Jak podłączyć komputer stacjonarny do telewizora?

Zależy mi na tym by móc oglądać filmy z komputera na telewizorze, jednak nigdy nie próbowałem go podłączyć do tv, więc nie wiem od czego zacząć. Trochę poczytałem dzisiaj. Sytuacja wygląda więc tak, że mam telewizor z wejście hdmi, natomiast jeśli idzie o komputer to niestety chyba wejścia hdmi nie ma, a przynajmniej nie widzę, jest kilka na usb, no i jest dvi, komputer ma już bodajże 6-7lat, więc pewnie nic dziwnego, że tego wejścia brakuje. Płyta główna to Gigabyte GA-A75M-S2V, gdzieś czytałem, że istotna może być też karta graficzna i z tego co sprawdziłem w menedżerze urządzeń mam AMD Radeon HD 6550D.
I takie właśnie mam pytanie, czym to podłączyć by działało? Z tego co znalazłem, to połączenie kablem hdmi-dvi nic nie da, bo będzie tylko obraz, tak? Aby był dźwięk będę potrzebował jeszcze innego kabla? Czy może jest jakaś możliwość by udało się to podłączyć na jednym kablu? Komputer stoi kilka metrów od telewizora, więc zależałoby mi na tym, by jednak to było jeden kabel jeśli się da. Chyba, że się nie da to trudno.
Co moglibyście polecić? Jaki kabel powinienem wybrać? Jakie rozwiązanie wybrać, by wszystko było ok?

Cześć,
Możesz zastosować przejściówkę DVI - HDMI. Niestety będzie brak dźwięku. Kabel HDMI - HDMI - tutaj niestety nie potrafię pomóc który będzie najlepszy.

Hmm, brak dźwięku raczej odpada, sam obraz nic mi nie da. Czyli nie ma innego rozwiązania, które umożliwiłoby mi oglądanie filmu na telewizorze z dźwiękiem?

Ten Radeon HD 6550D na pewno nie ma wyjścia HDMI?

Ja podlaczam adapterem dvi-hdmi i obraz jest przesylany wraz z dzwiekiem. To zalezy od karty graficznej i zastosowanej przejsciowki.

Chyba, że coś przeoczyłem, ale sprawdzałem dokładnie :slight_smile: Do tego jak sprawdzałem w internecie płytę główną, to nie było nic o wejściu hdmi. Sporo jest wejść na usb, chyba z 3mam niewykorzystane.

Jakaś konkretna przejściówka jest pewna, że się sprawdzi czy różnie może być? I czy moja karta graficzna będzie się nadawać? Odnośnie jeszcze właśnie do karty graficznej, to nie mam jej osobno, u mnie jest z tego co kojarzę to jest w płycie głównej.

Ale ja nie pytam o płytę główną, tylko o kartę graficzną. Czy tak trudno zajrzeć z tyłu kompa i sprawdzić czy jest HDMI w karcie graficznej?

Tylko, że tak jak napisałem wyżej, nie mam osobno karty graficznej, tylko z tego co kojarzę, to zintegrowaną z płytą główną. A na tył kompa tak jak pisałem, najpierw tam zaglądnąłem w poszukiwaniu wejścia hdmi i niestety nie znalazłem.

No to pozostaje Ci kupić przejściówkę, tylko nie wiadomo czy będzie dźwięk albo jakąś tanią kartę graficzną i połączyć bezpośrednio przez HDMI.

Ok, czyli rozumiem, że potrzebowałbym kupić: kabel hdmi-hdmi, przejściówkę. I w takim wariancie nie mam pewności co do tego czy będzie dźwięk czy nie będzie. A czy gwarancję dźwięku da podłączenie tv z komputerem kablem minijack o którym gdzieniegdzie czytałem? Czy taki układ - kabel hdmi, przejściówka i minijack będzie gwarancją, że wszystko będzie ok, czy to będzie loteria? I przeglądając kable w różnych sklepach mam mętlik, przeróżne ceny, przeróżne rodzaje, czy to ma jakieś znaczenie? W jakich kosztach bym się zamknął kupując te wszystkie kable, przejściówki, bo przyznam szczerze, że też pewnie jak wyjdzie za dużo, to nie będę w to brnął. Muszę wziąć pod uwagę, że to jest kwestia minimum 5metrów kabla.

