Jak podłączyć dwa dyski? Pod jedną taśmę czy nie?

Witam! Mam obecnie dysk 30GB z Win Xp, załatwiłem sobie dysk 6GB żeby na nim zainstalować Linux’a Ubuntu i tak mój problem polega na tym że nie wiem czy podłączyć ten dysk 6GB pod taśmę do dysku 30GB czy pod taśmę z napędem COMBO (master). I jeszcze jedno pytanie chcę żeby dysk 30GB był dyskiem głównym (master zworka ustawiona) a dysk 6GB jaką mu zworkę ustawić? Pozdrawiam Neon1992

Najlepiej dysk 6GB podłącz razem z tym pierwszym. Zworkę ustaw na slave. Podłączanie z nagrywarką nie jest wskazane ponieważ prędkość dysku zmaleje do pr. nagrywarki. Ewentualnie przed instalacją linuxa poeksperymentuj.

Ok. Poprubuję. Jeszcze jedno pytanie. Czy przy instalacji Linux’a da się wybrać na który dysk ma być instalowany system Linux?

Tak

w czasie instalcji masz meni do tworzenia partycji i wyboru dysku :wink:

Złączono Posta : 06.09.2006 (Sro) 20:16

http://linux.zsp5kozuchow.pl/index.php? … acja&id1=1 to ci pomoże

Złączono Posta : 06.09.2006 (Sro) 20:18

http://linuxwpraktyce.pl/2006/05/03/linux-partycje/

Neon1992 jeśli ten dysk 6 gb jest wolniejszy od dysku pierwszego to na osobnych. Jak są ata 133 to na jednym

A w poście pysia w pierwszym linku co jest opis partycjonowania to jest to po polsku cały ten proces czy po angielsku?

Złączono Posta : 07.09.2006 (Czw) 16:13

Jest jeden problem. Gdy podłączyłem obydwa dyski razem to włączał się Win Xp a ten dysk 6GB wogóle go nie wykrywało. Więc postanowiłem odłączyć dysk 30GB i podpiąć 6GB ustawiłem zworkę na master wtedy i pojawił się komunikat żeby wsadzić jakąś płytę bootowalną więc wsadziłem do COMBO instalkę z Linux’em Ubuntu i wcisnałem enter i zaczął się ładować Linux gdy się załadował kliknąłem Install i postępowałem zgodnie z komunikatami, Linux się zainstalował uruchomiłem go ponownie i wszystko działa ok, tylko jest jeden problem podłączyłem drugi dysk 30GB ze zworką master i na tym dysku 6GB ustawiłem zworkę na slave a jak włączyłem komputer to załadował się Win Xp a tego dysku 6GB z Linux’em wogóle nie czyta, a jak odłączę dysk 30GB i zostanie dysk 6GB to wtedy się wczytuje Linux, a żeby chodził Win Xp muszę go spowrotem podpiąć a jak chcę Linux’a uruchomić to muszę odłączyć dysk 30GB. Pomocy. Pozdrawiam Neon1992

Bo jak instalowałeś linuksa na dysku master to i takie są wpisy w bootmenadżeże. Np. hda0;0. Jak go podłączasz jako slave to wpisy powinne być takie hdb0;0 . Powinieneś instalować linuksa z dyskiem podłączonym w ten sam sposób w jakim będzie on pracował. Może w biosie masz wyłączony kanał podrzędny pierwszego kontrolera dysków?

Złączono Posta : 07.09.2006 (Czw) 16:41

Jeżeli w biosie masz włączone to ppm na mój komputer-właściwości-sprzęt menadżer urządzeń-dwuklik na “podstawowy kanał IDE” -ustawienia zaawansowane-urządzenie podrzędne, ustawiasz na "automatyczne wykrywanie. Wyłącz komp podepnij dobrze oba dyski-master- slave. Po uruchomieniu powinno wykryć drugi dysk. Dopiero jak spod XP widzisz drugi dysk mozesz instalować. Spod xp usuń dane z 6gigowego i przy instalce linuksa wybierzesz-wykorzystaj wolna przestrzeń. oba systemy będziesz uruchamiał z boot menadzera ubuntu. Ale podstawa- oba dyski muszą być widoczne.

Niewiem czy to o to chodzi ale tam gdzie jest First… mam ustawione CD-ROM a gdzie jest Secend… ustawione mam HDD-0 a jest jeszcze jedno tam jest Third… ustawiona LBS120 i jak przestawiłem Secend… na HDD-1 to zaczął się ładować GRUB ale nie załadował się Linux i musiałem resetować komputer. Teraz ustawiłem tak jak było domyślnie. Może ja poprostu nie to przestawiłem o co prosił kolega dareks8?

Daję screnn’a z

cały czas opcja automatyczne wykrywanie jest niedostępna.

Masz wykryte oba dyski. Pierwszy pracuje jako udma5 drugi jako udma4. Czy z poziomu windowsa tego drugiego nie widać? Wejdź w ppm na mój komputer>>zarządzaj>>zarządzanie dyskami. Czy tu też nie widać drugiego dysku?

Tutaj go widać.

Czyli wszystko ok. Zrób na próbę tak:sformatuj dysk 6GB na ntfs. Ubuntu postawisz jeszcze raz. Chyba, że zależy ci żeby już go drugi raz nie stawiać? Po utworzeniu ntfs powinien być widoczny w “mój komp” jako odzielna partycja. Napisz czy tak jest. Użyj szybkiego formatowania. Format robisz tutaj ppm na mój komputer>>zarządzaj>>zarządzanie dyskami.

Tylko że jak tak robię to tam jest nieaktywna opcja formatuj.

Niezależy, mogę to robić kilka krotnie, oczywiście do czasu.

A usuń dysk logiczy? Potem usuń partycję, potem formatuj.

Złączono Posta : 07.09.2006 (Czw) 19:03

Powinien być czarny pasek i pisać nie przydzielone.

Usunąłem. Pokazało się na dole okienka “zarządzanie dyskami” 6,04GB nie przydzielone, ale nie ma tam opcji formatuj.

nowa partycja i włączy się kreator- partycja podstawowa ilość miejsca zostaw domyślnie system plików ntfs, koniecznie szybkie formatowanie.

Zrobiłem to co kazałeś, pokazał się ten dysk w “Mój komputer”. Co dalej mam zrobić?

Złączono Posta : 07.09.2006 (Czw) 19:25

Usunąć tą partycję NTFS i normalnie odpalić kompa z bootowalna płytą Linux’a?

Dobra czyli sprawa podłączenia dysków rozwiązana. wszystko ok. Teraz znowu do zarządzania dyskami i usuń tą partycję z dysku 6GB(była to tylko próba czy dyski są widoczne) ma być czarny pasek i pisać nie przydzielone.

Czemu bez partycji? Napiszę tylko, że opieram się na auroksie i suse. W auroksie jest opcja wykorzystaj wolne miejsce na dysku i po zaakceptowaniu aurox sam dzieli i partycjonuje te wolne miejsce. W suse bez pytania jak jest wolne miejsce instalator tam ustawia partycje. Oczywiście wszystko można zmienic. A myślę że zdanie się na automat to dla niedoświadczonego linuksowca (bez urazy) będzie najlepsze. Oczywiście instalujesz przy podłączonych dwóch dyskach tak jak masz teraz. Ubuntu nadpisze ci MBR windy(bez paniki to jest odwracalne; jak byś np. chciał skasować ubuntu to po jego usunięciu w konsoli odzyskiwania wpisujesz fixmbr i wsio ok) Systemy będziesz uruchamiał z menu wyboru ubuntu(oba). Jeżeli w ubuntu jest inaczej to niech mnie ktoś z użytkowników ubuntu poprawi. Resztę chyba sam poradzisz , jak coś nie wiesz zapytaj- tutaj lub-forum ubuntu.

Wielkie dzięki dareks8. Wszystko działa tak jak powinno. P.S. Proszę nie kasować tego topic’u jest bardzo przydatny.

Podczepię się pod tego posta. Mam podobny problem co opisany powyżej. Opiszę wszystko od początku:

  1. ściągnąłem sobie aurox-a 12 z internetu a następnie nagrałem na 3 płyty DVD;

  2. podobnie jak kolega Neon 1992 mam dwa dyski (pierwszy 160 GB Maxtor ustawiony na master na którym mam zainstalowany Win XP i drugi dysk 20 GB Seagate ustawiony na slave; dyski są podpięte do jednej taśmy);

  3. szczęśliwy i zadowolony postanowiłem zainstalować aurox-a na mniejszym dysku; podczas instalacji wybrałem punk montowania GRUB-a na mojej 20-stce i na niej zainstalowałem też auroxa;

  4. instalator wykrył inny system operacyjny na moim komputerze (Win XP - bardzo dobrze pomyślałem podczas uruchamiania komputera będę miał możliwość wyboru systemu);

  5. proces instalacji przebiegł bez najmniejszych problemów;

  6. komputer się zrestartował, odpalił się aurox ponieważ był ustawiony jako domyślny;

  7. wszystko wydawało się jak najbardziej ok do momentu gdy zrestartowałem aurox-a żeby włączyć WinXP - ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu pojawił się błąd który (chyba error nr 27) i lipa;

  8. aurox się odpala a windows nie;

  9. po odłączeniu taśmy od mniejszego dysku WinXP chodzi poprawnie.

Co zrobić abym mógł wybrać system podczas uruchamiania komputera?

Dodam jeszcze że tak mnie to zdenerwowało że wyzerowałem ten mały dysk aby nie został chociaż kawałek aurox-a, ale teraz chciałbym jednak do niego wrócić i nieco nauczyć się jego obsługi jednocześnie nie rezygnując z WinXP.

Nie wiem czy nie popełniłem błędu przy wybieraniu miejsca montowania partycji startowej (GRUB). Czy nie powinienem go zainstalować na dysku na którym mam windowsa?

Przepraszam jeśli użyłem jakichś nie fachowych określeń jestem tylko laikiem który chce się nieco nauczyć.