Jak włączyć podświetlanie klawiatury w laptopie Asus?

Nie dawno mój Laptop Asus GL552VW - DM777T był w serwisie komputerowym. Ponieważ system Windows 10 był instalowany od nowa to teraz nie mam podświetlanej klawiatury. Zainstalowałem sobie sterownik ATK Package (Asus Keyboard Hotkeys) i klawiatura zaczęłą się podświetlać ale na kolor biały. - Tak jak to widać na zdjęciu drugim. Wiem, że przed oddaniem do serwisu podświetlało mi klawiaturę na kolor czerwony. - Tak jak to widać na zdjęciu pierwszym.

Czy ktoś z Was może mi pomóc i powiedzieć jak włączyć kolor podświetlenia klawiatury czerwony ?

Ktoś mi mówił, że to się w biosie ustawia. Ale nie mam pojęcia gdzie dokładnie. Czy to trzeba mieć jakieś specjalnie oprogramowanie ? - Chociaż nie pamiętam, żebym jakieś oprogramowanie posiadał do zmiany kolorów podświetleń klawiatury. Czy ktoś może mi pomóc w tej sprawie ?

Ps. Dlaczego gdy pisząc na klawiaturze laptopa gdy dam literkę „ż” to otwiera mi to: Geforce Experience ? - tak jak na screenie to widać. Jak zrobić, żeby tak się nie działo ?

Zainstaluj pierw ATKPackage (ATKACPI driver). Następnie zainstaluj ROG Aura, po uruchomieniu ROG Aura będziesz mógł sterować podświetleniem klawiatury.

BTW: Serio? Oddałeś laptopa do serwisu w celu zainstalowana na nowo systemu Windows 10? Instalacja systemu to nic trudnego, a od dawna wiadomo że większość serwisów nie bawi się w instalację dedykowanych sterowników i oprogramowania.

Co do uruchamiania GeForce Experience skrótem to zmień skrót klawiaturowy na inny zgodnie z opisem.

1 polubienie

@Narv Powiedz mi proszę skąd pobrać mogę ten driver ATKPackage (ATKACPI driver) ?
I czy to jest coś innego jeszcze niż to co mam zainstalowane już - czyli: ATK Package (Asus Keyboard Hotkeys)
Pobrałem ROG Aura Core ale ten program nie obsługuje mojego modelu laptopa. Z resztą wcześniej przed oddaniem do serwisu nie miałem tego programu i klawiatura laptopa mi się świeciła na czerwono.

Czerwony kolor jest ustawiony domyślnie, u mnie było tak samo ale mam inny model ASUS-a ROG z podświetleniem klawiatury RGB. Z recenzji modelu, który posiadasz wynika że “Nie można zmienić barwy z czerwonej”, biały może być wynikiem braku zainstalowanego sterownika ATKPackage. Można pobrać tutaj. Zobacz czy po zainstalowaniu tego sterownika i ponownym uruchomieniu laptopa (poprzez Menu start -> Uruchom ponownie - a nie Menu start -> Zamknij) czerwona barwa podświetlenia wróci. Możliwe, że ROG Aura nie działa z twoim modelem, bo ma tylko jednokolorowe podświetlenie. Ale spróbuj zainstalować ROG Aura raz jeszcze po uprzedniej instalacji ATKPackage. Możliwe też, że w tym modelu jakiekolwiek sterowanie podświetleniem odbywa się sprzętowo, a nie programowo - warto spróbować takich kombinacji jak FN + Caps lock, FN + spacja.

1 polubienie

@Narv Niestety nic to nie dało. Nadal klawiaturę przy moim laptopie podświetla tak jak na zdjęciu widać poniższym. Pisałem też w tej sprawie do producenta Asus, ale on odpisał na maila, że muszę mieć całe oprogramowanie Asus zainstalowane. Obecnie nie mam nic zainstalowanego z Asusa. Bo nie wiem co trzeba mieć zainstalowane i czy jest to faktycznie konieczne. Sterowniki mam aktualne. Więc nie wiem co jest nie tak. Możesz mi pomóc ?

Czy serwis wymienił klawiaturę (możliwe że dał inną podobną)?

Co do Geforce Experience zmień klawisze skrótu z Alt+Z na inną kombinację np Alt+Q

@krzysztoft1 Nie, klawiatury nie wymieniał mi. Jest ta sama co była wcześniej.

Przepraszam, że jestem tak leniwy, że mi się nie chce sprawdzać, ale tak mi coś kołacze, że ten komputer powinien obsługiwać ROG Aura lub ROG Aura Core. Znajdują się w sklepie M$, wystarczy zainstalować.

Dobrze mieć najnowszy BIOS.

I mają klientów? Według mnie powinno być zainstalowane to, co jest niezbędne do prawidłowej pracy i wykorzystania wszystkich zasobów komputera. Oczywiście bez śmieci. Sterowniki w najnowszych, dostępnych wersjach, które poprawnie działają z tym komputerem. Sprawdzony BIOS/UEFI, firmware klawiatury, dyski itp. przetestowane nośniki, skontrolowany układ chłodzenia i integralność obudowy.
Taki standard. No chyba, że klient wyraźnie nie życzy sobie czegoś tam.

1 polubienie

Ja to wiem, jednak jak jest to już inna sprawa. Ludzie się nie znają i tacy przyjdą. Pracowałem w kilku serwisach… z jednego zwolniłem się gdy zobaczyłem, że podmieniają nieświadomym Klientom podzespoły nowe na używane, wyjmują podzespoły i nie wkładają ich ponownie np. w komputerach mających klika dysków. Jednym słowem masakra. Sam zastanawiałem się nad otworzeniem serwisu ale szczerze prywatnie mam tyle zleceń, że na ten moment działalność nie jest mi potrzebna :laughing:

Mogę Ci w wolnej chwili pobrać paczki instalacyjne od ASUS-a i zainstalować to co niezbędne, bez śmieci np. zdalnie poprzez TeamViewer. W ten sposób jako przyczynę wykluczymy brak oprogramowania/sterowników od ASUS-a. Ale musisz być wtedy przy kompie abyś miał wgląd w to co robię, żeby nie było później jakichś podejrzeń o instalację trojanów itp. :upside_down_face:

1 polubienie

FN (lewy)+strzałka w dół.

Przecież to jest przestępstwo. Na dodatek, jakim biednym trzeba być serwisem, żeby się łasić na kradzież czyjegoś sprzętu.

Właściciel biedny z pewnością nie jest, po 10 latach ciężkiej tyry nie będzie stać mnie na samochód jakim jeździ :money_mouth_face:. To nie bieda, to zachłanność - a najbardziej zachłanni są Ci, którzy mają najwięcej :slight_smile:. Ale koniec OT, na pogaduszki zapraszam na priv. Z chęcią poznam opinie kogoś kto serwisuje kompy zawodowo lub prywatnie, wymiana doświadczeń zawsze w cenie :slight_smile:.

1 polubienie

@wasabi1084 Przecież gdybym nie miał tego zainstalowanego to bym nie pisał w ciemno, że nie działa. - Nie sądzisz ?

@Narv Powiedz proszę kiedy masz czas wolny ? - bo w zasadzie jestem dostępny na komputerze cały czas teraz. Czy dziś miałbyś czas ? I te oprogramowania od Asus muszą być pod mój model laptopa.

Są dwa, Rog Aura i Rog Aura Core. Jak rozumiem, oba nie działają?

hcontrol.exe jest uruchomiony?

@wasabi1084 Mam tylko jeden zainstalowany, ten co podał mi użytkownik @Narv, czyli Rog Aura Core.
Zdjęcie poniżej.

@wasabi1084 Nie, gdyż nie wiem co to jest i jak to uruchomić ?

C: \ Program Files (x86) \ ASUS \ ATK Package \ ATK Hotkey \ Hcontrol.exe

Spróbuj uruchomić.

Jest jeszcze Rog Aura, bez Core.

@wasabi1084 Próbuje to uruchomić ale nie otwiera się. Nawet jak dam uruchom jako administrator.

Podasz linka do tego ?

Rog Aura

Nie powinno być żadnego widocznego efektu, po prostu po uruchomieniu powinien być aktywny skrót na klawiaturze i ruszyć program do sterowania oświetleniem.

@wasabi1084 Chodzi o skrót klawiszy Fn + F3 i Fn + F4 ? - jeśli tak, to cały czas mam te klawisze aktywne. I mogę albo to białe światło klawiatury przyciemnić albo rozjaśnić. I tyle i nic więcej.

Rog Aura też nie działa.

@Narv To jak Coś to proszę daj mi znać.