarę bezpiecznych stronach, używanie Explorera jest naprawdę niebezpieczne?

Po drugie - czy funkcjami aż tak według Was odstaje od pozostałych przeglądarek? Bo według mnie dla wielu użytkowników, nie potrzeba aż tak wielu funkcji, a ważne jest żeby zawsze działał.

I ostatnie - monopol Internet Explorera - Unia Europejska chce, aby Explorer nie był domyślnie instalowany w Windows - czy według Was to słuszne rozwiązanie? W końcu jest to system Microsoftu i chyba do ich kwestii należy co do niego dodają? Ale czy naprawdę ten monopol tak szkodzi? Bo śmiem myśleć, że jeżeli w końcu Firefox zdominuje internet, nie będzie już się tak rozwijał…

Jak dla mnie IE nie ma racji bytu choćby przez wspomniany przez Ciebie brak dodatków. Zadanie przeglądarki nie polega wyłącznie na wyświetlaniu stron lecz również na choćby blokowaniu niechcianych reklam.

FF to świetna alternatywa właśnie ze względu możliwości rozbudowy i dostosowania jest to naszych indywidualnych upodobań czego IE nie ma i mieć nie będzie.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to IE i FF z tego co widziałem są na dwóch najwyższych pozycjach. Chodzi oczywiście o testy na podatność przeglądarek na konkretne zagrożenia. W praktyce jednak częściowo bezpieczeństwo może wynikać z niszowości przeglądarki - np. Chrome’a ma mało osób więc nikt raczej nie atakuje użytkowników tej przeglądarki.

Tak więc można na to różnie patrzeć jak widać. FF ma dużo użytkowników, jest bezpieczna, ale i dużo ataków kierowanych może być właśnie na użytkowników FF, ponieważ jest ich dużo.

Jeśli chodzi o monopol i obecność w Windowsie dodatków produkcji MS - moim zdaniem kupując OS chcę OS, a nie OS + kilka zbędnych mi programów, których w dodatku nie można pozbyć się z komputera. Jak dla mnie system powinien być goły, a kwestia odtwarzaczy czy przeglądarek internetowych powinna pozostać świadomą decyzją użytkownika. Tak więc to, że system jest produkcji MS nie oznacza, że mogą do niego dorzucać nieusuwalne śmieci i zmuszać użytkowników do korzystania ze swoich programów podnosząc w ten sposób swoje statystyki.

Chyba jesteś nawiedzony i może warto się do ciebie modlić.

A, może mógłbyś przynajmniej nie pisac bzdur typu: “czego IE nie ma i mieć nie będzie”. Dlaczego ludzi wprowadzasz w błąd i jaki masz w tym interes.

Odpowiadam: IE ma dodatki i będzie miała.

W takim razie wyprowadź mnie z błędu i podaj mi odpowiednik Adblocka, FireFTP czy Download Helpera. IE ma skiny? Być może zatrzymałem się w czasie :lol: Zapewne masz na myśli dodatki dostępne pod tym linkiem. Moim skromnym zdaniem nie ma tam nic ciekawego.

Jeśli chcesz to możesz się do mnie modlić - pozostawiam to Tobie :razz:

1, Niby dlaczego nie mogą wrzucać czego chcą, kto im zabronił? I na jakiej podstawie? Dla mnie to bzdura. Ich system, ich sprawa jak go robią.

2, Zmuszać użytkowników? Mnie jakoś nikt nie zmusza ani do używania windowsa, ani do posiadania komputera?

Jak się komuś nie podoba to może sobie nawet samemu napisać swój system i nikt Ci tego nie zabroni, nikt Cię nie zmusza do korzystania z windowsa czy nawet z IE

Chyba że Ty inaczej interpretujesz słowo “zmuszać”, mianowicie w błędny sposób, któremu można by przypisać nawet że na siłe Ci ktoś z telewizorem kineskop czy pilota chce wcisnąć :lol:

Co do autora - IE6 to syf, bardzo nie polecam tego używać do niczego. IE 7 jest już lepsze, ale jak ktoś ma zainstalowane IE7, nie widze najmniejszego problemu żeby zaaktualizować go do IE8, który jest jeszcze lepszy.

