Jak podkręcić GeForce 8800 GTS EVGA 512MB?


(Scobel) #1

Stałem się posiadaczem GeForce 8800 GTS EVGA 512MB TV & 2x DVI (PCI-E) SSC. Z racji iż jestem nowy w temacie o/c (chodź jakąś wiedzę już tam mam), i z racji iż jest to nowa (chyba) karta graficzna w sprzedaży, chciałem prosić o porady w jaki sposób ją podkręcić. Czytałem, że bez zmiany chłodzenia można na niej wyciągnąć 8800 ULTRA - cóż fajnie by było - lecz nie jest to konieczne.

Proszę o jakieś poradniki (linki), rady, jeśli nie do tego modelu konkretnego to do jakiegoś zbliżonego. Szukałem na google, ale chyba jakoś mi to nie wychodzi ...


(piotrekplay) #2

ściągasz RivaTuner / ATI Tool i suwaki do góry. Jedziesz co 5-10 MHz na rdzeniu/pamięciach/shaderach, później testy w grach na brak artefaktów, zawieszania się itp. Szukasz maksymalnych ustawień :]


(Scobel) #3

A nie ma czegoś takiego co to zrobi automatycznie, najbardziej optymalnie samoczynnie ?? Wszystko muszę robić sam ręcznie ?? A co się stanie jak przedobrze z ustawieniami ?? Czy program NTune który ściągam z nvidia.com też się nadaje ?? Bo widziałem że ma właśnie jakieś opcje podkręcania grafiki ...


(piotrekplay) #4

jak przedobrzysz to gra zawiesi się/pojawią się artefakty. Spalić grafikę jest trudno

Co do Ntune to nie wiem, nigdy gada nie używałem...

Podkręcać musisz sam, aby znaleźć max ustawienia grafy


(Scobel) #5

Aha no ale oki tam jest kilka opcji - suwaków do zmian - od których mam zacząć a które mam omijać ?? Może jakiś poradnik z neta znasz - opis/obrazki :smiley: ??


(Remix) #6

Witam!

nTune ma opcje znajdowania optymalnych ustawiń OC, ale w ten sposób nie sprawdzisz prawdziwych możliwości karty.

Zawsze zwracaj uwagę na temperaturę GPU.


(Jarekfront) #7

Taaa :expressionless: .. Powiedz lepiej w jakim celu chcesz podkręcić tą grafikę?? :x za słaba czy mało wydajna?? .. Bo jakoś nie wydaje mi się, żeby tak było :mrgreen:


(Remix) #8

Witam!

Skoro zerowym kosztem można mieć większą wydajność, to dlaczego tego nie robić?


(Jarekfront) #9

Nie no ... Ja sam się bawię i w każdej karcie szukam takich możliwości :mrgreen: Ale ja wiem czy jest sens kręcić kartę o takich osiągach .. Czy są gry, z którymi ta karta nie radzi sobie na max detalach itp. itd. ... A może i sie mylę, jeśli tak jest to sorry :wink: ... Jak widzicie mam 6800 więc o nowych gierkach to nawet nie marzę i się nie orientuję :wink: ... Ale jeśli już tak to RivaTuner może być .. Zmieniaj ustawienia na każdym suwaku co 10 w górę i włącz jakiś benchmark ... jeśli przejdzie bez żadnych błędów to próbuj następne 10 ... Jeśli już coś nie będzie grało lub temp smocno wzrośnie to cofnij suwaki o 10, zapisz i ciesz się nową grafiką po OC :mrgreen:


(Mateusz 931) #10

ściągnij atitool moim zdaniem najlepszy ... i kręcisz suwakami co 5-10MHz... chociaż na początku możesz nawet szybciej o te 15-20 ... sprawdzasz po każdym "przesunięciu" albo w AtiTool albo w np. 3dmark06/03 i sprawdzaj temperaturę (Atitool ma funkcję przedstawiania temp)


(klopas) #11

u mnie nie pokazuje... mam 6600tf

a w everest ultimate pokazuje :stuck_out_tongue:

na radkach na 100% pokaże temp. ale na gf nie jestem pewien


(system) #12

SpeedFan też ma odczyt temperatury z GF.


(klopas) #13

ale u mnie nie pokazuje :frowning:

najlepiej atitoolem bo podkręcasz i od razu widzisz temperature :slight_smile:


(Mateusz 931) #14

I jak poszło podkręcanie ? Czy jeszcze się nie bawiłeś (bo jak narazie chyba to jest zbyteczne - żadna gra się nie oprze :P)


(system) #15

7770956fb75bee66m.jpg


(klopas) #16

niestety ja tego nie mam :stuck_out_tongue:

temp mam tylko w everescie ultimate bo w home nie ma :confused:

czytałem że trzeba zmienić bios grafy żeby czujnik był widoczny ale nie chce się w to bawić :slight_smile:


(Scobel) #17

Póki co po formacie i zainstalowaniu all sterowników najnowszych w 3DMark06 wyciąga mi niecałe 12 000 punktów graficzna ... Chyba dobry wynik nie ?? A po podkręcaniu ciekawe czy 13 0000 przekroczy - a może jeszcze więcej ... aż tak się nie znam.

Jutro będę zaczynał z podkręcaniem - bo dziś cały system stawiałem na nowo, bo prócz grafy, dysk i ram zmieniłem oraz dodałem nawiew i wywiem :).


(Mateusz 931) #18

No jak dla mnie piorunujący ... u mnie w 3dmarku06 - 3,6k pkt.


(Scobel) #19

Pociesze cie - zapodalem 3dMark06 na lapku za 2000 złoty - do prac biurowych :D. Asus jakiś tam ... i osiągał UWAGA 273 punkty przy 0/1 FPS :smiley: ... Rządzę nie ?? :slight_smile:


(Josiok15) #20

u mnie temperaturę grafy pokazuje ATitool, RivaTuner już nie pamiętam czy pokazuje temp.. ale raczej nie. Everest też pokazuje temp. i od razu taktowanie po OC :smiley: ładnie to wyglądało u mnie jak kręciłem. Moją kartę udało mi się wyciągnąć z 350/800 do 430/900 dalej nie kręciłem.. i szczerze powiem nie warto było, gry jak chodziły tak chodziły, w 3D Marku więcej punktów na wadze przybrało :slight_smile:

Każdy dobrze opisuje jak podkręcić kartę, więc bez obaw jedziesz i napisz jak Ci się uda maksymalnie podkręcić.

Pozdrawiam :slight_smile: