Jak oszczędzać transfer mobilnego internetu?

Witam. Poszperałem już trochę w Google ale mam wrażenie że nie dowiedziałem się wszystkiego tego co bym chciał. A mianowicie chodzi o internet mobilny w Orange. Internet już zamówiony teraz czekam na kuriera.

Moje pytanie jest takie: W jaki sposób korzystać z takiego internetu aby zużywać jak najmniej transferu? Jakie macie lub znacie metody, programy, aplikacje, przeglądarki itp? Na pewno wielu z was korzysta z takiego rozwiązania więc jak by mógł to proszę się podzielić ze mną informacją :slight_smile:

Z góry dziękuje

Jeśli chodzi o przeglądarki internetowe to przydają się opcje blokowania reklam/animacji Flash/appletów Javy/wyłączenie wyświetlania obrazków itp. Możesz zainteresować się Opera Turbo.

  1. To co wyżej.

  2. Kompresja Orange

  3. AdBlock, Flash block - dla Firefoxa i Chrome

  4. ImgLikeOpera - dodatek do Firefoxa co wygląda jak przełącznik obrazków w Operze - nie czytanie obrazków / czytanie z cache / wczytywanie.

  5. Opera - na manel wyciągnąć “włącz obsługę wtyczek” i włączać kiedy chcemy obejrzeć np. flashe.

  6. Duży cache na obrazki,

Więcej nie stosowałem, pkt 5 stosuje do dziś, a w pkt 6 mam ustawione coś koło 500MB.

dodatkowo proponuje wyłączyć automatyczne aktualizacje, aktualizować programy ręcznie z kablowego netu albo w hotspotach

powyłączać zbędne usługi w systemie, tak żeby nie łączyły się niepotrzebnie z netem.

W orange wprowadzili darmowe transfery nocne. Prawdopodobnie za odpowiednio ustaloną opłatę (nie wiem czy nie 19 zł, nie chce wprowadzić w błąd. Jedyne czego jestem pewien to to, że w iPlusie taka usługa na czas nieograniczony wymagała jednorazowej opłaty - czczegóły na stronach). Możesz nie korzystać z trubu Turbo Opery* i wyłączyć automatyczne aktualizacje systemu i ew. innych aplikacji.

Z moich spostrzeżeń wynika, że najszybciej strony ładuje Chrome (“testy” na Firefoxie, Chrome i Operze), ale sam transfer wykorzystywany przez przegladarki do przeglądania treści nie będzie stanowił różnocy.

No oczywiście filmy na yt odtwarzane w wysokiej jakości pochłoną sporo transferu. Aplikacje Orange, Plusa i inne posiadają liczniki przesłanych danych, więc możesz to kontrolować na bierząco.

*co do Opery Turbo - nie wiem dokładnie jak działa ten system, ale wiem że u mnie nie oszczędzało transferu :slight_smile:

Używając chrome to nie zaoszczędzisz za bardzo transferu: chrome szpieguje wysyłając różne dane o użytkowniku do google.

Orange free?

Orange freedom?

Orange free na kartę?

Za doładowanie kwotą 100 pln w Orange free na kartę otrzymujemy 100 zł na rozmowy plus bonus 6 GB na 6 miesięcy.

Można też na aukcji kupić za ok. 50 pln kartę zawierającą 6 GB na rozmowy ważną ok. 6 miesięcy.Pozdrawiam

Używałem, ale jakoś nie zauważyłem żeby licznik transferu podskakiwał, jeśli strona jest wczytywana po raz kolejny (cache).

ra-v , chrome wysyła dane do google niezależnie, w chromium podobno wszystkie takie funkcje zostały usunięte.

Co do porad jak oszczędzać transfer to już dużo zostało powiedziane ale jeszcze do tego dodam że obniżeniu użycia transferu sprzyjać będzie pousuwanie z systemu wszystkich toolbarów (chyba że jakiś jest ci naprawdę potrzebny), powyłączanie autostartu niepotrzebnych programów które się łączą z netem (np. skype czy gg, wiele innych programów też łączy się z netem aby coś sprawdzić), powyłączanie usług automatycznej aktualizacji w programach (wyszukiwanie aktualizacji windows lepiej zostawić włączone) oraz upewnienie się że w systemie nie ma wirusów (wirusy często wykorzystują sieć).

Osobiście używam adblocka ale blokowanie wszystkich flashowych elementów to raczej utrudni korzystanie z wielu stron.

A jak wyglądają rozmowy przez różne komunikatory? Czy dużo transferu pochłania np takie uruchomione gg? Lub np długa rozmowa na skype? Jaki komunikator byłby najlepszy aby nie chłonął dużo transferu a obsługiwał gg itp. ? Jak np wygląda to z pkt gier online? Np jakiś bilard na wirtualnej polsce.

Wydaje mi się, że objętość wysyłanych danych dla różnych implementacji tego samego protokołu jest raczej podobna i tutaj kryterium wyboru komunikatora to: bez reklam (bo te też są ściągane co jakiś czas).

“Speedtest” Tlen + GG

A co to niby ma być?

Przyszłościowy komunikator, Ty myślisz że piszesz, a druga osoba myśli że wiadomość odbiera.

Nie wiem, jaki limit masz od Orange, ale podpowiem orientacyjnie, że samo przeglądanie stron (bez flashy, filmików, reklam, you tube’ów itd.), odbieranie poczty, korzystanie z GG i co jakiś czas jakieś aktualizacje systemu czy programów, to wykorzystanie transferu w rozmiarze jakichś 2 GB miesięcznie.

Kolega napisał że chce sobie też grać w gry online na portalach więc do tego trzeba doliczyć flashe bo w nich jest 90% gier online na portalach, z tego też powodu nie ma sensu blokowanie flasha całkowicie bo wtedy takie gierki już nie będą działać.

Nie wiem dokładnie ale po dodaniu flashy ta liczba znacznie wzrośnie.

Marcin4211 pytał się o zużycie transferu na komunikatorze - no to to jest pobór transferu na działającym, aktywnym komunikatorze - Tlen+GG - kilka kb/s na sekunde, wystarczy policzyć ile czasu spędza się na gadaniu i wychodzi summa summarum.

jak to jak. Opera i moduł OperaTurbo. Z Firefoxem pójdziesz z torbami.

Opera i Opera, a słyszał ktoś o Elinks - tekstowa przeglądarka, bardzo małe zapotrzebowanie na transfer (praktycznie minimalne)

Z GUI to Arora.