Ipad vs. netbook

Witam,

Zastanawiam się nad tym czy zakup iPada (pomijam tablety androidem) zamiast netbooka jest uzasadniony.

Netbook posiada Windows 7 więc teoretycznie powinniśmy nie mieć problemów z przeniesieniem pracy z PC czy laptopa na netbooka. Jednak słaby hardtware nie pozwoli na zaawansowane operacje na sprzęcie. Tak na prawdę netbook może służyć jedynie to przeglądania Internetu, pisania w MS Office, odbierania poczty, to większość jego zastosowań jeżeli chodzi o pracę.

Porównując to z tabletem (iPadem) mamy to “samo” prócz systemu. Pakiet office, możemy korzystać z live.com (M$ zapowiedział wydanie office’a na iPada).

Czy da się wykorzystać tablety do pracy zamiast netbooków? Co o tym myślicie?

widzę, że masz podobny dylemat jak ja w lato 2011.

Ja wybrałem tablet (samsung galaxy 7").

Windows7 + netbook to najgorsze połączenie jakie istnieje.

Sam interfejs 7 zabiera ok połowy ekranu, więc na to co robisz zostaje bardzo mało.

Wydajność też jest okropna (to nie dotyczy netbooków z procesorem AMD E)

Tablet trzyma dłużej niż większość netbooków (mój Galaxy trzyma ok doby bez ładowania (z wyłączonym przez większość czasu WIFI), a z WIFI daje rade “roboczy” dzień)

Ja wykorzystuje głównie do notowania, czasem net. Piszę na ekranowej klawiaturze, przyzwyczaiłem się dość szybko.

Czemu odrzucasz Androida? masz więcej za mniej w tablecie z Androidem, samsung ale i inne firmy (asus, acer, sony) też robią bdb tablety, nie tylko apple…

Nie tyle odrzucam co nie wiem czy tak na prawdę można na nim pracować. Android zawsze mi się kojarzył z multimediami, filmy, Internet, zdjęcia bez widocznych zalet do pracy Typowo biurowej.

Myślałem by poczekać na Windows 8. Ale to co oni czynią z tym systemem nie zachęca mnie do zakupu, już bym wolał Windows 7.

to źle Ci się Android kojarzył…

Android jest obecnie tak dobry jak iOS. Niczym mu nie ustępuje (no może po za tym, że producenci dają póżno lub wcale nowe wersje Androida na urządzenia będące już w sprzedaży ale to nie wina androida a producentów)…

W wielu tabletach z Androidem można znaleźć pakiety biurowe w pełni zgodne z MS Office w najnowszych edycjach (pliki docx itd), np ja na swoim samsungu 7" mam pełną wersję thinkfreeoffice (reader jak i tworzenie nowych plików), która normalnie jest płatna.

W nowszych samsungach dają chyba już polaris office, też bdb pakiet office.

Ja bym tam nie czekał na tablet z Windows 8 bo raz, że zanim ten będzie to pewnie będzie się już mówiło o ipad4 :stuck_out_tongue: a po za tym sam system idzie w dziwnym kierunku i nawet na dotykowym ekranie może być średnio wygodny (ale to tylko przypuszczenia bo to co teraz widać w consumer prevew to nie final i może się dużo jeszcze zmienić w 8 (oby)).

jeśli nie jesteś przekonany do tylko ekranowej klawioatury zainteresuj się tym tabletem: http://www.dobreprogramy.pl/ASUS-Eee-Pa … 28373.html

połączenie świetnych cech tabletu i zwykłej klawiatury.

Jak dla mnie jednak super się pisze na dotykowej

Zależy od Ciebie. Netbook IMO jest niewygodny, ma mały ekranik, ogólnie jakieś to takie nieforemne - jeżeli nie jesteś przywiązany do aplikacji, które są na Windows/Linux, brałbym iPada. Dlaczego iPad? Ogromna ilość akcesoriów, jakieś etui, klawiaturki, gumki, ochraniacze, folie i wiele, wiele więcej. Jeżeli dużo piszesz, to można dokupić

http://store.apple.com/uk/product/MC533B/A

Ale jako, że to rozwiązanie moim zdaniem jest średnio wygodne odległość nie jest za duża i myślę, że przez nieuwagę można puknąć w ekran i się potem wkurzać niepotrzebnie, można kupić bezprzewodową klawiaturę, którą jak nie do iPada, to przypasuje do PC.

@zomo_prl

Właśnie zastanawiałem się nad ASUS-em ale tylko z 3g. IMO jest bardzo ładny, tylko właśnie przez androida podchodziłem sceptycznie do niego ale przyjrzę się tym pakietom.

@sla17

Jestem przywiązany do pewnych aplikacji ale korzystam z nich i tak tylko w domu/pracy. A dzięki takiemu urządzeniu mógłbym wreszcie jakoś normalnie w podróży codziennej popracować trochę, poczytać.

No to moim zdaniem powinieneś odrzucić netbooki i skupić się na tabletach.

Tablet do pracy? Chyba żartujecie…

Notebook wygrywa w kategorii cena, funkcjonalność, ergonomia. W kategorii energooszczędność też wcale nie jest najgorzej - 6-8h pracy to mało? Cały dzień znajdujecie się poza budynkami bez dostępu do elektryczności? Ktoś z Was zarzucił Windows 7 Starter, że jego elementy zasłaniają większą część ekranu… A co można powiedzieć o klawiaturze ekranowej w tablecie? Fakt… jest rozwiązanie typu zewnętrzna klawiatura do tabletu ale przeważnie wiąże się to z dodatkowymi (wcale nie małymi) wydatkami a w praktyce jest to rozwiązanie mało stabilne i grożące uszkodzeniem sprzętu. Pochwalcie się w jaki sposób przenosicie swoje dokumenty na zewnętrzne nośniki np. w iPadzie… Jedyne co faktycznie może drażnić w netbooku to niska wydajność, ale do przeglądania internetu czy edycji prostych dokumentów jest w zasadzie OK. Poza tym to normalny komputer i można z nim zrobić wszystko to, co z jego większymi braćmi: bez problemu podłączyć do projektora czy monitora albo TV, podłączyć zewnętrzny dysk, pendrive czy zewnętrzną nagrywarkę DVD, bez problemu podłączyć pełnowymiarową klawiaturę i mysz no i chyba kwestia najważniejsza: zainstalować praktycznie dowolną aplikację do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni na dużych komputerach. Nie bez znaczenia może być też gigantyczna w porównaniu do tabletów przestrzeń dyskowa - zgromadzenie kolekcji filmów na dysku netbooka nie stanowi najmniejszego problemu!

Oczywiście jeśli komuś bardziej mimo wszystko pasuje tablet - OK! Ale skreślanie netbooka jest nie na miejscu - nie bez przyczyny sprzedało się całkiem sporo tego typu urządzeń…

:roll:

“Właśnie zastanawiałem się nad ASUS-em ale tylko z 3g. IMO jest bardzo ładny, tylko właśnie przez androida podchodziłem sceptycznie do niego ale przyjrzę się tym pakietom.”

przejdź się do jakiegoś sklepu z tabletami (w mediamarkt tego pełno ostatnio się zrobiło) i tam zobacz poszczególne tablety.

Od siebie poeiem tylko, że który byś nie wybrał będziesz zadowolony raczej.

Ten z linka z mojego ostatniego posta jest połączeniem idealnym dla tych niezdecydowanych/ nie pewnych czy dadzą radę pracować na dłuższą metę tylko na ekranowej klawiaturze. Ja się przyzwyczaiłem dość szybko do ekranowej i pisze mi się na niej dobrze, dużym ułatwieniem jest t9 który podpowiada słowa więc nie trzeba pisać całego tylko początek i już mamy propozycje słów. Tak samo możemy pisać bez polskich znaków i dostaniemy w podpowiedziach słowo z pl znakami (nie musimy się “odrywać od pisania”, jeśli nasze wybrane słowo jest oznaczone już to tylko spacja i “lecimy” dalej)

@silberpunkt;

Netbook to tylko ceną może wygrać co najwyżej. Cała reszta jest o wiele gorsza niż w tabletach.

