Jak ugryźć - zwiększenie zasięgu WiFi

Zastanawiam się nad zwiększeniem zasięgu WiFi w domu i nie jestem pewny jak ugryźć temat. Nie chciałbym robić “obok” drugiej sieci WiFi, a tak by na cały dom była jedna, ale obsługiwana przez dwa routery.

Na routerze TP-Link TL-WR841N od ISP (do którego panelu mam dostęp) chciałbym mieć całą konfigurację sieci - tj. DHCP, Port Forwarding, MAC Filtering, hasło do WiFi.

Do tej pory nieszczególnie przeszkadzał mi słaby zasięg na parterze (router od ISP jest na piętrze). Do jednego miejsca na parterze internet był doprowadzony przy pomocy Access Pointa, który był nie używany. AP łączył się po WiFi i leżał w miejscu gdzie był zasięg i kablem od AP był poprowadzone internet do komputera.

Teraz pomyślałem by w miejscu AP dać jakiś router w trybie wifi bridge lub reapeater, który zwiększyłby mi zasięg sieci WiFi.
Pierwszą myśl miałem by po prostu użyć AP i połączyć go z typowym routerem WAN - ale to by mi zrobiło drugą sieć czego chciałbym uniknąć.

Jest jakiś sposób by przy użyciu względnie prostego routera głównego zrobić jakiś coś w rodzaju WDS?

Chciałbym kupić coś co ma specyfikację mniej więcej:
2,4/5Ghz, g+n+ac
Budżet to 350zł, ale jak coś do 450zł mogę dołożyć.

Generalnie nie chcę kupować 2 routerów, raczej nastawiam się na dołożenie drugiego - pytanie czy to jest wykonalne w względnie porosty sposób, jeśli obecny nie wspiera WDS?

Mesh, Mesh i jeszcze raz Mesh.

Ja posiadam zestaw Mesh od Tendy:
https://www.tendacn.com/pl/product/MW5s.html

Możesz użyć dwóch “kostek”, jak wystarczą.

Co do drugiego routera to nie kombinuj. Stworzy ci to drugie WI-FI, a tego nie chjcesz.

Możesz kupić jeszcze repeater, czyli przedłużacz, ale one zazwyczaj działają kiepsko - zwłaszcza te tańsze.

1 polubienie

Router powinien być możliwie centralnie, choć nie zawsze to możliwe.
Im dłuższa antena, tym lepszy sygnał. Tak ogólnie. Choć nie zawsze da się powiększyć antenę.
Istnieją repeatery, które przekażą sygnał dalej. Najlepiej je umieścić gdzieś pośrodku odległości między routerem, a komputerem. Z różnych modeli, lepiej wybrać taki o dłuższych antenach, wbudowane do środka zazwyczaj są marne. I jakiś w miarę markowy model, nie chińszczyzna no name.

Repeater stworzy drugą sieć i tam gdzie zasięgi sieci się pokryją (a zawsze będzie takie miejsce - bo inaczej repeater by nie funkcjonował) zaczynają się dziać cuda z urządzeniami mobilnymi, tzn. telefon złapie sieć o słabszym zasięgu tylko dlatego, że jest wyżej w priorytecie kolejności połączeń i będzie twardo do niej podpięty, albo przejdziesz do miejsca gdzie powinien przełączyć się drugą, ale dopóki nie zerwie mu połączenia, będzie usilnie próbował korzystać z niej.

Można próbować z AP ale wtedy tylko po kablu.

Repeater to jest niezłe rozwiązanie ale tylko dla stacjonarnych urządzeń. Nie wiem czy to z nimi masz problem z zasięgiem sieci?

1 polubienie

Ja mam ruter mikrotik plus AP UniFi (mieszkanie w bloku). Tylko to drogie rozwiązanie . Ale jak chcesz mieć dobrze to mesh lub moje roziązanie AP unifi to też jak masz kilka działa jak mesh tylko drogo.

To może Unifi AP AC LR? Przy tych urządzeniach można skalować sieć, tj. w razie potrzeby dokładasz kolejny AP i tyle. Masz jedną spójną sieć z roamingiem i do 4 SSID i możliwość zapięcia każdego SSID do osobnego VLAN.

1 polubienie

No właśnie w takim mniej więcej kierunku chciałbym pójść. Jednak WDS o ile dobrze rozumiem jest nieco bardziej elastyczny plus urządzenie można wykorzystać potem jako normalny router. Natomiast routery Mesh nie wszystkie, dodatkowo są stosunkowo drogie i jest mały wybór.

Minus WDS to jest problem przy przemieszczaniu się, jednak w moim przypadku podłączać będę głównie urządzenia statyczne do których nie chcę - lub nie mogę pociągnąć kabla.

Możesz coś więcej napisać? Nie mogę znaleźć mięsa na jakiej zasadzie to działa, ani jakiegoś przykładowego case-study. Z grubsza wygląda trochę jak urządzenie do budowania mesh o którym wspomniał @blumberplumber .

Żaden mesh tylko klasyczne rozwiązanie z wieloma punktami dostępowymi skonfigurowanymi w ten sam sposób i spiętymi ethernetem. Zobacz https://superuser.com/questions/122441/how-can-i-get-the-same-ssid-for-multiple-access-points

Mesh to jest raczej model P2P gdzie każdy punkt sieci mesh przekazuje sygnał dalej.

1 polubienie

Właśnie nie mam możliwości pociągnięcia kabla na parter i sygnał tam musi być poprowadzony bezprzewodowo i w ten sam sposób rozdystrybuowany.

Im dłużej się nad tym zastanawiam nie wiem czy przypadkiem najlepszą opcją jednak nie będzie zrobienia drugiej sieci na parter :confused:. Wtedy wystarczy drugi router WAN podpięty pod AP, który będzie podpięty do pierwszej sieci na piętrze.

Czyli repeater :slight_smile: chyba, że lokalnie dystrybuujesz sygnał już po kablu

1 polubienie

Nie lokalnie też chcę dystrybuować po WiFi - fakt jedno miejsce mogę podpiąć kablem, ale jeśli miałby on zostać to równie dobrze może zostać taka konfiguracja jaka jest obecnie.

Być może, nie wiem. Dlatego założyłem wątek by wiedzieć czego w ogóle szukać :stuck_out_tongue:. Wiem co chcę zrobić, ale nie wiem przy pomocy jakich gotowych urządzeń.

No to problemy jak w moim poście :slight_smile: Ogólnie tak czy inaczej potrzebujesz 2 kart sieciowych.

  1. pracująca w trybie AP client, łącząca się z “pierwotnym” wifi
  2. pracująca w trybie bridge, która rozsiewa sygnał jako nowa sieć

W repeaterach są one spięte w jednym urządzeniu ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby użyć 2 routerów wifi lub innych kombinacji z AP.

Zasadnicze pytanie brzmi - na ile irytujące będą dla Ciebie problemy związane z 2 sieciami? Może warto dla testu zamówić repeater, sprawdzić samemu jak Ci się widzi, a jak nie to w ciągu 14 dni konsumencko zwrócić?

1 polubienie

Jeśli dobrze rozumiem działanie repeatera to będę musiał konfigurować obie sieci - DHCP, mac filtering, port forwarding. A to jest coś czego chciałbym uniknąć.
Co do problemu z przełączaniem się urządzeń pomiędzy sieciami to nie ma problemu z tego względu, że praktycznie nikt nie używa w domu wifi w telefonach, a reszta urządzeń względnie statycznie ulokowana, tylko ja chodzę z laptopem po całej chacie :smiley:.

Pomysł dobry ale nie do zrobienia. Za rzadko bywam w domu :stuck_out_tongue:

Teoretycznie repeater nie powinien robić NAT więc powinien być przezroczysty. Tzn. niezależnie czy łączysz się z siecią macierzystą czy z siecią repeatera, za adresację i wszystko i tak odpowiada router macierzysty.

Hmmm to może faktycznie to by wystarczyło. Przerabiałeś temat w praktyce i możesz polecić jakiś konkretny repeater?

Na pewno na spokojnie wieczorem zbadam temat repeaterów na własną rękę.

Używałem ASUS RP-N12 N300 oraz Edimax EW-7438RPn Mini. Edimax z dobrym zasięgiem jest stabilny w trybie repeatera, natomiast jak zasięg jest słabszy to potrafi się dziwnie zachowywać. W jednej z piwnic gdzie montowaliśmy mój sterownik do nawadniania który bazuje na Raspberry Pi z WiFi sygnał powielony przez Edimaxa był na tyle niestabilny, że trzeba było zmienić tryb jego pracy z Repeatera na AP-bridge bodajże i do RPi dociągnąć się przez ethernet. Od tego momentu problemy się skończyły.

Asus natomiast działa zazwyczaj dobrze ale od czasu do czasu przydaje mu się solidny power-off, bo też po paru tygodniach zdarza mu się dziwnie zachowywać.

Nie wiem czy mogę je w jakiś sposób polecić, sam pewnie szukałbym jeszcze czegoś innego.

1 polubienie

AP Unifi mają wiele możliwości, mesh jest jedną z opcji. Unifi zarządza się z poziomu kontrolera Unifi. Kontrolerem Unifi może być dedykowany, sprzętowy Unifi Cloud Key, witualna maszna lub kontener, np. LXD z Linux czy apka uruchomiona na Windows.

Unifi zapewnia Ci między innymi do 4 SSID, każdy SSID może być w innym VLAN. Do tego kontroler posiada możliwość uruchomienia captive portal dla gości. Przydaje się, gdy znajomym chcesz użyczyć neta, ale nie chcesz, aby np. po tygodniu nadal mogli z niego korzystać.

Możesz też użyć mesh, głównie, gdy nie masz możliwości podłączenia wszystkich AP kablem sieciowym, jedyne co musisz, to je zasilić. W przypadku UAP AC LR niestety tylko zasilaczem lub switchem PoE, w przypadku Pro, możesz zasilać AP z AP, ale Pro to już kosztowna zabawa i raczej za drogie na domowe zastosowanie.

Inną opcją, jeśli masz sensownie wykonaną instalację elektryczną, to PLC. Wtedy zamiast kombinować z wifi, wds i repeterami czy meshami, podpinasz AP po instalacji elektrycznej.

1 polubienie

Mesh tak jak pisałem, w przypadku unifi stosuje się, gdy nie masz możliwości podłączenia AP do sieci kablem. AP w trybie mesh komunikują się ze sobą i wymieniają informacjami.

@roobal nic sensowniejszego niż Ubiquiti nie wymyśliłem. Zastanawiam się tylko czy dokładać do Ubiquiti UAP AC LR, czy może nie wystarczy Ubiquiti UAP AC LITE. Przepustowość 1200Mb/s powinna bez problemu wystarczyć.
Bardziej zastanawiam się nad dołożeniem do Ubiquiti UAP AC M ze względu na bardziej kompaktowy wygląd.

LR w oznaczeniu oznacza Long Range. W mojej opini Lite, nie ma to sensu. Przepustowość, przepustowością, LR oznacza zwiększony zasięg - mocniejszy sygnał, nie zwiększoną przepustowość.

Niestety bez wykonania pomiarów, to wróżenie z fusów. Możliwe, że wystaryczy Ci lite, a możliwe że nie. Niestety trzeba zrobić pomiary.

Kiedyś projektowałem sieć WiFi w pewnej firmie, gdzie było bardzo duże tłumienie i gdybym miał strzelać, bez pomiarów, to mógłbym się przejechać. Niestety sieci WLAN to bardzo skomplikowany temat i bez wiedzy jakie jest tłumienie i pomiarów ciężko pewnie powiedzieć co lepiej się sprawdzi. Na formu można tylko coś doradzić, podpowiedzieć, ale decyzję niestety musisz podjąć sam.

1 polubienie