Jak włączyć dźwięk 5.1 na laptopie i innych urządzeniach

Witam mam komputerowe głośniki Logitech x-530 i system na laptopie windows 8. W opcjach dźwięku nie mam nigdzie opcji żeby włączyć głośniki 5.1 Podłączam tylko jeden czarny jack głośników w miejsce słuchawek w laptopie i to samo robię w telewizorze. Ani w tv ani w laptopie nie mogę znaleźć jakiś opcji które by przełączyły dzwiekna wszystkie 5 głośników. Graja tylko 2 tylne głośniki. 

 

Jedyne co znalazłem w ustawieniach dźwiękowych to konfiguracja glosnikow a w nich niedostępna opcje głośników przestrzennych :

 

ustawiłem w KMPlayerze opcje 3/2+sub i po włączeniu filmu nadal słyszę z tylko 2.

post-2245-0-07273900-1388955300_thumb.jp

zapytaj jasnowidza to ci odpowie skoro nie jesteś łaskaw napisać jaki laptop,

 

w większości obecnych laptopów brak jest wyjść mini jack na system 5.1 (powinny być trzy wyjścia) nie mówiąc już o audio optical (nazwij to jak chcesz, oszczędność, skąpstwo, głupota), zazwyczaj jest tylko audio out i mic in, więc odpowiedź jest taka że nie podłączysz systemu wielokanałowego, natomiast dźwięk wielokanałowy masz dostępny poprzez wyjście hdmi więc możliwy do uzyskania gdy masz jakikolwiek nowszy amplituner… 

Przepraszam Lenovo G500 io rzeczywiscie mam tylko jedno wejscie na mini jacka. hmm slyszalem o jakis zewnetrznych kartach dzwiekowych nie wiem jak to dziala ale podobno jest cos takiego patrze na allegro wrzuce przykladowe urzadzenie http://allegro.pl/creative-x-fi-sb-surround-5-1-pro-karta-dzwiekowa-i3848097624.html

zostaje opcja tak jak mowisz jeszcze moze z tym hdmi? mam w tv hdmi i w laptopie ale czy koniecznie trzeba miec amplituner? jest to pewnie drozsza impreza a ja nie mam amplitunera

a co z takim czyms jak zewnetrzne karty dzwiekowe? moze np takie cos kupic? oplaca sie takie cos ? i do tego jakos podlaczyc glosniki a taka karte zewnetrzna polaczyc raz z tv a raz z laptopem ??

a moze jakis rozgaleznik mini jack ?

cos takiego znalazlem na allegro http://allegro.pl/rozgaleziacz-jack-3-5mm-stereo-wt-2xgn-prolink-i3798950080.html

Proszę korzystać z opcji Edytuj , zamiast pisać post pod postem.

rgabrysiak

Rozgałęźnik nie załatwi sprawy. Również kombinowałem z różnymi rzeczami typu adaptery jack łączone w dwa itd. Sprzęt Asus N56VZ z głośnikami Logitech X-540. Rozwiązaniem, które w 100% jest satysfakcjonujące to zakup zewnętrznej karty dźwiękowej. Na swoim przykładzie mogę polecić Creative sound blaster pro x-fi 5.1, adapter w zestawie pod głośniki, kino domowe też spokojnie podepniesz.

tylko mysle tak ze karta zewnetrzna to 200zl okolo. czy moge do swojego lenovo g 500 z karta nie sound blastera kupic obojetnie jakiej firmy karte? wszystkie podejda?> czy dzwiek bedzie lecial z kazdego glosnika to samo czy przez taka karte bedzie podzielony na poszczegolne dzwieki z poszczegolnych glosnikow ?

 

a co z amplitunerem? bo jakbym dorwal jakies uzywany to koszt okolo 400 zl a mozna na przyszlosc poszniej poszukac kolumnt jakis i podlaczyc juz na dluzszy czas?

 

dziek iza odzew ciezko czegos sie dowiedziec wszyscy milcza a ja jestem w kropce temat audio jest mi kompletnie obcy…

Sound blaster, o którym wspomniałem wyżej to koszt plus minus 200 złotych. Możesz do swojego laptopa kupić dowolną zewnętrzną kartę dźwiękową (np Asus Xonar) z interfejsem usb - podłączysz ją przez ten port tak samo jak myszkę czy pendrive. Warto spojrzeć zgodność z używanym przez Ciebie systemem, sound blaster jest certyfikowany np. z windows 8.1. Spróbowałbym jeszcze w Twoim przypadku takiej dość kombinatorskiej metody, co prawda u mnie ona nie działa aczkolwiek u znajomej tak. Potrzebowałbyś 2 x rozgałęźnik jack (koszt koło 5zł), który wygląda tak: http://obrazki.elektroda.pl/3861744400_1373145001.jpg wtedy wkładasz jedno w drugie i masz możliwość wpięcia 3 przewodów. U mnie, gdy podłączę głośniki pod telewizor kablem aux, do tego odpowiednia przejsciówka na jacki i te dwa rozgalęźniki które podałem powyżej - wszystkie 5.1 głośników gra jak pod amplitunerem z kina domowego. Co prawda swoje logitechy używam wyłącznie pod laptopa, aczkolwiek sprawdziłem i działa taka plątanina przejściówek pod telewizorem. Jeśli chcesz, mogę zrobić Ci zdjęcie jak to wygląda u mnie. Tak w ogóle, to co właściwie chcesz zrobić? Połączyć głośniki pod komputer czy coś innego w końcu?

mi chodzi tylko o to ze mam tv na ścianie i pod nim mam laptopa na szafce. Na tej szafce mam tez 5 glosnikow i subwoofer. Oglądając wszelkie filmy podpinam hdmi z  laptopa do tv i sobie leży komp na szafce. Wszystko jest dobrze tylko głośniki graja tylko 2 (głośniki są podłączone do tv bo czy to filmy z laptopa czy sama tv to chyba wygodniej ze podpięte są pod tv )  chciałbym zrobić coś żeby podłączając laptopa do tv czy to oglądając porostu tv bez podpinania laptopa  używać wszystkich 5.1 glosnikow. 

Ok, teraz w pełni Cię rozumiem. Przerabiałem dokładnie to samo, gdy miałem PC’a. Pod koniec jego żywota używałem go właśnie jako ‘magazyn multimedialny’. Sposób jest prosty, nie potrzeba Ci żadnych dźwiękówek zewnętrznych (są potrzebne jedynie do podłączenia głośników pod LAPTOPA), skoro zależy Ci aby głośniki były podpięte pod telewizor. Są dwie metody podłączenia komputera pod telewizor, hdmi i tradycyjny kabel ‘do monitora’, ten pierwszy, którego używasz transmituje obraz i dźwięk ale tylko w systemie dwukanałowym. Drugi sam obraz. Z uwagi na to, że używasz hdmi pozostaje tylko podłączyć kable aux pod telewizor, następnie odpowiednią przejściówkę jack a jako trzecie łącze te dwa rozgałęźniki jack, o których wspomniałem w poprzednim poście. Jeśli jest to dla Ciebie trochę zagmatwane, jutro w godzinach popołudniowych mogę Ci popodłączać te kable u siebie i zrobić zdjęcie jak prawidłowo powinno to wyglądać. Testowane, 100% działa. Pozdrawiam.

jeżeli będzie działać i koszt to kilkanaście złotych to prosiłbym Cie serdecznie o to aby pokazać taki schemat. Myślę ze rozumiem. potrzebuje 2 przejściówek które wkleiłeś wyżej w linku. połączyć  je razem i do nich 3 kable z glosnikow i wpiąć do tv. nie rozumiem tylko po co ten kabel AUX, w google widzę różne takie kable aux wiec nie jestem pewien jaki ja potrzebuje i w sumie po co :slight_smile: jak dla mnie to rozumiem to ze 2 przejściówki podpięte pod tv sa potrzebne do dźwięku 5.1 mam teraz podobnie podpięte ale bez przejściówek bez  których nie podlaczajam 2 kabli z glosnikow i to przez to nie mam 5.1. gdy będę podpinał laptopa po hdmi to dźwięk na głośniki i tak będzie szedł po tv wiec przejściówki mam nadzieje będą działać. Gdy będę oglądać tv to przejściówki będą działać. Tylko potrzebuje wytłumaczenie co z tymi aux kablami i które to dokładnie musza być.

 

Mam jeszcze pytanie do konsoli PS3 czy to będzie działać tak jak laptop? podłączam konsole pod tv kablem hdmi wiec dźwięk powinien być 5.1 jak będę mieć te 2 przejściówki z tv na głośniki ? dobrze rozumiem ?

Ja miałem zrobione tak jak opiszę dokładnie poniżej i daję gwarancje, zę działa. Wedle wlasnych połączeń, bo mówisz, że masz już teraz podpięte tylko na jednego jacka, pominiesz ewentualnie jakieś ogniwo i będziesz miał mniej kabli. Tak czy inaczej już nakreślam ogólny wygląd sytuacji:

HDMI jest kablem wejściowym wizja, dźwięk, a kabel AUX jest potrzebny do wyprowadzenia dźwięku z telewizora na inne zewnętrzne urządzenie, w tym przypadku głośniki. Dlatego będzie Ci niezbędny do prawidłowego podłączenia sprzętu, jeśli nie masz innego podpięcia.

A więc tak, potrzebne Ci będą

1.kabel aux wpinasz do telewizora - są to te dwa czerwono białe kable o takich samych końcach zakończonych wejściem

2.przejsciówka z aux na jack

  1. 2x rozgałęźnik jack - jest konieczny, ponieważ gdy podepniesz tylko jeden jack od głośników uzyskasz dźwięk 2.1 a zależy nam na 5.1 dlatego każdy z trzech kabli musi zostać podłączony. Kupisz go chyba w każdym sklepie rtv-agd.

