Jak zainstalować Linuxa na pendrive?

Witam!

Moim pytaniem jest czy da się zainstalować Linuxa na pendrive, chodzi mi o to, żeby był to zainstalowany system, a nie live cd (głównie dlatego, że nie chcę ciągle pobierać pakietów i konfigurować desktopu żeby mi było wygodniej). Męczy mnie trochę GRUB i wybieranie systemu, ponadto często jadę na serwisy i po prostu lepiej mi się pracuje na Linuxie niż na Windowsie. Nie jest mi potrzebne miejsce na pliki, więc myślę, że pendrive 32GB wystarczy w zupełności. Do tej pory próbowałem sam zainstalować, ale kończyło się na braku możliwości odpalenie jakiegokolwiek systemu, bo nie wykrywał programu bootującego. Poradników też jakoś szczególnie nie znalazłem, za to znalazłem setki poradników jak utworzyć pendrive bootujący linux.

Z góry dziękuję za pomoc.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

Nie wiem jak na innych, ale na Debianie chyba jest możliwość  wybrania pena na instalkę, a przy końcu tak samo miejsce na gruba trzeba wybrac pendrive.

A gdzie do tej pory instalowałeś GRUBa?

Praktycznie wszędzie. W głównym rekordzie rozruchowym, nawet na pendrive.

Temat już był kilkakrotnie.

TUprzykład

@adamserce No właśnie problem polega na tym, że jak zainstaluję GRUB na pendrive to wtedy przy rozruchu systemu Windows pokazuje błąd GRUB

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

@BiomehanikaPL Jaką konkretnie dystrybucję Linuksa próbujesz zainstalować? Na przykład takie Ubuntu zawsze jest przekonane, że wie lepiej od użytkownika, w jaki sposób zainstalować program rozruchowy, skutecznie uniemożliwiając tym samym uruchomienie systemu przy konfiguracjach ambitniejszych niż dwie fizyczne partycje w trybie BIOS.

 

Arch z pewnością sprawi najmniej problemów, dając ci pełną kontrolę nad partycjonowaniem i instalacją bootloadera. Jeśli zaś samym problemem jest pozorna złożoność Archa, Debian i Fedora wyposażone są w całkiem sensowne instalatory, które powinny dać radę.

 

Jeżeli chodzi o instalację na komputerze z UEFI, cała magia sprowadza się do utworzenia na dysku flash (z tablicą GPT) partycji rozruchowej EFI, po czym całej reszty - w przypadku ograniczonej ilości miejsca, takiej jak podane przez ciebie 32 GB, myślę że rozsądnie będzie ograniczyć się do partycji root.

 

Na starszych komputerach z BIOSem tworzysz na dysku flash (z tablicą MBR) samego roota i instalujesz program rozruchowy do głównego sektora rozruchowego tegoż dysku.

 

Ale kaliego który jest raczej narzędziem a nie systemem to instalujesz ? Niech zgadnę ktoś powiedział że to system dla hakierów :wink:

@BiomehanikaPL Kali oparty jest na Debianie i z tego, co widzę, korzysta z jego niezmienionego instalatora. To dobrze, bo w tym wypadku wszystko sprowadza się do rezygnacji z automatycznego wyboru położenia bootloadera, jeśli taki byłby zaproponowany (wystarczy odmówić i otrzymamy wówczas listę wszystkich urządzeń i partycji, gdzie możemy go umiejscowić) i zainstalowaniu go w głównym sektorze rozruchowym dysku flash (wybieramy wtedy całe urządzenie, tzn. /dev/sdX) lub na partycji rozruchowej EFI (/dev/sdX1, ponieważ owa partycja musi być utworzona jako pierwsza).

 

Nie wiem, jakiej tablicy partycji potrzebujesz na swoim dysku flash. Jeśli twój komputer wyposażony jest w UEFI i będziesz korzystał z systemu tylko na nim, oczywistym wyborem jest GPT. Dysk z MBR teoretycznie wystartuje również pod UEFI, nie mniej z doświadczenia powiem, że jest z tym różnie.

@Tinnuir A jeśli nie zainstalował bym GRUB tylko przy partycji zaznaczył bym partycję rozruchową?

No nie będziesz miał niczego co odpaliłoby Ci Linuksa.

Z GRUBa zainstalowanego na pendrive nie uruchomisz systemu jeśli nie będzie ustawiony w biosie jako priorytet.

W sensie uruchamiasz bez włożonego pendrive system uruchamia się z HD.

Uruchamiasz z włożonym pendrive system uruchamia się z pendrive.

Rozwiązałem problem metodą prób i błędów. Na starym kompie instalowałem na pendriva i wybrałem wprowadzanie ręczne przy grubie. I normalnie działa. Nie wiem dlaczego na moim komputerze były problemy.