Jak zainstalować starszą wersje windows na windows xp?

Witam. Mam jeden problem. Mianowicie chce zainstalować windowsa 2000 na xp. Chodzi o to, że już mam windowsa xp na retro lapku i chce zainstalować właśnie windowsa 2000. Prosze o pomoc. Pozdrawiam

Konkretnie w czym masz problem?

Konkretnie to że chce zainstalowac windowsa 2000 a mam już windowsa xp i wyskakuje mi komunikat że mam już nowszą wersje windowsa i nie moge po prostu tego zainstalować. Pomożesz?

Usuń partycje z dysku wybierając instalacje zaawansowana, lub coś w ten deseń :wink:

  1. Na maszynie fizycznej.
    najprościej:
    a) usuń wszystkie partycje.
    b) zainstaluj windows 2000 utwórz mu jakąś małą partycję C:\ (np. 30GB).
    c) zainstaluj windows XP, podczas instalacji utwórz nową partycje i na niej zainstaluj system.
    d) odpowiednie menu bootloadera pozwalające wybrać system powinno zainstalować się automatycznie, podczas uruchamiania komputera będziesz mógł wybierać między xp a 2000.

Kolejność jest ważna najpierw 2000 później XP nie odwrotnie.

  1. Na maszynie wirtualnej
    najprościej:
    a) pobierz virtualbox
    b) utwórz nową maszynę, dobierz parametry według możliwości posiadanego sprzętu i wymagań systemu który instalujesz.
    c) uruchom maszynę, wskaż plik iso z obrazem nośnika instalacyjnego.
    d) postępuj zgodnie ze wskazówkami kreatora instalacji systemu.

Nie mam właśnie partycji. W windowsie 2000 chyba było coś, że sie tworzyło w instalatorze partycje a nastepnie sie go instalowało

Ale mam już windowsa xp na tym laptopie i nie wiem jak go usunąć też możesz mi powiedzieć jak sformatować dysk w windowsie xp.

Włóż do napędu płytę instalacyjną Windows 2000, na ekranie wyboru miejsca instalacji będziesz miał możliwość usunięcia partycji z XP i utworzenia nowych.

Operacja usunie wszystkie dane na dysku, jeżeli masz tam jakieś potrzebne pliki wcześniej zrób kopię.

Ale mam na dysku wina 2000 ale mam na płytce do rozpakowania właśnie. Obraz iso płyty pobrałem z internetu i dałem do płyty instalke xdd może na PenDrivie można zainstalować instalke. A i nie mam partycji stworzonych. Chodzi o to, że nie mam podzielonego dysku tylko mam taką jedną partycje w instalatorze chyba była opcja stworzenia partycji. Ale może jestem głupi i czegoś nie rozumiem xd

Jeśli byś mógł to zamiast tego, co jest w tytule powiedz jakim programem można sformatować dysk w windowsie xp

Nic nie trzeba formatować - przy instalacji Win2000 instalator utworzy i sformatuje partycje. Win2000 możesz zainstalować obok albo zamiast WinXP. Nie ma znaczenia kolejność instalacji.

Właśnie zainstalowałem 10 min temu (na VM) Win2K obok istniejącego WinXP - oba systemy mają identyczne bootloadery.

Dobrą praktyką przy instalowaniu Windows była instalacja najpierw starszej wersji, później nowszej. Jeżeli robiło się odwrotnie bywały problemy z menu bootloadera. Nie sprawdzałem, ale jeżeli faktycznie mają identyczny bootloader to oczywiście będzie działać niezależnie od kolejności.

1 polubienie

… a sprawdziłeś, cz sa sterowniki do 2000? W desktopie powinno być lekko, ale jak lapek był z XP, to może być zabawa. :wink:

1 polubienie

Dzięki widać, znasz się bardzoo na komputerach :slight_smile:

Dzięki za pomoc. Pozdrawiam i życzę miłego przyszłego dnia!

Dzięki.

Może wiesz, jak przywrócić kompa lub laptop na win xp do ustawień fabrycznych?

Nie chodzi o znanie, ale starsze systemy nie maja wsparcie nowych procków, w przypadku laptopów dochodzi jeszcze kwestia sterowników od producenta. Dlatego najpierw radzę sprawdzić “czy się da”, czy producent podaje, ze ten system wejdzie. Inaczej możesz sporo czasu stracić. :wink:

Startujesz z płyty, zaczynasz instalację, pokaże się opcja “napraw Komputer” na nią nie klikasz tylko dalej, ukaże się drugi raz “Napraw Komputer” teraz na nią klikasz. Instalator nadpisze wszystkie pliki pozostawiając programy i ustawienia.

Ja rozumiem, “retro” sprzęt i “retro” oprogramowanie, ale warto wiedzieć, że to jednak jest oprogramowanie własnościowe, na używanie którego potrzebna jest licencja.