Sugeruje się tutaj nie tyle wyglądem przeglądarki, jej funkcjami czy jakimiś duperelami ale podstawami takimi jak wyświetlanie strony. Jednak np opera 10 przechodzi już test ACID3, który gwarantuje praktycznie bezproblemowe działanie z prawidłowo napisanymi stronami.

FF też przechodzi w 9x% chyba o ile dobrze kojarze, IE7 natomiast ma może z 20% w tym teście, więc % same mówią za siebie, zresztą i w praktyce ma to odzwierciedlenie (zajmuje sie robieniem stron)

Reasumując jak IE to 8 jednak dużo lepiej korzystać z przeglądarek które prawidłowo interpretują kod (test acid tego dowodzi poniekąd)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Acid3 - masz tam Wynik testów w poszczególnych przeglądarkach

http://pl.wikipedia.org/wiki/Trident_(silnik_przegl Jak widać sam silnik IE wypada już dość blado…

Jeszcze nikt nie zabronił, ale może nareszcie coś się zmieni w tej kwestii. Win 7 już był blisko (mam na myśli wersję E).

A jak odniesiesz się do tego, że praktycznie każdy laptop i zestaw PC ma zainstalowany już system Windows Vista? A może są ludzie, którzy chcą korzystać z Linuxa lub każdego innego systemu operacyjnego? Niestety trzeba płacić za Vistę czy to się komuś podoba czy nie. Dla Ciebie nie jest to w żaden sposób przymus? Dla mnie jest. Kupując laptopa chciałbym dostać laptopa i niezbędne akcesoria niezbędne do jego pracy. Oprogramowanie 3 regały dalej - jeśli będę zainteresowany to pójdę i kupię.

Pozostawię to bez komentarza.

Popraw linka :wink:

Po pierwsze to nie rozmawiamy o laptopach z dołaczonym systemem po drugie nikt nie każe Ci kupować akurat tego laptopa gdzie jest domyslnie system, ja osobiście nigdy bym nie kupił czegoś takiego i na pewno nikt by mnie do takiego zakupu nie zmusił. Jak jest popyt to jest podaż.

Zresztą to dyskusja na inny temat.

nie jest to słuszne, powiem inaczej: to największa głupota jaką wymiślili no i w końcu to produkt MS i uważam że mogą tam dodać to co chcą i KE nic do tego.

w kwestii IE szkodzi gdyż ta przeglądarka nie wspiera standardów budowy stron a więc hamuje rozwój internetu…

CVo do monopolu IE to przecież nikt nie z\musza użytkownika do używania IE, każdy może przecież sobie wgrać alternatywną przeglądarke, MS tego nie blokuje w żaden sposób a fakt że IE jest w systemie nie powoduje samo w sobie monopolu tylko nieznajomość innych przeglądarek/przyzwyczajenie. Dlaczego MS ma robić darmową reklamę innym przeglądarką? Opera Software, Mozilla nie umieją / nkie chcą / szkoda im kasy na reklamę?

Jak się KE/ operze/ mozilli i innym nie podoba IE w Windows to niech sobie napiszą własny system i włożą do niego FF/opere a nie wymuszają za darmo reklamę…

oby nie bo wtedy to już nie będzie wolny rynek!

O telewizorach tym bardziej ;]

Sprzęt bez OS stanowi może 5% wszystkich dostępnych na rynku. Tak więc nie ma wyjścia i MS oraz producenci sprzętu zacierają ręce z powodu wpływającej kasy za sprzedane niechciane systemy.

A niby dlaczego powinna być taka możliwość?

Jeśli system jest tak zrobiony że IE jest praktycznie jedną całością z systemem to jak mają zrobić Ci możliwość odinstalowania tego i co najważniejsze PO CO? Bo sama możliwość żeby zrobić deinstalator to tak czy inaczej na pewno by się znalazła, tylko pytanie PO CO?

