Jak częśto powinno się czyścić w środku komputer?

(Kirin42) #1

Pytanie jw. słyszałam wersje że co pół roku inna że co rok można a ktoś pisał że czyści raz na 4 miesiące, natomiast koleżanka mi mówiła że co 3 miesiące jak to jest prawidłowo?

(Cedar) #2

Każda z tych opcji jest prawidłowa.

Jeśli jest w tym pokoju dużo kurzu to cześciej,

Po prostu - raz na kilka miesięcy należy zajrzeć do środka i sprawdzić.

(Kirin42) #3

A raz do roku mogę? xD Mieszkam w miasteczku okno mam nie od strony ulicy więc dużo kurzu nie leci, tak normalnie tyle co się uzbiera a żeby więcej śmiecia jakoś było to chyba nie

(Piotrek2255) #4

Po prostu zajrzyj do środka. Jeśli będzie dużo syfu to czyścisz, jeśli nie będzie syfu to nie czyścisz.

(tosiekbu) #5

Ja osobiście czyszczę moją stacjonarkę co pół roku w zależności od potrzeb (oczywiście co jakiś czas monitoruje speed fun-em temperatury)

(Cedar) #6

Możesz nawet co 5 lat, tylko komputer niekoniecznie będzie z tego powodu “zadowolony”.

A okno od strony ulicy własnie może powodować, że jest go więcej

Ale nie tylko to ma wpływ na ilośc kurzu - gruby dywan/wykladzina, zwierząta domowe itp powodują, że w pomieszczeniu jest więcej kurzu.

(XMan) #7

Wszystko dokładnie jw.

No i dochodzą jeszcze do tego pająki.

(Łukash) #8

Sprawdzaj temperatury Procesora (CPU) i Karty graficznej (GPU) - - jeżeli np dziś procesor (CPU) ma 30 stopni a na dzień następny ma 33 to znaczy że coś jest nie tentego i albo : trzeba wentylator procesora oczyścić z kurzu albo trzeba zastosować nową pastę termo-przewodzącą - to samo się tyczy karty graficznej (GPU)

Do sprawdzenia temperatury użyj HWInfo lub SIV.

(Kirin42) #9

Okno mam nie od strony ulicy właśnie, kota ani psa nie mam xD

Łukasz- tylko 3 stopnie różnicy i już nie tego? dziwne myślałam że to mało jest i tak może być :smiley: w karcie graficznej żadnej pasty rozumiem tylko te wentylatory czyścić?

(Łukash) #10

3 stopnie różnicy = trzeba zauważyć/monitorować że coś/gdzieś jest więcej :wink: ja np na tej podstawie stwierdzam że “trzeba” :smiley:

Na kartę graficzną GPU też stosujemy pastę, tym samym sposobem co na CPU

(Kirin42) #11

“3 stopnie różnicy = trzeba zauważyć/monitorowaćź że coś/gdzieś jest więcej” aha w sensie kurzu więcej xD

(Łukash) #12

@Kirin42 Bingo :stuck_out_tongue:

(Kirin42) #13

i nigdzie poza procesorem i kartą graficzną się nie nakłada już pasty?

(Łukash) #14

Nigdzie.

(XMan) #15

Wystarczy.

Odnośnie czyszczenia komputera wewnątrz niektórzy proponują sprężone powietrze.

Wg. opinii nie jest to najlepsze rozwiązanie ponieważ kurz zostaje wdmuchiwany na części komputera a nie usuwany.

Ja zawsze inaczej czyszczę i nigdy nie miałem problemów:

1. najpierw delikatnie odkurzaczem, zwracając uwagę aby nie dotykać części.

2. następnie suchym/czystym pędzelkiem do golenia z końskiego włosia.

(inne pędzelki mogą przenosić ładunki elektrostatyczne)

1. na koniec ponownie odkurzaczem.

(dragonn) #16

Ja raz na 2 miesiące czyszczę z zewnątrz odkurzaczem - wystarczy kurz wyciągnąć z kanałów wentylacyjnych, a raz ~4 miesiące rozbieram całego lapka i go czyszczę gruntownie.

(Łukash) #17

Przy czyszczeniu “odkurzaczem” należy wspomnieć o :

1.Odłączamy wszystko od PC/obudowy, zasilacz przełączamy na OFF, wyjmujemy kabel prowadzący zasilanie do zasilacza, wciskamy przycisk POWER na obudowie (rozładowanie kondensatorów), nie elektryzujemy się dywanem = trzeba się rozładować :stuck_out_tongue: przed tykaniem komponentów dotykamy kaloryfera.

1. Podczas “odkurzania” blokujemy wentylatory tak aby się nie zakręciły, blokujemy palcem/śrubokrętem lub czymkolwiek.

3.Można przystąpić do czynności.

(dragonn) #18
  1. Nie ma w ogóle takie konieczności - nie raz rozkręciłem wentylator odkurzaczem i nic się nie stało jak i się nie stanie - silnik w wentylatorach są sterowane tranzystorami które “nie przepuszczą” prądu który miał by się wy indukować w nim powrotem do układów kompa. 

(Łukash) #19

@dragonn

Mój kumpel spalił procka…Wytworzyło się napięcie czy coś…

(dragonn) #20

Jasne… w takie bzdety nie wierzę, robiłem to już milion razy i nigdy się nic nie stało i jak mówię z punku widzenia elektroniki nie jest to możliwe, w tym przypadku musiał być inna przyczyna. Wentylator pracuje na napięcie 12V i cały układ zasilający jego jest do tego przystosowany (a większego napięcia rozkręcając wentylator odkurzaczem nie wyciągniesz), nie ma mowy o tym żeby napięcie się poszło z wentylatora na procesor - to jest kolejne “urban legend” albo po prostu zwalanie winny na coś co akurat wtedy się robiło.