Jak ugryźć - zwiększenie zasięgu WiFi

Czyli niczym to się nie będzie różniło od tego gdybym podłączył drugi router i ustawił mu inną sieć?
Plusem unifiy względem typowego routera wlan będzie to, że mogę potem dodawać kolejne urządzenia bez podłączania ich kablem i tym samym zwiększać zasięg WiFi?

Popraw mnie proszę jeśli się mylę.

Problem będzie gdy będziesz w zasięgu obu routerów. Wtedy zachowanie urządzenia będzie ciężkie do przewidzenia bo nie będzie wiedział z którym routerem się połączyć i do którego pchać pakiety. Routery też chyba zwariują bo nie będą wiedziały dla kogo lecą pakiety. Kolejna kwestia jest taka, że w obu trzeba będzie mieć takie same ustawienia dla WiFi - hasło, filtrowanie adresów, port forwarding itp itd. Jedynie dhcp będzie można wyłączyć.

Ponieważ AP dogadują się między sobą co do wyboru kanału. Gdy ustawisz na sztywno, AP nie dostosują się do istniejących w eterze warunków.

1 polubienie

AP to L2 w odniesienie ISO/OSI, te urządzenia z założenia są głupie, to routery są te mądre. Jeśli host podłączy się do jakiegoś AP, nie obchodzi nic więcej jak dostać się do bramy, czyli routera.

Jeśli chodzi o filtrowanie MAC, to osobno zadzaiała na TP, osobno na Unifi. Dlatego Unifi ma tę przewagę, że pobierają konfigurację z kontrolera, spójną dla wszystkich urządzeń.

Teoretycznie przy 1 Unifi tak, przy więcej niż 1 już nie. Unifi to urządzenia L2, jak pisałem, urządzenia L2 są głupie, urządzenia L3 są mądre. Jednak w tym przypadku Unif ma zarządcę - kontroler. To kontroler mówi Unifi jak mają się zachowywać. Gdy masz ich 100 czy 200 w sieci, to działają tak samo.

1 polubienie

Ale tylko jak masz komplet Unifi, negocjacje kanałów to ponadstandardowy feature. “Czysty” AP powinien być głupi, jak to określiłeś. “Magia” wchodzi dopiero od 2 urządzeń a osiąga pełny potencjał z kontrolerem.

1 polubienie

Dobre pytanie, też to tak zrozumiałem. Ale no gdzieś mimo wszystko pozostają wątpliwości … :confused:

Dobra byłem w domu i przemyślałem raz jeszcze możliwości jak to wszystko podpiąć. Zrobiłem też koncepcyjne diagramy jak wygląda sieć i jakie mam pomysły na jej rozbudowę. Najbardziej mi zależy by był dostęp do drukarki z obu sieci - wydaje mi się, że nie powinno być z tym problemu gdy DHCP będzie jedynie na routerze ISP (TP-Link), ale wolę się dopytać.
@roobal będę wdzięczny gdybyś znalazł czas i zerknął czy to się kupy trzyma.

Budżet jaki mam to podajże 520zł bez problemu, ale mogę dołożyć jeszcze ze stówkę.

Moje wątpliwości i pytania:

  • czy nie będzie problemu z drukowaniem z drugiej nowej sieci?
  • jaki switch dobrać - będą potrzebne 2 port (+1 wejściowy) bo chcę w tym miejscu gdzie kończy się nieużywany kabel zostawić możliwość podpięcia komputera stacjonarnego, a drugi dla routera Ubiquiti który dopiero zostanie poprowadzony
  • czy jeśli znajdę jakiś tani switch z PoE to potrzebna jest jakaś specjalna skrętka do tego by zasilić Ubiquiti czy też wystarczy najzwyklejsza?
  • czy nie wystarczy wdrożenie pomysłu pierwszego? Na dole nie potrzebuję wyciskać super prędkości czy mieć niskiego opóźnienia
  • który standard PoE wybrać? Nie mogę znaleźć informacji jaki jest wspierany przez Ubiquiti

Obecnie sieć wygląda następująco:

Pierwszy pomysł na modernizację:

Drugi pomysł na modernizację:

Jak chodzi o switcha bez PoE to myślałem o czymś najprostrzym typu taki TP-Link: https://www.x-kom.pl/p/519238-switch-tp-link-5p-ls1005g-5x10-100-1000mbit.html

Nie wykluczam, że modernizacja będzie postępować w dwóch etapach. Pierwszy etap to pierwszy pomysł, a drugi to drugi pomysł.

Wybierając Unifi zakładam, że kontroler będzie podpięty tylko raz podczas konfiguracji. Później nie mam możliwości mieć go wpiętego 24/7. Być może mógłbym go zostawić na PC, wtedy byłby widoczny raz na jakiś czas - prawie codziennie wieczorami.

Zapomniałem o jeszcze jednej rzeczy. Rozważam Unifi ponieważ jeśli się sprawdzi to być może za jakiś czas dołożyłbym drugiego na górę domu zamiast wifi z tp-linka. Wyłączyłbym wifi w tplinku i całe wifi zrobił na unifi - nadal bez stale wpiętego kontrolera.

Dlaczego wg Ciebie magia wchodzi dopiero od 2 urządzeń?

Mam dość intensywny czas teraz i ledwo mam czas zajrzeć na forum, ale spróbuję zapoznać się z Twoimi wątpliwościami i Ci odpowiedzieć.

1 polubienie

Rozumiem, doceniam już i tak Twoją pomoc. Również mam intensywny okres w pracy dlatego musiałem skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych ponieważ mało mam czasu na wejście głębiej w temat. A w pośpiechu mogę też coś źle zrozumieć.
Część rzeczy myślę, że już sam rozgryzłem chociaż nie było łatwo. Na przykład okazało się, że UAP AC LR występuje w dwóch wersjach, jedna wspiera tylko passive PoE, a druga od którejś wersji pPoE i PoE af :slight_smile:.

Na tym etapie nawet jeśli nie znajdziesz czasu w to zerknąć i tak jestem Ci mega wdzięczny za pomoc :slight_smile:.

Bo możesz włączyć uplink do oddalonych AP i stworzyć mesh.

Od siebie dodałbym jeszcze możliwość stworzenia jednej sieci centralnie zarządzanej z łatwą rozbudową - przynajmniej tak to wychodzi z informacji podanych przez @roobal i na necie.

Dlatego w sumie jestem zainteresowany Unifi bo jak się sprawdzi to pewnie dołożę drugiego i zrobię jedną sieć zamiast dwóch jak na schematach.

No tak.

@Fizyda tak są 2 wersje UAP AC LR, bierz tę drugą.

1 polubienie

Hehehe, łatwiej powiedzieć niż zrobić bo w sumie nikt nie podaje informacji o tym która ma na stanie :wink:. Unifi już czeka na mnie w paczkomacie, odbiorę i zobaczę jaka to wersja, oby z PoE bo switch też zamówiłem :confused:.

No i wszystko jasne. Nawet nie trzeba sprawdzać wersji he :slightly_smiling_face:. Teraz tylko jeszcze switch i prezent na święta gotowy :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Z postu:


wykreśliłem te pytania które wydaje mi się, że rozwiązałem. Pozostała głównie kwestia drukarki - zakładam, że działać będzie bo to w końcu ta sama podsieć będzie no i kabla. Niestety w przypadku kabla nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi czy to wystarczy zwykła skrętka czy może coś ala ekranowana z wtyczką z metalową ramką.

Jeśli chodzi o te wątpliwości które wykreśliłem to wybrałem TP-Link TL-SG1005P, czyli standard PoE - 802.3af, który wspiera również Ubiquiti.

Wystarczy.

Switch zawsze warto brać z zapasem portów :wink:

Ekran byłby potrzebny, gdybyś kładł kable obok elektryki. W innych przypadkach UTP wystarczy.

1 polubienie

No może jakby faktycznie odległość zbliżała się do tych 100m. Zazwyczaj jak nie ma silnego pola elektromagnetycznego, to wszystko działa. Z ekranowaniem jest zabawa.

Ważniejsze niż samo ekranowanie jest to, żeby kabel był miedziany nie aluminiowy.