Jak bezproblemowo przinstalować system

Witam. Mam windows 7 OEM i chciałbym sformatować partycję i zainstalować na nowo ,tylko powie mi ktoś jak to zrobić i czy po wprowadzeniu już na swieży system mojego klucza to będzie komunikat o nielegalności?

Jeśli to będzie na tym samym kompie to powinien sie aktywowoać bez problemu

Partycję systemową możesz sformatować bezpośrednio z instalatora windowsa. Jeżeli chodzi o aktywację to nie będzie z tym problemu.

Jak Zainstalować System Windows 7

http://www.youtube.com/watch?v=5DxBlTG1d6o

Wersja OEM jest przypisana do komputera , jeśli system jest oryginalny to wszystką będzie OK.

Może po prostu najlepiej jest po instalacji windows’a + podstawowe programy, utworzyć backup systemu i w miarę potrzeby przywracać. Czasami to dobra alternatywa

Pozdrawiam

Dzięki.ale nie muszę mieć płytki jeżeli pobiore obraz windows 7 i wrzuce na usb? Jeszcze jak mam dodatkowy magazyn /:smiley: z ważnymi danymi i nie zostanie on naruszony?

Zerknij: Instalacja systemu Windows z pendrive’a - szybko i wygodnie.

Chyba nie musisz. Jednak, żeby stworzyć pendrive, z którego będzie można zainstalować system, trzeba na niego przekopiować pliki z płyty instalacyjnej. I tutaj jest kilka możliwości. Opiszę dwie, o których wiem. Pierwsza - zamontować pobrany obraz ISO systemu jako wirtualny napęd, np. w programach DAEMON Tools albo DVDFab Virtual Drive (chyba jeszcze Alcohol , ale nie używałem do emulacji). Druga - rozpakować obraz ISO , żeby mieć dostęp do plików w ten sposób, w jaki są one widoczne po nagraniu obrazu ISO i włożeniu płyty do napędu, np. poprzez 7-Zip, WinRAR, albo inne tego typu programy. Wówczas prawy przycisk myszy na obraz ISO - opcja typu " wypakuj, rozpakuj" (w przypadku bezpłatnego 7-zip , prawy przycisk myszy na ISO - 7-zip - i np. opcja Wypakuj do “nazwa folderu”" - ja używam zwykle tej opcji, bo tworzy folder o nazwie obrazu ISO i tam wypakowuje).

Jeżeli w trakcie instalacji wybierzesz instalację niestandardową (za http://soisk.pl/), potem na ekranie "Gdzie chcesz zainstalować system Windows" (za http://webhosting.pl/) wybierzesz “Opcje dysku (zaawansowane)”, zaznaczysz aktualną partycję systemową (tę, którą znasz jako C ), klikniesz Formatuj , a następnie zaznaczysz ją i klikniesz Dalej , to dla D nic nie powinno się stać. Formatowanie spowoduje usunięcie wszystkich danych, jakie znajdować się będą na C. Jeżeli nie klikniesz Formatuj na C , to po instalacji systemu, na C zobaczysz katalog Windows.old ze, zdaje się, poprzednią zawartością dysku C komputera. Będzie tam (wewnątrz C:\Windows.old ) też folder użytkownicy , program files itd. Nawet może uda Ci się uruchomić programy znajdujące się w C:\Windows.old\Pliki programów (x86). W trakcie instalacji zapewne zobaczysz trzy partycje:

 • partycja o wielkości 100 MB przeznaczona dla plików rozruchowych systemu

 • partycja systemowa w rozumieniu partycji C, którą widzisz po wejściu do Komputer

 • partycja w rozumieniu partycji D , którą widzisz po wejściu do Komputer

Interesuje Cię w zasadzie tylko partycja systemowa w rozumieniu tej partycji, którą widzisz jako C po wejściu do Komputer. Przy wyborze partycji, żeby się nie pomylić, możesz spojrzeć na rozmiar.

Gdybyś był zainteresowany, to pod TYM oraz TYM linkiem znajdziesz więcej informacji na temat trybów instalacji Windows.

