Jak odzyskać dane z dysku SSD?

  1. Przed chwilą nie chcący usunąłem sobie z dysku „ssd” wszystkie zdjęcia jakie miałem na pulpicie mojego laptopa. Zależy mi na odzyskaniu tego jak najszybciej i żeby się dało wszystko to odzyskać cały folder z plikami. Tam były nie tylko zdjęcia, ale też krótkie filmiki. Czy ktoś może mi pomóc ?

  2. Dlaczego jak coś ustawie na jednym laptopie to automatycznie te same ustawienia są też na drugim, innym laptopie ? taki sam pulpit, ustawienia przeglądarki itd. Nie chcę, żeby tak było. Proszę Was o pomoc w tej sprawie.

Ad. 1. Z SSD raczej nie pomogę, używanie dalej tego PC może sprawić że pliki znikną lub nadpisze je choćby TRIM (musiałby ci ktoś podpowiedzieć kiedy potencjalnie go wykona system/dysk).

Jak nie masz aktywnego (Windows 10 może nie mieć z racji pomysłów MS) to nic nie znajdą a zmniejszą szansę na odzyskanie (dla potomnych może mniej agresywna będzie “instalacja z pomocą innego PC na pendrive”).

Ad. 2. Może to efekt logowania się kontem Microsoft, sprawdź czy na tych profilach użytkowników nie masz aktywnego konta MS lub OneDrive. Jak są to na jednym wstrzymaj używanie konta MS i może OneDrive.

Lepiej nie korzystać wcale, jeżeli to komputer własny, nie firmowy.

@krystian3w Zainstalowałem ten shadow explorer i gdzie mam to szukać ? folder z tymi wszystkimi rzeczami co miałem na pulpicie nazywał się kopia.

Sprawdź czy jak dokopiesz się do “desktop” (Puplitu) to czy tam masz folder “Kopia”.

Jak nie ma katalogów lub pulpitu to:

  • nie masz aktywnego przywracania systemu (MS wyłączył kiedyś może nawet w 2015 i tylko migranci z 7 / 8 i 8.1 mieli dalej aktywne) lub
  • pulpit rzadko zapisuje się do kopii cieniowych.

I jeszcze raz podkreślę, że to mogło zmniejszyć szansę na odzyskanie plików jak jeszcze był cień szansy na ich odzyskanie w warunkach domowych.

@krystian3w A ja nie wiem nawet gdzie ten deskop moze byc. W jakich plikach tam tego szukac :frowning:

Masz po lewej jakąś listę wyboru z punktami przywracania?

Na innym komputerze, nie na tym, gdzie miałeś.
W przypadku ssd skasowanie = utrata, a dłuższa zabawa z włączonym dyskiem, gdzie dane były, zmniejsza szanse na odzyskanie przez firmy, koszt też podniesie. Powiedziałbym coś o kopiach, ale “to pierwszy raz taka sytuacja” pewnie. :wink:

@krystian3w ja mam takie okno:

Jakiś desktop jest “4 od góry” jak nie ten to szukaj:

\users\PółnocnyAnioł\Destkop

Jak się da wybrać starszy punkt, to bierz jakikolwiek sprzed dnia usunięcia folderu “kopia”.

@krystian3w gdzie ten 3 od góry jest ?

A nie “4”:
obraz

Ale on wygląda na ten od użytkownika “Public” czyli dla wszystkich użytkowników (każdy będzie wdział link do GF i Edge).

@krystian3w znalazłem folder kopia - czyli mój ze zdjęciami i filmikami co usunałem z pulpitu. Teraz zazznaczyłem ten folder kopia i dałem export na pulpit. Dobrze zrobiłem ?

Myślę, że będzie dobrze, “najwyżej nie obieraj domofonu”:

Z wad, jak w kopii czegoś braknie lub będzie uszkodzone to już raczej plik przepadł i mam nadzieje, że program nie jest “głupi” że pliki z kopii cieniowej znikają, uszkadzając punkt przywracania systemu.

@krystian3w Bardzo Ci dziękuje za pomoc. Uratowałeś mnie z opresji. Bo już się załamałem. Dziękuje Ci za pomoc. Całe szczęście, że byłeś na tym forum teraz i udało się :slight_smile:
Punkt przywracania systemu nie jest uszkodzony ? bo nawet tam nie popatrzyłem tylko od razu pobrałem program, który mi dałeś.

@krystian3w Żadnego zdjęcia ani filmiku nie da się otworzyć teraz „Prawdopodobnie ten format pliku nie jest obsługiwany” - tak pisze mi teraz przy każdym zdjęciu i filmiku :(( Da się coś z tym zrobić ?

Sprawdź czy obrazy otworzą się w MS Paint, co do plików wideo to może w VLC lub innym playerze z funkcją “korekcji błędów”.

Z pomysłu to już zostało tylko użycie Shadow Copy view i kopiowanie plików na inny nośnik i najlepiej z kilku punktów spróbuj.


Zakładając, że Windows ogarnął co się stało, to może zadziała najprostsza opcja “Przywróć poprzednią wersje plików” spod prawego przycisku myszy na folderze/zdjęciach/wideo.

@krystian3w jak tak robię to mi pisze, że nie mam innej wersji tego pliku.

@krystian3w Gdy tak robie, wtedy otwiera mi sie to:
55555

@krystian3w Też nie pójdzie na VLC :frowning:

/
A co to jest i czy To pomoże ?

Tamto to jest inny program, który też umie przejrzeć punkty przywracania systemu/kopie cieniowe.

Niby Nirsoft w 2020 robił jakąś aktualizację programu, to może naprawili bug, że odzyskujesz tylko nazwy plików z “kaszanką” w środku.

Prawdopodobnie pliki zmieniły format na RAW. Odzyskanie możliwe tylko za pomocą odpowiednich programów, np. MiniTool Power Data Recovery (płatny!).