Jak pomóc staremu Celeronowi w odtwarzaniu filmów na PC?

Jak pomóc staremu Celeronowi w odtwarzaniu filmów na PC?

Otóż filmy się tną gdy kodek jest zbyt mocny i/lub gdy jest zbyt wysoka rozdzielczość pliku.

Sprzęt to
drugiej generacji Intel Celeron G550, 2,6 GHz, 2rdzenie, LGA1155, 65W (zintegrowana grafika Intel HD Graphics)
8 GB DDR3 RAM
Monitor: 1680x1050 IPS podłączony cyfrowym DVI
Porządne: PSU (z wielkim zapasem mocy), SSD i MOBO
System: Windows 8.1

Czy wystarczy jeśli dokupię do tego komputera pasywną kartę graficzną do gniazda PCI-EXPRESS i podłączę ją do monitora?

Jeśli tak to jaką polecacie?

a nie lepiej wymienić procek na jakiś i3, np i3-2120 już za 40 zł można mieć używkę z załączonym chłodzeniem, albo i5-2400 za około 100-150 zł? Kodeki rzadko używają kart graficznych. Co innego odtwarzacze, ale i z tym też bywają problemy.

Zgadzam się :wink:
i3 lub i5 pozwoli mu pracować jeszcze kilka lat, bo reszta specyfikacji jest OK. Przy takim monitorze integra da radę :wink:

A jaką masz płytę główną?

@sensu pisałem, że MOBO mam porządne jak i PSU i SSD, żeby nie upatrywać się tam problemów, chociaż pewnie chodzi Ci o możliwośś włożenia innego procka, np. Ivy Bridge.
Płyta jest niestety Intel 2 Generacja na chipsecie Z77

@Irydium
@anon7248146

Niefajne wieści mi przynosicie, myślałem że wstawię zewnętrzną grafikę i po kłopocie. Skoro Kodeki rzadko używają kart graficznych, a odtwarzacze prędzej - to powiem tak: przecież potrzebuję odtwarzacza do oglądania filmów i jest nim wyłącznie Media Player Clasic z pakietu K-Lite Media CodecPack Full x64.

Owszem często oglądam na tym marnym monitorze filmy ale kto wie może trafi mi się za darmo jakiś inny monitor np. Full HD, a już na pewno będę chciał podłączyć komputer do nowego telewizora 4K, który chcę kupić ,i o którym piszę w moim kolejnym wątku dot. doboru telewizora.
Mogę załatwić Intel Core i7-2600K ale czy on obsłuży Telewizor 4K wg Was?
Jeśli nie to która generacja intela dopiero to umożliwia?

Wątek o doborze telewizora 4K znajduje się pod tym linkiem:

Odnośnie odtwarzaczy i ustawiania kodeków dekodowania materiału przez kartę graficzną mi się np nie udało. Jak w odtwarzaczach włącze, że ma mi film 4k dekodować GTX 960 to mam pełne desynchro (dzwięk/obraz) i się tnie, a jak nie uyszam nic to i5-4460 daje jakośc radę.
Zmiana procka i tak się by przydała.

@Irydium może to wina tego, że to nVidia. Może i jest szybsza od Radeon’a, ale jego cykl życia jest dłuższy niż produktu zielonych i z całą pewnością jest bardziej kompatybilny, nie “żre” się z hardware’m ani software’m w ogóle z tego co widziałem przez lata na różnych kartach czerwonych. Natomiast nVidia jest tylko i aż szybsza i może ma lepsze sterowniki (chociaż może to już jest mit?).

Zmiana procka i tu jest problem, mogę dla mojej płyty głównej załatwić maksymalnie Intel Core i7-2600K ale nie wiem czy to wystarczy do wyświetlania obrazu na telewizorze 4K chociaż… od czego jest zewnętrza karta :slight_smile:

Czy warto zakupić pasywną wg Was? Uwielbiam ciszę i mój komp chodzi cichutko.

na 100% i5 może się dławić.
Natomiast nie wiem czy i na ile HDMI da radę tyle po kablu przesłać, display port by dał, ale czy w takiej płycie będzie?

Myślałem, że muszę kupić i procka i kartę PCIEXPRESS więc DisplayPort by był.
HDMI na płycie jest.

ark.intel.com - obawiam się, że te informacje mogą popsuć różne rzeczy bo jest tam info o maksymalnej rozdzielczości obsługiwanej przez procesor lub jego integrę

Jeżeli masz kartę zewnętrzną, to integra nie ma nic do psucia :wink: pytanie tylko czy i7 wyrobi 4k i znośnymi fps :wink:

Tak, właśnie dlatego pytałem. 3 generacja tam nie wchodzi? A może jakiś tani Xeon by pasował.

Nie wiem czy piszecie na poważnie czy żarty robicie. Czemu ten procesor miałby nie dać rady?

Nie mam niestety żadnych zewnętrznych kart. Myślałem na początku, że kupno takiej karty załatwi sprawę, a okazuje się, że może tylko wymiana procka da radę. Niestety w Instrukcji Obsługi przeczytałem, że HDMI obecny na płycie obsługuje rozdzielczość niższą niż 4K zatem kupno zewnętrznej karty jest konieczne.

Jeśli procek 2600K + karta zawiodą, to z której generacji miałbym kupować płytę, procka i DDR4?

Na poważnie piszemy. Ja nie mam pojęcia o wymaganiach do wyświetlania obrazu 4K.

A sorry, cały czas miałem w głowie full HD a nie 4k.

Nic się nie stało. Nie jesteśmy nieomylnymi komputerami.

Jaką kartę graficzną PCI-EXPRESS polecacie?

Chciałbym, żeby była z chłodzeniem pasywnym (tylko radiator) bo mam cichy zestaw PC ale jeśli ma to się odbić na lagowaniu obrazu to oczywiście zgodzę się na normalną z wentylatorem.
Moim zdaniem chyba AMD Radeony są bardziej niezawodne od nVidii ale wypadłem z obiegu więc zadecydujcie. Miejcie też proszę na uwadze czy linux woli czerwonych czy zielonych?

Z AMD będzie kiepsko, z nowszych nie ma pasywnych lub są b. rzadko byłaby więc 1030 bub z 730 przynajmniej uzywana. One chyba już 4K obsługiwały (ale procka na i3 też podmień przynajmniej ;-))

Rzeczywiście z AMD kiepsko, spójrz:

czyli z I72600K spadamy na i3 ale której generacji?