Jak mogę połączyć partycję /home z partycją /?

Witam. Gdy instalowałem Ubuntu postanowiłem zrobić oddzielną partycję /home i oddzielną /. Teraz według mnie to był błąd, ponieważ mam partycję / i używam jej prawie tyle co na początku (mam zużyte jakieś 10,5 GB). Dałem tej partycji rozmiar 60GB. Myślałem że będę ją częściej używał niż /home. Myliłem się. Czasem na /home zaczyna mi brakować miejsca (/home ma ok. 30GB). I mimo że wystarczy często wyrzucić jakieś niepotrzebne, stare pliki z /home i opróżnić foldery takie jak Pobrane, to i tak zaczynam się bać że te 30GB może mi w przyszłości nie wystarczyć. Możecie mi więc powiedzieć jak połączyć te dwie partycje?

  1. Pobierz LiveCD dystrybucji GParted

  2. Nagraj na nośnik i uruchom

  3. Przejdź do terminala

  4. Utwórz nowy katalog i zamontuj partycję która jest jako / czyli główna

  5. Utwórz inny katalog i zamontuj tam partycję /home

  6. Na partycji głównej / załóż katalog /home (być może już jest, wtedy sprawdź czy jest pusty i idź do punktu 7)

  7. Skopiuj zawartość partycji /home do katalogu /home na partycji głównej

  8. Odmontuj wszystkie partycje

  9. Uruchom gparted i usuń partycję /home oraz powiększ partycję główną /

  10. Jeśli wszystko będzie ok, to jeszcze raz zamontuj partycję główną /

  11. Wyedytuj plik /etc/fstab usuwając linijkę odpowiedzialną za montowanie partycji /home

  12. Zapisz zmiany, odmontuj partycję i wyłącz Gparted LiveCD

  13. Spróbuj uruchomić system.

Jeżeli post wyżej Cię nie przerośnie, to prościej w GParted LiveCD zmniejsz partycję / w lewo do wielkości ok. 15-20GB, tak zyskasz 40-45GB które dołożysz do partycji /home (powiększ tą partycję o całość wolnego miejsca w lewo)

Partycji się nie łączy. Trzeba jedną usunąć i uzyskane w ten sposób miejsce na dysku dodać do drugiej. Możesz to zrobić łatwo o ile te partycje są tego samego typu (podstawowe albo logiczne) i jeśli leżą obok siebie. W innym przypadku trzeba trochę więcej kombinacji. Daj na forum jakąś informację o rozmieszczeniu swoich partycji. Jeżeli wybierzesz opcję wskazaną przez adamserce  to na / możesz dać nawet mniej niż 15 GB. Ja daję zwykle poniżej 10 GB i mam zajętość na poziomie 60% - zaznaczam, że nie gram w gry (słyszałem, że zajmują dużo miejsca) i regularnie czyszczę dysk ze śmieci.

Postepuję tak jak @kuba3351 napisał. Tylko jaką linijkę usunąć?

PS. Przepraszam za brak polskich znaków, ale piszę z Live USB Ubuntu 16.04 ktore ma angielską klawiaturę i nie chce mi się sciągać pakietu językowego tylko po to żeby napisać ten komentarz z polskimi znakami.

Plik /etc/fstab powinien być podzielony na kilka kolumn. Powinieneś usunąć linijkę, która w drugiej kolumnie ma /home.  Jeśli w pliku nie ma linijki która ma /home w drugim wierszu, to znaczy że nie edytujesz właściwego pliku, to pewnie mój błąd, ponieważ niedoprecyzowałem, ale powinieneś wyedytować plik który znajduje się na twojej partycji głównej / a nie plik należący do systemu Gparted LiveCD.

Tę wyglądającą w stylu:

UUID ahshdhdhdh648fjfj    /home  ext4  defaults 0 0

@kuba3351Nie korzystam z GParted Live CD tylko Ubuntu na USB i wiedziałem o tym że należy edytować to na partycji tego systemu ktoremu zmieniam partycje. Tylko wlaśnie nie mam pewności jaka to linijka.

To wklej tutaj zawartość pliku z twojego systemu a powiemy Ci którą linię należy usunąć.

 

Albo inne rozwiązanie: w lini którą chcesz “usunąć” postaw znak # na samym przodzie. To zakomentuje tą linię co sprawi że nie będzie brana pod uwagę. Jeśli to nie będzie ta linia, usuniesz sobie ten znak i będzie znowu tak jak było.

Chyba tą linijkę usunąć trzeba, prawda?

UUID=bb00d8a5-9de8-4173-9ecd-bf0c64c63de9 /home           ext4    defaults        0       2

 

caly plik:

 

/etc/fstab: static file system information.

Use ‘blkid’ to print the universally unique identifier for a

device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices

that works even if disks are added and removed. See fstab(5).

<file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

/ was on /dev/sda8 during installation

UUID=f8dc7f7d-53a5-44d3-84b0-c35a377fabb7 /               ext4    errors=remount-ro 0       1

/boot/efi was on /dev/sda2 during installation

UUID=6C21-EB51  /boot/efi       vfat    umask=0077      0       1

/home was on /dev/sda7 during installation

UUID=bb00d8a5-9de8-4173-9ecd-bf0c64c63de9 /home           ext4    defaults        0       2

swap was on /dev/sda6 during installation

UUID=c0dc06f0-eebe-4663-b33e-46b65a35c10c none            swap    sw              0       0

Tak, właśnie ta linia.

OK, usunąłem to, czas zobaczyć czy system działa :smiley:

=====================================================================

EDIT:

Po wykonaniu tych kroków nie mogę się zalogować. Gdy włączam system mam menedżer logowania i gdy podaję swoje hasło ten menedżer się restartuje. Najdziwniejsze jest to, że mogę się zalogować do TTY i przeglądać swoje pliki z TTY.

Piszę z konta gościa.

Wygląda mi na to, że przyczyna jest tylko jedna…

 

ważny jest tutaj sposób w jaki przekopiowałeś pliki z partycji /home na partycję główną. Jeżeli otworzyłeś sobie fraficzne okienko z zawartością katalogu i zrobiłeś zwykłe Zaznacz Wszystko - kopiuj - wklej, to zrobiłeś to źle. Jest tak dlatego, że w linuxie tak jak w Windowsie są pliki i foldery ukryte. Zaczynają się zawsze os kropki, a są ukryte dlatego, graficzne menadżery plików domyślnie ich nie pokazują. Jeśli nie przekopiowałeś tych plików, to właśnie straciłeś calą konfigurację środowiska graficznego związaną z twoim kontem użytkownika. Jest to przyczyna dla której nie możesz się zalogować do środowiska graficznego.

Uzupełnij polskie zbaki bo temat wyleci do kosza. 

O nie… właśnie tak zrobiłem… kompletnie zapomniałem o tych folderach z kropką… :frowning: Czy jest jakaś możliwość stworzenia nowej konfiguracji?

zbaki :smiley: A przeczytałeś mój komentarz dlaczego tych znaków nie było? Dobrze, uzupełnię te znaki.

 

EDIT:

Mam pomysł, spróbuję odinstalować ubuntu-desktop* i zainstalować je ponownie. No i uruchomię każdy program jaki mam żeby stworzył pliki konfiguracyjne. Może to coś da. Szkoda mi tylko moich dwóch animowanych pędzli z GIMPa, ale stworzę sobie nowe. I tak dawno ich nie używałem.

=======================================

Kolejny EDIT:

Mój pomysł nic nie dał. Po reinstalacji pakietu ubuntu-desktop dalej nie mogę się zalogować.

======================================================================================

Ale zaraz zaraz, skopiowałem katalog z nazwą użytkownika w którym jest cała reszta katalogów (w tym te z konfiguracją). Nie skopiowały się w ten sposób też katalogi które są ukryte?

Kiepski pomysł. Ubuntu desktop to tzw. Metapakiet. A to znaczy, że nie zawiera w sobie nic poza zależnościami. 

 

Rozwiązanie jest proste: masz konto gościa, gdzie możesz się zalogowqć do środowiska graficznego, skopiuj więc konfigurację stamtąd do siebie, to już powinno pozwolić Ci na zalogowanie, a potem zostanie tylko odtworzenie konfiguracji innych programów.

 

I taka mała podpowiedź: operacja na plikach rób z terminala. Jak nie znacz komend to zainstaluj sobie program mc. Sam z niego korzystam i pokazuje on wszystko z automatu.

Przeczytaj mój wcześniejszy kometarz, właśnie go zedytowałem gdy odpowiedziałeś sekundę później.

===========

EDIT:

 

Jak z konta gość próbuję coś w termianalu zrobić z sudo to mam takie błędy:

sudo: nie udało się zmienić na gid roota: Operacja niedozwolona

sudo: nie udało się zainicjować wtyczki polityki

Masz w terminalu dostęp do swojego starego konta. W terminalu zawsze możesz zmienić usera na którym pracujesz komandą su nazwa_użytkownika

su sajmon
Hasło:
setgid: Operacja niedozwolona

 

Niestety, takiego dostępu nie mam. Poza tym, postanowiłem jeszcze raz sprawdzić pliki w katalogu /home komendą “ls -a”. Wyniki są pocieszające i straszne. Mam tam dalej katalogi rozpoczynające się kropką.

 

ls -a wpisałem w konsoli TTY po zalogowaniu się na swoje konto.

W takim razie dostęp do konta sajmon możesz uzyskać poprzez naciśnięcie Ctrl+Alt+F2 w trakcie pracy na koncie gość.

 

pliki z kropką mogły Ci się pojawić przy próbie zalogowania spowrotem.

 

Jeśli natomiast wszystkie pliki zostały jednak prawidłowo skopiowane, to nie rozumiem, czemu nie działa logowanie do środowiska graficznego.