Jak dbać o wzrok

Siedzę dużo w książkach, także przed komputerem. Jak dbać o oczy? Czytałam, że najepiej przerywać pracę co 10 minut, spojrzeć raz na przedmiot bliski, raz w dal, swobodnie ruszać gałkami ocznymi. Co jeszcze mogę robić, żeby nie pogarszał mi się wzrok?

1 polubienie

Ja polecam program f.lux ustawiasz lokalizacje i wraz zachodem słońca ekran robi się bardziej żółty dzięki czemu nie jesteś narażony na niebieskie światło. Sporo ustawień i można sobie dostosować sobie pod siebie.

Unikać sytuacji, gdzie jedynym źródłem światła w pomieszczeniu jest ekran monitora. Można też przyjmować suplement z krystaliczną luteiną (najlepiej przyswajalna forma) i zeaksantyną.

Ja mam opaskę MiBand, w czasie pracy ustawione na 30 minut. Po 30 minutach patrzę w dal/przez okno/z kimś rozmawiam; wstaję od biurka, przechodzam (jak mam możliwość). Min raz na godzinę wstaję od biurka, przeciągam. Staram się też dbać w diecie o odpowiednie witaminy (E - orzechy), A, C (np. natka pietrzuszki której nie cierpię bogata w A/C oraz luteinę).

1 polubienie

Absolutne minimum to co rok/dwa odwiedzić okulistę. Bez tego każde “dbanie o wzrok” jest placebo, wiele chorób wcześnie zdiagnozowanych mozna zatrzymać, a jak się zacznie coś sypać, to już nie przywróci się wzroku.

Samo dbanie o oczy jest pojęciem rozmytym:

  • syndrom suchego oka, czyli odpowiednie oświetlenie, krople nawilżające
  • zapobieganie “przyzwyczajeniu się mieśni do pracy w bliży”, przerwy w pracy i zmiana akomodacji, patrzenie w dal. Brak tego może wpłynąć na krótkowzroczność.
  • zapobieganie degeneracji (na starość), dieta bogata w naturalne witaminy i mikroelementy. Szczególnie istotne ryby (omega) i luteina/zaaksantyna (np. jagody goji). Lepiej wchłaniają się z tranem i zapobiegają/spowalniają słabnięcie.
  • aktywny tryb życia/ruch/leki poprawiajaće krążenie. W przypadku osób starszych lub z problemami z krążeniem np. miłorząb poprawia ukrwienie. To poprawia odżywienie oka i spowalnia starzenie. Ogólnie nadwaga brak ruchu też odbija się w chorobach oczu.

Napiszę parę słów od siebie. Jestem osobą ,która problemy ze wzrokiem ma od dawna u mnie wynikają one ze zbyt szybkiego rozwoju. Dlatego sporo się interesowałem sporo miałem kontaktu z okulistami. Podstawa to wizyta u okulisty/optometrysty w celu dobrania odpowiednich okularów nawet jeśli ci się wydaje ,że masz dobry wzrok nie koniecznie musi być to prawda przez co możesz go nadmiernie wysilać. Według mojego okulisty mitem jest ,że obecne monitory w jakimś znacznym stopniu szkodzą naszym oczom według niego bardziej szkodzi czytanie książek zadrukowanych małymi literami ponieważ nasz wzrok stale musi być skupiony. Przerwy jak najbardziej są polecane ale nie będę pisał tego co każdy już wie. Polecę ci natomiast co innego jeśli dużo siedzisz przed komputerem to nie baw się w fluxy tylko zainwestuj w okulary z filtrem niebieskiego światła. Sam takie posiadam i wzrok męczy się znacznie mniej. Obraz przez nie wygląda dokładnie tak samo i nie masz dyskomfortu z zmianą barw. Jedynym minusem takich okularów jest to ,że na krańcach soczewka czasem widać odbicie niebieskiego światła (czasami lusterko z nich wychodzi :slight_smile: ) Dlatego polecam taki filtr bardzo mocno u mnie koszt szkieł korekcyjnych z tym filtrem to było ok 600zł ale posiadam dużą wadę przez co wziąłem szkła z indeksem 1.67 normalnie nie ma aż tak drogo. Na zdrowiu nie oszczędzaj.

1 polubienie

Zgadza się - ja tak się nabawiłem krótkowzroczności (na długo przed rozpoczęciem korzystania z komputerów). Natomiast użytkowanie monitorów podobno powoduje inny problem - zbyt rzadkie mruganie, czyli “przesuszenie” oczu.

Używać monitora z odświeżaniem minimum 75Hz.

Bardziej prawidłowym w przypadku LCD byłoby powiedzieć, aby używać monitorów gwarantujących stałe podświetlenie bez migotania - z technologią flicker free i podobne.

1 polubienie

Nie znam takich. Każdy migocze. A migotanie to jest określane właśnie w liczbie Hz.
Co niektórzy właśnie błędnie odbierają ten parametr jako nie dotyczący migotania a wyłącznie tego ile klatek na sekundę potrafi monitor wyświetlić.

