Jak odchudzić dysk C

(system) #1

Ostatnio zauważyłam, że mój dysk stale puchnie i coraz więcej miejsca jest na nim zajęte, mimo iż nic nowego nie instaluję, a te programy co mam ważą ledwie parę mb. Co tyle zajmuje miejsca na tym dysku? Wiem tyle, że sama Vista chyba jakieś 13 GB, ale reszta czyli 68 GB?

27846669.jpg

(Dritone) #2

Poczytaj w archiwum forum. Ten temat był poruszany niejednokrotnie.

(Semtex) #3

Cześć :lol:

Przywracanie jest włączone ?? Około 12% miejsca na dysku jest zarezerwowane dla punktów przywracania, dlatego pytam.

(system) #4

@ Anathema nie znalazłam w szukajce odpowiedzi na mój problem

@ semtex chyba jest ta funkcja wylaczona, bo nie znajduje mi zadnych dyskow.

(Semtex) #5

Zróbmy mały test: Wejdź w "Komputer" -> prawym na ikonkę partycji systemowej -> właściwości -> oczyszczanie dysku-> trochę "poszuka" i otworzy nowe okno i w nim wybierz opcję -> oczyszczanie plików systemowych-> powinna się pojawić zakładka "więcej opcji" -> wejdź i wybierz "oczyść" w Przywracanie systemu i kopie w tle-> znowu trochę "pokręci"-> potwierdź komunikaty o oczyszczenie i sprawdź czy odzyskałaś miejsce na dysku.

(system) #6

Nie ma żadnego oczyść. To co Ty mi podałeś doprowadziło mnie po prostu do Dodaj/Usuń programy, a stamtąd nie mam co usuwać. :confused: Nie odzyskałam ani bajta wolnego miejsca.

(Semtex) #7

Tam powinny być dwie opcje, ta na którą Ty trafiłaś i ta którą ja podałem, dam zrzut od Siebie z 7, na Viście powinno być to samo :wink: :

czyszczenie.jpg

Czy masz opcję w czerwonym prostokącie ??

(system) #8

Nie.

-- Dodane 31.03.2010 (Śr) 15:46 --

może dlatego nie mam tej opcji,bo mam okrojoną Vistę HP>

(Semtex) #9

Możesz to sprecyzować, mam na myśli "okrojoną" ??

(Vcx3) #10

Na pewno ostatnią sprawą jak należy wyłączyć jest przywracanie systemu. Chyba, że Karolina masz program do backup (w co wątpię), który stale robi Ci kopie systemu. W innym przypadku to niemądre. Przy kłopotach z systemem przywracanie jest często ostatnią deską ratunku. W ogóle bez sensu jest podejtrzewać, że katalogi systemowe Visty zajmują taką objetość. Proponuje zacząć od podliczenia ile zajmują własne dane (programy, filmy, muzyka, obrazy, itd.) Czysta Vista to około kilkanaście GB. Potem pobrać, zainstalować, zaktulaizować i zrobić gruntowny skan systemu programem Malwarebytes Jeśli czysto, to coś jest sknocone z zainstalowanym systemem.

(system) #11

moje dane zajmują 900 mb. Myślę, czy aktualizacje tyle nie zajmują? Już ostatnio robiłam gruntowny skan i nie mam żadnych robaków ani tym podobnych. Backupu tez nie mam, ani innych takich programow.

(mati75) #12

Śmieci po sp usuwałaś?

(Dritone) #13

Uruchom narzędzie compcln.exe (w wierszu polecenia uruchumionym w trybie admina).

(Vcx3) #14

Fakt warto czyścić dysk, choć aż kilkadziesiat GB śmieci wydaje sie mało wiarygodne. Ale jak masz zainstalowany CCleaner lub Odkurzacz to uruchom program. Podobnie czyszcznie compcln.exe po instalacji Service Pack. Po tym ostatnim, jak nie robiłaś wcześniej na pewno od jednego do kilku GB wolnego powinno przybyć.

(system) #15

Po wklepaniu tej komendy pojawiło się okienko, a gdy wcisnęłam tak to nic zupełnie się nie zrobiło. Okienko się zamknęło.

(Dritone) #16

Uruchomiłaś wiersz polecenia na prawach administratora? Nie uruchamiasz tego w polu Uruchom...

(system) #17

a jak uruchomić na prawach admina? Nie znam innego sposobu, jak przez Uruchom. w Google też tak pisało.

(Dritone) #18

menu Start, Wszystkie programy, Akcesoria i kliknij prawym przyciskiem myszy na wiersz polecenia i wybierz Uruchom jako administrator. Następnie tam wklep to polecenie :wink:

(system) #19

To mi pisze, że narzędzie to zostało już uruchomione dla tej aplikacji i dalej nic.

(Semtex) #20

Ponawiam pytanie :wink: , zaczynam myśleć że pewne poprzednie problemy również można spróbować tłumaczyć tym "okrojeniem" .