Wracając do poprzednich pytań, to moje doświadczenie jest takie, że po zakupie laptopa kombinuję płytę (np. z Microsoft TechNet , niestety płatny, ale może kolega ma wykupioną subskrypcję?) z oryginalnym Windows 7 i instaluję na laptopie z użyciem klucza z naklejki (uwaga: warto sobie spisać klucz, albo - czego dowiedziałem się tutaj na forum - zakleić taśmą). Dlaczego warto tak zrobić? Bo przy zakupie laptopa otrzymujemy system z zainstalowanym oprogramowaniem producenta. W przypadku gdy instalujemy system samemu, nie z kopii recovery (która - jeżeli ją wykonasz - zawiera to całe oprogramowanie producenta), otrzymujemy czysty system.

Przed instalacją systemu proponuję zaopatrzyć się w sterowniki i nagrać je np. na CD/DVD albo pendrive, żeby móc z nich później skorzystać. Mogą one znajdować się albo na komputerze (proszę przejrzeć dysk C ), albo można ściągnąć z Internetu. Jeżeli podasz model laptopa, to możemy wspólnie poszukać. Klucz systemu, który otrzymujemy zainstalowany na laptopie oraz klucz, który jest na naklejce bywa inny. Spotkałem się z tym w rzeczywistości co najmniej dwa razy, czytałem też o podobnych przypadkach w internecie. Może być potrzebna aktywacja telefoniczna. Przy czym należy tutaj uważać, bo jakiś czas temu uległ zmianie numer do centrum obsługi klienta Microsoft.

Ja zawsze na początku robię format całkowity i ustawiam wszystko tak jak ma docelowo wyglądać. Instaluje wszystkie programy i sterowniki po czym korzystam z komputera przez kolejny dzień aby załadować jakieś flash’e i inne badziewia jakie się instalują w trakcie korzystania z internetu… Następnie robię obraz partycji programem “Ghost 11.5” firmy symantec wersja pod DOS’em. W ten sposób mam zrobiony mój własny “recovery” “buckup” czy jakkolwiek nazwiemy tą wersje zapasową. Zrobienie obrazu to średnio 20-30minut a odtworzenie partycji to 15-20minut. Robię tak już od ponad 4 lat i jest dobrze nigdy nie miałem z tym problemów.

to taki obraz ile ma GB ?

Tutaj znajdziesz opis metody obrazowania przy użyciu narzędzi systemowych.

http://www.techit.pl/Artykuly/Tworzenie … ,1070.html

Żeby przygotować środowisko do tworzenia obrazów:

http://www.techit.pl/Artykuly/Tworzenie … 0,624.html

WAIK:

http://www.microsoft.com/downloads/pl-p … 9830D629F2

albo: http://www.microsoft.com/downloads/pl-p … c26d3b3b34

Ogólne omówienie: http://www.dobreprogramy.pl/Srodowisko- … 11288.html

Można też użyć innej, chyba prostszej, metody.

http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind … nd-restore

Google: Kopia zapasowa systemu Windows 7

Witam.

Zrobiłem tą wersję zapasową systemu, domyślnie Ghost 12 zapisał mi na dysku E bo początkowo nie zamierzałem nagrywać tego na DVD.

Ale doszedłem do wniosku, że jednak lepiej to mieć na DVD dlatego jak by nie można było nawet uruchomić systemu to z płyty będzie można szybko zrobić reinstalkę.

Jak to teraz nagrać na DVD tak żeby się uruchamiała po zmianie napędu w biosie na stacja dysków.

Mam w tym folderze “Norton Backups” dwa pliki jeden to “Plik dysku CD Symantec Recovery Environment” waży 4KB i drugi “Plik obrazu firmy symantec” i ten ma nieco ponad 9BG.

Czy mógłbyś mi wytłumaczyć jak to teraz nagrać? Bardzo proszę i dzięki.

Zobacz: ftp://ftp.symantec.com/public/polish/pr … rGuide.pdf

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1221018.html

Windows 7 posiada funkcję nagrywania obrazów dysków (ISO). Można z z niej skorzystać: http://www.youtube.com/watch?v=zAw1t6RK0A8

albo z programów tego typu innych firm http://www.dobreprogramy.pl/Nagrywanie- … ws,32.html

Im z mniejszą prędkością nagrywamy, tym lepiej (dokładniej).

