Jak podkręcić GeForce 8800 GTS EVGA 512MB?

Stałem się posiadaczem GeForce 8800 GTS EVGA 512MB TV & 2x DVI (PCI-E) SSC. Z racji iż jestem nowy w temacie o/c (chodź jakąś wiedzę już tam mam), i z racji iż jest to nowa (chyba) karta graficzna w sprzedaży, chciałem prosić o porady w jaki sposób ją podkręcić. Czytałem, że bez zmiany chłodzenia można na niej wyciągnąć 8800 ULTRA - cóż fajnie by było - lecz nie jest to konieczne.

Proszę o jakieś poradniki (linki), rady, jeśli nie do tego modelu konkretnego to do jakiegoś zbliżonego. Szukałem na google, ale chyba jakoś mi to nie wychodzi …

ściągasz RivaTuner / ATI Tool i suwaki do góry. Jedziesz co 5-10 MHz na rdzeniu/pamięciach/shaderach, później testy w grach na brak artefaktów, zawieszania się itp. Szukasz maksymalnych ustawień :]

A nie ma czegoś takiego co to zrobi automatycznie, najbardziej optymalnie samoczynnie ?? Wszystko muszę robić sam ręcznie ?? A co się stanie jak przedobrze z ustawieniami ?? Czy program NTune który ściągam z nvidia.com też się nadaje ?? Bo widziałem że ma właśnie jakieś opcje podkręcania grafiki …

jak przedobrzysz to gra zawiesi się/pojawią się artefakty. Spalić grafikę jest trudno

Co do Ntune to nie wiem, nigdy gada nie używałem…

Podkręcać musisz sam, aby znaleźć max ustawienia grafy

Aha no ale oki tam jest kilka opcji - suwaków do zmian - od których mam zacząć a które mam omijać ?? Może jakiś poradnik z neta znasz - opis/obrazki :smiley: ??

Witam!

nTune ma opcje znajdowania optymalnych ustawiń OC, ale w ten sposób nie sprawdzisz prawdziwych możliwości karty.

Zawsze zwracaj uwagę na temperaturę GPU.

Taaa :expressionless: … Powiedz lepiej w jakim celu chcesz podkręcić tą grafikę?? :x za słaba czy mało wydajna?? … Bo jakoś nie wydaje mi się, żeby tak było :mrgreen:

Witam!

Skoro zerowym kosztem można mieć większą wydajność, to dlaczego tego nie robić?

Nie no … Ja sam się bawię i w każdej karcie szukam takich możliwości :mrgreen: Ale ja wiem czy jest sens kręcić kartę o takich osiągach … Czy są gry, z którymi ta karta nie radzi sobie na max detalach itp. itd. … A może i sie mylę, jeśli tak jest to sorry :wink: … Jak widzicie mam 6800 więc o nowych gierkach to nawet nie marzę i się nie orientuję :wink: … Ale jeśli już tak to RivaTuner może być … Zmieniaj ustawienia na każdym suwaku co 10 w górę i włącz jakiś benchmark … jeśli przejdzie bez żadnych błędów to próbuj następne 10 … Jeśli już coś nie będzie grało lub temp smocno wzrośnie to cofnij suwaki o 10, zapisz i ciesz się nową grafiką po OC :mrgreen:

ściągnij atitool moim zdaniem najlepszy … i kręcisz suwakami co 5-10MHz… chociaż na początku możesz nawet szybciej o te 15-20 … sprawdzasz po każdym “przesunięciu” albo w AtiTool albo w np. 3dmark06/03 i sprawdzaj temperaturę (Atitool ma funkcję przedstawiania temp)

u mnie nie pokazuje… mam 6600tf

a w everest ultimate pokazuje :stuck_out_tongue:

na radkach na 100% pokaże temp. ale na gf nie jestem pewien

SpeedFan też ma odczyt temperatury z GF.

ale u mnie nie pokazuje :frowning:

najlepiej atitoolem bo podkręcasz i od razu widzisz temperature :slight_smile:

I jak poszło podkręcanie ? Czy jeszcze się nie bawiłeś (bo jak narazie chyba to jest zbyteczne - żadna gra się nie oprze :P)

7770956fb75bee66m.jpg

niestety ja tego nie mam :stuck_out_tongue:

temp mam tylko w everescie ultimate bo w home nie ma :confused:

czytałem że trzeba zmienić bios grafy żeby czujnik był widoczny ale nie chce się w to bawić :slight_smile:

Póki co po formacie i zainstalowaniu all sterowników najnowszych w 3DMark06 wyciąga mi niecałe 12 000 punktów graficzna … Chyba dobry wynik nie ?? A po podkręcaniu ciekawe czy 13 0000 przekroczy - a może jeszcze więcej … aż tak się nie znam.

Jutro będę zaczynał z podkręcaniem - bo dziś cały system stawiałem na nowo, bo prócz grafy, dysk i ram zmieniłem oraz dodałem nawiew i wywiem :).

No jak dla mnie piorunujący … u mnie w 3dmarku06 - 3,6k pkt.

Pociesze cie - zapodalem 3dMark06 na lapku za 2000 złoty - do prac biurowych :D. Asus jakiś tam … i osiągał UWAGA 273 punkty przy 0/1 FPS :smiley: … Rządzę nie ?? :slight_smile:

u mnie temperaturę grafy pokazuje ATitool, RivaTuner już nie pamiętam czy pokazuje temp… ale raczej nie. Everest też pokazuje temp. i od razu taktowanie po OC :smiley: ładnie to wyglądało u mnie jak kręciłem. Moją kartę udało mi się wyciągnąć z 350/800 do 430/900 dalej nie kręciłem… i szczerze powiem nie warto było, gry jak chodziły tak chodziły, w 3D Marku więcej punktów na wadze przybrało :slight_smile:

Każdy dobrze opisuje jak podkręcić kartę, więc bez obaw jedziesz i napisz jak Ci się uda maksymalnie podkręcić.

Pozdrawiam :slight_smile: