Jak sprawdzić jaki internet maksymalnie na moim łączu?

W związku z coraz częściej pojawiającymi się na forum zapytaniami odnośnie maksymalnej prędkości łącza internetowego, przypięty zostaje zbiorczy wątek w celu zadawania takich pytań. Jednocześnie informuję, że wszystkie inne wątki dotyczące tej tematyki będą automatycznie lądowały w Koszu.

Pozdrawiam,
Dimatheus

--------‐--------------------------------------------------

Witam. Jako, że kończy mi się umowa z neostradą, to chciałbym wykupić sobie jakieś lepsze łącze. Moje obecne to 1mb, więc trochę nie starcza do ściągania plików, czy oglądania filmów w HD. W związku z tym decyduję się na 10 lub 20mb. Różnica w cenie to jakieś 5 zł, czyli nie dużo. Jednak nie wiem, czy 20mb pójdzie na moim łączu. Jakim sposobem można to sprawdzić?

Przedzwonić do telekomunikacji poprosić o stwierdzenie jakie kable są podłączone u Ciebie, odległość od centrali itp. ■■■■■ółki. Możesz wziąć na próbę 20mb, jeśli odradzali by tego i w razie stwierdzenia jakiś nieprawidłowości w funkcjonowaniu przedzwonić i zmienić prędkość na niższą.

Ja tam myślę, że TP nic nie powie sensownego na temat przepustowości łącza, jakby sami nie bardzo wiedzieli. Podłączą ci zleconą prędkość na chybił trafił raczej. Lepiej zrobić skan parametrów obecnego łącza, wysłać tu i znawcy wypowiedzą się lepiej, niż TP

A jak zrobić ten skan?

jak masz zwykły modem np ZTE 852 to otwórz aplikację modemu, naciśnij równocześnie lewy ALT+Z i w zakładce linia masz parametry lini a jak router jakiś to logujesz sie na niego i szukasz statystyk dsl w różnych urządzeniach masz pod różnymi nazwami a chodzi o parametr margines szumu dB (snr margin) tłumienie dB (Attenuation) i czy jesteś w adsl2+ czy G dmt

przykład

79_1227889218.jpg

djosdanielos dobrze ci napisał o modemie, a jeśli chodzi o router to w panelu sterowania routera odpowiednie dane masz w zakładce STATUS połączenia. Przekopiuj to do tego forum i poproś o ocenę

przechwytywanieh.jpg

przy 20Mb będziesz miał koło 18Mb o ile po przejsciu na adsl2+ nie podskoczy tłumienie więc chyba warto dołożyć jak nie chcesz ryzykować bierz 10 a potem 20 jak będzie ok wszystko

Witam

Mam pytanie jaki internet maksymalnie pójdzie na tej linii (LLU Netia na TP)

Umowę mam podpisaną na 8 Mb a ostatnio zmniejszyli mi na 4 Mb (po wizycie technika) tłumacząc, że nie ma warunków technicznych.

Parametry:

ADSL Firmware Version

FwVer:3.11.2.175_TC3086 HwVer:T14.F7_5.0

Line State

Showtime

Modulation

ADSL2 PLUS

Annex Mode

ANNEX_A

Downstream Upstream

SNR Margin

22.2 19.3 db

Line Attenuation

31.1 19.3 db

Data Rate

4960 637 kbps

Max Rate

15064 1069 kbps

POWER

19.0 11.3 dbm

Przy 8 Mb SNR Margin wynosiło 6 db

Odległość w linii prostej do centrali to ok 1 km.

Z góry dzięki za odpowiedź :slight_smile:

Sam modem ci już to podał w tej linijce:

Max Rate

15064 1069 kbps

Czyli dla pobierania maks. to 15064 kbit/s a dla wysyłki maks. to 1069 kbit/s

mam 6 chciałbym więcej 10 albo 20 Mb oto parametry linii

ADSL2+

Interleave

…downstream upstream

SNR Margin (dB):…31,1 …18,3

Attenuation (dB):…6,0…2,5

jest szansa na większą prędkość

Spokojnie jest, masz idealną linie więc możesz celować w 80mbit vdsl2 jak jesteś w zasięgu.

Witam

Chciałbym się dowiedzieć jaką maksymalną prędkosć moge mieć.

123gws.jpg

Witam

Odkopuje temat ponieważ też chciałbym się dowiedzieć jaki internet obsługuje moja linia ,a że mam router livebox to nie wiem gdzie wejść żeby znaleźć te wszystkie dane na temat mojego łącza

Jakby ktoś mógłby podpowiedzieć to byłbym wdzięczny

jeśli masz livebox 1 to musisz poszukać statystyki adsl bądź status połączenia nie pamiętam dokładnie taka identyczna tabelka jak post wyżej musi być ,w livebox 2 nie wiem jak jest z tym sprawdzaniem

na router logujesz sie wpisując w przeglądarkę adres 192.168.1.1 i hasło i login to admin

tak wiem wchodzę w zakładkę POŁĄCZENIE ADSL a tam tylko takie informacje

Status linii ADSL| Pobieranie | Wysyłanie|

Podniesiony | 1312 Kb/s (Fast[LP1] )| 320 Kb/s (Fast[LP1] )|

EDIT

Znalazłem :

Status linii ADSL Podniesiony

Standard ADSL G992_1_A

Szybkość wysyłania 320 Kb/s (Fast[LP1] )

Szybkość pobierania 1312 Kb/s (Fast[LP1] )

Tłumienie Bliski koniec: 38.5 (dB)

Odległy koniec: 21.0 (dB)

Sygnał/Szum Bliski koniec: 32 (dB)

Odległy koniec: 15 (dB)

Liczba błędnych pakietów 16

Firmware 0xe15080a

Błędne sek. w okresie 15 min 0

Błędy CRC 26

Błędne sek. w okresie 1 dnia 0

6Mb

masz trochę za niski margines na UP

warto by było przejrzeć instalację w domu poskracać kable a jak masz te zwykłe płaskie telefoniczne to zamienić na skrętke YTKSY 1x2x0,5 podłączyć liveboxa do pierwszego gniazdka jak masz kilka w domu i sprawdzić jeszcze raz przy odłączonych aparatach tel. bo dziwnie duża jest u ciebie różnica snr 32/15

Witam

Ja nie za bardzo się znam i nie wiem czy chodzi o te dane ale prosiłbym aby mi ktoś powiedział ile da się wyciągnąć z tego łącza. Jeśli jeszcze jakieś dane będą potrzebne to postaram się zamieścić. Z góry wielkie dzięki.

0422756423adb3ebmed.jpg

niestety nic prócz tego co masz więcej nie pójdzie :frowning: jaki to dostawca internetu ? jaką prędkość masz w umowie?

sorry ze dopiero odpisuje ale nie moglem wcześniej napisać

Poprosiłem panów od TP o podniesienie łącza do 10MB ,jeżeli moja linia tego nie pociągnie to czym to może się objawiać - zrywanie internetu itp.? - no i czy jeżeli będę miał coś takiego to czy będę mógł zmienić szybkość na 6MB ?