Jak zainstalować system na nowy dysk?

Witam, chciałbym zrobić format komputera (to nie problem) ale chodzi o to że chcę aby system zainstalował mi się na nowym dysku i żeby nie zrobiło to się domyślnie bo wtedy system będę miał dalej na starym dysku i w jakie opcje przy formacie trzeba wejść aby to sobie wybrać ?

najprostsze rozwiązanie, przed instalacją odepnij stary dysk

2 polubienia

Mam teraz dużo większy problem ponieważ gdy chciałem zrobić formata to wyskakiwał mi błąd i nic nie formatowało myślałem że jest to błąd nowego dysku że mi coś blokuje bonieważ skopiowany jest tam windows który i tak nie działał z tego dysku i odłączyłem dysk hdd żeby zrobić format nowego dysku i wyświetlił przy włączaniu mi się błąd missing operating system więc znowu podłączyłem dysk hdd żeby uruchomić komputer i dalej to samo. Nie wiem co robić a gdy odłączyłem nowy dysk to komputer się normalnie uruchomił co robić ?

Odłącz stary dysk uruchom jakiegoś linux live CD/USB i zrób format nowego dysku za pomocą
programu Gparted.

teraz uruchomiłem komputer podłączając dysk hdd (odłączając ssd) a potem podłączyłem ssd i uruchomil się system i pisze mi że dysk F (ssd nie jest sformatowany) a wczoraj go formatowałem więc nie wiem co jest grane i były na nim nawet pliki już zgrane z dysku C. teraz spróbuję zrobić formata za pomocą tego programy gparted

aha próbuję uruchomić program gparted i pisze że plik obrazu dysku jest uszkodzony

jest osoba która mogła by mi pomóc ? bym udostępnił komputer jakimś programem i by mi to postarała się naprawić bo ja nie wiem co robić naprawdę

A windows na starym dysku ci działa?

tak

a nowy dysk pisze że jest nie sformatowany

Daj zrzut ekranu z błędem. Jakiego programu do sformatowania dysku żeś użył?

Zrób nośnik live usb za pomocą rufus, możliwe że pobrałeś uszkodzony obraz ISO.

co mam tu zrobić ?

W rufusie wskaż obraz ISO.

jak to zrobić ?

Tam gdzie pisze obraz ISO kliknij wybierz, potem wskazujesz nośnik i klikasz start.

nie da się wybrać nośnika

nośnik czyli mam wybrać (ten program gparted) no to nie działa bo nic nie reaguje na wybranie tego

Pendraiw usb, program gparted wskazujesz tam gdzie pisze obraz ISO i wybierz.