Jak sklonować system win10 na dysk SSD?

Cześć, pisałem już na innych forach i nie otrzymałem odpowiedzi więc pytam tutaj.
Zakupiłem sobie dysk ssd 120gb. W komputerze mam hdd 1tb, na którym stoi windows 10. Żeby mieć jakiś użytek z tego dysku chciałem go sklonowac na dysk ssd, a stara partycje z systemem sformatować, ale do rzeczy oto co udało mi się na razie zrobić.

Pierwsze pousuwałem zbędne pliki tak aby waga partycji z systemem była niższa niż te 111gb użytkowe dysku ssd.
Następnie pobrałem darmowa wersję easeus todo backup 10.6 i próbowałem sklonować system, lecz otrzymałem błąd o zbyt małej ilości nieprzydzielonej pamięci na dysku docelowym, więc pomyślałem, że muszę zmniejszyć partycje z system i zrobiłem to, teraz waży 90gb a wolnego miejsca pozostaje 10gb łącznie na partycje przeznaczone jest 100gb. Kolejna próba klonowania, lecz nadal ten sam błąd.
Probowalem też z dysku ssd wyodrębnić nieprzydzielona pamięć, ale to też nic nie dało.

Dodam, że udało się przeprowadzić zwykle klonowanie dysku, ale wtedy nadal partycja C pozostaje ta systemowa i nie wiem już potem co robić, żeby to dysk ssd nią był.

Edit: a i jeszcze kod błędu przy próbie klonowania 0x19a17975

Użyj macrium reflect home. Poradzi sobie z klonem na mniejszy dysk i wykona je w pełni poprawnie. Później zmieniasz boot order aby SSD był pierwszym dyskiem.

I co robię że stara partycja systemowa? Formatuje i dołączam do partycji D, a partycje ssd (f) zmieniam na literę C i wszystko działa?

Po klonowaniu dla pełnej pewności możesz odłączyć stary dysk. Jeśli system się poprawnie uruchomi to możesz sformatować stary dysk śmiało. Program jest sprawdzony, więc test to bardziej formalność. Dysk proponuję czyścić przez diskpart aby usunąć także ukryte partycje rozruchowe z dysku.
Oznaczeń literowych nie musisz zmieniać. Partycja systemowa w bieżących systemach operacyjnych to zawsze dysk C.

Macrium to bardzo dobra propozycja, ale warto też sprawdzić, czy producent SSDka nie dostarcza własnego narzędzia do przenosin OSa?

No właśnie gdy sklonowałem to dysk docelowy nadal miał litere F, ale wtedy nic nie formatowałem ani nie przeprowadzałem testu z odłączaniem hdd.

Dysk to patriot burst 120gb to nie wiem.

Po sklonowaniu należy (należało) od razu wyłączyć komputer, odłączyć dysk źródłowy od płyty głównej, uruchomić komputer już tylko z dyskiem SSD.
Następnie, po uruchomieniu z SSD, sprawdzić w Zarządzaniu dyskami jaką literę przydzielił system. Powinna być “C”. Wyłączyć komputer i podłączyć z powrotem stary dysk HDD.
Ponownie uruchomić komputer. Powinien wystartować z dysku SSD.
Jeśli tak, to z zawartością dysku HDD zrób co chcesz.

Patriot nie ma takiego softu do swoich SSD-ków.

Przy próbie klonowania z macrium wyskakuje mi error 0. Mogę sklonować partycje w easeus todo backup, ale w zwykłym klonowaniu nie mogę zaznaczyc do sklonowania także partycji zastrzeżonej przez system (te 100mb). W opcji klonowania systemu te 2 partycje zaznaczają się automatycznie, ale nie mogę uruchomić klonowania bo wyskakuje ten głupi błąd o zbyt małej ilości nieprzydzielonego miejsca

Acronis True Image
https://www.youtube.com/watch?v=s_O376s6Vz0

Moim faworytem w TAKICH sprawach jest ZAWSZE Sergei…
https://www.majorgeeks.com/files/details/sergei_strelecs_winpe.html
a w tej konkretnej, ten soft na żółto


:smiley_cat:

Please: o sofcie Strelca już było. I chyba doszliśmy do pewnego konsensusu.
:smile_cat:

Jak wyłączyłem internet wtedy ruszyło klonowanie systemu w easeus todo backup, nie wiem czemu, zobaczymy czy dojdzie do końca i dam znać.

Edit:
Nic z tego, teraz wyskakuje błąd podczas tworzenia partycji

Zamiast się męczyć dwa dni, zainstaluj od nowa i “na czysto” Windowsa 10 na tym dysku SSD.
Przed tym jednak odłącz dysk HDD od płyty głównej.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu systemu wyłącz komputer i podłącz do płyty dysk HDD.
Uruchom ponownie (z nowego systemu na dysku SSD!) komputer i zrób z zawartością dysku HDD co chcesz.

Rzecz jasna, całe potrzebne Ci oprogramowanie trzeba instalować od nowa, albo na partycji systemowej C, albo na dysku HDD (zmiana ścieżki instalacyjnej!).

Dobrych parę razy klonowałem większy HDD na mniejszy SSD za pomocą EaseUs Disk Copy (z innej promocji rocznej) i program go wciągał nosem, lub jak kto woli - łykał go jak młody pelikan.
Rób jak chcesz…

Dobra poradziłem sobie już programem aomei partition assistant.
Dzięki za pomoc wszystkim

Ale jak to? Z jakiej promocji go wyrwałeś? Coś bliżej na ten temat?

A nie jednak nie działa, po sklonowania windows się ładuje bez końca, jest czarny ekran i to białe kółeczko… Wywalę zaraz to przez okno

Nie wywalaj! Coś pisałem godzinę temu co zrobić.

Instalacja od nowa nie wchodzi w grę, muszę zachować dane z dysku hdd i ustawienia systemu.