Jak ustawić pamięć wirtualną przy 12 GB RAM?

(hatezit) #1

Witam,
Dziś zainstalowałem sobie kolejną kość pamięci i mam 12 GB RAM. Na dysku miałem wolnego miejsca ok 30 GB, teraz, 22,7GB. Jak ustawić, aby te gigabajty wróciły? Co do wielkości dysków, to mam po 500GB a karta graficzna ma 1GB pamięci.
W ustawieniach mam napisane, czyli w pamięci wirtualnej, że mam 12285 MB. Nie chcę wyłączać pliku stronicowania, bo nie chce mieć błędów przy korzystaniu z programów, a przeważnie korzystam z firefox, chrome i czasem otwieram 3 przeglądarki jednocześnie. Też używam Visual Studio 2012 do C#, też Xampp, i wielu programów, w tym pdf.

(Astor44) #2

Ustaw obie wielkości (rozmiar początkowy i maksymalny) na powiedzmy 4096 MB i chyba będzie OK.

(hatezit) #3

Napisałeś chyba a wolę pewnej odpowiedzi:)

(Astor44) #4

Ponieważ to jest do sprawdzenia! Po prostu. Pewne to będzie 12288 MB, ale po co przesadzać? Szkoda miejsca na dysku.

(bachus) #5

Spokojnie 2-4GB. Architektura Windows nie lubi całkowitego wyłączania pliku stronicowania.

(hatezit) #6

Zmieniłem i mam 30 GB:) Tylko jest jedno ale, firefox uruchamia się tak jak miałem 8GB, czyli wolniej, niż jak miałem domyślnie ustawione. A jak bym miał nie 4096 a o 1 GB więcej ustawione przy min i max, to ile by mi zjadło giga? Jest jakiś do tego program, który oblicza?

(bachus) #7

Coś mi się nie chce wierzyć z tym FF. 12GB + 4GB PageFile powinno wystarczyć nawet :slight_smile:

(hatezit) #8

Ja typ pamięci mam CL9 1333MHz, może dlatego tak mam, tylko, że ta nowa co dziś dałem jest seria Kingston jak reszta, ale seria HyperFury.

(kowgli) #9

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jakich aplikacji używasz. Generalnie im mniej, tym lepiej.

(hatezit) #10

Przeważnie używam tych, co w pierwszym poście napisałem. Np: Xampp + heidiSQL+ Notepad++ + Firefox + dokument pdf.
Na pewno nie chce, gdy uruchamiam visual studio 2012+ pdf i monit błąd systemu, czy za mało pamięci. Takich komunikatów nie chcę a mam łącznie z danymi na dysku C: 86GB, reszta na dysku E:

(Astor44) #11

No więc zaznacz Rozmiar niestandardowy w oknie Pamięć wirtualna i wpisz tam obie wielkości takie same (rozmiar początkowy i maksymalny) na 4096 MB i będzie OK. Zatwierdź zmiany i restart komputera.

(hatezit) #12

Tak zrobiłem i napisałem dla początkowego i maksymalnego 4096. Jak patrzę w menedżer zadań, to jak mam firefox + xampp, to mam ok 3,70GB a na 4GB, to nie dobrze. Zastanawiam się nad ustawieniem po 6144GB.

(daras28-82) #13

Zostaw domyślnie.
Nie ma potrzeby zmieniania.

(hatezit) #14

Gdybym zostawił domyślnie, to bym miał to samo, o czym pisałem w pierwszym poście, czyli strata ok 8 GB na C.

(daras28-82) #15

Mogę zapytać czemuż te 8GB robi ci taką różnicę?
Masz 32GB SSD czy jak?

(witek-pl) #16

Przy 8GB na lapku mam ustawione na sztywno 512MB wirtualnej, raz przy jakiejś wymagającej RAMu grze wyskoczył mi monit o zbyt małej ilości pamięci…

(hatezit) #17

Niby 8 GB to nie dużo, ale nie chce tyle tracić. Dysk mam zwykły o pojemności 500GB, ale na C mam 86GB ustawione a reszta na E. Dlatego napisałem, że może na sztywno ustawię dla początkowego i maksymalnego po 6144MB.

(witek-pl) #18

@hatezit chyba mnie źle zrozumiałeś. Ja w laptopie mam 8GB fizycznego RAMu i do tego mam ustawione 512MB wirtualnej…

(hatezit) #19

Witek, ja dałem odpowiedź użytkownikowi daras28-82:)

(daras28-82) #20

Podłacz pendraka, ustaw go jako “ready boost”.
4GB wystarczy, byle był w miarę szybki i najlepiej na USB 3.0.
System wykorzysta jego zamiast dysku.
Dysku ci nie zajmie a dodatkowa korzyść to szybszy dostęp do danych na flashu.