Niestety z Ghostem nie mam doświadczeń. Jeżeli masz ochotę, załóż osobny temat - tutaj albo na wss.pl. Na pewno ktoś odpisze, ktoś bardziej doświadczony ode mnie.

Albo zainteresuj się wbudowanym w system narzędziem do obrazowania.

http://www.sevenforums.com/tutorials/67 … overy.html

może okazać się pomocne: http://translate.google.com/ (trzeba wkleić adres strony którą chcemy przetłumaczyć i wcisnąć Tłumacz)

No cóż ponieważ jestem zielony w tych sprawach więc jest mi dość trudno to okiełznać.

I tak się stało, że minął już okres testowy ghosta więc nie mogę go dalej rozszyfrować.Więc go odinstalowałem.

Natomiast zainstalowałem Paragon BackUp Recowvery 2012 Free.

Znalazłem dość pomocny poradnik jednak i tak mam dalsze wątpliwości co i jak, a mianowicie:

 1. na początku trzeba zrobić dysk ratunkowy i tu jest ok.

 2. następnie należy z poziomu tej płyty robić obraz systemu.

 3. I teraz tak chcę ten obraz od razu zapisać na płycie i tu moje zapytanie obraz przy

kompresji zajmuje ok 7 GB a więc potrzebne będą 2 DVD. I dalej czy można ten obraz

dodać do płyty rozruchowej co należało zrobić na początku i w trakcie nagrywania obrazu

później włożyć drugą płytę, czy należy ten obraz nagrywać na nowych dwóch DVD.

 1. Czy tak nagrany obraz systemu jest samo startujący czy jak się to poprawnie nazywa

bootowalny to znaczy czy po padnięciu w razie czego systemu jest możliwość startu po

ustawieniu w biosie rozruchu ze stacji dysków.

A teraz jeszcze takie pytanie: Windows 7 64bit podczas instalacji sam tworzy dodatkową partycję 100MB i jest ona normalnie ukryta, ale Paragon ją pokazuje, więc czy tą partycję też trzeba zaznaczyć przy tworzeniu obrazu systemu.

A jeszcze jedna kwestia dotycząca programów. Bo jest tak że programy których normalnie używam mam zainstalowane na partycji C systemowej. Mam jednak kilkanaście programów zainstalowanych na partycji D. I tu znowu moje pytanie czy po przywróceniu systemu te programy z partycji D będą działały prawidłowo. Tak wg. mnie nie wiem czy dobrze myślę powinny działać ponieważ w rejestrze są chyba wpisy do tych programów, więc skoro jest zrobiony obraz systemu to powinno być ok.

Przepraszam Was za moje może dla niektórych pytania na poziomie przedszkola więc proszę o wyrozumiałość i pomoc. Dzięki.

A co powiedziałbyś o skorzystaniu z metody oferowanej przez Microsoft?

Czyli:

Ogólnie: http://www.dobreprogramy.pl/Srodowisko- … 11288.html

Potrzebny będzie: http://www.microsoft.com/downloads/pl-p … c26d3b3b34

Można go nagrać na płytę i zainstalować. Albo po prostu wypakować pliki programem typu http://www.dobreprogramy.pl/7Zip,Progra … 12559.html i uruchomić instalator. Różnica - użycie płytki.

Następnie:

http://www.techit.pl/Artykuly/Tworzenie … 0,624.html

http://www.techit.pl/Artykuly/Tworzenie … ,1070.html

ewentualnie: http://www.techit.pl/Artykuly/Integracj … a,596.html

Co ważne, taki obraz z powodzeniem możesz wrzucić np. na pendrive albo dysk zewnętrzny, albo po prostu na inną czy nawet tę samą partycje, której obraz robimy. Wystarczy, że w konsoli WinPE, którą stworzysz i uruchomisz z niej komputer, wpiszesz notepad i otworzy się notatnik. W Notatniku Plik - Otwórz i można sprawdzić pod jaką literą wykrywany jest pendrive.