Żeby mieć 8h na netbooku trzeba dać ok 2000zł co jest chore za taki sprzęt. Te po ok 1000zł to nawet 4h nie wytrzymują.

Do tego mała klawiatura, kiepska wydajność, mały ekranik zakryty interfejsem.

Klawiatura ekranowa zajmuje ok 1/3 ekranu tylko ale jej obecność nie zawadza tak jak interfejs Windows na tych samych 10’

Android, jego interfejs jest dostosowany pod niskie rozdzielczości i ekrany dotykowe, w przeciwieństwie do Windows 7, który dobrze wygląda tylko na rozdzielczości FullHD…

a bardzo prosto na moim tablecie z Androidem.

mogę 4 metodami:

  1. tablet pod pc i reszta jak z pendrive. (dokumenty są w pełni zgodne z office’em)

  2. wysyłam sobie gmail’em i mam do nich dostęp w każdym miejscu z konta google albo pobieram z poczty je na dysk gdy potrzebuję

  3. pakiet na tablecie ma konto online, z edytorem dokumentów, wysyłam pliki na serwer (w zasadzie tablet sam to robi), loguję się na pc i mam do nich dostęp.

  4. karta microSD do portu w tablecie i kopiuję to co chcę z niego

to, że iOS ogranicza użytkowników do itunes to niwznaczy, że Android też to robi.

Z tabletem też mogę wszystko co chcę: podłączanie pod tv, można podłączyć klawiaturę, mysz (tylko Android4) przez bluetooth (tylko po co mysz jak tablet ma ekran dotykowy)


do założyciela tematu:

netbooka nie bierz nawet pod uwagę, skup się tylko nad wyborem najlepszego (Ci najbardziej pasującego) tabletu.

Co z tego, że sobie zgromadzić kilkadziesiąt filmów, skoro oglądanie tego na tak małym ekranie będzie męczeniem wzroku. Każdy musi sobie określić swoje potrzeby, przy iPadzie rzeczywiście trochę trudno, ale przy tablecie z Androidem - wrzucam kartę 32GB i już trochę filmów można zgrać. Nie wiem, gdybym planował obejrzenie jednego czy dwóch filmów - to te 2GB bym jakoś znalazł. Osobiście podczas podróży zamiast oglądać film, wolałbym sobie w coś pograć, zrobić jakieś rzeczy, na które w domu nie ma czasu (np. pousuwać nieużywane aplikacje) lub też poprzeglądać internet (ale to niestety zależy, gdzie jedziemy, bo często zasięg kuleje w mniejszych miejscowościach). Wolałbym zgrać sobie np. jakieś czasopisma. W sumie to może dlatego, że nie lubię filmów, o wiele bardziej lubię seriale, na które się czeka. Film to film, obejrzę te dwie godziny (rzadziej jest więcej) i w sumie nic.

Ciężko się z Wami dyskutuje, bo wydaje się Wam, ze to co dobre dla Was musi być też dobre dla innych a tak nie jest. Tablety są ciekawymi produktami ale nie są uniwersalne. Podepnę się pod poradę zomo_prl: Sumek - przejdź się do jakiegoś Media i pobaw się przez dłuższą chwilą tabletami i netbookami - sam wybierz co dla Ciebie będzie lepsze (sugeruję nie ulegać modzie a skupić się na cechach praktycznych).

@zomo_prl

Miałeś do czynienia z jakimś netbookiem? Ja ma do czynienia z wieloma na co dzień i czas pracy powyżej 4h to standard ale nawet jeśli to chyba nie problem w domu/biurze/samochodzie skorzystać z ładowarki co i tak będziesz musiał robić codziennie z tabletem. Mała klawiatura? A fizyczne klawiatury w tabletach są większe? Klawiatura ekranowa do codziennej pracy? Proszę Cię… nie ma szans z fizyczną a widok sporo większej części dokumentu przy pisaniu wdeptuje to rozwiązanie w ziemię. Mały ekranik? :lol: Twój Galaxy Tab to ma dopiero mały ekranik… Dziesięciocalowe tablety mają taki sam ekran jak dziesięciocalowe netbooki. Wymień proszę elementy interfejsu Windows 7, które Ci zawadzają bardziej niż ekranowa klawiatura! :lol: A z tekstem, że Windows 7 wygląda dobrze dopiero w full HD to już pojechałeś po bandzie… :lol:

Co do przenoszenia danych: stwórz szybko jakiś dokument na tablecie i gdzieś w terenie go wydrukuj. Albo nawet w domu/biurze! W przypadku netbooka bierzesz pendrive/dysk zewnętrzny, wkładasz do USB, zapisujesz, przenosisz do kompa i drukujesz a jak masz zainstalowaną drukarkę to po prostu w domu/biurze drukujesz! MicroSD jest tu tylko częściowym ułatwieniem. Zrób prezentację z tabletu na projektorze… :lol: Klawiatura i mysz na bluetooth? A ile to kosztuje? I jak to działa? Prosto to podłączyć i skonfigurować? :lol:

:roll:

Dodane 18.03.2012 (N) 9:32

@sla17

Ciekawe jest to co piszesz o oglądaniu filmów na tablecie w odniesieniu do nowego iPada (3) i jego rozdzielczości przy wciąż tej samej przekątnej ekranu - multimedia to wciąż dominujące wykorzystanie tabletu! Nawiasem mówiąc na czym wygodniej oglądać film w pociągu/samochodzie? Na tablecie, którego cały czas musisz trzymać przynajmniej jedną ręką czy na netbooku położonym na stoliku/kolanach otrzymującym stały kąt pochylenia matrycy? W tym czasie mogę jeszcze wykonywać inne czynności: pisać SMSa, rozmawiać z kimś przez telefon, jeść itd…

Nie piszę tego po to, by kogoś na siłę odwlekać od zakupu tabletu i przekonywać do netbooka. Piszę to jako kontrargumenty do Waszego stanowiska w tym temacie. A na co zdecyduje się zainteresowany to już jego decyzja…

Pozdrawiam…

:roll:

Też stałem niedawno przed takim dylematem, ogólnie ma to być do rozrywki ale też czasami coś popracować na takim sprzęcie.

Ostatecznie mój wybór padł na Asus Transformer TF101 16GB, nie brałem z 3g bo to i droższe jak i przeważnie korzystam z wi-fi. Jutro ma być do odbioru w sklepie :slight_smile:

@-puma-

Właśnie Asus transformer przekonuje mnie podłączaną klawiaturą co pozwala na pracę jak na Netbooku. Poszperam w Internecie na temat Androida w pracy i może się skuszę:)

SilberPunkt , nigdzie nie pisałem w odniesieniu do iPada (2012). Jeżeli ciężko ci jest podpierać o coś tablet, to jest masa akcesoriów, które to umożliwią (szczególnie do produktów Apple, akcesoriów, pokrowców, etui jest mnóstwo, niektóre z nich umożliwiają opacie pod pewnym kątem tablet). Po zatem, raczej obowiązkowo trzeba kupić jakiś pokrowiec/etui, bo nie widzę wrzucenia buch buch do plecaka np. książek z iPadem luzem. Gdy w takie etui (lub też jakąś podstawkę, stojak, no wybór jest) się zaopatrzysz, to możesz jeść, pić, pisać SMS czy co tam chcesz (chociaż to ostatnie IMO mija się z celem oglądania filmu).

Z netbookami no nie miałem za wiele do czynienia, to fakt - ale nie znaczy, że nigdy nie miałem w ręce albo nie widziałem. Oglądanie zdjęć, filmów, seriali jest no nieporównywalnie wygodniejsze na tablecie, niż na netbooku. Chyba, że lubisz wysilać wzrok dwie godziny, żeby na tym maciupkim ekranie dostrzec coś. Do chodzi praca z aplikacjami - mało która jest przyjazna dla netbooków, niektóre są projektowane z pominięciem maciupkich wyświetlaczy, przez co powierzchnia robocza staje się maciupka no i nie da się za bardzo wygodnie poprzeglądać chociażby internetu czy napisać jakiś dokument (powiem, że Office 2007 nie za bardzo się prezentuje, co do nowszych odsłon nie wiem, bo nie używałem, nie mam takiej potrzeby).

Może nie skierowane do mnie, ale jak czytam niektóre fragmenty to sam nie wiem, co o tym sądzić.

Dobra, niech Ci będzie. Dobry tablet trzyma dłużej niż netbook, a już widzę, gdy np. idziesz w góry ze znajomymi i masz przystanek - no tak podładuję w plenerze, że aż bateria chyba strzeli od nadmiaru. Po co tablet w góry? A no np. żeby sprawdzić pogodę, mapę, informację turystyczną, cokolwiek.

Proszę Cię, weź netbooka i napisz na nim nie wiem, cokolwiek. Potem weź klawiaturę (taką standardową a nie jakieś małe, udziwnione wypierdki) z komputera i napisz jeszcze raz to samo. Oczywiście różnicy nie ma ;)? Po zatem jeżeli ktoś dużo pisze, to może sobie bez problemu dokupić fizyczną klawiaturę do tabletu i mieć, jeżeli ktoś nie potrzebuje, to nie kupuje. Aha, no i interfejs jest do tego wszystkiego przygotowany, że praca na tablecie jest wygodna.

Podczas pracy co zawadza? A no te wszystkie ozdobniki, wysokie obramowania okien, potem pasek adresu, na dole ten bar z informacjami o pliku - ile się marnuje przestrzeni! Menu start zajmuje wiele miejsca, zasłania znaczą część ekranu. Oczywiście mówię o ludzkich rozdzielczościach, które nie męczą oczu (nie rozumiem mały ekran i do tego 1366x768, przecież nic nie widać). Otwórz sobie Office - wstążka również zabiera dużo miejsca, przykładów można mnożyć i pewnie ten, do kogo te słowa były skierowane wymieni coś jeszcze, bo trochę tego jest.

A na netbooku w terenie wydrukujesz? W domu/biurze - jeżeli ktoś się decyduje na tablet i chce na nim wykonywać prace biurowe, to pewnie już jest zaopatrzony w drukarkę bezprzewodową :wink: Jeżeli jest internet, to po prostu pyk na Dropboxa/SkyDrive czy kto co tam używa - nie mam tabletu, ale zamiast za przeproszeniem pieprzyć się z małymi plikami, wyciągać pendrive/zewnętrznego twardziela i zgrywać, przeciągam i zaraz się wrzuca :wink: Schody zaczynają się przy braku internetu. Wszystko jest do zrobienia, wystarczy utworzyć sieć domową i możliwe jest wiele więcej, niż chyba ci się wydaje.

Teraz ty pojechałeś po bandzie. 160-180zł z tego co pamiętam kosztuje najtańsza klawiatura (nie mówię o myszce, bo w netbooku masz touchpad).

http://www.saturion.pl/product/52781/Sp … r_PS3.html

A jeżeli nie potrafisz zrobić dwóch kliknięć, aby sparować urządzenia to już nie mój ani niczyj inny problem,

Netbooki to ogólnie IMO nijakie urządzenia - ani zbytnio z rozgłosem się to nie przyjęło, mało chętnych na to jest, takie niewygodne w obsłudze. Tablet, a raczej oprogramowanie jest przystosowane do pracy bez niczego, klawiatura ekranowa jest tak zaprojektowana, by nie przeszkadzała zbytnio (chyba, że ktoś pisze książkę, to wiadomo). Powiększ mi chociażby na netbooku jednym ruchem stronę, zdjęcie. Nie da się?

@sumek;

transformer to całkiem rozsądny wybór :slight_smile: Jeśli jednak chcesz coś z klawiaturą to lepszy byłby eee pad slider (ten z linka), masz tą klawiaturę wmontowaną do tabletu więc nie trzeba jej osobno nosić…

do samsungów też możesz dokupić klawiaturę, więc wybór to w zasadzie opiera się tylko na tym co się komu podoba…

@SilberPunkt,

tablet ładuję często raz na dzień a nawet co dwa jeśli nie używałem WIFI w ogóle. Żaden netbook z W7 tego nie da.

A nie zawsze jest możliwość podpięcia się pod gniazdko z prądem.

ja używam ekranowej i mi pasuje. Jest wygodnie, do tego t9 ułatwia (przyspiesza) pisanie.

Notuję codziennie dużo więc gdyby było nie wygodnie to bym kupił klawiaturę ale jest ona zbędna: ekranowa jest bdb.

na 10 calach netbooka, z których wszystkie w normalnych cenach (tj ok 1000-1200zł co jest akceptowalną ceną za taki sprzęt) mają idiotycznie niską rozdzielczość ekranu 1024x600(!) większość ekranu zajmuje interfejs 7: górna belka, pasek zadań, dodając do tego office ze wstążką zostaje ok 5-9 linijek na tekst.

Nie powiesz mi, że da się tak pracować dłużej niż kilka minut?

Na tablecie mamy przynajmniej ok połowy okna na dokument z klawiaturą wysuniętą, jest po prostu wugodniej. A jak już podłączysz zwykła klawiaturę to masz cały ekran na dokument praktycznie.

na mniejszych rozdzielczościach np pasek zadań jest albo za duży (z ust. dużymi ikonami) albo zdecydowanie za mały (z małymi ikonami), dobrze wygląda tylko na FullHD. Zresztą co się komu podoba. To jest moja opinia…

a co za problem? w swoim mam micro SD ale niektóre tablety mają już też usb normalnie, jakbyś nie wiedział to są też moduły w które wkładasz kartę micro SD i robi się z niej pendrive :slight_smile:

a nawet bez tego idzie się szybko obyć: ja mam w domu sieć domową i mogę przerzucać pliki między urządzeniami po WIFI więc problemu nie mam z tym.

żaden problem, podłączasz kabel av lub HDMI prpjektor - tablet i już. Identycznie jak na PC.

widać, że się orientujesz w tabletach, nie ma co :smiley:

  1. można mieć dedykowaną klawiaturę, wpinamy tablet do kolawiatury i tyle. Koszt, ok 150-200zł

  2. można podłączyć klawiaturę przez bluetooth (taką co nie ma nadajnika własnego), parujesz je jak każde urządzenia bluetooth… koszt 20zł wzwyż

mysz podobnie jak klawiaturę w punkcie 2.

Z tym, że mysz w tablecie jest zbędna, po to masz ekran dotykowy…

Tablet możesz sobie też “postawić”, koszt stojaka zintegrowanego z pokrowcem to grosze…

Jesteś przeciwny tabletom to sobie bądź dalej ale nie wciskaj ludziom, że netbook jest świetny, bo nie jest.

Nie jestem przeciwny tabletom! Jestem przeciwny kreowaniu tych urządzeń na sprzęt do wszystkiego. Tablety są niezastąpione przy przeglądaniu internetu (multitouch), świetnie nadają się do przeglądania zdjęć czy oglądania krótkich filmów, bardzo dobrze czyta/przegląda się na nich dokumenty czy książki (aczkolwiek w tym drugim zastosowaniu jednak sporo lepszy jest e-reader). Również rozrywka może być przyjemna ale pod warunkiem, że lubimy bawić się grami stworzonymi pod tablety, czyli obsługiwane za pomocą ekranu dotykowego.

@sla17

Podpórki to dodatkowy wydatek (a jakże - tablet to fantastyczny produkt do wyciągania dodatkowej kasy z kieszeni klienta na kolejne “niezbędne” akcesoria) ale jeszcze nie spotkałem takiej co daje komfort ustawienia kąta pracy ekranu na poziomie zbliżonym do netbooka. Przeważnie jest jeden lub dwa poziomy pochylenia co w praktyce właściwie niczego nam nie daje. Natomiast stabilność takiego rozwiązania jest już daleka od ideału i przeważnie wymaga równego podłoża by w ogóle jako tako się trzymać.

Nie rozumiem gdzie widzisz problem w przeglądaniu internetu czy tworzeniu dokumentów za pomocą netbooka - w jednym i drugim przypadku dysponujesz powiększeniem za pomocą którego możesz dopasować wielkość tekstu do własnych preferencji. Dalej też nie widzę przewagi w jakości obrazu w tabletach. Błyszczący ekran to masakra tak w tablecie jak i w netbooku ale te drugie można jeszcze dostać z matową matrycą. Kolory będą trochę bledsze ale komfort użytkowania (szczególnie w słoneczne dni) jest wyższy.

Co do interfejsu Windows - przecież można go sobie dopasować? Pasek menu Start może się chować, paski stanu czy menu można powyłączać/poukrywać, włączyć tryb pełnoekranowy itd…

Jeśli chodzi o drukowanie w terenie na netbooku to wystarczy pendrive i jakiś sklep z komputerem, drukarką i życzliwą osobą. Z tabletem nawet mając kartę (w szczególności microSD) nie przeskoczysz fizycznych ograniczeń - nie każdy komp ma czytnik kart za to każdy ma USB.

Co do klawiatury czy myszy na bluetooth to jest to kolejny wydatek. Zwykłą przewodową klawiaturę czy mysz na USB ma w domu chyba każdy…

A co do parowania urządzeń przez bluetooth - mylisz się i to bardzo. Mam na codzień styczność z szarym użytkownikiem i wiem doskonale, że czasami oczywiste dla nas funkcje przerastają większość zwykłych userów (wystarczy wspomnieć o fizycznym wyłączniku WiFi - sporo osób ma wciąż z tym problem).

Nie wiem czym się zajmujesz na co dzień ale zapewniam Cię, że netbooki były bardzo popularne i choć teraz zainteresowanie spadło to wciąż są osoby nimi zainteresowane.

Przykład z powiększaniem strony jednym ruchem chybiony: [Ctrl] + [+] i mam to co Ty też jednym ruchem.

Dodane 18.03.2012 (N) 14:49

@zomo_prl

Oczywiście, że się orientuję i doskonale wiem, że można drukować przez WiFi. Ale trzeba mieć do tego odpowiednią drukarkę lub router i trzeba umieć skonfigurować tablet do drukowania w ten sposób co ani pod iPadem ani pod Androidem do prostych czynności nie należy. Konfigurowanie netbooka do takiej funkcji to normalna instalacja drukarki z wygodnym kreatorem prowadzącym za rączkę.

Klawiatury dedykowane do netbooków to śmiech na sali. Otrzymujesz klawiaturę tych samych rozmiarów co w netbooku ale strasznie niewygodną bo z racji konstrukcji jest bardzo cienka. O stabilności tego rozwiązania nawet nie wspominam (wystarczy poczytać testy wychwalanego przez Was Asusa Transformera - wszyscy skarżą się na mało stabilne a wręcz delikatne i kruche połączenie tabletu z klawiaturą. Możliwość regulacji kąta pochylenia ekranu w takich rozwiązaniach oczywiście powala na kolana…

Jeszcze raz podkreślam: nie jestem przeciwnikiem tabletów! Jestem przeciwnikiem nieobiektywnych opinii!

Ale jak znam życie młodzi wolą być trendy i wmawiać sobie, że wszystko jest OK choć nie jest, byle mieć w łapie modnego tableta bo netbooki są już niemodne (choć o wiele praktyczniejsze na co dzień).

A już na sam koniec dodam tylko od siebie jedno: do komfortowej pracy (podkreślam słowo: pracy) nie nadaje się ani jedno rozwiązanie ani drugie.

:roll:

Skoro Ci podpórki nie odpowiadają, bo nie masz regulowanego kąta nachylenia - to OK, ale zważ na to, że nie każdy tego potrzebuje - bez tego można sobie świetnie radzić.

Tak, nie chodziło mi o wyższość jednej matrycy nad drugą. Nie mogę dopasować, tabletu mogę używać w każdej orientacji, a netbook tylko w jednej. Stron internetowych, czasopisma w poziomie nie za ciekawie się prezentują.

Fakt, ale praca nie będzie tak wygodna - najedziesz myszką w dół, żeby kliknąć coś na stronie i ci się pokaże taskbar - no krew zalewa :wink:

Teraz to IMO żeś strzelił. Dobre drukarnie umożliwiają wydruk przez Bluetooth, a jeśli nie - to przecież możesz wziąć kabel to tabletu i podpiąć tak samo łatwo, jak pendrive :wink:

Dobra, wiele tabletów ma USB. Pasi?

