Jak zainstalować XP profesional nie posiadając płyty?

Witam,

Posiadam laptopa, na którym mam cd key do xp lecz nie posiadam oryginalnej płyty do instalacji… posiadam tylko od kolegi samo-instal ;] lecz chciałbym posiadać xp na swoim laptopie legalne skoro posiadam cd key. Podobno do każdego cd keya potrzebna jest inna płyta ? Proszę o poradę.

Licencja nie jest udzielana na płytę, tylko na system. Pochodzenie płyty nie ma znaczenia (choć te z nieznanych źródeł mogą zawierać wirusy, więc najlepiej jeśli np. pożyczyłbyś ją od kogoś).

Jeżeli kolega ma taką samą wersję windowsa,to możesz pożyczyć płytę i podczas instalacji wpisać swój klucz

właśnie o to chodzi koledzy mają samo-instal ‘bez cdkeya’ nikt nie posiada oryginalnej płyty i mam dla tego problem

Generalnie są 3 wersje Win XP: Home, Pro i Corporate (ta wersja nie jest w sprzedaży od tak ponieważ jest przeznaczona dla korporacji i nie ma mechanizmu aktywacji; większość kopii w sieci to właśnie ta wersja) i do każdej z nich pasują inne klucze.

Ale są jeszcze wersje OEM firmowane przez producentów komputerów/laptopów i do tych wersji potrzebny est jeszcze inny klucz.

Tak więc musisz sprawdzić do jakiej wersji masz klucz na nalepce (Corporate zwane też VLK można z góry odrzucić chyba że masz tak napisane na nalepce) i pobrać z sieci odpowiednią wersję systemu, niestety szukać odpowiedniej wersji trzeba metodą prób i błędów.

Skoro to jest laptop to proponuję poszukać w sieci wersji zgodnej z tym co masz napisane na nalepce sygnowanej nazwą producenta lapka bo bardzo prawdopodobne że ten klucz jest właśnie do takiej brandowanej wersji i nie będzie pasował do zwykłej.

To znaczy, że kolega ma nośnok recovery i taka wersja systemu jest przypisana pod sprzęt producenta

Właśnie o to chodzi kiedyś miałem oryginalną płytę i nie dało rady na nalepce jest napisane windows xp profesional hp 375951-001 laptop hp compaqnc6400

wpadłem na pomysł, iż może można ściągnąć xp instalke z strony microsoftu ? i wrzucić na pendriva i tak zainstalować?

Od kiedy instalka Windows XP jest dostępna na stronkach Microsoftu? (pomijając wersję dla tych co mają subskrypcję)?

Nie wiem od kiedy :slight_smile: Pytałem z ciekawości bo kurcze nie wiem co ‘działać’.

No to niestety na stronie microsoftu jej nie ma.

Może by tak poszukać na Allegro lub w innym serwisie aukcyjnym, czy ktoś nie ma do sprzedania samej płytki?

Można ale moim zdaniem jest to trochę bez sensu bo:

  1. Nie wiesz czy będzie do tej płyty pasował klucz z nalepki.

  2. Wystarczy że pobierzesz z neta obraz płyty w odpowiedniej wersji i nikt się nie powinien czepiać jak użyjesz swojego klucza z nalepki.

Jak pisałem dopasowanie odpowiedniej wersji systemu do klucza to trochę robota na chybił trafił dlatego bardziej się płaca poszukać na np. torrentach kopii płyty którą po wypaleniu lub podłączeniu do wirtualnego środowiska typu VirtualPC możesz sprawdzić czy jest zgodna z kluczem który masz uruchamiając próbnie instalację, jeśli okaże się że nie przyjmuje klucza to kasujesz i szukasz innej kopii płyty zgodnej z kluczem.

Dla wyjaśnienia nadmienię że te obrazy płyt które są w sieci są udostępniane nielegalnie a jestem przeciwnikiem piractwa ale gdy pobierzesz wersję zgodną z licencją którą masz na nalepce i zainstalujesz z tym kluczem który jest na nalepce instalacja powinna być traktowana jako legalna (chyba że do MS dotarły już informacje że obraz płyty o danym identyfikatorze który ma każda płyta jest nielegalnie udostępniany i go zablokują, wtedy musisz poszukać kopii innej płyty).

Ale jak sprawdzisz czy w tym obrazie nie ma wirusa?

skanując obraz płyty antywirusem :wink:

najbezpieczniejsze według mnie to sposób:

poszukaj na stronach MSDN hashy

SHA1:cos tam

MD5: cos tam

jeżeli obraz ISO będzie miał takie same hasze co na stronach MSDN to pobieraj bez obaw

a co do instalacji windy na pendrive służy usbpack na stronce masz wszystko podane

co do aktywacji słyszałem ze można skopiować 2 pliki z katalogu system32 a po formacie wgrać owe plik i nie trzeba aktywować XP o ile nie zmieniłeś sprzętu a ile w tym prawdy to nie wiem jakby co wujek google powinien pomoc

Jedno ale, systemy z MSDN też nie przyjmują typowych kluczy więc szukanie kopii płyty z MSDN też est bezcelowe bo klucz z naklejki na 99% nie będzie pasował.

Też o tym czytałem ale problem w tym że w tych plikach jest zapisany identyfikator płyty z której był instalowany system oraz klucz jaki został użyty przy instalacji więc jeśli użyjesz innej płyty niż ta z której system został wcześniej zainstalowany to ten sposób nie zadziała.

Moje doświadczenia z Windows Vista i Windows 7 pokazują, że klucze z naklejki pasują do wersji dostępnych ze stron Microsoft Technet. Niestety potrzebna jest subskrypcja.

Prawdopodobnie można pobrać z internetu obraz Windows XP i nagrać go na płytę. Tylko trzeba poszukać wersji _niemodyfikowanej_, żeby nie było tak, że plik w obrazie systemu znajdują się dodatkowe pliczki, aktywatory, albo głębiej zintegrowane śmieci, które wysyłają dane niewiadomo dokąd (polecam http://www.dobreprogramy.pl/Rozmowa-z-K … 13988.html).

Skąd jesteś? Może znalazłby się ktoś na forum, kto chciałby pożyczyć płytę XP?

Gdybyś nikogo nie znalazł, odezwij się na priv.

adam9870 , WinXP to zupełnie inna historia niż Vista czy Win7.

Jak już napisałem XP oprócz standardowych wersji Pro i Home był też w wersji Corporate (to wersja Pro pozbawiona mechanizmu aktywacji) wersje studenckie z MSDN (mam taką, na płytce jest i wersja Home i Pro a przy instalacji się wybiera która ma być zainstalowana) oraz wersje brandowane przez producentów komputerów/laptopów takich jak Dell, HP itp. a do tych wersji standardowe klucze nie pasują ani też klucze od nich nie pasują do wersji standardowych.

Znajomy miał podobny problem z kopem HP na którym miał nalepkę z kluczem i musiał szukać obrazu płytki windowsa xp brandowanego przez HP bo okazało się że zwykłe wersji tego klucza nie przyjmują, trochę to mu zajęło ale w końcu znalazł odpowiednią wersję.

Podobnie do mojego XP z MSDN też nie pasuje klucz od standardowej wersji.

To już sam nie wiem co mam zrobić :slight_smile:

sylwekg , co masz dokładnie napisane na nalepce licencyjnej oprócz nr klucza?

z lewej to co napisałem wyżej z prawej microsoft bla bla bla i małymi 2005 microsoft corporatnion x12-51822

W takim razie poszukaj obrazu płyty WinXP Pro HP lub Compaq, któryś obraz powinien być zgodny z kluczem z nalepki.