To o czym piszesz nie jest prawdą. Częstotliwość odświeżania jak łatwo się domyśleć odpowiada bezpośrednio za to ile obrazów w jednostce czasu (1s) może wyświetlić monitor.
W przypadku CRT było tak jak mówisz (częstotliwość odświeżania bezpośrednio wiązała się z migotaniem), jednak dla LCD częstotliwość odświeżania NIE ODPOWIADA faktycznej częstotliwości ewentualnego migotania podświetlania. Na przykład w laptopach częstotliwość PWM podświetlania to co najmniej 200Hz. Nie brakuje takich, które podświetlają obraz z częstotliwością 20-50kHz lub nie mają wcale PWM i w żaden sposób nie migoczą.

Jak na razie wprowadziłem u siebie ograniczenie nieustannego pracowania przy komputerze Co pół godziny wstaję sprzed komputera, przeciagam sie i patrzę w dal tak aby naprawić akomodację. Pomogły nieco krople borowinowe do oczu, które zmniejszyły wysuszenie oczu.
Poczytałem sobie jeszcze o ćwiczeniach na wzrok i zamierzam trochę poćwiczyć. Tylko zastanawiam się czy takie ćwiczenia wykonywac w okularach czy bez okularów? Bo na niektórych stronach jest napisane, że w okularach a na niektórych że bez? https://www.aptekagalen.pl/suplementy-diety-wzrok

Jeżeli masz krótkowzroczność, to najlepszym ćwiczeniem jest półgodzinny spacer po parku bez okularów (o ile widzisz drzewa). W tym czasie mięśnie się przestawią i po założeniu będziesz widział jak snajper. :wink:

… i nie przejmuj się “pogarszaniem” o 0,25 czy nawet 0,5 dioptrii, u mnie wyniki oscylują +/- 2 pomiędzy wizytami. :wink:

Ja tym bardziej się zgadzam. Trzeba odpowiednio ustawić jasność i grafikę, a matryca musi być matowa. W przypadku smartfonów wyświetlacz IPS z trybem czytania–tu najlepsze jest Xiaomi.

Ja mam 60Hz, nie mniej, nie wiecej do wyboru, ale jakoś mi to różnicy nie robi w zmęczeniu oczu, w porównaniu ze starym monitorem do 75Hz. Najważniejsza jest matowa matryca i IPS

“Dlatego polecam taki filtr bardzo mocno u mnie koszt szkieł korekcyjnych z tym filtrem to było ok 600zł ale posiadam dużą wadę przez co wziąłem szkła z indeksem 1.67 normalnie nie ma aż tak drogo. Na zdrowiu nie oszczędzaj.”
Gdzie tak drogo? Ja miałem robione za 300 i coś w salonie, w zachodnio-centralnej stronie miasta. To była najtańsza i dobra opcja. Mam -3 z kawałkiem i tak mi stoi od 2015. Tylko męty się zaczęły, ale z tego co wiem, to rodzinne, prawie tak samo jak mama, babcia i prababcia

Takie są ceny, oczywiście sa szkła różnych firm, ale mocniej pocieniane, szczególnie przy sporych wadach.

Każdy, na starość, ma męty. Dobra rada, jak nie znasz, to możesz vitreolent i vitroft popróbować (sa też pewnie inne,). Jedno tabletka, drugie krople. Niektórym trochę pomagają. U mnie taki plus, że co roku robie dłuższa kuracje i jest jak było, chyba. :wink:

Nic z tym nie zrobicie. Witamy w społeczeństwie informacyjnym - komputery, telewizory, smartfony. Nikt nie przekona ludzi, żeby przestali się w to gapić. Bardziej powinno się iść w stronę badań nad “modelowaniem” i usprawnianiem wzroku. Typu korekcje laserowe itp. Tak, żeby były łatwe, szybkie i powszechnie dostępne.

Właśnie kupiłem sobie okulary z filtrem przeciwko szkodliwemu niebieskiemu promieniowaniu. Ale wciąż nie wiedziałem, czy pomogli. A także krople do oczu, bo długo siedzę przy komputerze. To wszystkie prawdziwe narzędzia. Musisz zrobić ćwiczenia dla swoich oczu i wtedy wszystko będzie dobrze.

Po co? Oko ma naturalne filtry w postaci… luteiny. Dodatkowo nowe monitory mniej od słońca emitują. :wink: Kombinując z okularami, nie daj Bóg jeszcze przeciwsłonecznymi na lato z bazarku, to sobie większą krzywdę zrobisz. Skoro obecnie kupiłeś, to raczej z okulista nie konsultowałeś, a okulary są tak samo neutralne dla oczu jak łykanie antybiotyków na podstawie recepty dr Google. Złe sprofilowanie szkieł korekcyjnych i nabawisz się zeza….:wink: