Jak naprawić BOOT SECTOR?

Witam

Podczas uruchamiania gry zawiesił się system i po restarcie nie chce się uruchomić “Błąd ładowania systemu”

Mam 4 partycję i akurat padła ta najważniejsza z systemem XP, reszta partycji jest okey (mogę przeglądać znajdyjące się na nich pliki z poziomu odpalonego systemu z płyty “liveCD”

Siedzę nad tym trzeci dzień i po wnikliwej lekturze google nadal nie doszedłem do porozumienia z moim dyskiem.

Stworzyłem dyskietkę bootowalną z programem Active Partition Recovery (pełna wersja) odpaliłem, i nie wiem co dalej :?

Na partycji C: program zgodnie pokazuję błąd: ERROR READING SECTOR # 8 OR BOOT SECTOR IS INVALID

Będę ogronie wdzięczny za pomoc w naprawie :wink:

1001.jpg

1002.jpg

1003.jpg

1004.jpg

1005.jpg

1006.jpg

1007.jpg

1008.jpg

Odpalasz konsolę odzyskiwania, i wpisujesz fixmbr

Powinno działać :wink:

Jeżeli nie, wpisz fixboot

Dokładnie konsola odzyskiwania, choć zdarzaja sie wjątki w których nie da się jej odpalić.

http://www.partition-recovery.com/downl … _guide.pdf

Od str. 15

tak jeśli płyta jest porysowana lub “mniej oryginalna” i nieczytelna :stuck_out_tongue: fixmbr lub fixboot powinno pomóc na bank :wink:

Jeśli konsola odzyskiwania nie odpali sie to spróbuj Activem@. Musisz mieć dwie dyskietki. Odalasz i zapisujesz stan MBR (z dobrego systemu który hula!). Potem odpalasz dyskietke na tym który jest padniety i przywracasz.

kamil13-93 zapewniam ci że te polecenia nie pomogą, jak widać na screenach uszkodzony jest początek partycji C: , typ systemu pliku nie jest rozpoznany. należy wykorzystać jakieś oprogramowanie do odzyskiwania utraconych danych, niestety nie mam doświadczenia z tym. spróbuj może użyć programu AusLogics Emergency Recovery 2.0, który znajduje się, w pełnej wersji, w najnowszym numerze PCWorld (Program do odzyskiwania skasowanych plików i utraconych partycji). Zainstaluj go na innym komputerze i dopnij do niego twój dysk.

Tak to pobaw się fdiskiem w systemie plików NTFS. Gwarantuje ci, że nie odpalisz konsoli. Instalka bedzie się pytać o format dysku! Wiem bo sam widziałem taką sytuacje.

Złączono Posta : 07.05.2007 (Pon) 18:27

PS Utwórz dyskietke startową i skopiuj do niej plik PR.exe (str. 8 opisu Active@ Partition recovery).

Po wpisaniu fixmbr w konsoli:

" komputer ma niestandardowy lub nieprawidłowy główny rekord rozruchowy" może szkodzić tabelę partycji w przypadku kontyułowania operacji…

Dobra rada choć troche czasu zejdzie 8)

Programy które testowałem:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … highlight=

mi też się tak pokazywało i kontynuując wszystko było dobrze (wywaliłem linuxa i przywracałem boot’a od xp’eka)

a miał kolega więcej partycji czy tylko jedną? Bo pozostałe trzy też mi się przydadzą :slight_smile:

Nie śpiesz się.

3 dni walki to chyba Szybki Bill ze mnie nie jest :slight_smile:

Tak więc co robić?

Sprawa wyglada tak (na podstawie pr_guide.pdf -> z linku który podałem) że masz tam taką funkcje “Buckup MBR” -> czyli zapisanie aktulanego stanu MBR (str 15). Gdybyś stworzył taką kopie wcześniej (co jest napisane w tym opisie) to nie miałbyś problemu z odzyskaniem MBR. Ale takiej kopii nie masz.

Można ewentualnie spróbować z MBR z innego kompa (tylko musi być taki sam rodzaj Systemu). Choć nie wiem czy tak można.

Można tez spróbować zrobić kopie aktualnego MBR (opcja “Backup MBR” -> miałeś na jednym ze screenów, potrzebna jest druga dyskietka) i “pokombinować” (porównać go w HEX z prawidłowym).

Zgadza się, nawet uzyłem tej funkcji, szkoda tylko że po obiedzie :frowning:

zaraz wyciągnę ten plik i sprawdzę, problem tylko że nie mam z czym porównać…

No a z jakiego kompa piszesz? Możesz odpalić Active@ na innym kompie z takim samym systemem i zrobić kopie MBR na dyskietke.

Poczytaj tą instrukcje, spróbuj też załadować MBR ten który zrobiłeś.

PS Gdybys miał wersje Active@ na CD (iso) tam są boot sektory chyba, ale to tak nawiasem.

Ewentualnie pozostaje odzysk danych ale to ostateczność.

Piszę z laptopa na którm nie ma fdd, żeby przetransportować plik muszę się nieźle nagimnastykować

Uszkodzony komp > fdd > fdd > Stary komp (linux) > przez pocztę na laptopa i mam go :slight_smile:

hdd80h.mbr

Nie wiem jak go edytować :frowning:

Złączono Posta : 08.05.2007 (Wto) 10:02

Mam Active Partition Recovery na CD pełna wersja 5.0 337 ale nie widzę boot sector

Zrobiłem QuickScan i ujrzałem swoje pliki oraz nazwę partycji (system), przy poleceniu RECOVERY mam do wybory napędy których nie ma zainstalowanych w kompie (I,J,K,L,M…)

Za to mogę zrobić Disk Image (*.DIM) i zapisać do dowonejpartycji tylko co mi to da?

