Jak z lubuntu przejść na XP (za szybki rozruch komputera)

Główny system plików był by potrzebny do dalszej instalacji, a ty chcesz ją przerwać?

nie, juz przerwalem, uruchomilem partycjonowanie ponownie i teraz moge zmienic ext4 na fat32

tylko nie wiem który punkt montowania wybrac dla zmienionej partycji fat32, jak na ostatnim zrzucie ekrany, bez tego nie chce mnie puscic dalej

To wybierz nie montuj i podmiana na nośnik z XP.

ok wybralem “nie montuj tego” i zakończ


potem dalej, i wyskoczylo takie cos

Jak nie instalujesz lubuntu to główny system plików ci nie potrzebny, restart i podmiana nośnika na XP.

no to nie zapisze mi zmiany na fat32!

ok sprobuje uruchomic z dysku instalke xp

A jak dasz dalej to co?

zeby zapisac zmiany na dysku (z owym fat32) musze wybrac punkt montowania! jak na zdjeciu wyzej (jakies 3 zdjęcia wcześniej)

i jaki ten punkt montowania wybrac? :grin:

wprowadzilem recznie “/” i zrestartowalem zobacze czy sie zapisalo

jaka jest roznica miedzy ntfs a fat dla xp?

Pytam bo inne partycje mam w formie ntfs, na ktorych sa juz dane ktorych nie chcialbym usuwać, tj. filmy i zdjecia, pliki textowe i arkusze.

Czy to ma znaczenie? Czy poprostu xp “lubi” fat :grin:

czytalem w necie ze na ntfs mozna przesylac pliki wieksze niz 4gb a na fat do 4gb, czy podczas instalacji moge wybrac ntfs? Bo zdarza sie ze przenosze tak duze pliki.

Choc win mam stary xp home edition

Lepiej ntfs a nie wydaje mi się by z braku partycji nie wykrywało dysku. Z 4 lata temu instalowałem na niepodzielonym i poszło.

no wlasnie w moim przypadku tak wlasnie bylo, widocznie mam tak stara wersje xp

Temat mozna zamknac, uzylem drugiej plytki z nowsza wersja xp i wszystko przebieglo znakomicie. Lol nie pamietam zebym mial takie problemy z instalka.

Stety, niestety cale życie uczylem sie na windowsie i przegralem z linuxem. Żałuję tylko ze Microsoft dba tylko o najnowsza wersje windowsa. Bo juz wszystko masz ustawione na xp to “każą” kupować nowy sprzęt bo na starym win10 nie pójdzie. :angry:

Ale tylko moge sobie pogadac.

Wszystkim bardzo dziękuję za szybką pomoc. I pozdrawiam.

p. s. Na windowsa przechodze za namową zony i z przyzwyczajenia :slight_smile:

1 polubienie

Taka wskazówka dla innych, z podobnym problemem: to zależy od wersji windowsa jezeli starsza to należy utworzyć partycje fat32, bo innego rodzaju plików “instalka” nie wykryje, co jest logiczne, bo ileś lat temu nie było plikow typu np ntfs.

Gdy wybralem płytkę z trochę “młodszą” wersją xp. Rodzaj plików juz nie mial znaczenia, mogła być “wolna przestrzeń”.

Najgorsze w XP jest to, że system nie jest już od dawna ani rozwijany ani wspierany (celowo pomijam poprawki dla PoS). Dodatkowo dla wersji 32-bitowej powstaje coraz mniej oprogramowania - np. ostatnia wersja Chrome dla XP nosi numer 49, a na moim Linuksie właśnie zainstalowały się kolejne poprawki dla wersji 69. Reasumując: szkoda siedzieć na “starociu”, skoro na wyciągnięcie ręki jest świeży, nowoczesny i darmowy system operacyjny.

Pamiętaj, że do dobrego człowiek szybko się przyzwyczaja. Kilka tygodni na Linuksie wystarczy, żeby ogarniać podstawowe czynności. Zwłaszcza, że obecnie przeciętnemu Kowalskiemu wystarczy w zasadzie tylko przeglądarka :slight_smile:

2 polubienia