Jak usunąć GRUB-a z dysku z Windowsem 10?

Witam

 

Próbowałem jakiś czas temu zainstalować Ubuntu na czystym dysku, ale po instalacji wyświetlał się komunikat “Missing operating system”. Odłączyłem dysk z Linuxem i było dalej to samo, ale w końcu udało mi się uruchomić Windowsa z SSD, ale teraz się ciągle dwa razy odpala GRUB i muszę wpisywać “exit” żeby mi załadowało Windowsa. Przy instalacji pamiętam, że jako dysk z programem rozruchowym wybierałem ten, na którym chciałem zainstalować Ubuntu. Jak teraz usunąć tego GRUB-a, żeby Windows mógł się normalnie uruchomić?

Program - TestDisk

opis czynności do usunięcia GRUB-a

Kurcze nie jestem pewien na 100% było do już dosyć dawno, ja zrobiłem tak że zainstalowałem ten program: http://www.dobreprogramy.pl/AOMEI-Partition-Assistant,Program,Windows,33871.html cyt: “naprawia błędy w głównym rekordzie rozruchowym (MBR) i całkowicie go odbudowuje”

 

Pamiętam że tam w opcjach było takie coś “odbuduj MBR” i po restarcie wszystko wróciło do normy, ale poczekaj jeszcze niech się inni wypowiedzą.

Odbudowanie MBR-a w AOMEI nic nie dało. :expressionless:

A, jeszcze dodam na wszelki wypadek, że ten dysk to dysk GPT, bo pod Win10 jest. :wink:

GRUB w takim układzie powinien być na partycji z katalogiem /boot i minimalny loader na EFI. W przypadku UEFI powinno dać się wybrać domyślny system w menu UEFI.

Tak wyglądają moje dyski. :wink:

screen.png

Dokładne opisy:

http://traxter-online.net/testdisk-photorec-odzyskiwanie-danych/

i filmik:

na Youtube

W TestDisku jak wchodzę na swój dysk SSd z Windowsem to nie opcji “MBR Code”, ponieważ dysk jest sformatowany na EFI. Powinienem wchodzić przez rodzaj tablicy Intela?

Poniżej [Intel] jest

[EFI GPT] EFI GPT partition map…

to wybierz.

Zainstaluj program EasyBCD:

http://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Program,Windows,12231.html 

 

Skoro nie ma linuksa, to Gruba możesz usunąć - w tym programie.

Hmm… EasyBCD już używałem, ale wtedy to było do łączenia starego Windowsa z nowym. :slight_smile:

Hmm… jak dokładnie co mam zrobić? :expressionless: Bo wątpię, żeby chodziło o nadpisanie MBRa… :expressionless:

W przypadku UEFI i GPT łatwo usunąć GRUBa.

Wystarczy, że z USB/CD odpalisz Linux’a i podmontujesz partycje EFI, a następnie usuniesz “grubx64.efi”.

W moim wypadku GRUB znajduje się na drugim dysku (sdb) na partycji EFI.

(u Ciebie według screena będzie to /dev/sda2 , ale upewnij się sprawdzając w fdisk - powinna mieć typ “System EFI”)

fdisk -l

 

Jak widzisz u mnie partycja EFI to: /dev/sdb1, więc dalej będę się odnosił używając /dev/sdb1 - u siebie podstaw tak jak Ci fdisk wskazał!

A więc tworzę katalog w /home:

mkdir efi

Następnie montuję partycję EFI w nim:

sudo mount /dev/sdb1 efi

Potem trzeba odszukać plik “grubx64.efi”

Spectacle.Lh1733.png

U mnie ścieżka wygląda natępująco: efi/EFI/Manjaro/grubx64.efi

Teraz wystarczy usunąć plik “grubx64.efi”:

sudo rm grubx64.efi

Odmontowujesz partycję EFI:

cd ~/

sudo umount efi

Uruchamiasz komputer bez podłączonego dysku, a następnie drugi raz uruchamiasz z już podłączonym dyskiem twardym.

UEFI BIOS aktualizuje sobie wpisy bootowania i Windows uruchamia się już bez udziału GRUBa :slight_smile:

 

Dzięki wielkie. Spróbuję. :slight_smile:

 

Bez podłączonego dysku z Windowsem czy Linuxem (obstawiam to drugie :wink: )?

Z Windows :slight_smile:

Ok :slight_smile: Dzięki :slight_smile:

Jeżeli masz tam też plik “shimx64.efi” to też możesz usunąć, bo jest to plik bootujący Ubuntu w trybie Secure Boot (jeżeli jest włączone).

Ok :slight_smile: A jeśli ten GRUB jest na konkretnej partycji, to nie mógłbym jej całej usunąć po tych zabiegach?

Nie, bo z tej partycji korzysta też Windows ^^ BCD jest w folderze Microsoft, a bootloader Windows w folderze “Boot”  (bootx64.efi)

Jeżeli ją usuniesz to UEFI nie zbootuje Ci Windows.

Ok :slight_smile: