Jak poprawić ekranowanie komputera?

(MrLukaszo) #1

Witam,
Tak jak w temacie, gdy mam podpięty telefon pod kabel USB i ten kabel podpinam do PC i wtykiem dotykam maskownicy portów to wywala klawiaturę na ułamek sekundy, jak temu zaradzić? Albo jeszcze jeden przypadek. Gdy zdejmuję ściankę boczną to jak ta ścianka zetknie się z czymś metalowym w komputerze - nie wiem dokładnie czym, to następuje taka sama sytuacja - wywala klawiaturę.

(stens1950) #2

A masz gniazdo sieciowe uziemione? Pewnie nie masz kołka uziemiającego w gnieździe.

(MrLukaszo) #3

No i właśnie, nie mam uziemienie w gniazdku na ścianie, a jak podłącze listwę z uziemieniem to nie będzie efektu, innej opcji nie ma?

(stens1950) #4

Trzeba “zazerować” gniazdko, po prostu zmostkować przewód zerowy “N” z kołkiem uziemiającym

(hindus) #5

Moim zdaniem to niebezpieczna porada, jak ktoś się zna to jej nie potrzebuje, a jak ktoś się nie zna to może zrobić sobie i innym krzywdę - w takim wypadku należy wezwać elektryka który mostkowanie zrobi zgodnie ze sztuką.

(pocolog) #6

Nie znam się, ale chyba w nowszych instalacjach elektrycznych uziemienie nie może iść na minusie, jeśli jest wydzielony do tego osobny przewód. Najlepiej żeby zajął się tym elektryk… Takie porady w przypadku z zabawy z wysokim napięciem trzeba jednoznacznie uznać za niebezpieczne i szkodliwe.

(MrLukaszo) #7

A wiecie może jakie są konsekwencje takiego wywalania USB? Uszkodzenie płyty?

(stens1950) #8

Tak i nie, komputer MUSI być uziemiony. Pamięć, procesor.

(MrLukaszo) #9

A jak wszystko działa to znaczy, że się jeszcze nic nie stało? Dobrej marki zasilacz nie wystarczy? - VS 450.
A jak już będę miał gniazdko z uziemieniem to, wystarczy tylko gniazdko, czy listwa również musi?

(Astor44) #10

Też! Listwa musi być też z 3-żyłowym przewodem i wtyczką zerowaną i posiadać, między innymi, gniazda zerowane.
Przewód od listy do komputera tak samo z wtyczką z zerowaniem. To ostatnie, to zresztą standard.

(MrLukaszo) #11

A wiesz może coś o uszkodzenia sprzętu, jeśli pracuje bez uziemienia?

(sadaj72) #12

Musi to na rusi, a u nas jak kto chce.

ponad 15 lat używam komputera w pomieszczeniu gdzie nie ma gniazd z uziemieniem i wszystko działa bez żadnych problemów, jedyne uszkodzenie jakie miało miejsce to upalenie się karty… dźwiękowej kiedyś podczas burzy.

1 usterka na kilka zestawów komputerowych eksploatowanych przez ponad 15 lat.
Nie zdarzyło mi się też wymieniać komputera z powodu jego uszkodzenia, zawsze wynikało to z braku mocy obliczeniowej.

(MrLukaszo) #13

Na różnych forach piszą, że gdy urządzenie ma przebicie do masy nie powinno się go używać. A przecież jak zdejmuję tylną ściankę obudowy to coś się dzieje.

(~MacG) #14

Nie ma przebicia do masy tylko nie ma uziemienia. Obudowa zbiera wszystkie ładunki elektrostatyczne ale przez to że nie jest uziemiona to nigdzie tego nie oddaje. Przy dotknięciu różnych elementów powstaje zaburzenie zasilania przez co zabezpieczenia wybijają złącza USB itp.

Edit: jeśli już mówimy o uziemianiu do “minusa” to czy nie jest to bardziej niebezpieczne niż brak uziemienia? Każde przebicie czy skok napięcia (jestem zielony w kwestii elektryki ale tak to rozumuje) idzie “minusem” zanim korki odetną zasilanie więc cały ten prąd trafia do tak uziemionych sprzętów.

(pocolog) #15

Ja mam 15 lat prawo jazdy i jeszcze nigdy pasy bezpieczeństwa nie uratowały mi życia, więc uważam że pasy bezpieczeństwa są niepotrzebne i nie powinno się ich używać :wink:

(sadaj72) #16

A masz tam prawidłowo ułożone w tym komputerze, może jakaś blaszka dotyka ścieżki w pobliżu portów USB i stąd problemy?

Sprawdzałeś czy to na pewno wynika z braku uziemienia?
Łatwo możesz sprawdzić, w kiblach/łazienkach zawsze powinny być gniazda z uziemieniem.

(sadaj72) #17

Pasy nie muszą ratować życia MOGĄ ale nie muszą.

(pocolog) #18

Cieszę się, że to rozumiesz :wink:

(MrLukaszo) #19

Probówka nie świeci się, gdy zetknę ją z obudową. Świeci się tylko na maskownicy portów I/O. Albo inaczej, cały tylna ściana obudowy, jest metalowa.

(~MacG) #20

Więc stawiam na źle zamontowaną płytę główną, jej uszkodzenie albo problem z okablowaniem w obudowie. Nie mniej jest to raczej przebicie z komputera na obudowę a nie brak uziemienia.