Jak legalnie pobrać komercyjny program poprzez torrent?

Witam, szukam możliwości pobrania płatnego oprogramowania przez popularne torrenty. Chcę zrobić wpis blogowy o szkodliwości takiego oprogramowania(wirusy wszyte w program lub cracki) a nie wiem do końca jak można to legalnie zrobić. Słyszałem, że możliwe jest pobranie pliku z wyłączonym udostępnianiem i usunięciem go przed upływem 24h ale nie jestem pewien co do tego.

Pobierając przez jakikolwiek program P2P czy P2M, udostępniasz przez co podpadasz pod paragraf. Mit o 24H to bzdura i kretynizm, nie istnieje taki zapis. Dla wymiaru sprawiedliwośći nie ma znaczenia czy zrobiłeś to wczoraj czy przed 4 sekundami.

3 polubienia

A nie da się zablokować udostępniania? Zdaje mi się że można ustawić limit 0kB/s i jedyną udostępnianą informacją będzie lista części torrenta które pobraliśmy i które potrzebujemy

Nie mam pojęcia, czy da się zablokować udostępnianie, bo cała idea P2P opiera się na pobieraniu i udostępnianiu, ale nawet jeśli tak, to na pobierany program i tak chyba powinieneś mieć licencję. Piszę chyba, bo to tylko o pobranie, a nie o używanie, a to w sumie dwie różne kwestie. Przecież możesz legalnie od kogoś wziąć płytę z każdym dowolnym programem, nielegalne będzie tylko jego używanie (o ile tak stanowi licencja).

Pytanie co jeszcze chcesz sprawdzić bądź udowodnić. Bo jeśli, tak jak piszesz, ciche dołączanie do programów jakichś “dodatków”, no to nie będzie tak łatwo, bo takie są dość szybko wykrywane i nie są raczej udostępniane. Tak więc IMHO musiałbyś naprawdę dużo pościągać, aby na coś trafić. Natomiast cracki już częściej mogą coś takiego zawierać.

Nie chodzi mi o używanie tylko o np. sprawdzenie antywirusem itp. Właśnie chciałbym popróbować bo zdaje mi się że wiele takich ma wbudowane skrypty które automatycznie dołączają wątpliwej jakości cracki i różnej maści pliki np. koparki

Oprogramowania i baz danych nie pobierzesz legalnie w ten sposób. Nawet jeśli nie udostępniasz, to i tak podpada to pod paragraf.
Co innego np. z muzyką czy filmami, pod warunkiem, że nie zostały pobrane przed premierą oraz nie są przez Ciebie udostępniane.
Edit: Dla jasności, mam na myśli ogół, a nie stricte programy p2p.

Prz3 ma rację, ściągając oprogramowanie nie trzeba udostępniać coby być pod paragrafem.
Najlepsza rada do Ciebie, … wystąp o zgodę:slight_smile: Najpisz oficjalne pismo do firmy, wskaż adress bloga, podaj nazwe programu (najlepiej wybierz starsze, sprzed kilku lat) datę planowanego ściągnięcia i publikacji.

Programy są reguylowane przez ustawę o prawie autorskim, czyli autor/posiadacz praw może udzielić Ci zgody do nieodpłatnego wykorzystania programu w celu naukowym-edukacyjnym.

PS> Natomiast co do ustostepniania, to sprawa jest zawiła, p2p udostępniasz utwór, ale de facto nie ejst on udostępniony tzn. dajesz losowe pakiety danych, które nie pozwalają na samodzielne odtworzenie…

W niektórych programach 0kB/s, oznacza paradoksalnie…udostępnianie bez limitów prędkości.

1 polubienie

@prz3m3k84 Mylisz się . Muzukę i filmy pobierane przez P2P czy P2M też udostępniasz i też podpadasz pod paragraf.

Możecie dać źródła z których korzystacie żebym sam sprawdził zapisy legalności tych operacji

Przypomnę tylko że nie chodzi mi o uruchamianie tego oprogramowania, tylko i wyłącznie pobranie i zainstalowanie go

Ustawa o ochronie praw autorskich to podstawa http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940240083 dalej musiałbyś zapoznać się z komentarzami i wyrokami dotyczącymi tej tematyki (mogą być rozbieżności oczywiście). Komentarze i wyroki nie mają mocy wiążącej, ale jeżeli 10 razy stwierdzono, że koło jest okrągłe i raz, że trójkątne, to szansa na wyrok twierdzący, ze jest kwadratowe jest znikoma. Tak jak mówiłem, żeby pobrać program nielegalnie w sposób legalny, to posiadasz praw do utworu musiałby Ci wyrazić na to zgodę :slight_smile:

Kodeks Karny i Ustawa o Prawach autorskich.

Płatne oprogramowanie pobiera się z oficjalnego źródła.
Zablokowanie wysyłania skutkuje zablokowaniem ci pobierania i oznaczeniem jako “pijawka”.

Bzdury do kwadratu. Powiedz to ludziom którym ISP blokuje porty albo wysyłanie mają rzędu 10 Kb/s.

Nie dyskutuj jak nie masz pojęcia.
Pokaż mi program który cię nie zbanuje jak ustawisz w nim blokadę wysyłania.

No właśnie. Więc może wyjaśnisz “znafco” co ma do tego program?

Skończyłem.
Pomyśl, sprawdź, wtedy dyskutuj.

Public trackery zbanują twoje IP szybciej, niż się obejrzysz. Masz udostępniać albo won.

Jeżeli naprawdę blokują(nie słyszałem ani nigdy mnie nie przyblokowali), to zdaje mi się że możnaby to ominąć pobierając np dystrybucję linuxa która miałaby te same trackery i udostępniać ją z pełną prędkością