Jak przenieść win xp na inny dysk

witam, ponieważ mój dysk twardy WD 40GB jest trochę za mały i już chyba jego dni są policzone chciałbym zrobić taki oto zabieg:

kupuję nowy dysk, prawdopodobnie ATA ok 160 GB,

przenoszę system windows xp sp2 wraz ze wszystkimi programami ustawieniami na nowy dysk,

stary dysk podłączam jako drugi w systemie oraz formatuję, będzie służył jako dysk na mało ważne rzeczy,

-jaki dysk mam kupić aby dobrze mi działał w systemie (prawdopodobnie ATA)?

-jak przeprowadzić cały ten zabieg przenoszenia systemu na inny dysk?

-bardzo proszę o sprawdzone metody, bo nie chcę stracić systemu podczas przenoszenia

-na vortalu jest jakiś opis przenoszenia, ale bardzo skomplikowany a czy jest jakiś inny szybki i niezawodny sposób, bo niektórzy mówią, że wystarczy użyć jakiś programów np Ghost, Acronis True Image itp?

-czy jest możliwość skopiowania systemu w locie z dysku na dysk?

-czy nowy dysk np.160GB musi być podzielony na partycje?

-czy nowy dysk przyspieszy działanie systemu?, bo teraz dysk po prostu muli

tutaj daję log z eweresta:

bardzo proszę o pomoc, jest to bardzo pilne bo dysk coraz bardziej charczy(deferagentację i inne zabiegi robione na bieżąco, system w bardzo dobrym stanie).

http://www.wklej.org/id/24dfad7375

Zgadza się. Norton Ghost wystarczy. Wygląda to tak, że najpierw klonujesz partycje z windowsem do pliku na drugiej partycji aktualnie zamontowanego dysku.

Nowy dysk musi być oczywiście podzielony na partycje, inaczej go nie użyjesz (chyba, że o co innego pytasz). Ja zawsze korzystam z podziału jedynie na 2 partycje (system i dane).

Po zamontowaniu drugiego dysku, uruchamiasz ponownie Ghost’a i korzystając z pliku zrobionego wcześniej przywracasz system na nowy dysk.

Zamieniasz ustawienie zworek na dyskach tak, by nowy był master i to z niego będzie startował teraz system.

Po uruchomieniu windowsa kopiujesz pozostałe partycje ze starego dysku jeżeli jest taka potrzeba.

I to w sumie chyba wszystko.

tylko jest ten problem, że mam dysk 40GB i tylko 7GB wolne tak więc nie utworzę sobie kopi dysku na tym samym dysku :frowning: tylko na innym dysku, po drugie to mój dysk ma tylko jedną partycję i chodzi mi o to czy nowy dysk można tylko sformatować i nie tworzyć kilku partycji tylko jedną tak jak mam teraz jeden dysk 40GB- jedna partycja.

znalazłem na tej stronie spis programów do klonowania systemów, czy ktoś z niego korzystał i wie co jak zrobić aby czegoś nie uwalić??

driveimage xml - polecenie copy hdd

podlaczasz nowy dysk jako slave i dzielisz na partycje w menadzerze - partycja kopiowana moze byc tylko na partycje identycznej wielkosci lub wieksza, np. jesli masz c=20gb i 20gb na reszte, to musisz utworzyc partycje 20gb lub wieksza pod c i reszte podzielic w/g zyczenia

warto zdefragmentowac dane na swiezej kopii

kopiuje w locie ~10gb/15min. na ata133

po skopiowaniu odlaczasz stary, nowy na master i odpalasz kompa

  1. Tworzenie 1 partycji to imho głupota. Zrób tak jak Ci doradzają bardziej doświadczeni użytkownicy: C: na system i D: na dane

  2. Nie opłaca się kupować 160GB dodasz kilka złotych i masz 250GB

  3. stary dysk będzie ci spowalniał system nawej jak go podepniesz jako drugi. Jak kupisz 250GB to już nawet nie będziesz go musiał podłączać.

  4. jeśli na upartego chcesz korzystać ze starego dysku, to polecam kupić kieszeń na dysk HDD i okazjonalnie go podłączać

  5. swoje dane ponagrywaj na płytki CD/DVD

  6. nie wierzę, że programy zajmują ci 35GB. Tak jak napisałem wyżej: co możesz zgraj na płyty i usuń z dysku pozostałości

  7. usuń śmieci z tego dysku

  8. utwórz obraz przy pomocy Acronis True Image, Ghosta albo podobnego programu. - wystarczy

mam tylko jedną partycję 40GB i nie mam żadnych śmieci, regularnie korzystam z ccleaner i instrukcji z forum o czyszczeniu systemu

folder program files zajmuje mi 11,2 GB a tak poza tym to ok 6GB muzyki, folder widnows 2,6GB, documents and settings 9,86 GB i jeszcze parę innych rzeczy.

-gdzie w tym programie jest polecenie copy hdd?

-czyli skopiowany system będzie w pełni działąjący?

-jak przenieść na inną partycję foldery program files i document and settings?

uops, wybacz - drive to drive - podajesz dysk kopiowany potem partycje, na ktora chcesz skopiowac

tak, system powinien sie odpalic bez problemu - program kopiuje wszystko, wlacznie z bootsector’em i boot.ini - wystarczy zamienic dyski

co do przenoszenia i zapisywania danych w innych folderach niz z gory narzucone… jest pelno tematow, nawet w dziale porad, tych dobrych :smiley:

czyli program nie wymaga innych ustawień tylko wybieram drive to drive i już, czy nie zmieniamy jakiś ustawień w systemie np. litery dysków? to wszystko działa w locie na normalnie uruchomionym systemie? czyli rozumiem, że także np skaner, drukarka itp działają tak jak wcześniej?

tak, dlatego wymaga powierzchni rownej lub wiekszej od kopiowanej, bo ‘przenosi’ tez i ‘miejsce puste’

robi po prostu klona hdd/partycji

czyli robię tak: (jeśli jest coś źle to mnie poprawcie)

-kupuję ten dysk http://tnijurl.pl/?oLPPPbVIUZFo493

-podłączam go do komputera jako dysk slave

-tworzę partycję podstawową na system 40GB (tak jak na starym dysku), tworzę drugą partycję na dane 210GB

-uruchamiam program driveimage xml i robię klonowanie drive to drive

-wyłączam komputer i zamieniam dysk slave na master i podłączam w miejsce starego

-uruchamiam system z nowego dysku

-wszystko powinno dobrze śmigać

mam jeszcze kilka pytań:

-czy to klonowanie będzie dobre, bo odbywa się na działającym systemie?

-co z literami dysków, bo jak nowy dysk sformatuję będzie miał dalszą literę niż ten stary

-co to za opis klonowania http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8& … 00/XP/2003

-może utworzyć partycję i sformatować bez przypisywania litery dysku, czy tak będzie działać? tak jak jest w opisie na http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8& … 00/XP/2003

Z tego co wiem, to producenci dysków udostępniają (na swoich stronach internetowych) programy umożliwiające łatwe i proste sklonowanie jednego dysku na drugi. Ja bym raczej czegoś takiego użył.

ad1. tak

ad2. tak, klonowanie odbywa sie na dzialajacym systemie - najlepiej zminimalizowac ilosc procesow poniewaz, niektore dane (temp. pamiec wirtualna, ram) nie beda zapisane jako, ze ciagle ulegaja zmianie

literami sie nie przejmuj - w momencie odlaczenia starego dysku system sam przypisze wlasciwe

niektore programy do klonowania/kopiowania przenosza tylko dane, driveimage kopiuje wszystko, wlacznie z miejscem pustym, to moze byc traktowane jako wada - wykonujac np. regolarnie kopie partycji systemowej nalezy idealnie dopasowac ilosc sektorow na partycji docelowej inaczej za kazdym razem bedziemy lekko powiekszac partycje kopiowana

j/w - litera nie ma znaczenia, w boot.ini masz podana sciezke do pierwszej partycji piewszego hdd - mozesz utworzyc jedna partycje 40gb i potem juz w windzie zrobic reszte

czyli jak mam niby dysk 40GB ale windows pokazuje mi całkowite miejsce 37,2 GB, wolne miejsce 7,03

czyli jak przeniosę cały dysk na nowy to muszę utworzyć partycję 37,2 czy 40GB

czyli jak przeniosę cały dysk na partycję 40GB na nową partycję 40GB to przeniesione będzie wszystko zajęte i puste miejsce, ale jak rozumiem to wolne miejsce będzie normalnie dostępne?

a co z aktywacją systemu po przeniesieniu na nowy dysk? czy system nie będzie się pluł po tej zmianie? 8)

  • wynika to z przelicznika producenta 1gb=1024mb 1mb=1024kb itd.

  • 40gb, bo to i tak bedzie 37.2gb

  • tak

  • nie trzeba aktywowac, nie bedzie sie plul, bo to kopia bit w bit

dzięki za pomoc, trzeba się pomału brać za to :slight_smile:

W dniu 22.06.2008 , o godzinie 13:53 został dopisany post przez klonmarcin

dzięki za pomoc, trzeba się brać za to :slight_smile:

Witam

Orientujesz się może jak przenieść kompletny system na inny komputer ?

zmienia się chipset płyty procesor pamięć … muszę przenieść cały system na znacznie nowszy komputer a nie wchodzi w grę ponowna instalacja. Gość który wcześniej miał dostęp do administrowania kompem siedzi sobie za granicą a na kompie firmowym jest sporo programów z tego większość instalek się gzdieś zawieruszyła. Brakuje również faktur z zakupu systemów Home i Pro więc oficjalnie do MS nie mogę się zwrócić bo “wołają” o nazwę firmy przed udzieleniem porady.

Po podaniu namiarów może być jakaś kontrola a wtedy po prostu zabiorą dysk … co ich obchodzi, że jest licencja i płyta - jak brakuje faktury … nie chcę na firmę sprowadzić takiego scenariusza.

Za czyjąś radą próbowałem (na zrobionej kopii na innym dysku) pokombinować z sysprep ale podana mi procedura skutkowała tylko przy niewielkiej zmianie sprzętu. Trzeba było wprowadzić ponownie klucz i doinstalowywało brakujące sterowniki. Jest podobno jakaś inna procedura przy dużych zmianach sprzętu.

Czy ktoś wie jak to zrobić ?

zalezy, czy nowa plyta jest na chipie tego samego producenta - jesli tak, to nie powinno byc problemow wiekszych - odistaluj stery ze starej mobo, grafy itp. co sie ma zmienic, potem kopia partycji systemowej driveimage xml np. na jakis inny hdd - odpalasz w nowym kompie i jesli wszystko ok. to przekladasz dyski, majac pewnosc, ze bedzie chodzic, dogrywasz brakujace stery i wio

jesli chipy sie roznia znacznie (wiem, ze idzie przeniesc intel-sis, z via sa juz problemy), to pozostaje reinstalka systemu (jak wyzej, tylko bez przekladania hdd) po ktorej czesc programow bedzie wymagala przeinstalowania niestety - jesli system ruszy i bedzie chodzil bez zawieszek, to robisz kopie na stary dysk (docelowy) - jesli nie, to czeka instalacja od nowa

Ja mam pytanie podobne, ale z innej beczki mam 3 dyski fizyczne :

1 - 120 gb IDE / C:

2 - 40 gb IDE / D:

3 - 500 gb SATA / 5 part. po 100 gb kazda / F:,G:,H:,I:,J: ( niewiedzieć dlaczego I: to fizycznie primary partiton, reszta to logic)

i system XP

chciałbym przenieść system z C: na I:.

1-szy Problem polega na tym że podczas instalacji dysk SATA i jego partycje widziane sa jako ostatnie, jest jakis sposob aby to zmienic, czy tylko odłączenie dysków IDE ?

Próbowałem zainstalować system od nowa no wolnej partycji sata a pozniej odzyskac system z kopi bezpieczenstwa ale zadziałało w 40% tzn niektore programy chodza a niektore nie, nawet skroty sie pokopały. Natępnie wpadłem na pomysł użycia kreatora przenoszenia plików i ustawień ale też z marnym skutkiem.

Pomysł mam taki:

odłączyć dyski IDE zainstalować xp od nowa na sata w parycji primary( mam nadzieje ze zostanie rozpoznana jako C:), uruchomic backupa (przywrócić system) i spowrotem podłączyć dyski IDE ( zostaną im przypisane inne litery). zadziała ?

2gi problem polega na tym iz po ponownym podłączeniu dysków IDE bedą dwa BOOTSECTORy i z uwagi na to iż IDE jest widziany jako pierwszy to może być kłopot.

nie wiem czy zmiana w biosie kolejności botowania by pomogła ?

Czy znacie prostrzy sposob ?

ad1. nie, nie

ad2. tak, tak

jak chcesz przywrocic OS skoro dopiero co go zainstalowales, a jak sam mowisz po podlaczeniu dyskow ata komp bedzie sie bootowal wlasnie z nich :roll:

jesli nowa 500’setka jest pusta, to zlikwiduj wszystkie partycje i postaw jedna - wielkosci partycji C lub wieksza, jesli potrzebujesz - reszte zrobisz spod windowsowego menagera dyskow

kopie zrobisz DI xml - wystarczy temat od poczatku przeczytac =D>

ad1. Backup został wykonany na istniejącym systemie, wiec po zainstalowaniu nowego mozna go przywrócic ?? Po to się je robi chyba ??

ad2. Sęk w tym ze 500setka nie jest pusta, mam tylko wolna partycje 100gb, czyli muszę ją powiękrzyć albo zmniejszyć tą na ktorej jest system obecnie, a potem zrobic ksero, i zmienic botowanie w biosie czy dobrze mysle ?

nie jestem tylko pewien czy SATA jest w biosie widzialny, bo chyba nie, z tego co pamietam to nie bardzo.