Jak przesłać dźwięk między laptopem a urządzeniem typu discman, walkman poprzez mini jack

Hej,

Generalnie to, co pisał @anon741072 o przeciwfazie jak najbardziej jest ok. Pytanie tylko, co chcesz zdziałać? Czemu ma służyć to nagrywanie? Chcesz uchwycić te trzeski i artefakty? Czy chcesz z nich oczyścić sygnał.

W Audacity w ustawieniach nagrywania co możesz wybrać zamiast Windows WASAPI?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Skracając cały temat: Udządzenie pierwotnie jako aparat słuchowy przerobiony do nasłuchiwania silnika; usunięty mikrofon i zastąpiony czujnikiem spalania stukowego, przewody zastąpione w środku urządzenia z podwójnym ekranem. Na przewodzie plusowym dodany potencjometr 100K oraz dioda impulsowa. Nasłuch odbywa się poprzez słuchawki. Teraz dźwięk słyszany w tym urządzeniu chciałbym dobrze przenieść na laptopa albo i nawet wykorzystywać go w locie i poprzez jakiś program obserwować falę.

Jestem mega zdziwiony bo 100 kroć lepiej sprawdził się dyktafon w telefonie i przyłożenie słuchawki do mikrofonu tel. Niż ten cały sound blaster. Dyktafon niemal identycznie odwzorował dźwięk słyszalny z tego urządzenia.

Dyktafon: bieg jałowy (nie potrafię osadzić plików jak kolega wyżej…)

bieg jałowy.zip (130,3 KB)

karta sound blaster + laptop: bieg jałowy

bieg jałowy karta.zip (311,4 KB)

Dyktafon; ok 2000 obr/min silnika

bieg jałowy 2000rpm.zip (157,9 KB)

Karta + laptop ok 3000 obr/min

3000 obrotów.zip (316,4 KB)

No nie da się ukryć różnica jest kolosalna…takie wrażenie jakby “laptop z kartą nie nadążały” albo jakiś filtr co wycina szumy

Po co było tak utrudniać nam i sobie życie, zamiast od początku opisać rzeczywistą sytuację… ehh…

Jeśli zainstalowałeś sterowniki do karty dźwiękowej, to poszukaj w jej opcjach i wyłącz wszystkie funkcje redukcji szumów i innych filtrów, bo to teraz tak wygląda, jakby właśnie było obcinane część oryginalnego pasma dla polepszenia dźwięku (karta nie wie, że ty chcesz właśnie tych “zakłóceń” słuchać). To nie ma raczej nic wspólnego z częstotliwością próbkowania (rozdzielczością dźwięku).

Odfajkować “disable sound blaster enhancrments”?

Pewnie! Poza tym pobierz sterowniki i zainstaluj https://download.creative.com/manualdn/Drivers/AVP/13517/0xA4B39E79/USB_PCDRV_LB_1_02_0001.exe

Co do sterowników to przy próbie instalacji nie chce mnie przepuścić mimo że karta jest podpięta do usb oraz jest włączona jako domyślna

Założyłem z góry, że masz Windowsa 10 i kartę Sound Blaster X-Fi Surround 5.1
Tutaj masz stronę ze sterownikami:
https://support.creative.com/Products/Products.aspx?catid=1
Na dole wybierasz rodzinę, model i wyszukujesz sterownik.
Polecam ci je zainstalować, ponieważ wydaje mi się, że dedykowane oprogramowanie do karty powinno dawać bardziej rozbudowane opcje niż ten generyk z Windowsa.

Nic nie pomogło… Nadal nagrywa jak nagrywało.
Na dobrą sprawę te “wzmocnienia” są w zakładce odtwarzanie a w. Zakładce nagrywanie jest pusto. Wybrałem też microphone boost ale też bez zmian.
“Poziom” zwiększyłem" na 100 i podobnie

Sterowniki i oprogramowanie wczoraj pobierałem ze strony Creative ale jeszcze postaram się zainstalować to co Ty podales

Wszedłem jest audio control panel ale też też nie widzę nic szczególnego hmm

Wyłącz Crystalizer oraz Sourround, bo one wpływają na dźwięk - oczywiście odtwarzany (pierwszy screen w Twoim poprzednim poście).

