Jak ukryć bad sektory

witam mam dysk posiada bad sektory chciałem wyłączyć albo ukryć uszkodzone sektory?

na danych mi nie zależy,

programy typu wdclear nie pomagają, macie propozycje?

Bad sektorów nie da się ukryć, a tym bardziej wyłączyć.

Uszkodzeń fizycznych nie można już naprawić.

Pozdrawiam.

Godny polecenia jest program HDD Regenerator jednak nie jest to program darmowy. Pobierając go i uruchamiając bez dokonania zakupu możesz nim usunąć tylko pierwszy napotkany błąd. Pozostałe błędy dysku (jeśli jest ich więcej) można usunąć tylko zarejestrowaną wersją.

szkoda dysku ;( 60gb do laptopa 7200 obrotów w testach ma około 38-42MB/s odczytu szybki dysk!!

jak zrobić partycję tylko na tych dobrych sektorach?

ysiulec - nie tak prędko ze stanowczymi opiniami :wink:

Proponuję jednak poczytać o tym programie:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=138436

sdar nie wiem jak tobie ale mnie się nie udało nim naprawić owego pierwszego błędu, wywalało że to jest wersja demo i na tym koniec…

Ja nie korzystałem z wersji demo tylko z pełnej wersji więc nie miałem tego problemu. Informacje o działaniu wersji demo czerpałem z opisu programu na stronie producenta

Tak więc ogólnie rozróżnia się dwa typy bad sektorów

Uszkodzenia Fizyczne

Fizyczne bad sectory powstają w wyniku mechanicznych uszkodzeń powierzchni talerza, na przykład przy upadku dysku, silnego wstrząsu lub po prostu w czasie pracy. Głowica wtedy uderza o talerz i powstaje uszkodzenie nośnika. Ten rodzaj bad sektorów jest nie do naprawienia. Przy formatowaniu lub skanowaniu sektory zostaną zaznaczone jako uszkodzone i dysk nie będzie na nich zapisywał danych. Zdarzają się także uszkodzenia wynikające ze starzenia sie nośnika i w takim wypadku należy jak najszybciej wymienić dysk, ponieważ grozi to utratą danych.

Uszkodzenia Logiczne

Są to uszkodzenia powstałe na skutek nieprawidłowej pracy programów, błędów w oprogramowaniu lub wyłączania zasilania w trakcie pracy dysku. Powodują one niemożność odczytania sektora i często towarzyszą im zagubione klastry i skrzyżowane pliki. Te drugie to dokumenty zajmujące ten sam klaster, a pierwsze to klastry widziane przez system jako zajęte lecz w rzeczywistości są wolne.

Tak więc Fizyczny bad sektor jest nie do odzyskania domowym sposobem lecz jeśli bad sektor jest logiczny to już na 99% da się taką usterkę naprawić;)

Polecam ci pobrać sobie Boot CD

Znajdziesz tam spory wachlarz narzędzi i programów które mogą ci pomóc w naprawie dysku…i nie tylko

Osobiście polecam program Active Kill Disk 1.1 wyczyści doszczętnie twój dysk można by powiedzieć że namagnesuje od nowa każdy sektor …lecz zanim go użyjesz skopiuj wszystkie cenne dane na inny nośnik (dysk) bo po tej operacji już nie odzyskasz danych…

Po skończeniu czyszczenia które troszkę trwa (zależne od wielkości dysku) możesz prze skanować swój dysk jednym z dostępnych tam programów specjalnie stworzonych dla danej marki dysku:

Western Digital

Fujitsu HDD

Maxtor

Samsung HDD

Seagate

Hard Disk Tools


Hard Disk Diagnostic Utilities

Seagate Seatools Desktop Edition 3.02

Western Digital Data Lifeguard Tools

Western Digital Diagnostics (DLGDIAG) 5.04f

Maxtor PowerMax 4.23

Maxtor amset utility 4.0

Maxtor(or any Hdd) Low Level Formatter 1.1

Fujitsu HDD Diagnostic Tool 6.61

Fujitsu IDE Low Level Format 1.0

Samsung HDD Utility(HUTIL) 2.02

Samsung Disk Diagnose (SHDIAG) 1.28

IBM/Hitachi Drive Fitness Test 4.08

IBM/Hitachi Feature Tool 2.01

Gateway GwScan 3.15

ExcelStor’s ESTest 3.80

MHDD 4.6

WDClear 1.30

HDD Regenerator 1.51

to recover a bad hard drive

Ontrack Disk Manager 9.57

Disk Test/Format/Maintenance tool.

Norton Disk Doctor 2002

a tool to repair a damaged disk, or to diagnose your hard drive.

Norton Disk Editor 2002

a powerful disk editing, manual data recovery tool.

Active Kill Disk 1.1

Securely overwrites and destroys all data on physical drive.

HDAT2 4.5

main function is testing and repair (regenerates) bad sectors for detected devices

SmartUDM 2.00

Hard Disk Drive S.M.A.R.T. Viewer.

Victoria 3.33

a freeware program for low-level HDD diagnostics

Nie jestem pewien ale Norton Disc Doktor mial opcje “oznacz bad sektory”.

Sprowadzalo sie to do tego ze nie mozna bylo nic w tym miejscu (sektorach) zapisac.

Sprawdz w kazdym razie za pomoca tego softu gdzie wystepuja bad sektory. Byc moze uda sie stworzyc takie partycje na ktoruch one wystepuja a potem je ukryc w celu “nie uzywania” :stuck_out_tongue: