Jak udostepniać internet z xp na ubuntu?

Kompy są połączone kablem sieciowym. Jak teraz udostępnić? Wcześniej udostępniałem z xp na xp i było dobrze. Teraz zrobiłem formata i wgrałem ubuntu 9.10. Tylko nie odsyłajcie do google bo szukałem i nic nie znalazłem

Nie do końca rozumiem gdzie tkwi problem bo nie wyjaśniłeś tego specialnie dokładnie… Czy chodzi o to że połączyłeś dwa komputery kablem i jeden ma internet a drugi nie? Czy to wszystko się odbywa za pomocą rutera, bo z tego co wiem to musisz mieć przynajmniej dwa gniazdka do karty sieciowej a to jest niemożliwe więc gdzieś musi się ruter znajdować ?

Wyjaśnij dokładniej sytuację

Jest komputer A z winxp i z netem z kablówki i 2 kartami sieciowymi, i komp B bez netu z karta sieciową. Połączone są kablem sieciowym. I jak udostępnić net na linuxa?

Spróbuj tego post2467571.html#p2467571 i na Ubuntu zainstaluj jeszcze Samba aby Linux widział Windowsa w LANie.

Pozdrawiam!

A mógłby ktoś wytłumaczyć tak łopatologicznie? Robiłem sieć domową na xpekach ale na xp i linuxie niedy :frowning:

Nie rozumiem nadal problemu.

kablówka - xp1 – xp2

kablówka - xp1 – ub

Oprócz ustawienia w inny sposób na ubuntu tego samogo co we właściwościach TCP/IP na xp2 nic sie nie zmienia.

(więc jedna linijka w konsoli)

Krosowanym ?

Tak samo jak na xp (nie ma najmniejszej różnicy)

To na deser sobie zostaw - bo i bez tego da się zapewnić dostęp do internetu Linuksowi.

(co nie znaczy że sie nie przydaje )

Powodzenia

Robisz tak samo jak na Windows, udostępniasz sieć innym komputerom i albo przydzielasz adres ip komputerom w sieci ręcznie albo automatycznie (z serwera DHCP).

Pozdrawiam!

A jak ustawić ip, brame itp na ubuntu?

PPM na NetworkManager, zmodyfikuj połączenia…

screenshot003m.th.png

Wpisując “jak ustawić ip i brame na ubuntu”

otrzymujemy w pierwszym wyniku rozwiązanie w trybie graficznym i tekstowym … :? :expressionless:

Najlepiej edytując plik /etc/network/interfaces , bo Network Manager nie zawsze działa tak jak się tego oczekuje, przynajmniej często tak jest u mnie no i zaleta - działa niezależnie od posiadanego trybu graficznego lub nawet jego braku :slight_smile:

auto eth0

iface eth0 inet static

# Adres IP

address xxx.xxx.xxx.xxx

# Maska podsieci

netmask xxx.xxx.xxx.xxx

# Brama domyślna

gateway xxx.xxx.xxx.xxx

Po edycji pliku wystarczy tylko zrestartować ustawienia sieci poleceniem:

sudo /etc/init.d/networking restart

A po każdym uruchomieniu komputera system automatycznie będzie używał tych ustawień.

Pozdrawiam!

Coś mi nie działa :frowning:

Ustawiam na xp

ip 192.168.0.1

maska 255.255.255.0

brama 192.168.0.1

dns 192.168.0.1

a na ubuntu

ip 192.168.0.2

maska 255.255.255.0

brama 192.168.0.1

dns 192.168.0.1

I na xp nadal pisze że kabel jest odłączony.

A masz własny DNS? Jeśli nie to spróbuj jakiegoś publicznego, np. OpenDNS.

Kabel masz na pewno taki jak trzeba? Skoro kabel jest odłączony to komputery nie są połączone w LAN. Sprawdź jeszcze ustawienia zapory.

Spróbuj jeszcze jak masz ochotę udostępnić net w drugą stronę, czyli z Ubuntu dla Windows. Tutaj masz opisane jak to powinieneś zrobić :arrow: udostepnianie-neta-adsl-podpietego-linuksa-dla-win7-t379786.html :slight_smile:

Pozdrawiam!

Ok, tow ezmę któryś z tych

Kabel sieciowy skrosowany, a zapora wyłączona.

Tak nie mogę bo xp jest ciągle właczony, a modem stoi przy tym komputerze, a do kompa z linuxem nie starczy kabla z modemu

Pewnie typ kabla jest niewłaściwy albo po prostu jest uszkodzony.

Kabel 100% dobry bo podłączałem nim kompy z ikspekami

I pomiędzy ikspekami rozumiem nie ma tego problemu z odłączonym kablem? A Sambę masz zainstalowaną (w Ubuntu powinna być domyślnie zainstalowana), spróbuj włączyć udostępnianie plików i drukarek w sieci. Sprawdź jeszcze czy zapora sieciowa w Ubuntu nie blokuje ruchu (domyślnie ruch sieciowy nie jest blokowany).

Pokaż wynik poleceń z Ubuntu:

sudo ufw status

sudo ufw app list

sudo iptables -L

Pozdrawiam!

Może to głupie pytanie ale czy na ubuntu jest podniesiony interface ?

Czyli że co?

Czyli, chodzi o to czy karta sieciowa jest włączona w systemie lub sprzętowo.

Zobacz czy pomoże:

sudo ifconfig `sudo ifconfig | egrep -i '(Ethernet|ethernet)' | awk '{print $1}'` up

Pozdrawiam!