Dziwne, mam wielu znajomych, którzy używają komputera na zasadzie ma działać, reszta mnie nie obchodzi - i jakoś podpięcie i instalacja nowego urządzenia większych problemów nie sprawia. Chyba, że jest to jakiś bebech do środka (nie wiem, CPU, GPU, PSU, RAM) to wtedy się i gubią, ale nikt ode mnie nie wymaga, bym znał np. budowę silnika benzynowego.

Dziwne, wystarczy poprzeglądać internet teraz i wtedy, gdy netbooki wchodziły na rynek - nie da się ukryć, że tablety się przyjęły zdecydowanie lepiej, bo nie są tak chybionymi urządzeniami jak netbooki.

Może nie do końca chybiony. Fakt, są takie skróty - ale musisz wcisnąć Ctrl, potem + i sobie regulować - na dobrym tablecie jeden ruch palcami i można sobie zoomować bez problemu, z płynnością i zaraz od razu palcem przewinąć - w netbooku no trzeba zjechać z klawiatury na ten miniaturowy gładzik i kręcić kursorem, żeby przewinąć.

Z twoich wypowiedzi wynika całkiem co innego. Ciągle upierasz się przy tej regulacji nachylenia (wiele osób tablet posiada i jakoś nie mają z tym problemu, zawsze można o coś oprzeć). Szarpiesz temat fizycznej klawiatury - jeżeli ktoś naprawdę dużo pisze to nie nada się ani ten tablet, ani netbook tylko porządny laptop albo blaszak. Do napisania postu na forum, odpisania na maila nada się klawiatura zarówno ekranowa jak i fizyczna w netbooku. Jeżeli ktoś chce pisać na tablecie, to kupi sobie klawiaturę, proste. Nadal nie pokazałeś, w jakich konkretnych sytuacjach netbook jest niby lepszym. Cały czas czepiasz się rzeczy, które nie są wadą tylko cechą urządzenia - tablet nie jest stworzony do tego, by taszczyć go razem z klawiaturą fizyczną. Netbook nie jest stworzony do współpracy z Windowsem 7 ba - śmiem twierdzić, że z żadnym nie jest, jeżeli ktoś chce to na upartego może sobie podłubać, ale do komfortu niestety będzie jeszcze brakować. Mało która aplikacja jest stworzona naprawdę z myślą o netbooku, wiele z nich ma wyglądać dobrze przy większych, niż to 1024x600. Tablety z racji tego, że mają albo Androida albo jak iPad iOS mają się lepiej, bo aplikacje są tworzone również z myślą o nich. Dotykowy ekran sprawia, że praca jest przyjemniejsza, liczne gesty jeszcze bardziej umilają pracę z tabletem.

większość netbooków ma tylko lustrzane matryce…

Nawet netbook z matową matrycą ma ciągle 1 problem zasadniczy: na baterii trzyma te 3h ale musi być matryca ściemnona na 0 praktycznie a na tableie mam prawie na max i trzyma dalej ten dzień roboczy bez problemu. Spróbuj pracować na jakimkolwiek pc (laptop czy netbook) na pełnym stopniu jasności ekranu przez 3h- powodzenia…

powiedz, że to żart…

ukrywanie paska jeszcze bardziej zmniejsza “usability” komputera, do tego chowa się zegar czego nie znoszę…

Prawda jest taka, że W7 się nie nadaje na niskie rozdzielczości, a tylko takie są w netbookach.

Kwestia kąta ekranu: przecież część tabletów mają regulację konta nachylenia matrycy po wpięciu do doku z klawiaturą.

A te co nie mają, “układają” ekran pod kątem ok 80stopni, czyl pod takim jakim się używa zwykle ekranu…

ja widziałem część klawiatur pod tablety na żywo i fakt, są cienkie na grubość. Ale po co mają być grube? przecież pod nimi nic nie ma, w netbooku masz cały sprzęt, stąd ich grubość…

to by było na tyle, resztę argumentów przedstawił sla17…

Teraz tak myślę, to wychodzi na to, że ultrabooki to również szajs, bo są cienkie :slight_smile:

hehe, coś chyba w tym jest :stuck_out_tongue:

problemem ultrabooków jest stosunek ceny do parametrów. Zaletą świetny wygląd…