Całość wygląda tak, że:

Część pierwsza

 • uruchamiamy system, z programami, ze wszystkim co chcemy, żeby znalazło się w obrazie systemu

 • logo Windows + R (albo Start - Uruchom) - w oknie Uruchom wpisujemy syprep

http://imgup.pl/di-A835.png

 • w oknie, które się otworzy klikamy dwukrotnie na sysprep. W oknie tego programu wybieramy “Włącz systemowy tryb OOBE” i zaznaczamy “Uogólnij”.

http://imgup.pl/di-PEZL.png

 • klikamy OK

Co oznaczają opcje OOBE i Uogólnij?

http://commandlinegeeks.com/2010/03/21/ … k-picasso/

Część druga

 • uruchamiamy komputer z płyty albo pendrive z WinPE

 • wpisujemy:

  ImageX /capture C: D:\obraz.wim “Obraz C” “Obraz dysku C” /compress fast

co to zrobi? Polecenie wykona obraz partycji C do pliku obraz.wim, który zostanie utworzony na dysku D. Opcja compress pozwala określić kompresję - w tym przypadku szybką kompresję.

http://www.techit.pl/Artykuly/Tworzenie … ,1070.html- czekamy i po wszystkimCzęść trzecia - odtwarzanie obrazuPadł nam system. Wcześniej zrobiliśmy obraz systemu i chcemy go odtworzyć. - uruchamiamy komputer z płyty Windows PE - wpisujemy:

ImageX /apply D:\obraz.wim 1 C:

Co to polecenie robi? Zatwierdza (odtwarza) obraz systemu na dysk C. Ów obraz znajduje się w pliku obraz.wim na dysku D. W jednym pliku .wim może być kilka obrazów - nas interesuje ten pierwszy (tą opcją się nie przejmuj, nawet jeżeli brzmi “groźnie”).

Część czwarta - co gdy odtworzymy obraz?

Uruchamiamy komputer. Wita nas ekran, taki jak po instalacji systemu. Czyli musimy podać nazwę użytkownika (założyć konto użytkownika), hasło itp. Możliwe, że także klucz produktu i aktywować system.

Komentarz

Naprawdę to wszystko nie jest takie trudne, jak się do tego siądzie. Powyżej, skrótowo, przedstawiona metoda - jak pisze autor artykułu - nie została stworzona w celu robienia kopii zapasowych. Ja osobiście używam jej w przypadku gdy trzeba zainstalować system na 20 komputerach. Wtedy instaluję system na jednym, robię obraz i odtwarzam ten obraz na pozostałych komputerach. Po wszystkim muszę tylko przejść kreator, w którym zakłada się konta użytkowników itp., ale to pewna wygoda.

Nie wiem czy tutaj w ogóle można coś kombinować z obrazami różnicowymi - na zasadzie, że jest obraz i pliki zmian w miarę upływu czasu. Jak coś, możesz popytać na wss.pl albo http://www.msfn.org/board/ - dział Windows PE (może przydać się http://translate.google.com/).

Inne metody

System zawiera inne narzędzie do zarządzania kopiami zapasowymi. Dokładnie jest ono opisane tutaj: http://www.sevenforums.com/tutorials/67 … overy.html (może przydać się http://translate.google.com/ - trzeba wkleić adres strony którą chcemy przetłumaczyć i wcisnąć Tłumacz). Również możesz zerknąć tutaj: http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind … nd-restore, http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind … m-a-backup, http://www.pcworld.pl/news/358705/Kopia … ows.7.html. Jest mnóstwo poradników. Co ważne - w przypadku tej metody wszystko odbywa się graficznie, a nie jak opisuję powyżej, głównie z konsoli. Po drugie, gdy system padnie do tego stopnia, że nie będzie można go uruchomić, to można uruchomić komputer z płyty instalacyjnej Windows 7, wybrać opcję Napraw komputer (Repair your computer) i System Restore. Możesz sugerować się zrzutami ekranu stąd: http://blog.plik.pl/2010/04/naprawa-mbr … ows-7.html. To zresztą jeden z powodów, dla którego warto mieć płytę instalacyjną Windows zamiast narzędzi recovery w laptopach. Gdybyś był zainteresowany tym tematem bardziej to polecam: partycja-recovery-nowy-windows-t478131.html#p3016634

Daj znać na co się zdecydujesz i jak poszło.

Napisałem o takich a nie innych metodach, bo z obrazowaniem w ImageX miałem do czynienia, chociaż zapewne inni bardziej. Z Ghostem i innymi tego typu - niebardzo.