Jak to możliwe że wewnętrzne IP uległo zmianie?

(Kuczkowiak) #1

Witam, opisze dziwną rzecz która mnie dzisiaj spotkała i nie potrafię logicznie sam sobie na to odpowiedzieć, może Wam forumowiczom coś zaświta w związku z tym.

Wiec tak, wróciłem dzisiaj z pracy włączam kompa no i oczywiście chce sobie poprzeglądać maile , ale zauważyłem że net chodzi jakoś dziwnie , może nie muli na maksa ale zauważyłem gdzieś 10% spadku.Długo się nie zastanawiając robię test łącza i z nie dowierzaniem patrze a mój wewnętrzny adres IP uległ zmianie co do tego doszło, to serwer z Koszalina przeniósł się do Berlina co związku z tym ping z dotychczasowego jaki miałem 15-30 waha się pomiędzy 110-120. Niestety do usługodawcy nie zdążyłem dzisiaj zadzwonić bo już się pozmywali wszyscy do domów i muszę czekać do jutra do 11 aż wrócą do pracy :slight_smile:

Może zanim się od nich czegokolwiek dowiem to coś Wam logicznego przychodzi do głowy?

Wstawiam wynik z testu łącza.

836948966.png

A to jest wynik testu przed tą całą anomalią:

769989609.png

(Sidkwa) #2

Po porostu dostawca netu zmienił ci IP. Zmienił się też prawdopodobnie IP domyślnej bramy. W większości przypadków o ile nie zastrzega tego umowa operator ma prawo zmienić Ci IP w dowolnym momencie obowiązującej umowy o usługę nie informując Ciebie o tym.

(Cedar) #3

Co wy za bzdury wypisujecie? Jakie IP, gdzie je widzicie na tych obrazkach?

amorek273 , dokonałeś pomiaru do innego serwera docelowego, poprzednio był jakiś serwer w Koszalinie a teraz w Berlinie. kliknij na inną gwiazdkę (np. na terenie Polski) a nie na napis "Begin test" i dokonaj pomiaru.

Zobacz moje pomiary, do Berlina też ping mam dużo gorszy.

837185936.png837186894.png

Np. z Portugalii mam transfer dużo lepszy niż z wielu miejsc w Polsce (ale ping gorszy):

837189210.png

(Sidkwa) #4

Koleś pisze, że zmieniło mu się IP i pyta czy to możliwe, więc odpowiadam na zadane pytanie. Na pomiar testu nawet nie patrzyłem, bo nie ma to związku z zadanym pytaniem. Oczywiście, szybkość netu mogła ulec zmianie gdy zmieniło się IP.

(Cedar) #5

Powtarzam - nie pisz tu takich bzdur! U wielu dostawców IP zmienia się co każde połączenie i nie ma to wpływu na szybkość łącza. Dokonał pomiaru do innego serwera i stąd te różnice a ogólne spowolnienie (10% :wink: ), które odczuł może być spowodowane dużym obciążeniem sieci. Przecież widać, że amorek273 nie ma pojęcia o czym pisze (nie pierwszy raz) bo wymyśla jakieś "wewnętrzne IP" a o przeniesieniu serwera z Koszalina do Berlina nie wspominając :wink:

To bardzo źle, że zabierasz głos nie zapoznając się z tym co podaje twórca wątku. Do tego te wyniki pomiarów mają związek z zadanym pytaniem (przeniesienie serwera) ale to jest bzdurą.

(Rasengan130) #6

Hej w takim razie przy zmianie IP nie zmienia sie szybkość pobierania stron z neta? Czy możliwe jest, że usługodawca przeniesie swój serwer i nie dotrzyma przy nowym IP [chwilowo] obiecanego w umowie transferu. :slight_smile:

(Karolekc5) #7

To ja mając Neo i dynamiczne IP co 20 godzin bym miał innego neta hhehehe Ale na szczęście ciągle mam te swoje 2Mbps :slight_smile: :smiley:

Nie jestem pewien ale takie IP to chyba mam Od swego Livebox do kompa??