Tu masz napisane jakim parametrem przywrócić MBR:

http://www.partition-recovery.com/quest4.htm#MBR-title

Co do 8 sektora to jest to sektor bootujący (np. w moim przypadku pierwsze 31 sektorów są to sektory Boot).

Musisz mieć kopie MBR, w przypadku braku “orginalnej” nie wiem dokładnie jak zadziałać.

Trzeba by kogoś kto umie czytać dobrze z programu WinHex.

Najlepiej byłoby przekopiować ważne dane jakimś programem do odzyskiwania danych i potem się “pobawić” dopiero.

Złączono Posta : 08.05.2007 (Wto) 10:14

Zrobisz obraz danej partycji. Kopie struktury danej partycji. Zostanie ona zapisana w pliku który dajesz na inną partycje i możesz się potem “bawić” (np. WinHex -> ale to już wyższa szkoła jazdy 8) ). Z tego co wyczytałem jeśli partycja jest wieksza niż 1GB, program utworzy kilka plików (każdy po 1GB max) ponieważ DOS nie “czyta” większych plików niż 2 GB.

Na str 17 (pr_guide.pdf) jest opis.

Złączono Posta : 08.05.2007 (Wto) 10:18

To nie masz tam DOS wersji Active@ File Recovery (nie pamiętam czy tam była, wiem że w wersji Enterprise odpalana spod Windows jest)? Jeśli tak to możesz tym przekopiować (odzyskać) pliki na inną partycje.

Złączono Posta : 08.05.2007 (Wto) 10:23

A jeszce jedno. Możesz wyjąć dysk podpiąć pod inny komp i odpalić wersje dla Windows -> tam są wszystkie narzedzia. Masz opis co możesz robić w tej wersji:

http://www.partition-recovery.com/

Złączono Posta : 08.05.2007 (Wto) 10:24

Złączono Posta : 08.05.2007 (Wto) 10:32

Menu “Tools” -> Fix MBR (choć w tym przypadku jeśli masz walnięty sektor 8 to nalepiej mieć cały boot sektor i tablice partycji tak jak to było opisane wyżej w linku)

Złączono Posta : 08.05.2007 (Wto) 10:36

Jakbyś kogoś znał kto dobrze zna to:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=19&id=1607&t=59

PS Tym programem możesz sobie otworzyć to zgrane MBR w trybie szesnastkowym.

Zgoda, tylko problem w tym, że nie mam Backup.MBR

Mam wersje pod Windows i pod DOS (spod DOSa zrobiłem screny) z tym że nie mylmy progsów, Nie mam Active@ File Recovery tylko Active Partition Recovery v3.0 (DOS); v5.0 (windows)

Wersje pod windows mogę cały czas odpalać, bo pracuję na Win XP Live CD oczywiście z cudwnym Total Comanderem :wink:

Chodzi mi jeszcze po głowie użycie windowsowskiego narzędzia po zrobieniu Disk Image na inną partycję, ale obawiam się że po użyciu konsoli przywracania utracę reszte partycji i w ogóle bedzie katastrofa…

“komputer ma niestandardowy lub nieprawidłowy główny rekord rozruchowy” może szkodzić tabelę partycji w przypadku kontyułowania operacji…

Nie myle programów w wersji Active@ Partition Recovery Enterprise

jest dodatkowo File Recovery.

No nie testowałem. Za to robiłem obraz dysku Active@ Undelete. Zapisujesz na inną partycje (plik ma jakies dziwne rozszerzenie) i potem odpalsz ten plik znów w Active@ i odzyskujesz co trzeba -> nie wiem czy to nie ten sam format obrazu co bys zrobił tym Partition Recovery

Złączono Posta : 08.05.2007 (Wto) 11:34

Trzeba by użyć standardowego MBR. W PR masz “Tools” -> fix MBR

Ja to bym zrobił tak że przekopiował (lub odzyskał) to co ważne z tej partycji uszkodzonej na inną partycje i albo potem próbował naprawić boot sektor albo dał spokój i format (odzyskać co się da i dalej próbować, ja bym tak zrobił - na przyszłość bym wiedział dokładnie co robić).

W tym WinHex są jakies gotowe szablony MBR i boot sektora (tak pisze w opisie na dobreprogramy.pl). Mam ten program i przeglądałem ale nie moge tego znaleźć).

PS Ten MBR co dałeś podobnie sie zaczyna i kończy tyle udało mi się spostrzec…

PS Najważniejsza rzecz: nie rób defragmentacji przypadkiem albo skanowania dysku jakimś checkdiskiem lub czymś takim!!

Złączono Posta : 08.05.2007 (Wto) 11:47

Problem w tym że tam są też napisane dane tablicy partycji. U ciebie jest ona w porządku (bo wyświetla wszystkie partycje), padniety jest boot sektor.

http://www.ntfs.com/mbr-damaged.htm

Złączono Posta : 08.05.2007 (Wto) 11:52

Próbowałeś Testdisk?

Złączono Posta : 08.05.2007 (Wto) 12:03

Tu znalazłem coś ciekawego o MBR ale to już dla “maniaków” 8)

http://mirror.href.com/thestarman/asm/mbr/STDMBR.htm