Inwigilacja portów USB

Witam, mam ‘chyba’ dość nietypowy problem i nie mam punktu zaczepienia, czy jest to wykonalne. Mam pod sobą sieć 200 stacji roboczych (Windows XP, Windows 7, Ubuntu), 3 serwery (Windows 2008 server, Debian), a problem się rozbija o to, że mam wprowadzić monitorowanie podłączanych rzeczy pod port USB w każdej stacji roboczej. Reasumując ktoś wpina pendrive do komp-a to mam komunikat, czy na maila, czy jakaś aplikacja daje mi alarm. Na marginesie: firma, którą zarządzam ma ostrą politykę, co do wynoszenia informacji, już wprowadzono zakaz wnoszenia wszelakiego typu pamięci przenośnych, no ale szefostwo coś nie ma zaufania do pracowników i dali mi taki problem do rozwiązania.

Z poszukiwań wynika, że jest wykonalne (frazy “usb monitoring”, “monitoring usb ports alert” itp.), ale raczej przeważnie trafia się na płatne oprogramowanie, np. USB Port Locker ma możliwości, o których piszesz (niestety jego cena to 120$).

Moim zdaniem lepszym byłoby chyba zablokowanie możliwości korzystania z nośników usb (przykład), wtedy przynajmniej nie będziesz się musiał wysilać ze ściganiem ludzi łamiących zasady ;).

Poczytaj mój stary wątek, może ci coś przyjdzie do głowy.

czy-podlaczenie-pendriva-generuje-loga-t377068.html