Jak przenieść pocztę Mozilla Thunderbird na nowy komputer?

Witam. Potrzebuję w pracy przenieść pocztę na ze starego komputera na nowy, ale kopia folderu z profilem poczty nie wchodzi w grę, gdyż jest tam ponad 200GB danych, a na nowym kompie mam tylko 50GB wolnego miejsca. Jak mam przenieść pocztę z tylko ostatniego roku na nowy komputer z zachowaniem całego archiwum na starym kompie?

Zapisujesz poprzednie maile, które są ci potrzebne i wczytujesz na nowej poczcie. Zaznaczasz i „zapisz jako”.

Witaj @wysiek

Ja do przenoszenia/archiwizacji Poczty i przeglądarki Mozilla, używam MozBackup

Sprawdź, czy tam znajdziesz potrzebne opcje.
Program ma spolszczenie i jest bardzo intuicyjny

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

Dzięki, spróbuję. Ogólnie korzystam prywatnie z IMAP i nigdy nie miałem takich problemów. W pracy jednak nie wiedząc czemu, korzystają z POP3 i w dodatku mają niezły śmietnik, który zawala tylko miejsce na dysku…

zalogować się?

POP3 zgrał mu pewnie służbowe maile na dysk komputera a nie każdy pracodawca da ci miejsca ze 40 GiB na „linux.pl” lub Google Workspace bez limitu pojemności (Gmail ze własną końcówką).

W teorii można zgrać katalog profilu Thunderbird po przez uruchomienie go z parametrem -P by namierzyć gdzie Windows, macOS lub GNU/linux utworzył.

W Windows zazwyczaj to %appdata%/Thunderbird i tam profiles i katalog z dziwną nazwą.

@iJuliusz czy przy pomocy programu MozBackup przeniosę całą pocztę z Mozilla Thunderbird (102.8.0) wraz z ustawieniami, katalogami/podkatalogami, ustawieniami kolumn oraz skrzynkami @ na nowy komputer, dokładnie laptop?.

Jak już zrobię kopię/archiwizację Mozilla Thunderbird przy pomocy programu MozBackup to także MozBackup mam mieć zainstalowany na laptopie?.

1 polubienie

Witaj

MozBackup ma wiele opcji do wyboru podczas robienia Backupu (przykład)
image
Jak dołączysz Emaile do backupu to plik może być bardzo duży
Niestety, nie zwróciłem uwagi, czy przeniosą się ustawienia kolumn,
ale jak sprawdzisz, to podziel się z nami informacją, czy faktycznie uzyskałeś
to wszystko, czego oczekiwałeś

Tak, do poprawnego przeniesienia potrzebne będzie zainstalowanie MozBackup na drugim urządzeniu

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

Dzięki za odpowiedź @iJuliusz.

Spotkałem jeszcze taki sposób przeniesienia danych z Mozilla Thunderbird na nowy komputer/laptop.

Dokładnie chodzi o skopiowanie folderu z Profilem Mozilla Thunderbird z lokalizacji

C:/ > Użytkownicy > Użytkownik > AppData > Roaming > Thunderbird

W moim przypadku folder „Profiles” waży 3,00 GB (bajtów: 3 226 714 112).

Jeszcze nie próbowałem przenosić danych ani przy pomocy MozBackup ani też kopiować folder „Profiles”.

Dam znać jak dokonam kopiowania czy zarówno MozBackup jak i kopiowanie folderu z profilem przenosi wszystko łącznie z ustawieniem kolumn.

1 polubienie

Ten sposób na pewno działa, sam z niego korzystam. Z tym, że katalog Profiles kopiuję z obu lokalizacji:

C:\ > Użytkownicy > Użytkownik > AppData > Roaming > Thunderbird
C:\ > Użytkownicy > Użytkownik > AppData > Local > Thunderbird

Plus dodatkowo plik profiles.ini z pierwszej lokalizacji.

Przed kopiowaniem warto jednak wykonać porządkowanie folderów: Plik → Porządkuj foldery. Usunie to wszystkie te wiadomości, które zostały usunięte z programu pocztowego ale zapisane są nadal na dysku komputera. W innym przypadku po skopiowaniu danych nowy program pocztowy potrafi od nowa pobierać wszystkie wiadomości.

Ponadto w katalogu profilu zapisanego w Roaming masz katalog:

ImapMail

W nim masz kolejny katalog, a w nim pliki folderów pocztowych. Jeżeli będą tam pliki o nazwach:

nstmp
nstmp-1
nstmp-2
itd.

to możesz je spokojnie usunąć. Zawierają dane, które zapisane zostały w trakcie porządkowania folderów i gdy proces ten został przerwany np. w wyniku wyłączenia komputera lub wyłączenia programu pocztowego. Każdy z tych plików będzie ważył co najmniej tyle ile waży plik skrzynki odbiorczej.

1 polubienie

@Narv to przyznam że nie wiedziałem że trzeba jeszcze skopiować katalog Profiles z drugiej lokalizacji plus jeszcze profiles.ini.

To jest szansa że przez użycie opcji Plik → Porządkuj foldery ogólna waga nie co się zmniejszy, a przez usunięcie folderów

nie będzie śmieci.

Można pominąć jak lubisz dreszcz emocji z skopiowaniem danych ze starego profilu do pustego nowego po przez utworzenie go z polecenia:

Thunderbird -P

(w terminalu lub wierszu poleceń/powershell)

Wtedy jedynie w thunderbirdowym about:config („ustawienia zaawansowane”) zostają martwe ścieżki do starej lokalizacji (do naprawy jak coś mocno nie bangla np. archiwizacja IMAP zapisuje się w złej lokalizacji).

Aha i tak mi się jeszcze przypomniało: alternatywnym rozwiązaniem jest jeszcze dodatek ImportExportTools NG. Ja go wprawdzie używałem do wykonania kopii poczty po awarii serwera ale dodatek oferuje także import/eksport całych profili.