Jak podzielić dysk 400 GB?

W sobotę może odbiorę nowy komputer. W związku z tym moje pytanie: jak podzielić dysk podczas instalacji Win XP Pro? Chdzi mi o to, ile miejsca przeznaczyć na p. systemową, co na niej intalować? W tej chwili najwięcej mam gier i programów. Podajcie swoje proporcje.

Nikt nie może Ci dokładnie powiedzieć jak masz podzielić.

Każdy dzieli dysk według własnych potrzeb, i upodobań :stuck_out_tongue:

Więc najlepiej będzie jak postąpisz tak samo.

Przecież sam najlepiej wiesz czego ile masz, i ile potrzebujesz na to miejsca :wink:

btw // nawet nie napisałeś jakiej wielkości będzie ten dysk 8)

edit // nie zauważyłem tego w topicu jakoś że masz 400gb dysk chyba że dodałeś to jak ja już odpowiedziałem ;]

Jak nie to sorry ;]

Jest napisane w tytule tematu, że dysk ma 400 GB :).

@ zgredzio

Dysk podziel wg własnego uznania, jednak 2 partycje to minimum aby nie musieć się martwić o dane w przypadku formatowania partycji C.

Na partycji C proponuję dać tyle miejsca aby wystarczyło na przyszłość dla systemu Vista (no chyba, że już go używasz). Myślę, że zapobiegawczo 20-30 GB nie będzie przesadą :).

Ja bym proponował 30 GB na C

50 GB na muzykę wideo zdjęcia itp

320 GB na gry i jako główny magazyn danych na twoim komputerze :lol:

jakie 30, po co aż tyle?! Partycja systemowa powinna być jak najmniejsza żeby HDD nie musiał “biegać” po całym dysku.

Zrób sobie min. 2 partycje, na C w przypadku XP przydziel jakieś 10 GB, więcej naprawdę nie trzeba. Później to już twoja sprawa ile tych partycji będzie i jakiej będą wielkości - wszystko zależnie od potrzeb. Ja dla przykładu mam 4 partycje: system 10 GB, wymiany 2 GB, media i dane 108 GB, i backup-y 29 GB, programy zainstalowane mam na C i zrobione “lustro” tej partycji w razie awarii, przywrócenie sprawnego systemu wraz z aplikacjami trwa u mnie niespełna 4 min :-], gry instaluję na trzeciej partycji.

syntax_error a po co ta partcja wymiany ? Coś masz na niej zapisane ?

Alczan o.0 , domyślam się, że syntax_error na partycji wymiany 2GB ma zapisany plik stronicowania :slight_smile:

a co do propozycji podzielenia dysku to ja bym zrobił tak:

partycja systemowa pod XP 10GB (pod Viste troche wiecej, 15-20)

a reszte na 3 równe partycje

Pobierz program PartitionMagic. I podziel. Dziecinnie proste.

Nie chodzi mi o to, jak to zrobić, tylko w jakich proporcjach. Dzięki za dotychczasowe i czekam na ew następne.

OMG toż mmy ci nie powiemy jakie mają być proporcje to zależy wyłacznie od ciebie.

wystarczy zainstalować aplikację do defragmentowania danych w czasie rzeczywistym.

oj przydaje się.

to ile ty masz tych programów ?? windows media player i winamp ?? spróbuj zainstalować half life 2.

nie daj boże by jakiś program zażądał pracy tylko na dysku C.

by zrobić taki backup nie trzeba 5 partycji wystarczy jedna. skoro gry instalujesz na dysku innym niż te to po re-backupie giną wszelkie połączenia w rejestrze, shortcut-y itp.

pamiętaj że na dysku c przechowywane są backupy z przywracania systemu oraz SVI.

przenoszenie danych które są wykorzystywane w trybie rzeczywistym powoduje spadek wydajności tych aplikacji.

proponuję 160gb - C

i 220gb na masowej pojemności -D (muzyka, obrazy, filmy itp).

po instalacji systemu, sterowników i podstawowego oprogramowania - zrzut dysku do obrazu DVD.

pod warunkiem, ze wszelkie aktualizacje zainstalujesz na poczatku i zarezerwujesz miejsce na nastepne…

wiekszosc programow i gier daje sie instalowac na innym dysku niz C - wycieta winda nie zajmuje wiecej, jak 3gb, reszta z 10-15gb partycji systemowej C powinna wystarczyc, nawet najbardziej wynagajacej grze - plik wymiany, oczywiscie na oddzielnej partycji (ukrytej),

hmm, zawsze mnie sie zdawalo, za backup sluzy ku temu, by wlasnie nie stracic najwazniejszych danych, miedzy innymi sterow i dokumentow - mozna uzyc alternatywnych narzedzi, typu driveimage xml i copy/backup

tu akurat, lekko przesadziles… wypalac 160gb na dvd nawet, to pare godzin…:slight_smile:

prostrzym i skuteczniejszym bedzie nlite i 1 plyta…

JA się dołącze podzieliłem trochę źle swój dysk … zrobiłem 90GB na C a chcę mieć za 40GB … resztę 50GB chcę dodać do partycji z grami … jak to zrobić :?::?:

