Jak odzyskać zdjęcia z dysku laptopa?

Ze starego laptopa został wykręcony dysk HDD o pojemności 1 TB, na którym znajdowały się zdjęcia. Czy jeśli ten dysk jest poza laptopem luzem to można z niego przekopiować zdjęcia na pendrive ? - Rzeczy znajdujące się na dysku nie były usuwane ani dysk nie był formatowany. Jeśli da się z tego dysku przekopiować zdjęcia samemu w domu to fajnie by było jak byście mi napisali w jaki sposób mogę to zrobić ? I co do tego celu będzie mi potrzebne ? - Czy to trzeba zanieść do serwisu komputerowego i zapłacić aby mi te zdjęcia przekopiowali ? - Proszę o pomoc w tej sprawie.

Kup obudowę do dysku i zamieni się w zewnętrzny na USB. Jeśli 2.5" to samo USB, jeśli 3.5" to z zasilaczem, i większa. Przy kopiowaniu danych, pierwsze wejście do katalogu starego użytkownika może trochę potrwać, bo system ustawi nowe prawa dostępu, potem już z tym komputerem będzie wchodził błyskawicznie.

Kup obudowę USB i masz dysk zewnętrzny.

Jaką obudowę do tego dysku mogę sobie kupić ? - Mam dysk taki jak widać na poniższych zdjęciach. Taką obudowę, żeby mi pasowała do dysku. Nową obudowę. Proszę o link. Chyba, że można taką obudowę kupić w markecie Auchan ?

Zależy jak porządną potrzebujesz i na kiedy. :wink: Jak chcesz to zrobić tanio, żeby jakoś działało, to nawet coś takiego powinno starczyć. Jasne, jak chcesz dopłacić 5-10 złotych, to są i takie w standardzie usb 3, ale do jednokrotnego zgrania zdjęć i robienia raz na pół roku kopi dokumentów… to nie wiem, czy jest sens. Ja stare dyski z laptopów trzymam w najtańszych obudowach z Aliexpressu, ważne żeby działało, a transfer czy wygląd…:wink: https://allegro.pl/oferta/obudowa-dysku-2-5-usb-sata-ssd-hdd-kieszen-dysk-10918538430

A to dysk 2.5"

To proponuję natec link

5V 850 mA?
To jest jakiś maksymalny prąd potrzebny do zasilenia tego dysku?
Niby zwykłe USB dają prąd max 500 mA, ale chyba to nie ma znaczenia i powinien działać na zwykłym jednym gnieździe USB…albo się mylę i obecne porty dają większy prąd do 900 mA.
Ale to niby w standardzie ładujących portów downstream charging ports, więc już sam nie wiem.

No właśnie nie każde USB zasili.
Mam jedną maszynę która dysków powyżej 700mA nie obsługuje.
Cała reszta normalnie ciągnie nawet te z 1A.

… no to w takim razie będzie potrzebny kabelek z dwoma portami usb do laptopa, ze 3 zł droższy dysk wyjdzie więc. :wink:

To w takim razie co mam sobie kupić, żeby mi ten dysk działał ? - W sensie żebym mógł podpiąć ten dysk do laptopa i skopiować sobie z niego zdjęcia na pendrive ? Żeby nie było tak, że kupie sobie obudowę do której włożę ten dysk i nie będzie mi działało. Tylko chcę kupić tak, żeby działało i dało się zobaczyć co mam na tym dysku. Zapewne też jest windows na tym dysku, ale jestem też ciekaw co tam jeszcze było. Więc jaką dobrą obudowę sobie kupić ? Dysk jak widać jest z firmy „Segate” to może obudowa też niech będzie już taka. - Proszę Was o pomoc w tej sprawie.

Obudowa nie ma znaczenia. Na jednym USB powinno działać, tylko u rodziców na starym gruchocie, były problemy.

