Jak oszczędzać transfer mobilnego internetu?

(Marcin260) #1

Witam. Poszperałem już trochę w Google ale mam wrażenie że nie dowiedziałem się wszystkiego tego co bym chciał. A mianowicie chodzi o internet mobilny w Orange. Internet już zamówiony teraz czekam na kuriera.

Moje pytanie jest takie: W jaki sposób korzystać z takiego internetu aby zużywać jak najmniej transferu? Jakie macie lub znacie metody, programy, aplikacje, przeglądarki itp? Na pewno wielu z was korzysta z takiego rozwiązania więc jak by mógł to proszę się podzielić ze mną informacją :slight_smile:

Z góry dziękuje

(Sawyer47) #2

Jeśli chodzi o przeglądarki internetowe to przydają się opcje blokowania reklam/animacji Flash/appletów Javy/wyłączenie wyświetlania obrazków itp. Możesz zainteresować się Opera Turbo.

(ra-v) #3
  1. To co wyżej.

2. Kompresja Orange

3. AdBlock, Flash block - dla Firefoxa i Chrome

4. ImgLikeOpera - dodatek do Firefoxa co wygląda jak przełącznik obrazków w Operze - nie czytanie obrazków / czytanie z cache / wczytywanie.

5. Opera - na manel wyciągnąć "włącz obsługę wtyczek" i włączać kiedy chcemy obejrzeć np. flashe.

6. Duży cache na obrazki,

Więcej nie stosowałem, pkt 5 stosuje do dziś, a w pkt 6 mam ustawione coś koło 500MB.

(dodor) #4

dodatkowo proponuje wyłączyć automatyczne aktualizacje, aktualizować programy ręcznie z kablowego netu albo w hotspotach

(Cyba91) #5

powyłączać zbędne usługi w systemie, tak żeby nie łączyły się niepotrzebnie z netem.

(Laszjwrz) #6

W orange wprowadzili darmowe transfery nocne. Prawdopodobnie za odpowiednio ustaloną opłatę (nie wiem czy nie 19 zł, nie chce wprowadzić w błąd. Jedyne czego jestem pewien to to, że w iPlusie taka usługa na czas nieograniczony wymagała jednorazowej opłaty - czczegóły na stronach). Możesz nie korzystać z trubu Turbo Opery* i wyłączyć automatyczne aktualizacje systemu i ew. innych aplikacji.

Z moich spostrzeżeń wynika, że najszybciej strony ładuje Chrome ("testy" na Firefoxie, Chrome i Operze), ale sam transfer wykorzystywany przez przegladarki do przeglądania treści nie będzie stanowił różnocy.

No oczywiście filmy na yt odtwarzane w wysokiej jakości pochłoną sporo transferu. Aplikacje Orange, Plusa i inne posiadają liczniki przesłanych danych, więc możesz to kontrolować na bierząco.

*co do Opery Turbo - nie wiem dokładnie jak działa ten system, ale wiem że u mnie nie oszczędzało transferu :slight_smile:

(scripter1) #7

Używając chrome to nie zaoszczędzisz za bardzo transferu: chrome szpieguje wysyłając różne dane o użytkowniku do google.

(eddie71) #8

Orange free?

Orange freedom?

Orange free na kartę?

Za doładowanie kwotą 100 pln w Orange free na kartę otrzymujemy 100 zł na rozmowy plus bonus 6 GB na 6 miesięcy.

Można też na aukcji kupić za ok. 50 pln kartę zawierającą 6 GB na rozmowy ważną ok. 6 miesięcy.Pozdrawiam

(ra-v) #9

Używałem, ale jakoś nie zauważyłem żeby licznik transferu podskakiwał, jeśli strona jest wczytywana po raz kolejny (cache).

(scripter1) #10

ra-v , chrome wysyła dane do google niezależnie, w chromium podobno wszystkie takie funkcje zostały usunięte.

Co do porad jak oszczędzać transfer to już dużo zostało powiedziane ale jeszcze do tego dodam że obniżeniu użycia transferu sprzyjać będzie pousuwanie z systemu wszystkich toolbarów (chyba że jakiś jest ci naprawdę potrzebny), powyłączanie autostartu niepotrzebnych programów które się łączą z netem (np. skype czy gg, wiele innych programów też łączy się z netem aby coś sprawdzić), powyłączanie usług automatycznej aktualizacji w programach (wyszukiwanie aktualizacji windows lepiej zostawić włączone) oraz upewnienie się że w systemie nie ma wirusów (wirusy często wykorzystują sieć).

Osobiście używam adblocka ale blokowanie wszystkich flashowych elementów to raczej utrudni korzystanie z wielu stron.

(Marcin260) #11

A jak wyglądają rozmowy przez różne komunikatory? Czy dużo transferu pochłania np takie uruchomione gg? Lub np długa rozmowa na skype? Jaki komunikator byłby najlepszy aby nie chłonął dużo transferu a obsługiwał gg itp. ? Jak np wygląda to z pkt gier online? Np jakiś bilard na wirtualnej polsce.

(Sawyer47) #12

Wydaje mi się, że objętość wysyłanych danych dla różnych implementacji tego samego protokołu jest raczej podobna i tutaj kryterium wyboru komunikatora to: bez reklam (bo te też są ściągane co jakiś czas).

(ra-v) #13

"Speedtest" Tlen + GG

(scripter1) #14

A co to niby ma być?

(Cyba91) #15

Przyszłościowy komunikator, Ty myślisz że piszesz, a druga osoba myśli że wiadomość odbiera.

(Ostatni Mohikanin) #16

Nie wiem, jaki limit masz od Orange, ale podpowiem orientacyjnie, że samo przeglądanie stron (bez flashy, filmików, reklam, you tube'ów itd.), odbieranie poczty, korzystanie z GG i co jakiś czas jakieś aktualizacje systemu czy programów, to wykorzystanie transferu w rozmiarze jakichś 2 GB miesięcznie.

(scripter1) #17

Kolega napisał że chce sobie też grać w gry online na portalach więc do tego trzeba doliczyć flashe bo w nich jest 90% gier online na portalach, z tego też powodu nie ma sensu blokowanie flasha całkowicie bo wtedy takie gierki już nie będą działać.

Nie wiem dokładnie ale po dodaniu flashy ta liczba znacznie wzrośnie.

(ra-v) #18

Marcin4211 pytał się o zużycie transferu na komunikatorze - no to to jest pobór transferu na działającym, aktywnym komunikatorze - Tlen+GG - kilka kb/s na sekunde, wystarczy policzyć ile czasu spędza się na gadaniu i wychodzi summa summarum.

(Danielm86) #19

jak to jak. Opera i moduł OperaTurbo. Z Firefoxem pójdziesz z torbami.

(system) #20

Opera i Opera, a słyszał ktoś o Elinks - tekstowa przeglądarka, bardzo małe zapotrzebowanie na transfer (praktycznie minimalne)

Z GUI to Arora.