Jak to jest z aktywacją, gdy zmieni się podzespoły w komputerze mając Windows 10

Mówisz o systemach zakupionych z preinstalowanym W10. Jak na składaku zainstalujesz W10 to klucz też trafi do BIOSa i to jest właśnie przypadek Autora tego wątku.

Moje sprostowanie, ja tylko zapytałem co i jak, a nie że teraz zamierzam zmieniać podzespoły. Jak w pierwszym poście napisałem, że tylko pytam.

To czytałem i dotyczy przeniesienia na inny sprzęt. Tak to zrozumiałem.
Ale kilka osób mi już dało odpowiedź. Dzięki i upewniłem się.

Jest tez drugi link gdzie możesz się upewnić co do tego jak to Microsoft rozumie. Tak na wszelki wypadek.

Ja wymieniałem płytę główną z270 bo padła na z170 .Aktywacja win 10 była nie potrzebna. Stąd wniosek, że nie ma klucza w biosie.

Nawet dzwonić nie trzeba.
https://microsoft.gointeract.io/interact/index?interaction=1461173234028-3884f8602eccbe259104553afa8415434b4581-05d1&accountId=microsoft&appkey=196de13c-e946-4531-98f6-2719ec8405ce&Language=Polish&CountryCode=pl&CountryLanguage=PL&Click%20To%20Call%20Caller%20Id=+48511687946&startedFromSmsToken=ijUXskH&token=owneHF

Przeinstalowywałeś W10 po wymianie płyty?

Nie trafi. Mi co format z usunięciem partycji do nowej instalacji woła o klucz. Czyli w składaku nie trafia ani do bios ani do uefi.

A masz współczesna płytę i instalujesz w trybie uefi?

Mój składak ma jeszcze bios. Natomiast znajomy ma na uefi składaka i mówił, że nie ma żadnych problemów. Czyli może faktycznie tylko z laptopami i gotowcami jest problem.

A zapomniałem, instalowałem też na laptopie Lenovo uefi/bios i nie miałem problemów. Też co chwilę pytał o klucz, kiedy stawiałem na nowo system. Jeżeli to satysfakcjonuje. :slightly_smiling_face:

Wymieniasz procesor “grafe” nie ma problemu, jak płytę i masz Win 10 wraz z kontem Microsoft to logujesz się na konto i nie ma problemu. Zmieniłem kompa i zalogowałem się na konto system się aktywował. (Windows 10)

Z powyższego wnioskuję, że za brak problemów uznajesz kiedy Windows 10 podczas instalacji pyta o klucz.

Aby uniknąć problemów dobrze jest mieć połączone konto MS z aktualną licencją.
Na koncie MS (z poziomu przeglądarki, na przykład) usuwasz dotychczasowy komputer - w tym momencie ze starym sprzętem nie masz powiązanej żadnej licencji.
Wymieniasz bebechy i ponownie aktywujesz system.
Od tej pory licencję oraz klucz masz powiązany z tym konkretnym komputerem.
Koniec pieśni.

Dotyczy również systemów OEM.

A później sam się aktywuje po zalogowaniu do konta MS. Testowany z moim pro i home należącym do brata. Pro bez problemu po przeniesieniu z mojego pc na laptopa, a home z laptopa na PC. Oboje z bratem mamy konta MS. Dziękuję.

Woła i co z tego?
Klikasz “nie mam klucza” i jedziesz dalej, sam się aktywuje po zainstalowaniu.

Nie trzeba się logować, aktywuje mi się za każdym razem bez porblemu.
BTW, konto Mirosoft olałem bo nie mogę ustawić hasła takiego jak chcę a hasła jakie oni by sobie życzyli nigdy nie mogę zapamiętać, poza tym konto nie oferuje nic co by mnie interesowało.

No właśnie nie zawsze.
Zrobiłem test na tym samym komputerze:
Ja ze swojego konta aktywowałem W10 HOME, za to narzeczona ze swojego W10 PRO.
Wynika z tego, że…

  • Na jednym sprzęcie może być aktywowana więcej niż jedna licencja. Trochę głupie…
  • W jakiś sposób aktywacja jest zależna od konta MS
  • Z tego co zauważyłem - najczęściej aktywacja od razu przechodzi, gdy serial wpisany jest w BIOS/UEFI. I instalator sam sobie ten klucz odczytuje.

Ale niezbadane są odmęty serwerów MS :stuck_out_tongue:

Może opisz to konkretniej.
Zainstalowałeś i…?

Miałem też laptopa Acera i tam podczas instalacji był zczytywany klucz i instalował się z automatu Windows 10 home i aktywował się jako oem. Czyli jest więcej czynników co aktywują system. Ale cóż, z laptopami są odloty i dlatego preferuję albo własny składak (PC) albo laptopa bez systemu (już w ostateczności).

Najczęściej ten.

Wymieniłem płytę główną i procesor. Po wgraniu win 10 system aktywował się automatycznie.