Natomiast dla bezpieczeństwa, to możesz wybrać taki model kieszeni. Nie chodzi o konkretną aukcję, ale o kabel. Masz tam 2 końcówki do montażu w porcie USB laptopa, więc nie powinno być z mocą problemu.

https://allegro.pl/oferta/kieszen-obudowa-na-dysk-2-5-sata-usb-2-0-gembird-7302969301

Kieszeń Gembird to syf. Kiepsko zlutowany, podły mostek, nie działa z niektórymi portami USB, i jeszcze awaryjna. Dałem sobie z nimi szybko spokój.
Na dodatek USB 2.0. Ludzie Byle kebab kosztuje ze 20zł, naprawdę musicie dziadować?
Raptem 15zł więcej i jest mostek USB 3.0. Nowszy, z wyższym limitem prądu, szybszy i lepiej wykonany.

1 polubienie

Czyli warto mieć pod ręką przewód USB z dwoma wtykami, jakby zakupiona kieszeń z jednym wtykiem USB nie obsłużyła tego dysku.
To chyba obecnie rzadkie zjawisko, niemniej jednak ja na przykład mam dysk, który „rusza” tylko na dwóch wtykach USB…na jednym tylko „cyka” i ma „tylko” 720 mA.

Jak kieszeń jest stara, lub mostek podły, albo stary sprzęt z USB 2.0, to tak. Ale jeśli mamy USB 3.0, i taką kieszeń to mija się to z celem.

OK. USB 3.0 dają do 900 mA, więc faktycznie ruszy na takim porcie chyba wszystko.
Czyli mając tylko starsze urządzenia jedynie z USB 2.0 i takie kieszenie trzeba jeszcze brać taki kabel pod uwagę.

Kupiłem sobie polecaną przez Ciebie kieszeń „natec 2,5” Sata " na dysk. Dałeś mi do tego linka, Włożyłem sobie tam swój dysk HDD i cały czas jak próbuję skopiować prawie 3 zdjęć z tego dysku na dysk mojego laptopa to cały czas mnie rozłącza. Robię to metodą kopiuj/wklej i próbowałem też przez total commandera ale nie idzie skopiować tych zdjęć. Jak próbuje na tym dysku HDD w kieszeni oglądać te zdjęcia to też nie wszystkie chce mi otworzyć i się rozłącza dysk.

Trochę mnie to już zaczyna brzydko mówiąc wpiepszać. Możesz mi jakoś coś doradzić i mi pomóc ? jak te wszystkie zdjęcia przenieść na dysk mojego laptopa ??- Proszę o pomoc w tej sprawie.

  1. Do czego podłączasz dysk, jak stacjonarny komputer, to do gniazda z tyłu, jak laptop to do USB niebieskiego.

2)Czy wiesz, ze dysk jest sprawny? Bo dyski rozłącza też jak mają np, bady czy inne problemy.

@wasabi1084 Dysk podłączam do laptopa tam gdzie podpinam myszkę na USB. Dysk jest sprawny bo pokazuje mi jego zawartość i mogę przeglądać ci tam jest na nim. Ale na oglądaniu zdjęć akurat mi rozłącza i znowu się łączy i od nowa musze wchodzić. Da się w jakiś sposób te zdjęcia przenieść z tego dysku na laptopa ??

To nie oznacza, że dysk jest sprawny na 100%, tyko, że jest widoczna struktura plików.

Przetestuj dysk jakimś softem np. Viktorią.

Uruchom program z prawego klawisza myszy jako administrator, wybierz dysk, wejdź w test i repair kliknij scan. Poczekaj aż skończy.

Spróbuj jeszcze z innym portem USB.

@wasabi1084 Pobrałem program „Viktoria” i zrobiłem tak jak napisałeś, ale bardzo długo ten program skanuje dysk. Dziś już uruchamiam ten program drugi czy trzeci raz i skanuje już 2 godziny. - Nie wiem czy to tak długo ma to robić ? - Bo jeszcze dalej skanuje.

Na początku skanowania wydawałoby się, że jest dobrze. Ale im dłużej skanuje to widzę napisy czerwone typu: Block start at 143181824 (73 GB) Read Error: UNCR „Błąd danych (CRC)”

W procentach pokazuje mi 16,3% - Nie wiem jak to długo jeszcze będzie robić ?

Tam jakiś czas mi odlicza do tyłu ale tam pokazuje, że jeszcze 2 godziny ponad.