Na C jezeli będziesz instalował XP daj 15GB, jeżeli będziesz instalował Vistę daj 45GB ponieważ ona potrafi troche zajmować po pewnym czasie i jeszcze SP ;]

40 GB - System

360 GB - Rozrywka

Ja mam prawie 500GB podzielone na

C: 30GB - System

D: 30GB - Drugi System

E: 146GB - Różne (gry i programy nie instalowane na zbyt długo) instalki i inne “szpargały”

F: 146GB - Multimedia (filmy, muzyka, fotografie)

G: 114GB - Grafika (tapety i inne obrazy, fonty, ikony, rys. techn. itp)

Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni dyskowej to podstawa, ale raczej sam powinieneś ustalić ile i na co jest ci potrzebne…

A osobna partycja na plik wymiany jest bardzo dobrym rozwiązaniem (w pewnych zastosowaniach, np.: grafika), ale raczej wtedy gdy znajduje się na innym dysku fizycznym… inaczej nic nie daje.

I to będzie najlepsze wyjście.

W tym systemowym instaluj programy, ewentualnie pliki od gier które wymagają dysku C:/

W dysku na rozrywke porób katalogi np. Gry, Instalki, Filmy, Mp3 itd itp, uwierz, że będzie to wyglądać ładniej i bardziej przejrzyście niż z 5-6 partycji i każda do czego innego.

Też ładnie. Tylko dysku nie dzielimy na partycję by ładniej to wyglądało…

Ale oczywiście każdy patrzy na to ze swojej perspektywy i powinien samodzielnie dokonać podziału włg. uznania i potrzeb własnych. Dla mnie taki podział jest idealny, ale pomysł czakiego1000 też jest spoko.

Wow, wow, woow, ktoś kiedyś napisał że forum na dobrychprogramach jest dla dzieci - miał rację :slight_smile:

…sami geniusze :mrgreen:

jeśli Ty nie wiesz po co partycja wymiany to co Ty tu robisz na forum ? :!:

i nie tylko, np. cache przeglądarki i inne temu podobne… :wink:

owszem, można zainstalować jeszcze 100 innych aplikacji, a co mi tam…

ja prawie przywracanie wyłączyłem całkowicie - ta funkcja potrafi wyrządzić więcej szkody niż pożytku, ogólnie ta funkcjonalność to porażka ze strony M$

zależy komu, mi nie, a po za tym jak pisałem i nie tylko ja, rozmiary i ilość partycji wedle potrzeb zainteresowanego, podałem tylko przykład/sugestię

“half life2” nie jest programem :!: Gry instaluję na “F”

podałem przykład w jaki sposób mam rozwiązane to na swoim kompie, mi tak pasuje i nie jest to tematem do bezsensownego postowania w tym topiku na temat moich rozwiązań, nie kazałem mu robić w ten sposób, podałem tylko przykład jak mam to rozwiązane ja, on z pewnością zrobi to po swojemu :!:

jakoś gołym okiem nie zauważyłem żadnego spadku… wszystko śmiga jak lala :wink:

:o aleś dowalił - jesteś geniuszem - brawa dla tego pana :stuck_out_tongue:

Nie ma co, zamiast wyrazić swoją opinię i służyć pomocą, co niektórzy wolą tu rżnąć trola ganiąc propozycje innych nie mając zielonego pojęcia o tym o czym piszą, przypomniało mi się jedno powiedzenie: “Nie zawsze pisz co wiesz, ale wiedz co piszesz”, co poniektórzy niech się nad tym poważnie zastanowią :wink:

po to jest forum o tematyce informatycznej by się tego typu pojęć dziwiedzieć dywagacje tego typu są niczym innym jak

rozumiem że masz na myśli swoją osobę. pewnie to wynika z krótkiego stażu na forum.

po to są programy by z nich korzystać aplikacja o której piszę jest przydatna dla ludzi obeznanych w temacie dla amatorów nie - wnioski się nasuwają same

widocznie nie rozumiesz do czego ona służy jedną z zalet jest tworzenie przez system kopii rejestru w stanie przed zmianami administratorskimi mogącymi wpłynąć na zdestabilizowanie pracy systemu.

to rozwiązanie ala CHIP - magazyn komputerowy ma tyle wad ile szwajcarski ser.

kłania się brak wiedzy na temat zasady działania dysku twardego raz metody zapisywania.

co do podsumowania to pokazuje że nie szanujesz innych forumowiczów oraz ich odmiennego zdania co świadczy o marnej kulturze osobistej.

nic nie wnosisz do tematu, zacznij pisać merytorycznie albo w ogóle.