To jest ta płyta główna?
http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-a75m-s2vrev_10#kf .

Podaj przy okazji dokładny model procesora i telewizora.

Złącze DVI, w tym DVI-D przesyła tylko obraz. Być może mógłbyś spróbować z czymś takim, ale oczywiście nie biorę odpowiedzialności za to, czy takie czy inne cuda z allegro czy olx zadziałają:
https://www.mediaexpert.pl/przewody-komputerowe/adapter-hdmi-dvi-d-natec,id-307837 .

Do poczytania:
http://telewizor.eu/dvi.html .
https://allegro.pl/artykul/zlacza-dvi-hdmi-displayport-czym-sie-roznia-i-ktore-wybrac-105505 .

Przy podłączeniu DVI-HDMI nie ma pewności, czy uzyskasz dźwięk osobnym kabelkiem fonii.
Nie wszystkie TV obsługują dodatkowe analogowe wejście sygnału fonii przy odbiorze HDMI (niektóre tylko odbiorniki mają to wejście czynne razem przy odbiorze sygnału z gniazda HDMI i jest to zaznaczane jako np. HDMI PC audio in). Pozostałe odbiorniki obsługują to wejście fonii jedynie przy podłączeniu PC poprzez VGA. Więc możliwe, że dźwięk otrzymasz dopiero przy podłączeniu PC przez VGA.

Może tak, na allegro znalazłem coś takiego ale też nie jestem w stanie zagwarantować w zupełności działania.

ALE:

  1. Masz pewnie nowy płaski TV (sądzę po tym HDMI), więc jeśli ma on dostęp do internetu (po LANie lub Wi-Fi) jeśli tak, to możesz skorzystać z dlna i z komputera udostępniać pliki audio, wideo i zdjęcia i to nie będzie przkazywany pulpit tylko jak z USB podpiętego bezpośrednio w TV, więc myślę że jakość lepsza. Ponadto Chrome napewno na youtubie ma możliwość przesyłania filmów na tego typu urządzenia (TV, odtwarzacz, projektor).
  2. Czy ma inne złącza oprócz HDMI i być może USB, np. Euro? Jeśli tak to sprawa łatwa [euro] lub jeszcze lepiej chinch , w przypadku chinch to przejściówka chinch - DVI i rozdzielacz do audio (jeden pod TV, drugi pod głośniki i odpowiedni kabel (z jednej strony jack, z drugiej chinch), w przypadku euro, jeszcze przejściówka z chinch na euro. Tak wiem, że może trochę zagmatwane i dużo przejściówek ale powinno zadziałać.

Co do tego kabla DVI-HDMI z wpiętym sygnałem analogowego audio jak najbardziej fajna sprawa (jednak tylko wówczas, jeśli TV obsługuje wejście analogowego dźwięku z gniazda audio in na wejściu HDMI, jak pisałem wcześniej).
Co do drugiego punktu (?) wejście EURO?
No całkiem poszedłeś po bandzie, żadne czincze i euro nie będą przekazywały dźwieku przy wyborze wejścia HDMI.

w przypadku, 2 punktu, miało być konwerter chinch - DVI.
W przypadku 1 opcji, są też rozwiązania typu Wi-Di/Miracast ale to muszą oba urządzenia obsługiwać (TV i komputer) i wtedy można pulpit też przekazać ale no właśnie, twoja płyta główna nie ogarnia tego, więc nie (ale może smartfon ogarnia, więc taka mała podpowiedź, taki dodatek).

@cyngiel_1 “No całkiem poszłeś po bandzie, żadne czincze i euro nie będą przekazywały dźwieku przy wyborze wejścia HDMI.” a skąd Tobie się wzięło HDMI, mówiłem o euro (czy raczej pytałem, czy posiada) w TV, a dvi w komputerze, więc miejsca na HDMI tutaj nie ma wcale. Owszem, nie napisałem na początku 2 pkt. TV z rozpędu, ale myślę, że można to było wywnioskować z kontekstu?

Rozwiń jeszcze tę sprawę z EURO dokładniej, bo nie ogarniam co ma wejście EURO w TV z wyjściem DVI w PC?

Powtórzę jeszcze raz z drobnym wyjaśnieniem. Bo w czym problem jest w zastosowaniu HDMI i DVI? brak dźwięku, tzn. DVI jest zaprojektowane pod obraz. Więc może nie styknąć. Może tak, masz złącza kompozytowe, to co to jest w praktyce? Złącze chinch audio (więc tutaj wystarczy, kabel chinch-jack + ew. zdublowanie dźwięku dwójnikiem na karcie dźwiękowej pc - jeden pod tv, drugi pod głośniki pc - co działa pięknie jak pięknie ale działa ja melomanem nie jestem i mam to w nosie) oraz złącze s-video czyli obraz, więc tutaj wystarczy konwerter dvi/chinch, w tym momencie możesz łatwo podpiąć przejśćiwkę kompozyt/euro, które są za 5 zł - więc masz rozwiązane w praktyce 2 możliwości (euro/chinch w przypadku złącz TV). Tak wiem, “trochę na około” ale sorry, w tym momencie nie ma za dużo opcji

Dobra ja wysiadam.

Twojego wyjaśnienia to chyba nikt nie zrozumie…s-video?
Tak - kabel dźwiękowy analogowy z wyjścia kompa do TV (mały jack) i podłączenie DVI-HDMI w zasadzie załatwia sprawę w niektórych odbiornikach TV.
Jeśli odbiornik TV nie ma jednak takiej opcji to podłączenie PC poprzez przewód VGA i przewód audio sprawę załatwia definitywnie, jednak oczywiście analogowe podłaczenie sygnału video będzie w marnej jakości.
Nie ma innych opcji bez konwerterów i innych badziewi.
Oczywiście przewód pełne DVI-HDMI załatwia sprawę również w przypadku nowszych kart graficznych, które mają już opcję przesyłu również dźwięku po DVI, jak napisał wyżej jeden z kolegów.
Oczywiście TV (wejście HDMI) trzeba przełączyć w tryb PC (grafika, czy monitor) w zależności od producenta TV, bo na normalnych trybach video (film, sport i tak dalej) obraz jest zafałszowany i na przykład pulpit kompa tragiczny.

czego nie rozumiesz? Że masz tego typu urządzenie, i z jednej strony podłączasz PC, po jack (tutaj coax) i DVI. Z drugiej strony tego urządzenia TV, pod praktycznie dowolne złącze, niekonieczne HDMI, Euro, chinch, czy co tam chcesz.
Że, ze strony PC i tak będziesz miał kabelkologię (co najmniej 2 kable, jeden pod dźwięk, drugi pod obraz). Nie mówię, że moje rozwiązanie jest idealne czy coś, może być fatalne. Ale to jest tylko propozycja, oraz takie zwrócenie uwagi, że Wy się uparliście na jedno konkretne rozwiązanie, które jak sami mówicie może nie działać ze względu na rodzaj sygnału audio, który też trzeba udostępnić TV, że nie widzicie innych opcji, które mogą być lepsze, zwłaszcza, że nic nie wiemy o tym TV, poza tym że ma te hdmi, wejście zasilania i anteny. Więc może warto się zainteresować, jaki jest model. Bo tak jak wcześniej napisałem, może być opcja dostarczania filmów przez sieć (konkretnie dlna, bo udostępniania pulpitu to nie ma PC).
I nie jest to bynajmniej sarkastyczne, czy coś jeśli nawet tak może brzmieć