Jak "niestandardowo" zmienić domyślne przyporządkowanie aplikacji do typu pliku

Witam
System to Windows 11 Pro wraz z najnowszymi aktualizacjami.
No i z góry zaznaczam że standardowe przyporządkowanie aplikacji do typu pliku nie działa bo… Windows nie widzi w tym przyporządkowaniu typu pliku jpg, bmp, png.
Jak klikam np. na fotki jpg to system od razu chce drukować ale wolałbym np IrfanaView ( poziomu Irfana przyporządkowanie nie działa). Zresztą system nie widzi nawet aplikacji Zdjęcia… w każdym razie nie da się jej wywołać…
Zapewne trzeba coś zmienić/dopisać w rejestrze ale gdzie i jak? :wink:

Może wyłączyłeś UAC to i Microsoft uznało, że wtedy lepiej ukryć aplikacje, bo nie mają planów działania jej z wyłączonym UAC.

Mam dokładnie to samo. Po prostu MS uznał, że masz używać aplikacji Zdjęcia, a nie jakiegoś IrfanView. Fotki można otwierać w Irfanie tylko prawą myszą - otwórz za pomocą…

Z czyjąś pomocą znalazło się rozwiązanie. Dotąd jedyne skuteczne. Trzeba usunąć program Zdjęcia z systemu.

Tylko że wygląda na to że ja mam już usunięty ten program z systemu bo go nie znajduje a jak klikam na jakąś fotkę to od razu chce mi ją drukować.

UAC mam włączone

Czym usunąłeś Zdjęcia?

Nie pamiętam. Zapewne jakimś tweakerem ale to musiało mieć miejsce jakieś 3 miesiące temu no i… zapomniałem ;( Sorry ale lata nie te i pamięć płata figle…

Geek uninstaler > widok > Windows Store apps
https://www.dobreprogramy.pl/geekuninstaller,program,windows,6628579318241409

Na pewno dodali wykrywacz wszelkich resztek aplikacji zdjęcia do Geeka…

Nie znam. Ja usuwałem Zdjęcia CCleanerem. Poszło gładko i od tego momentu nie ma problemu z otwieraniem plików .jpg domyślnie w Irfanie.

W takim razie dziwne że mi Irfan nie otwiera kilku typów np jpg, png, bmp… w ogóle nie ma tych typów do wyboru… np.


@stens1950 : OK. Ty masz a dlaczego u mnie się nie da? Próbowałem teraz zainstalować Irfana 64-bit i to samo… tak jakby Windows nie znał tych typów plików…

https://www.irfanview.com/faq.htm#PAGE1

„Odinstaluj i ponownie zainstaluj IrfanView (z uprawnieniami administratora, nie ustawiaj żadnych skojarzeń w instalatorze)”
Tak twierdzi twórca programu.

tak zrobiłem. Wciąż ten sam efekt a raczej jego brak. Zastanawiam sie dlaczego Win 11 nie wyświetla u mnie wcale w Ustawieniach typów plików jpg, png, bmp… tak ma być czy też kiedys jakieś inne skojarzenie namieszało?

To jest nowy system a ty jesteś jego testerem a w nim „co rok to prorok” ( stare okreslenie niestabilności)
I niestety to fakt.
Jak cos wywalisz (czymś) z tego co w systemie, to po jego następnej aktualizacji, cos diabli biorą.
Przerabiałem to w 2015 z Win 10.
Na szczęście przed eksperymentowaniem z windows robiłem i robię obrazy systemu, więc jak coś nie tak, to wtedy kilka minut i " zapomnij".
Polecam to robic na przyszłośc.
Zewnętrznym programem, bo Windows od 2017 swój porzucił i zaleca programy innych firm.

Ja nie znalazłem żadnego sposobu na powiązanie plików .jpg (zresztą nieobecnych w wykazie obsługiwanych plików) z IrfanView, jak TYLKO usunięcie programu Zdjęcia CCleanerem.

Pojawił się Windows 11 22H2 i problem ze Zdjęciami i IrvanView trwa nadal. To znaczy nadal nie da się ustawić programu IrfanView jako domyślnej aplikacji do otwierania plików typu .jpg i innych obrazków. Za każdym razet trzeba kliknąć PPM i wybierać „otwórz za pomocą…” i z rozwijalnej listy dopiero wybrać Irfan View.

Może w międzyczasie ktoś odkrył, jak sobie z tym wymuszonym powiązaniem poradzić, bez inwazyjnego usuwania programu Zdjęcia?

Komediodramatu ciąg dalszy. W Windows 11 22H2 nadal Zdjęcia są programem domyślnym do otwierania plików graficznych i nic nie da się z tym zrobić. Spróbowałem więc rozwiązania z poprzedniej wersji i CCleanerem usunąłem Zdjęcia z systemu. I, jak poprzednio, tym razem udało się i Irfan domyślnie otwierał pliki graficzne… przez kilka godzin. Później się coś spier… i pliki tego typu otwierają się w aplikacji Drukowanie zdjęć.
To pomyślałem, że to Drukowanie zdjęć też wywalę, ale wtedy okazało się, że takiej aplikacji w systemie nie ma. Ups!

Dochodzę do wniosku, że to tajni agenci linuchów psują Windows, żeby wkurzyć userów i zmusić ich w ten sposób do przesiadki na jedną z 1208 dystrybucji Linuxa.