To chyba jasne, bo Gorgoroth tak sobie życzy. :slight_smile:

Po to, że jest zbędna - proste. Tu nie chodzi o te kilka MB na dysku tylko o zasadę, a w mojej opinii każdy program, którego nie używam powinno dawać się odinstalować. Oczywiście nie jest to nawet w połowie taki problem jak wspomniane dołączanie systemów do sprzętu, ale warto się zastanowić nad tym, dlaczego jest tak, a nie inaczej ;] Osobiście nie korzystam IE, ani WMP więc po co mi one na dysku?

Heh, myślisz, że tylko ja miałbym takie życzenie? :wink:

Wracając do IE - czyli według Was to, że ktoś używa tej przeglądarki jako głównej nie jest niczym złym?

Oczywiście, że nie ty to wymyśliłeś, ty tylko to wyczytałeś i powtarzasz jak papużka.

A, komu na tym najbardziej zależy nie trudno się domyślić, jak się ma trochę oleju w głowie.

Dla mnie IE to przeglądarka, i żyje własnym życiem tak jak Chrome, Firefox, Safari, czy też Opera, z której korzystam.

Nie zawadza mi to, że nie ma dodatków - sam korzystałem z IE w wersji 6 bardzo długo (2006-2008) - z Opery korzystam od prawie roku.

Z IE nadal korzystam, gdy chcę przeskanować system, sprawdzić aktualizacje itp. - nie muszę się męczyć z activex.

Pozdrawiam!

Wydaje mi się że tak, od kiedy pamiętam używam IE. A nowe wersje, czyli IE7 i 8 są bardzo dobre według mnie.

Z komputera w domu korzystam nie tylko Ja. Cała reszta rodziny i jeszcze nigdy nie mialiśmy problemu z IE.

Pisze o tym bo reszta rodziny używa przeglądarki do tego co napisałeś.

Ale pamiętajmy że nie ważne jaką przegladarke będziemy mieć to i tak istnieje ryzyko złapania jakiegoś syfu jeśli nie będziemy mieć na pokładzie jakiegoś antywira lub pakietu typu Internet security. Ja od zawsze używam NIS’a. Obecnie wersje 2009. Jedyne co znajduje przy każdym skanowaniu to tracking cookie, ale to raczej nic groźnego.

Trzeba wziąść pod uwage fakt że wiele serwisów, działa poprawnie wyłącznie pod IE, zwykły użytkownik, który używa np. Opery, odwiedzając taką strone może mieć problem. Rozwiązanie jest proste ale “zwykły” użytkownik może nie wiedzieć o tym. Ktoś mu kiedyś zainstalował Opere i uważa że to jest domyślna przeglądarka i wszystko powinno działać. A tu zonk.

Troche offtopu, ale napisałem troche z własnych doświadczeń.

Pozdrawiam.

Bo w dobrym tonie jest popsioczyć na M$ i urosnąć w oczach innych dla których M$ to zło w czystej postaci. Jak tylko udostępnią poranną prezentację z Zlotu autorstwa Ryana pt. “Cztery pory roku” to się dobrze pośmiejecie a przy okazji oczy to się poniektórym otworzą i zmienią swoje zdanie.

Ciekawa teoria 8) :lol:

Na “tym” czyli możliwości odinstalowania IE? Chyba raczej na oknie z możliwością wyboru przeglądarki tak jak to miało być w Win 7 - z tym prędzej się zgodzę. Jest to lekkie przegięcie ze strony konkurentów IE.

:twisted: Można powiedzieć, że IE jak i Mozilla to ta sama rodzina. Gołe, wesołe i dziurawe jak sito. Rozwój obu przeglądarek jest na tym samym poziomie. Tak samo obie wpuszczają syf do systemu. No cóz. Można instalować wtyczki do IE, dlatego to zajefajna przeglądarka i najbezpieczniejsza [żart]

Nic dodać nic ująć. Dlatego też FF zyskał taką popularność ze względu na swoje sensowne dodatki, które na prawdę zwiększają przyjemność z surfowania po necie. A co do bezpieczeństwa to tak jak mówiłem - popularna przeglądarka tak czy owak nie będzie bezpieczna.

Gdzieś czytałem ostatnio, że Opera ze względu na swoją niszowość jest używana przez hakerów :smiley: Ciekawe ile prawdy jest w tej informacji.