Jak się pozbyć niechcianego dysku?

Jakiś czas temu próbowałam naprawić XP przy pomocy płytki z WinXP i opcji:

“2.Aby naprawić istniejąca instalacje systemu przy użyciu konsoli odzyskiwania naciśnij klawisz R”:

instal.th.png

Nie pamiętam czy skończyłam tą instalację ale utworzył się dodatkowy dysk BACKUP:

dyskis.th.jpg

Ma rozmiar ponad 7GB a w nim foldery:

bacup.th.jpg

Najwięcej bo po ponad 2GB mają te podfoldery:

parts231gb.th.jpgminint236gb.th.jpg

Szwagier instalował mi XP ponownie i zostawił ten dysk.

Czy jest mi on potrzebny? Jak go się pozbyć bo przydało by się te dodatkowe 7GB.

A na jakim dysku koleżanka ma windowsa zainstalowanego???

Te pliki wyglądają jak chyba takie tworzone przez instalatora systemu windows podczas instalacji:P

BACKUP to jest kopia zapasowa ja bym na twoim niejscu usuną te wszystkie pliki.

Dodane 08.02.2011 (Wt) 15:43

Te pliki utworzyły Ci się do odtworzenia oryginalnych danych w przypadku ich utraty lub uszkodzenia

Na dysku lokalnym D, na DATA mam tylko zdjęcia, muzykę i takie moje śmieci :wink:

Aha to bez obaw możesz sformatować ten dysk.

To jeszcze poproszę o instrukcje :wink:

W moim komputerze klikasz prawym przyciskiem myszy na dysk i opcje Formatuj w okienku które się pojawi można zaznaczyć szybkie formatowanie i następnie rozpocznij. To wszystko.

Ale wtedy tylko sformatuje :stuck_out_tongue:

Aby usunąć tą partycję Klikasz na komputer-zarządzaj potem bierzesz zarządzanie dyskami

klikasz na c i bierzesz usuń wolumin tak jest na Windows 7 ale na XP chyba jest podobnie:P

No dobrze. A co się stanie z tymi wolnymi 7GB?

Nic możesz je dodać do jakiejś partycji zewnętrznym programem

Nie mogę go sformatować :frowning:

formatl.th.jpg

Może spróbuj przez tryb awaryjny Windowsa F8 przed uruchomieniem systemu …

Jak nie to możesz usunąć tą partycję jakimś programem np.EASEUS Partition

jest na DP

lub jak masz płytkę z windowsem to włóż do napędu i tak jakbyś chciała instalować system ale weź tam usunięcie tej partycji

Próbowałam Partition Magic ale nie idzie, wisi jako operacja w toku i nic, też jest info o zamknięciu programów.

A jest możliwość, że Windows korzysta z tego dysku czy nie?

Hej,

Niestety Windows XP nie oferuje takiej funkcjonalności jak system Windows 7 - nie można zmieniać w nim wielkości partycji “w locie”.

Najpierw upewnij się, czy partycja C: nie jest partycją aktywną i czy nie znajdują się na niej pliki startowe niezbędne do uruchomienia systemu. Najlepiej zrób screen’a partycji pokazując pliki ukryte i chronione przez system. Jeśli bezpośrednio na partycji C znajduje się plik ntldr, sformatowanie spowoduje, że system w ogóle nie uruchomi się ponownie.

Można oczywiście zastosować się do rad, by partycję usunąć i dołączyć do partycji D przy pomocy G-Parted, ale będzie wymagało to ustawienia w programie flagi boot na tej partycji (z poziomu programu to bardzo proste, klikasz daną partycję i z menu kontekstowego wybierasz Flag i zaznaczasz boot) oraz wykonania nakładki instalacyjnej na Windows - czyli wykonanie instalacji bez formatowania dysku.

Gdyby co, to tutaj znajdziesz opis działania z programem G-Parted. Co prawda to wersja angielska, ale po wrzuceniu do Google Translator’a będzie zrozumiałe.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zapomniałem o tym że tylko w 7 jest takie coś:D

Oto screen z wszystkimi plikami:

screenbackup.th.jpg

Wygląda na to, że plik ntldr istnieje na tej partycji. I co można z tym teraz zrobić?

Hej,

Wszystko zależy od tego, co chcesz zrobić z miejscem, które znajduje się na partycji. Jeśli chcesz po prostu je zwolnić, to śmiało możesz z partycji tej wyrzucić wszystkie pliki oprócz poniższych:

:arrow: AUTOEXEC.BAT,

:arrow: boot.ini,

:arrow: bootfont.bin

:arrow: CONFIG.SYS,

:arrow: IO.SYS,

:arrow: MSDOS.SYS,

:arrow: NTDETECT.COM,

:arrow: ntldr,

:arrow: pagefile.sys.

Ten ostatni z plików możesz usunąć, jeśli na partycji D znajduje się plik o takiej samej nazwie. Choć podejrzewam, że system automatycznie przerzucił plik stronnicowania na partycję C.

Jeśli natomiast miejsce z partycji chcesz dołączyć do innej, obecnej w systemie partycji możesz partycję usunąć i dodać jej miejsce do istniejącej, jednak w tym przypadku będzie konieczna nakładka instalacyjna na system operacyjny - czyli instalacja, w której nie formatujemy partycji, a zostawiamy jej bieżący układ. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, daj znać. Postaram się przygotować kilka screen’ów i zwięzłą informację, co i jak… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dimatheus wielkie dzięki za chęć pomocy, potrzeba mi właśnie jasnych instrukcji. Chcę przerzucić tą pamięć na dysk lokalny bo nie mam jej za wiele :frowning:

Hej,

Więc pierwsze i najważniejsze pytanie:

:arrow: Czy posiadasz płytkę z systemem XP??

:arrow: Czy instalowałaś już kiedyś system albo widziałaś, jak się to robi??

:arrow: Do wykonania zmian z partycjami będzie potrzebna 1 pusta płyta CD lub DVD oraz obraz płytki G-Partef, który ściągniesz tutaj. Po ściągnięciu napiszę Ci, co z nią zrobić.

Pozdrawiam,

Dimatheus