Jak zainstalować Ubuntu 12.04 z pendrive lub z płyty CD?

Mam problem z instalacją tej właśnie dystrybucji Linuxa. Znalazłem ją na płycie Niezbędnika i postępowałem zgodnie z poleceniami. Ubuntu jest już na pendrive. Teraz co robić dalej. W opisie systemu na płycie pisze że można uruchomić komputer z pendrive. Co to znaczy ?! Szperałem jeszcze w google i pisze że trzeba w BIOS’ie włączyć pierwszy Boot na Pendrive. Wiem co i jak ale nie widzę tam mojego pendrive. W Mój Komputer pendrive jest z ikonką instalacyjną Ubuntu. Klikam “wubi” i pokazuje się okienko gdzie mam do wyboru 3 opcje. “Instalacja w windows” czy coś tak " , “dowiedz się więcej” i “testowa / pełna instalacja” klikam pełna instalacja i tam pokazuje się kolejne okienko dotyczące CD Live. Teraz nie mogę wejść do “wubi” ponieważ mam błąd jakiś więc nie powiem jakie to opcje ale związane z restartem komputera. Wybrałem tą gdzie komputer ma się zresetować i nic. Linuxa jak nie było tak nie ma. ;/ co mam robić ?

  • sor za długość.

Jeśli masz Ubuntu na płycie, to po co kombinujesz z pendrive?

Przy instalacji z pendriv`a, musisz użyć np:program Unetbootin lub inny, aby instalacja była możliwa, czyli

BIOS przy ustawieniu opcji “BOOT USB”, potrafi uruchomić instalator z pendriv`a.

Standardowa odpowiedź - czasem treść komunikatu o błędzie naprawdę bywa istotna. Bądź tak miły i wrzuć ją do tego tematu.

Nie mam tego na płycie tylko na płycie z niezbędnika. Takiego czasopisma komputerowego.

Dodane 14.09.2012 (Pt) 18:50

Problem zniknął kiedy pobrałem 12.04 i wypaliłem na DVD. Tak na DVD. Wiem że pownienem zrobić to na CD ale w domu było tylko DVD i czytałem na jakimś tam forum że to obojętne na jakiej płycie się wypala. A tu niestety nie. Bo nadal nic się po restarcie nie dzieje.

Bo to jest obojętne… :roll:

Pobierz sobie Unetbootin, z wsadź pendrive’a do USB, odpal Unetbootin’a z uprawnieniami administratora, wybierz z listy najnowszą wersję Ubunciaka, wybierz literę dysku pod którym masz pendrive’a i wio. Samo się pobierze i zainstaluje. A potem tylko w BIOSie ustawić bootowanie z pendrive’a i tyle

Nooo tak wszystko by było dobrze gdyby nie to że nie mam w biosie opcji bootowania z pendrive.

a po drugie to jak ja mam odpalić 12.04 skoro ja w biosie mam tylko start z CD a 12.04 zajmuje 701 MB a jest na płycie CD tylko 700 ? Tak samo z Mintem. On ma 1 GB to jak ja mam je poodpalać.? I do tego Ja mam 32 Bit. I tylko w 12.04 jest do wyboru 32 albo 64. W poprzednich tych co mam czyli do 10.10 w dół mam 64 bit to nawet jakbym chciał zainstalować poprzednie to nie moge.

Przepraszam, że o to pytam, ale czy wypaliłeś płytę jako obraz iso ? Pozatem można wypalić UBUNTU 12.04 na płycie CD. Ja wypalałem ostatnio na płycie CD plik o wielkości 714 MB. Wiele programów ma opcję overburn, która pozwala na wypalanie więcej niż 700 MB np ImgBurn, Nero. Wg mnie można wypalać zarówno na płycie CD jak i DVD.

Wypalałem za pomocą BurnAware Free. I Nie jestem pewien ale chyba mój problem leży w tym że ja wypalałem obraz ISO jako standardową płytę z danymi CD/DVD. Jest tam jeszcze opcja wypalenia płyty startowej i płyty startowej ISO. Noo ale To w tym programie miałem kilka poprzednio i nie było tam opcji wypalania płyt startowych a co dopiero ISO. Moja cierpliwość do tego pingwina się kończy. Straciłem już 3 płyty i 5 godzin w komputerze. Nie wiem czy jest sens dalej kupować te CD skoro i tak się nie uda. Może problem leży w moim kompie.

Procesor : AMD Athlon 64 3000+

Ram : 1.5 GB

Dysk : 200 GB Samsung coś tam

GPU : NVidia GeForce GT 220

System : oryginalny Windows XP Home Edition

Sam już nie wiem. Jakieś propozycje co do wypalania.? Jutro kupię jeszcze 3 płyty. Myślę że starczy. Jeżeli jutro nic nie da rady to zamykam temat i zostanę przy XP.

W Burn Aware ustaw opcję “nagraj obraz”. Powinno wszystko być O.K.

Witaj,

Polecam pobranie programu Infra Recorder lub nawet prostszego do tego celu ISO Recorder, chociaż każdy inny się nada. Te dwa wymienione są w oficjalnym poradniku. Poza tym proponuję nagranie obrazu na DVD jeżeli masz taką możliwość.

Tutaj masz oficjalne instrukcje: https://help.ubuntu.com/community/BurningIsoHowto#Windows

A tutaj masz zrzuty jak powinna wyglądać zawartość płytki jeżeli zrobisz to poprawnie lub nie: https://help.ubuntu.com/community/BootFromCD

W sumie to chyba oczywiste, ale może nie :slight_smile:

Daj znać czy wszystko się udało!

Hehehe udało się. Tylko że nawet nie musiałem nagrywać obrazu tylko zainstalowałem wersję 11.10 (w menu wybrałem opcje instalacja w windows i zainstalowałem za pomocą Daemon Tools’a ) z myślą o aktualizacji do 12.04. Narazie uczę się Ubuntu. Wydaję się być fajne. Tylko znalazłem kilka problemów. Jestem początkującym użytkownikiem tego systemu więc proszę o wyrozumiałość. Otóż mam pół po polsku pół po angielsku. Znam trochę angielski więc to i owo rozumiem ale większości nie. W sumie to tylko kilka wyrazów tam mam po polsku. Kolejny problem to to że nie mogę zainstalować mojego modemu. Dokładnie ZTE MF60. Wykrywa go Ubuntu klikam install i nic się nie dzieje. Gdyby udało mi się zrobić internet to problem z językiem by zniknął ponieważ bym poprostu je zaktualizował. :smiley:

Dodane 15.09.2012 (So) 10:28

Tylko że ja zrobiłem tak jak ma być i nie odpalało mi.

Witaj,

Instalacji w Windows (WUBI) raczej nie zalecam, bo wiąże się to z ograniczeniami (np. szybkości działania systemu), ale ma też zaletę - Ubuntu możesz “odinstalować” w Windows. Na np. Windows 7 słyszało się też o późniejszych problemach. Jako system na próbę, to jak najbardziej zda to egzamin. Jeżeli jednak jesteś zdecydowany, że chcesz mieć Ubuntu obok, to zdecydowanie zalecam “normalną” instalację obok :slight_smile:

Co do wersji to dobrze byłoby, abyś zaczynał od razu od 12.04. To wydanie LTS (z wydłużonym wsparciem technicznym - zwykle najbardziej dopracowane, ale z mniejszą ilością nowości) i muszę powiedzieć, że zrobiono sporo dobrego w nim m.in. jeżeli chodzi o Unity (ten pasek z boku). Bardzo możliwe, że Twój modem również ruszy od razu.

Musisz mieć odpowiednią kolejność w BIOSie. W niektórych BIOSach jest też możliwość jednorazowego wyboru (tzw. Boot Menu). Jeżeli nic nie zmieniasz to prawdopodobnie startuje Ci z dysku i tyle :slight_smile:

Dawałem CI do tego link: https://help.ubuntu.com/community/BootFromCD

W biosie mam 1 boot z CD ROM ale nie uruchamia się. Mam wszystko nagrane tak jak powinno być i nic. Poprostu podczas restartu włącza mi się normalnie komputer. A teraz jak usunąć stare ubuntu ?

Dodam jeszcze pytanie jak powinno prawidłowo wyglądać bootowanie. W moim Biosie można wybrać 3 kolejności:

First Boot : CD ROM

Second Boot : Hard Disk

Third Boot : Removable

Mam ustawione tak jak wyżej.

Jeżeli instalowałeś poprzez WUBI (z Twojej wypowiedzi wynika, że tak) to Dodaj/Usuń programy w Windows.

Jeżeli masz wolnego pendrive’a, to w Ubuntu jest USB Disc Creator czy jakoś tak. Poszukaj - to pozwoli Ci zrobić boottowalnego pendrive’a.

Próbowałem robić bootowalnego pendrive ale niestety mój pendrive nie jest bootowalny jak wynika z informacji pokazanej podczas próby jego utworzenia. :confused:

Ubuntu 11.10 usunięte.

?

Powinieneś zrobić to w taki sposób: http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_systemu_na_no%C5%9Bniku_USB

Ja zwykle jeszcze przed wgraniem czyszczę nośnik (“Wyczyść zawartość nośnika”).

Tylko że ja już usunąłem Ubuntu, więc nie wiem jaki jest odpowiednik windowsa. Ale mam pomysł. Może zrobie podobnie jak jest opisane. Zainstaluję na pendrive 12.04 (w co wątpie bo z USB Instalera nie ma na liście jeszcze tej wersji jest tylko najnowsza 11.10) i wrzuciłbym jeszcze tego bootloadera. Być może się uda. Co sądzisz ?

Użyj tego: http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/#button (to również zalecane narzędzie).

Tutaj masz wszystko co powinieneś zrobić po kolei: http://www.ubuntu.com/download/help/create-a-usb-stick-on-windows

Ze swojej strony mogę też polecić UNetbootin.

Pamiętaj, że przy uruchamianiu z pendrive’a musisz zmienić odpowiednio w BIOSie :slight_smile:

Ale ja w biosie nie mam opcji rozruchu z pendrive.

Co widzisz po uruchomieniu komputera? Jest tam gdzieś Boot Menu? Często jest to F12.