(Kpc21) #8

Tak. "Wewnętrzne" IP to IP twojego komputera w sieci komputerowej w twoim mieszkaniu. A "zewnętrzne" IP to IP całej sieci domowej (routera) w Internecie. Router dokonuje translacji adresów wewnętrznych na zewnętrzne i w drugą stronę. U niektórych dostawców usług internetowych (głównie małe firmy, np. sieci osiedlowe, radiówki) jest tak, że cała sieć dostawcy ma jedno zewnętrzne IP w Internecie. I wtedy wszyscy klienci danej firmy w Internecie mają jedno zewnętrzne IP, a między sobą w sieci dostawcy mają adresy wewnętrzne.

Zmiana adresu IP nie powinna mieć wpływu na działanie łącza internetowego. A już w szczególności wpływu na to nie powinna mieć zmiana IP wewnętrznego.

Skąd się dowiedziałeś że IP uległo zmianie?

(Kuczkowiak) #9

No ok, zmieniłem serwer na polski i ping i szybkość jest ok zawsze miałem domyślnie ustawiony serwer w Koszalinie nie wiem skąd ten nagły przeskok na Berlin , ale adres IP jest dalej jest inny i net się przycina nie chodzi tak jak wcześniej.

Powiedz mi jak mogę sobie wymyślić ''jakieś wewnętrzne IP'' i skąd masz takie cudne informację że u nie których wewnętrzne IP zmienia się co połączenie , podziel się z nami tymi pojętnymi twoimi informacjami.

Kpc21 Wiem że moje IP uległo zmianie bo pamiętam swoje poprzednie IP jakie miałem.

(Karolekc5) #10

Ale IP nie ma wpływu na działanie neta (chyba ze dana strona lub usługa blokuje konkretne IP) ale do prędkości czy działania nie ma wpływu .

Z przydzielania IP i maski na Ifo byłem noga, ale z tego co pamiętam to się tego nie wymyśla a jest to jakoś uzasadnione jakie jest IP i maska .

(Kpc21) #11

Przede wszystkim - to wewnętrzne IP jest w twojej sieci domowej czy w sieci usługodawcy internetowego?

(Kuczkowiak) #12

Wewnętrzne IP usługodawcy. Po tej zmianie z netem jest na prawdę tragiczne , już nawet przeszła mi przez chęć zrobienia formatu :evil:

cholinex , no właśnie , a tu jakaś taka dziwna anomalia , ale jedyny plus to taki że na niektórych stronach nie mam już bana :smiley:

(Karolekc5) #13

Dlatego neo jest fajne ale, Samo obejście i zalogowanie się na stronę z innego IP to nie problem.

Się już pogubiłem ale to chyba usługodawca daje IP to zewnętrzne.

A jakiego ty masz neta i z czego?? dostawca ??

(Cedar) #14

Nadal twierdze, że nie wiesz o czym piszesz. Pojęcie "wewnętrzne IP" nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia, dlaczego je użyłeś? Gdzie Ty widzisz jakieś problemy, które powoduje "wewnętrzne IP"?

Na szybko znaleziony sposób na sprawdzenie rodzaju IP:

musisz uruchomic wiersz polecen M$-Dos i tam wpisujesz ipconfig

I teraz tam bedziesz mial napisane:

Adres IP: tutaj bedzie adres IP twojego Kompa

I teraz spisujesz ten adres i sprawdzasz czy miesci sie w ktoryms z podanych zakresow:

10.0.0.0 - 10.255.255.255

172.16.0.0 - 172.31.255.255

192.168.0.0 - 192.168.255.255

Jesli tak to niestety masz IP wew. a jesli nie no to zew.

Większość operatorów zmienia IP użytkownika co pewien okres (kilkanaście/kilkadziesiąt godzin lub co kilka dni albo przy każdym nowym połączeniu czyli np. co minutę ale to już za sprawą użytkownika, który powoduje ponowne połączenie) i nie ma to żadnego znaczenia dla transferu. To jest tak zwane "dynamiczne IP"

Co to znaczy? Może tak po polsku? Wiem, że istnieje formatowanie ale "formatu"?

