Jak włączyć dźwięk 5.1 na laptopie i pozostałych urządzeniach

Przeczytałam wszystko i mam gorąca prośbę, pomóżcie i mi, prosze!
Mam rzutnik, laptop hp, i głośniki 5 sztuk plus subwoofer, wszystkie kable idą z amplitunera, kable mam w ścianach i do głośników. Podłączony głos z amplitunera mam Jackiem do laptopa. Działają tylko dwa głośniki. A chciałabym, żeby działał 5, jak u kolegi wyżej. Obraz idzie z laptopa do rzutnika kablem vga. Jak i co powinnam zrobić, żeby we wszystkich głośnikach był ten sam głos?

Skoro przesyłasz dźwięk stereo, to wzmacniacz go wzmacnia i nic więcej, do tego przecież służy. Poszukaj w ustawieniach wzmacniacza czy jest jakaś opcja zmostkowania tylnych kanałów (chociaż wątpię), ale moim zdaniem jest to totalnie bezsensowne, bo dźwięk będzie zaburzony / scena będzie niemożliwa do zlokalizowania.
ps.
Poprzednich wpisów w temacie nie chce mi się nawet czytać, bo jest sprzed 6 lat, ale na pewno informacje tam są podobne. Nie lubię takiego odgrzebywania :stuck_out_tongue_winking_eye:

Przeniosłem do nowego tematu. Nie podpinaj się pod cudze wątki tylko zakładaj swój.

Hej,

Na początek podaj jaki to dokładnie laptop, z jaką kartą dźwiękową i z jakim wzmacniaczem go łączysz.

Pozdrawiam,
Dimatheus

W zasadzie nie ma większego znaczenia jaki to laptop, bo nie spotkałem jeszcze żadnego, który miałby wyjście cyfrowe i to przez jacka. Jeśli już to jaka zewnętrzna karta dźwiękowa, jakim programem odtwarzany materiał i jaki to materiał, pod jakie złącze w ampie się wpina.
Ale stawiam dolary przeciw orzechom, że wyjście analogowe stereo z laptopa wpięty w jakiś mikrofon, albo inny aux :smiley:

A tu się mylisz, ponieważ na przykład taki lapek 10 letni jak mój - Acer Aspire 5738 ma wyjście cyfrowego dźwięku na zwykłym wyjściu (mały jack).
obraz

O prosze! Człowiek całe życie się uczy i umiera głupi :wink:

Więc ważne jest w takim razie jaki ma model laptopa, jaki wzmacniacz i oczywiscie na końcu odpowiednie ustawienia, tak wyjścia dźwięku cyfrowego z laptopa, ustawieniu wzmacniacza, samego źródła dźwięku (w jakim systemie jest sam materiał odtwarzany z lapka ) …więc jest możliwość, aby po odpowiednim skonfigurowaniu miała pełne 5.1 na głośnikach.
Poza tym odpowiedni kabel to podstawa.
Tutaj jack optyczny (laptop) z wejściem na wzmacniacz (amplituner).
Ale to oczywiście zależy od wzmacniacza, jaki zastosować.

https://allegro.pl/oferta/kabel-toslink-mini-toslink-jack-optyczny-spdif-3m-8202777927

Można podłączyć również przewodem analogowym (w zależności jakie wejście obsługuje amplituner) oraz jaki rodzaj wtyku obsługuje laptop (czteropolowy czy dwu). Tutaj z dwupolowym przykład takiego kabla.

https://allegro.pl/oferta/przylacze-kabel-spdif-jack-wtyk-rca-cinch-1-50m-7204958045

2 polubienia

No też dorzucę, że mój stary - też, a jak - Acer Aspire 6930G ma wyjście optyczne dźwięku, dokładnie tak, jak pisze @cyngiel_1. :slight_smile: Masz już więc dwa przypadki.

Też tak obstawiam, ale wolę, żeby użytkownik napisał, co i jak chce połączyć.

Dokładnie!

1 polubienie

Tak jak kolega @Dimatheus napisał, niezbędne są informacje, jaki dokładnie sprzęt posiada koleżanka, aby móc dać precyzyjną odpowiedź.