  • Czy to Twoje urządzenie podpinasz pod złącze liniowe czy pod mikrofonowe? Jeśli nasłuchujesz przez słuchawki, to powinieneś urządzenie łączyć z portem wejścia liniowego (gniazdo niebieskie na prawej stronie urządzenia - mam dokładnie tę samą kartę).
  • Jakiego programu używasz do nagrywania sygnału? Próbowałeś Creative Wave Center?
  • W jakim formacie zgrywasz dźwięk? I z jakimi parametrami? Najbardziej optymalny byłby wav z głębią 16-bit i próbkowaniem 44,1kHz.

Trochę odpuściłem temat. Pisałem do Creative w usa podziękowali za opis problemu za przesłane zdjęcia i cisza :smile: Zwykły mikrofon z tel w formie dyktafonu i przylozona słuchawka do niego spełniła moje oczekiwania.

Mam teraz inna rozkmine :smirk:

To jest dźwięk z pracy silnika jakie rejestruje moje urządzenie “walkman” poprzez czujnik spalania stukowego. Tu jest plik. Byłbym wdzięczny jakby ktoś go osadził.

https://www.szybkiplik.pl/tWSkiYDMJ9

Dzwiek nagrywany jest podczas przyspieszania autem na 4 biegu przy w pełni naciśniętym pedale gazu. Jak widać na początku częstotliwość tła jest niewielka i wybiajaja się pojedyncze tony., lecz wraz z obrotami gdzie ilość suwuw silnika wzrasta wszystko zaczyna się zlewac a nawet zaczyna brzmieć jak spalanie stukowe którego szukam w tym tle.

I teraz pytanie czy dałoby się wycinać np co drugi dźwięk na wyższych obrotach by to brzmiało jak na niższych obrotach?

Myślałem być może o jakimś module górnoprzepustowym ale to bym musiał chyba znać pasmo. Coo poniekąd można to obliczyć w kalkulatorach bo Pasmo występowania spalania stukowego jest uzależnione od średnicy tłoka i jest na to prosty wzór https://www.phormula.com/KnockCalculator.aspx

No ale jak to wtedy ustawiać w takim module? Markowe urządzenia do nasłuchu spalania stukowego mają oprogramowanie w którym wpisują się taka wartość :thinking:

Wątpię, by udało ci się to wyizolować “kuchennymi” metodami.

Najpierw mimo wszystko poprosiłbym o odpowiedź na powyższe pytania, bo one są istotne w tym temacie… I przede wszystkim trzeba by operować nagraniami nieskompresowanymi, czyli w wav-ach.

Moje urządzenie podpinam pod wejście Line In (niebieskie).
Do nagrywania używam programu Audacity. Twojego polecanego nie sprawdzałem ale obadam.
Plik nagrywam w formacie mp3 320bit

"Markowy sprzęt tak brzmi (mniejwięcej od 2 minuty, tło szumów i późniejsze spalanie stukowe)

Sprzęt tani nie jest bo kosztuje 2.4K ale też nie myślę że ma jakąś technologie NASA…

Czyli to jest ok. :+1:

Creative Wave Studio to produkt producenta karty, w dodatku bezpłatny. Cały myk polega jednak na tym, by nagrać materiał bez kompresowania. Kodeki - w tym MPEG-3 - są napisane tak, żeby dość dobrze opisać dźwięk, a w przypadku tego, co rejestrujesz, stuki mogą być odbierane bardziej jako błędy. Koniecznie więc ustaw zgrywanie dźwięku do wav przy próbkowaniu minimum 44,1kHz i głęgi 16-bit.

Co do samego urządzenia, to mikrofony od strony technologicznej można ustawić tak, by bardziej zbierały konkretne pasma, a na pozostałych nałożyć filtry, które obcinają sygnał. Tutaj można to zrobić dopiero po nagraniu, ale oczywiście jest to możliwe. Trzeba tylko zobaczyć, na jakich częstotliwościach pojawiają się stuki. Stąd też potrzebny jest materiał nieskompresowany, bo łatwiej takie rzeczy się robi.

Panowie a jak sprawdzić czestiiwosc powyższych nagrań?

Bo plan jest taki by sprawdzić powyższą częstotliwość a wzorem na średnicę tłoka wyliczyć częstotliwość pasmo występowania spalania dla danego silnika po czym porównac w stosunku do wyliczonego dla danej średnicy tłoka i już wiemy zastosować moduł dolno czy górnoprzepustowy

Powinny być na tych samych częstotliwościach, na jakie kieruje wzór obliczeń. Ale jeśli prześlesz materiał nieskompresowany - czyli w wav - to wtedy mogę Ci potwierdzić.

Dokładnie - filtr. :smiley: