IP operatorzy LTE

Witam
Mam do Was pytanie czy IP sieci LTE moze byc takie same dla calej Polski ?
Tzn czy IP powiedzmy 37.47.xx.xx moze byc np. w orange takie samo dla mazur jak dla slaska ?
Pytam , pojiewaz przy sprawdzaniu IP pokazuje mi ze moje IP jest z np. z Lodzi

Tak, jest to możliwe. Geolokalizacja IP w sieciach komórkowych bardzo mało ma wspólnego z rzeczywistością.

I cala Polska ma w orange IP zaczynajace sie na 37.47 :slight_smile: ?

Na to nie jestem w stanie odpowiedzieć, trzeba by prześledzić zakresy adresów Orange i ich opisy, a i nie mamy też publicznie dostępu do konfiguracji sieci, więc można tylko gdybać.

Lecz ogolnie rzecz biorac jest to mozliwe ?

Raczej tak, ale jak mówiłem, nie mamy dostępu do ich konfiguracji, więc nie można wykluczyć, że również inne adresy Orange Polska są alokowane do ich sieci mobilnej.

Tutaj masz listę tych adresów: https://www.tcpiputils.com/search?q=orange+mobile
Prawdopodobnie jedynie pierwsze zakresy adresów z opisem Orange Mobile są wykorzystywane w sieci komórkowej.

Tylko pierwsze ?
Tam jest ich około 10 zakresów dla Orange Mobile tzn. że wszystkie one moga być pod internet mobilny ?

Tak, mogą i prawdopodobnie są wykorzystywane dynamicznie.

Dynamicznie na cala polske czy okreslone pule adresow dla okreslocyh lokalizacji jak myslisz?

Raczej na całą Polskę, tak jest dla nich wygodniej.

Czyli moje ip moze za jakis czas sie zmienic w danej sieci ?

Tak, IP może się zmienić nawet przy przełączeniu np. z EDGE na LTE.

Tak IP sie zmienia natomiast przedsrostek pozostaje ten sam
Myslis ze jest opcja wymuszenia innego ip :)?

Tak, wystarczy zrobić to co pisałem w przedostatnim poście, ewentualnie zresetować modem, jednak nie masz pewności, że po kilku razach ip nie będą się powtarzać, np 10 tych samych IP i żadnych nowych.

Wszyscy operatorzy mobilni poza PLAY stosują w standardzie jako APN internet IP wewnętrzne, czyli na routerze jest inne, a inne pokazują strony i serwisy. Dlatego np. konsola PS4 uzna, ze jesteś za podwójnym NAT-em, a plus twój router w domu, powoduje, ze jesteś za 3-ma NAT-ami. Majac bezpośrednio IP zewnętrzne masz często jeden NAT bo robi go tylko twój router. To tak najprościej jak ja to rozumiem :slight_smile:

Jeszcze lepsze jest to, że Ty i kilkanaście osób możecie mieć to samo publiczne IP :wink:

Niby tak, ale to można łatwo sprawdzić. Ja sprawdziłęm w Orange i T-Mobile. Np. ponowne uruchomienie routera zmienia IP wewnętrzne, które pokazuje router/modem LTE, ale tez zmienia IP publiczne. Ja dajmy na to nie rozumiem tłumaczenia na niektórych forach, że operatorzy oszczędzają na adresacji IP publicznej tymi IP wewnętrznymi skoro zmienia się jedno i drugie IP Dla mnaie oszczędnośc byłaby wtedy gdyby dawali stałe publiczne IP przypisane do abonenta tylko w usłudze samego internetu LTE i zmienne IP wewnętrzne bo wtedy mogliby sobie z tym wewnętrznym IP robić co chcą i w ogóle, a tak to nie ma żadnej oszczędności skoro restart routera/mode3mu LTE i zmienia się zewnętrzne i wewnętrzne IP. W ogóle nie rozumiem tego bezpieczeństwa w wewnętrznym IP. Tak samo jak powinno być jasno mówione przy podpisywaniu nawet 5 zł dodatkowo ma pan/pani publkiczne IP. Może na codzien to nie potrzebne, ale z usługi internetu można 23 miesiące korzystać i nic, a nagle potrzebne publiczne IP i człowiek jest w czarnej …

Różnica jest w tym, że IP prywatnych mogą sobie przypisać ile chcą, a publicznych jest ograniczona liczba i w dzisiejszych czasach, gdy adresów brakuje są wartościowe. Na jeden publiczny adres przypada kilku użytkowników i to, że zmienią ci się oba, nie oznacza, że cały czas ten publiczny nie jest on współdzielony z innymi klientami.
Przykładowo Play aktualnie ma 14 mln kart SIM i zaledwie 500 tys adresów, nie ma możliwości, aby każdy dostal adres publiczny.

Ale ja pisałem o stałym adresie IP, a te adresy są inne niż te stosowane to przydziału dynamicznego. Większość lokalnych dostawców internetu, nie duże firmy na całą polskę, dające światłwód lub radiowo dają bez dodatkowych opłat stały adres IP publiczny i tez ci dostawcy często mają kilka tysięcy klientów, a nie stoo tylko :slight_smile:

Możliwe, że to inna pula adresów, ale nadal tak samo cenna i deficytowa :slight_smile:
A co do dostępu stacjonarnego, to uważam, że powinien być to standard, niestety odchodzi się od tego. Dostęp mobilny to co innego, tam adres za NATem jest wystarczający.