Co do Twojego pytania dotyczącego konsoli…Ja posiadam dekoder podpięty hdmi pod telewizor i każdy głośnik gra, więc sytuacja powinna wyglądać analogicznie w Twoim przypadku.

Zrobiłem dwa zdjęcia, jedno z połączonymi kablami a drugie ‘rozebrane na części’ http://www.aukcjoner.pl/gallery/015501020-.html#I1

wszystko wiem zabieram sie za zakupy :slight_smile: moze na allegro mi sie uda znalezc skelp ktory ma to wszytko :slight_smile: dzieki wielkie dam znac pewnie w nowym tygodniu co z tego wyszlo :slight_smile:

Sklepy rtv powinny mieć wszystkie potrzebne Ci elementy, nie wiem tylko jak z tą przejściówką z aux na jack i czy w ogóle będziesz jej używał. Tak czy inaczej, powodzenia i mam nadzieję, że wszystko będzie tak jak masz w zamyśle. Pozdrawiam.

tak sobie myślę czy nie mogę kupić tylko przejściówek? spiac je i podpiac do nich wszystkie 3 wejścia z glosnikow i je bezpośrednio do tv później bez tych kabli aux? po co to aux jaka to role robi ? czy skoro puszczam po hdmi z laptopa, po hdmi z konsoli to na wyjściu nie wystarczy mieć tylko przejściówek spiętych i glosnikow do nich?

 

 

teoretycznie sobie odpowiedziałem ze chyba podpinaj ac w miejsce słuchawek w tv nawet 2 spiętych przejściówek z podpitymi 3 kablami glosnikow nie uzyskam 5.1 dźwięku. Uzyskam go jeżeli moje audio będzie wychodzić z kabla AUX do przejściówki a później do jackow podpiętych do przejściówki itd ? dobrze mydle ?

Wiesz co, pytanie całkiem sprytne, punkt dla Ciebie. Nie mogę Ci dać gwarancji, że same dwie przejściówki jack wpięte jedno w drugie w wejście słuchawkowe w telewizorze dadzą Ci dźwięk 5.1. Niestety nie mam możliwości sprawdzenia tej kombinacji, ponieważ głośniki mam dość daleko rozstawione od telewizora a ich przemeblowanie to grubsza robota. Sprawdziłem natomiast tą kombinację podłączając jacki do telefonu, w końcu to także ‘wyjście słuchawkowe’. Efekt jest taki, że gra każdy głośnik, w związku z tym zanim kupisz kable aux i przejściówki z nich na jack spróbuj tego sposobu o którym pisałeś. Kable możesz zawsze później dokupić, jeśli nie będzie działać. Zawsze lepiej spróbować rozwiązać problem minimalnym nakładem funduszy, bo i po co ładować się w kable.

dokładnie tak zrobię najpierw te rozgalezniki kupie sobie na allegro one gorsze kosztują poczekam sobie az dojdą nie pali sie :slight_smile:

Dodane

w czwartek wieczorem kupione za 6zl 2 sztuki

http://allegro.pl/adapter-jack-3-5mm-wtyk-2x-jack-3-5mm-gn-gold-i3843254491.html

dzis juz listem ekonomicznym ze skrzynki wyjmowałem :slight_smile:

podłączyłem według schematu i głośniki wszystkie graja :slight_smile: narzazie testowane na kablowce wiec raczej wszystko w każdym głośniku to samo. Ciekawy jestem czy jak włączę jakiś film 5.1 przez kompa to na głośniki tez się podzieli głos czy będzie po prostu kopiowany, ale to dziś w nocy testy:)

Dodane

dziwek mam jednak “po kopiowany po głośnikach” czyli w każdym leci to samo. Zastanawiam się czy jest możliwe jakoś podłączyć to żeby mieć rożne dźwięki na odpowiednich głośnikach ? w sensie takie prawdziwe 5.1? narzazie podłączam przez 2 przejściówki do jacka w tv. Może te chinche i przejściówka jack chinch zapewni mi taki efekt?

twoja karta dźwiękowa nie obsługuje 5 kanałowego dźwięku, kup kartę dźwiękowa (zewnętrzną) i nie wydziwiaj :slight_smile:

Hej,

Dziwne by było, gdyby dźwięk nie był kopiowany - przecież przez złącze stereo przekażesz sygnał analogowy tylko dla dwóch kanałów. Więc nawet jak podłączysz 15 przejściówek, to zawsze będzie to taki sam sygnał.

Pozdrawiam,

Dimatheus

2 posts were split to a new topic: Jak włączyć dźwięk 5.1 na laptopie i pozostałych urządzeniach