(Kuczkowiak) #15

Zewnętrzna daje usługodawca i jest przypisane do danego użytkownika , a w moim przypadku to ja mam wewnętrzne IP i jest ono usługodawcy i od początku jak mam neta to nigdy nie uległo zmianie , a tu nagle zmiana i z takimi skutkami.

Dostawca jest na wynikach z testu łącza w pierwszym moim post'cie.

PS. Wewnętrzne IP nie ulega zmianie jest zawsze stałe, no chyba że zmieni je usługodawca ....

cedar ja Cię proszę ale miej odrobinę kultury jak się wypowiadasz w moim temacie , albo przestań się w nim wypowiadać już Ci to kiedyś napisałem o sposobie w jakim się wypowiadasz na tym forum , a mam wewnętrzne IP i koniec i wcale nie musze Ci tego udowadniać wpisując komendy, mam swoją wiedzę i wiem jak się odróżnia IP wewnętrzne od zewnętrznego . Jak mówisz że ja nie mam pojęcia o czym pisze to może byś to tak uzasadnił.

(Cedar) #16

amorek273 , Z tego co widzę to jest chyba Twój dostawca: http://www.globalconnect.pl/?subitem_id ... =1&tab=dom i w tej ofercie jak byk jest napisane: Publiczny adres IP Tak Czyli nie masz wewnętrznego IP.

Nic mi nie musisz udowadniać, bo mi to do niczego nie jest potrzebne, tylko widzę, że uparłeś się z tym "wewnętrznym IP" a to nie ma znaczenia dla szybkości transferu, nawet gdyby było ono wewnętrzne i się zmieniło. Tak jak napisali Ci wcześniej - zmiana IP nie ma znaczenia dla szybkości.

(Kuczkowiak) #17

Wiem że nie ma znaczenia zmiana IP na działania neta , ale w moim przypadku coś jest nie tak.

Ale sobie z tym jakoś poradzę.

Sam zobacz jakie jest moje IP 62.69.210.30 i dalej będziesz się upierał przy swoim?

(Cedar) #18

Bardziej prawdopodobne jest, że "to coś" to np. jakiś śmieć w Twoim systemie.

Możliwe też , że to problem dostawcy - jakaś awaria lub przeciążenie jego łącza na świat ze względu na dni wolne i łącza nie wyrabiają?

(Kuczkowiak) #19

Raczej w 100% śmiecia żadnego nie mam , wczoraj robiłem zerowanie wszystkich dysków nowy system postawiony , antywirus zainstalowany z najnowszą bazą wirusów przed podłączeniem neta , zainstalowane mam na razie tylko sterowniki i Firefox'a , ale próbowałem łączyć laptopa z moim PC poprzez kabel RJ-45 żeby ułatwić sobie przerzucenie danych , aby nie robić tego za pomocą pendrive , ale chyba coś namieszałem w ustawieniach połączeń sieciowych i stąd mój pomysł z formatem i ponowną instalacją systemu.

Tylko dziwne że akurat problemy z netem zbiegły się z zauważoną przez zemnie zmianą adresu IP.

(Kpc21) #20

Bzdura. Przecież jeśli zewnętrzne IP ci się nie zmieniło (tylko zmieniło się wewnętrzne), to z Internetu ciągle widziany jesteś pod tym samym adresem.

To jest zewnętrzne IP. Wewnętrzne IP mieściłoby się w jednej z tych pul:

10.0.0.0 - 10.255.255.255 – dla sieci prywatnych klasy A (maska: 255.0.0.0/8)

172.16.0.0 - 172.31.255.255 – dla sieci prywatnych klasy B (maska: 255.240.0.0/12)

192.168.0.0 - 192.168.255.255 – dla sieci prywatnych klasy C