Jak zainstalować Ubuntu 12.04 z pendrive lub z płyty CD?

(Piotrek Radziewicz11) #1

Mam problem z instalacją tej właśnie dystrybucji Linuxa. Znalazłem ją na płycie Niezbędnika i postępowałem zgodnie z poleceniami. Ubuntu jest już na pendrive. Teraz co robić dalej. W opisie systemu na płycie pisze że można uruchomić komputer z pendrive. Co to znaczy ?! Szperałem jeszcze w google i pisze że trzeba w BIOS'ie włączyć pierwszy Boot na Pendrive. Wiem co i jak ale nie widzę tam mojego pendrive. W Mój Komputer pendrive jest z ikonką instalacyjną Ubuntu. Klikam "wubi" i pokazuje się okienko gdzie mam do wyboru 3 opcje. "Instalacja w windows" czy coś tak " , "dowiedz się więcej" i "testowa / pełna instalacja" klikam pełna instalacja i tam pokazuje się kolejne okienko dotyczące CD Live. Teraz nie mogę wejść do "wubi" ponieważ mam błąd jakiś więc nie powiem jakie to opcje ale związane z restartem komputera. Wybrałem tą gdzie komputer ma się zresetować i nic. Linuxa jak nie było tak nie ma. ;/ co mam robić ?

• sor za długość.

(reos) #2

Jeśli masz Ubuntu na płycie, to po co kombinujesz z pendrive?

Przy instalacji z pendriv`a, musisz użyć np:program Unetbootin lub inny, aby instalacja była możliwa, czyli

BIOS przy ustawieniu opcji "BOOT USB", potrafi uruchomić instalator z pendriv`a.

(Frankfurterium) #3

Standardowa odpowiedź - czasem treść komunikatu o błędzie naprawdę bywa istotna. Bądź tak miły i wrzuć ją do tego tematu.

(Piotrek Radziewicz11) #4

Nie mam tego na płycie tylko na płycie z niezbędnika. Takiego czasopisma komputerowego.

-- Dodane 14.09.2012 (Pt) 18:50 --

Problem zniknął kiedy pobrałem 12.04 i wypaliłem na DVD. Tak na DVD. Wiem że pownienem zrobić to na CD ale w domu było tylko DVD i czytałem na jakimś tam forum że to obojętne na jakiej płycie się wypala. A tu niestety nie. Bo nadal nic się po restarcie nie dzieje.

(nnick) #5

Bo to jest obojętne... :roll:

Pobierz sobie Unetbootin, z wsadź pendrive'a do USB, odpal Unetbootin'a z uprawnieniami administratora, wybierz z listy najnowszą wersję Ubunciaka, wybierz literę dysku pod którym masz pendrive'a i wio. Samo się pobierze i zainstaluje. A potem tylko w BIOSie ustawić bootowanie z pendrive'a i tyle

(Piotrek Radziewicz11) #6

Nooo tak wszystko by było dobrze gdyby nie to że nie mam w biosie opcji bootowania z pendrive.

a po drugie to jak ja mam odpalić 12.04 skoro ja w biosie mam tylko start z CD a 12.04 zajmuje 701 MB a jest na płycie CD tylko 700 ? Tak samo z Mintem. On ma 1 GB to jak ja mam je poodpalać.? I do tego Ja mam 32 Bit. I tylko w 12.04 jest do wyboru 32 albo 64. W poprzednich tych co mam czyli do 10.10 w dół mam 64 bit to nawet jakbym chciał zainstalować poprzednie to nie moge.

(tomnatom) #7

Przepraszam, że o to pytam, ale czy wypaliłeś płytę jako obraz iso ? Pozatem można wypalić UBUNTU 12.04 na płycie CD. Ja wypalałem ostatnio na płycie CD plik o wielkości 714 MB. Wiele programów ma opcję overburn, która pozwala na wypalanie więcej niż 700 MB np ImgBurn, Nero. Wg mnie można wypalać zarówno na płycie CD jak i DVD.

(Piotrek Radziewicz11) #8

Wypalałem za pomocą BurnAware Free. I Nie jestem pewien ale chyba mój problem leży w tym że ja wypalałem obraz ISO jako standardową płytę z danymi CD/DVD. Jest tam jeszcze opcja wypalenia płyty startowej i płyty startowej ISO. Noo ale To w tym programie miałem kilka poprzednio i nie było tam opcji wypalania płyt startowych a co dopiero ISO. Moja cierpliwość do tego pingwina się kończy. Straciłem już 3 płyty i 5 godzin w komputerze. Nie wiem czy jest sens dalej kupować te CD skoro i tak się nie uda. Może problem leży w moim kompie.

Procesor : AMD Athlon 64 3000+

Ram : 1.5 GB

Dysk : 200 GB Samsung coś tam

GPU : NVidia GeForce GT 220

System : oryginalny Windows XP Home Edition

Sam już nie wiem. Jakieś propozycje co do wypalania.? Jutro kupię jeszcze 3 płyty. Myślę że starczy. Jeżeli jutro nic nie da rady to zamykam temat i zostanę przy XP.

(tomnatom) #9

W Burn Aware ustaw opcję "nagraj obraz". Powinno wszystko być O.K.

(-Łukasz-) #10

Witaj,

Polecam pobranie programu Infra Recorder lub nawet prostszego do tego celu ISO Recorder, chociaż każdy inny się nada. Te dwa wymienione są w oficjalnym poradniku. Poza tym proponuję nagranie obrazu na DVD jeżeli masz taką możliwość.

Tutaj masz oficjalne instrukcje: https://help.ubuntu.com/community/BurningIsoHowto#Windows

A tutaj masz zrzuty jak powinna wyglądać zawartość płytki jeżeli zrobisz to poprawnie lub nie: https://help.ubuntu.com/community/BootFromCD

W sumie to chyba oczywiste, ale może nie :slight_smile:

Daj znać czy wszystko się udało!

(Piotrek Radziewicz11) #11

Hehehe udało się. Tylko że nawet nie musiałem nagrywać obrazu tylko zainstalowałem wersję 11.10 (w menu wybrałem opcje instalacja w windows i zainstalowałem za pomocą Daemon Tools'a ) z myślą o aktualizacji do 12.04. Narazie uczę się Ubuntu. Wydaję się być fajne. Tylko znalazłem kilka problemów. Jestem początkującym użytkownikiem tego systemu więc proszę o wyrozumiałość. Otóż mam pół po polsku pół po angielsku. Znam trochę angielski więc to i owo rozumiem ale większości nie. W sumie to tylko kilka wyrazów tam mam po polsku. Kolejny problem to to że nie mogę zainstalować mojego modemu. Dokładnie ZTE MF60. Wykrywa go Ubuntu klikam install i nic się nie dzieje. Gdyby udało mi się zrobić internet to problem z językiem by zniknął ponieważ bym poprostu je zaktualizował. :smiley:

-- Dodane 15.09.2012 (So) 10:28 --

Tylko że ja zrobiłem tak jak ma być i nie odpalało mi.

(-Łukasz-) #12

Witaj,

Instalacji w Windows (WUBI) raczej nie zalecam, bo wiąże się to z ograniczeniami (np. szybkości działania systemu), ale ma też zaletę - Ubuntu możesz "odinstalować" w Windows. Na np. Windows 7 słyszało się też o późniejszych problemach. Jako system na próbę, to jak najbardziej zda to egzamin. Jeżeli jednak jesteś zdecydowany, że chcesz mieć Ubuntu obok, to zdecydowanie zalecam "normalną" instalację obok :slight_smile:

Co do wersji to dobrze byłoby, abyś zaczynał od razu od 12.04. To wydanie LTS (z wydłużonym wsparciem technicznym - zwykle najbardziej dopracowane, ale z mniejszą ilością nowości) i muszę powiedzieć, że zrobiono sporo dobrego w nim m.in. jeżeli chodzi o Unity (ten pasek z boku). Bardzo możliwe, że Twój modem również ruszy od razu.

Musisz mieć odpowiednią kolejność w BIOSie. W niektórych BIOSach jest też możliwość jednorazowego wyboru (tzw. Boot Menu). Jeżeli nic nie zmieniasz to prawdopodobnie startuje Ci z dysku i tyle :slight_smile:

Dawałem CI do tego link: https://help.ubuntu.com/community/BootFromCD

(Piotrek Radziewicz11) #13

W biosie mam 1 boot z CD ROM ale nie uruchamia się. Mam wszystko nagrane tak jak powinno być i nic. Poprostu podczas restartu włącza mi się normalnie komputer. A teraz jak usunąć stare ubuntu ?

Dodam jeszcze pytanie jak powinno prawidłowo wyglądać bootowanie. W moim Biosie można wybrać 3 kolejności:

First Boot : CD ROM

Second Boot : Hard Disk

Third Boot : Removable

Mam ustawione tak jak wyżej.

(-Łukasz-) #14

Jeżeli instalowałeś poprzez WUBI (z Twojej wypowiedzi wynika, że tak) to Dodaj/Usuń programy w Windows.

Jeżeli masz wolnego pendrive'a, to w Ubuntu jest USB Disc Creator czy jakoś tak. Poszukaj - to pozwoli Ci zrobić boottowalnego pendrive'a.

(Piotrek Radziewicz11) #15

Próbowałem robić bootowalnego pendrive ale niestety mój pendrive nie jest bootowalny jak wynika z informacji pokazanej podczas próby jego utworzenia. :confused:

Ubuntu 11.10 usunięte.

(-Łukasz-) #16

?

Powinieneś zrobić to w taki sposób: http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_systemu_na_no%C5%9Bniku_USB

Ja zwykle jeszcze przed wgraniem czyszczę nośnik ("Wyczyść zawartość nośnika").

(Piotrek Radziewicz11) #17

Tylko że ja już usunąłem Ubuntu, więc nie wiem jaki jest odpowiednik windowsa. Ale mam pomysł. Może zrobie podobnie jak jest opisane. Zainstaluję na pendrive 12.04 (w co wątpie bo z USB Instalera nie ma na liście jeszcze tej wersji jest tylko najnowsza 11.10) i wrzuciłbym jeszcze tego bootloadera. Być może się uda. Co sądzisz ?

(-Łukasz-) #18

Użyj tego: http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/#button (to również zalecane narzędzie).

Tutaj masz wszystko co powinieneś zrobić po kolei: http://www.ubuntu.com/download/help/create-a-usb-stick-on-windows

Ze swojej strony mogę też polecić UNetbootin.

Pamiętaj, że przy uruchamianiu z pendrive'a musisz zmienić odpowiednio w BIOSie :slight_smile:

(Piotrek Radziewicz11) #19

Ale ja w biosie nie mam opcji rozruchu z pendrive.

(-Łukasz-) #20

Co widzisz po uruchomieniu komputera? Jest tam gdzieś Boot Menu? Często jest to F12.